D RADIO. A Bloteering U. li. Keijser Co. PI lil Kerst- en Nieuwjaarskaarten Waarom T.B.C.-bestrijding onder het vee ADVERTENTIÊN gebruikte damesfiets «II van VOOR DE JEUGD. Meneer Pimpelmans en zijn an to. GROOTE KEUZE. Ook voor wederverkoopers is het adres BOEKHANDEL PARKSTRAAT. [HU LANDBOUW EN VEETEELT. 1. Dieren, lijdend aan tuberculose zijn onvoordeelig in de kost, vragen veel voedsel, geven weinig melk en minder boter, zijn mager, slecht vet te mestenen worden niet ot moeilijk drachtig. 2. Veelal wordt het een langdurige ziekte met sterfgevallen of noodslachtin gen. 3. Herhaaldelijk worden bij slachtingen van varkens en rundvee groote deelen der dieren wegens t.b.c. afgekeurd. 4. De ziekte benadeeld de handel in vee, zoowel van fokvee als van gebruiks vee. 5. Melk van besmette dieren kan veel gevaar opleveren voor jongvee, varkens menschen en vooral voor kinderen. 6. Goed fokvee en goed productie-vee lijdende aan de ziekte, is spoedig versie ten, kost veel voer en geeft veel minder boter. 7. De omslag bij de Veefondsen te be talen, wordt aanmerkelijk lager als de t.b.c.-besfrijding ter hand genomen wordt 8. Als de varkens vrij zijn van t.b.c. wordt daarvoor geen 50 cent per dier meer gekort, zooals nu veelal geschiedt 9. De t.b.c. is een niet-blaffende hond, die venijnig bijt; telkens leest men van verliezen, door t.b.c. veroorzaakt. 10. Art. 22 van het Melkbesluit ver biedt de levering van de melk van dieren;, lijdende aan open t.b.c. 11. Worden in ons land geen maatrege len genomen, dan zal het buitenland spoe dig de grenzen sluiten voor onze melk producten. 12. Eij een spoedige opruiming der open lijders zal het verlies geringer zij'; omdat de overgenomen dieren bij slach ting meer zullen opbrengen. A.N.L. Het nabootsen van geluiden. Reeds spoedig na de geboorte van de Omroep heeft men kunnen vaststellen, dat de meeste geluiden in de verste verte niet zoo in de luidspreker worden weerge geven, als zij in de zendstations worden uitgezonden. Als men eens een drama tische handeling wilde uitzenden, b.v. een schipbreuk en deze door de meest logisch voorkomende geluiden wilde begeleiden, stiet men op groote moeilijkheden: het ge luid kwam heel anders over, als men ver wacht had. Het huilen van de wind in de studio geleek in de luidspreker meer op- het gilien van een stoomfluit en het af schieten van een revolver op een orkaan. Langzamerhand is hierin verbetering ge komen en na grondige bestudeering van de verschijnselen is de techniek van het imiteeren van natuurlijke geluiden ont staan. Bij de geluidsnabootsing gaat men thans volgens speciale recepten te werk. Eenigc deze studiogeheimen zullen we in het volgende voor u onthullen. Het huilen van een baby: Het hiervoor gebruikte apparaat wordt door een speel goedfabrikant vervaardigd en berust op hetzelfde principe als een „sprekende pop". Uitgebreide proefnemingen hebben aangetoond, dat dit schelle mechanische geluid in de luidspreker precies als het huilen van een kind wordt weergegeven. Revolverschot: Een leege papieren zak wordt opgeblazen en met de vlakke hand stukgeslagen. Het vertrekken van een trein: Een ge knoopt touw wordt door een gat in een trommel op en neer getrokken. Geknetter van vuur: Groote stukken pakpapier worden voor de microfoon in elkander gefrommeld. Veldslag: Een aantal platte metalen staven worden krachtig tegen leeren kus sens aan geslagen. Het fluiten der kogels wordt het beste door fluitende mondbe wegingen nagebootst. Stotzuiger: Sirene. Hoefslag van een galoppeerend paard: Met de halve schaal van een cocosnoot wordt krachtig op een kurk geslagen. Meestal is het al voldoende, indien men met de vlakke hand op de knie klopt. Het zoemen van een vliegtuig: In de de luchtstroom van een electrische venti lator laat men reepen leer fladderen. Men kan ook het vel van een trommel tegen zulk een instrument houden. Het inslaan van een spijker: Op een af stand van ongeveer één meter van de mi crofoon wordt met een hamer op een mes geslagen. Branding: Schuurpapier wordt tegen el kaar gewreven. Rijdende locomotief: Dit karakteristieke geluid laat zich eigenlijk nabootsen met behulp van een echte locomotief. Hiertoe gebruikt men in Amerika door stoom gedreven speelgoedfabrikaten. Kanonschot: Paukenslag. VOOR DE VROUW lillllllllllllilüliillillllliillllillllllllllilllllllllllllllllll Nuttige wenken. Met Cyclamen wil men nog wel eens sukkelen, wat toch niet behoeft, als de planten maar in het volle licht staan, niet bedompt en vooral niet in een temepera- tuur van zoo om en de bij 70 gr. Fahr. Een frissche kameratmosfeer, en een frissche standplaats, uit de tocht in 58 —62 gr. F. past de planten zeer goed. Geet hun ook steeds gietwafer en wel ta melijk ruim, op kamertemperatuur. Giet geen water op het schoteltje, waarop de pot staat, dat kweekt wormen en doet de aarde spoedig verzuren. Past vooral op, dat er geen water op de knol gemorst wordt en ten slotte, reinigt de bladeren een paar keer per week met een even bevochtigd, zacht sponsje, het behoeft maar juist vochtig te zijn. o Een doorgesneden rauwe aardappel is een goed middel om tafelmessen van vlekken te ontdoen. o— Als men het haar gewasschen heeft in „hard" water, voelt "het dikwijls stroef en droog aan. Om dit te voorkomen, doe men een lepel citroensap of azijn in het water; het haar blijft dan zacht en soepel. o— Ook hoeden hebben eenmaal hun dienst gedaan. Als zij leelijk en vet zijn gewor den worden zij afgedankt en weggewor pen. Toch bestaat er nog een middel om ze schoon te maken. Hiertoe nemen we twee deelen water met één deel geest van salmiak, bevochtige daarmee een zuivere linnen iap of een kleine borstel en doe er de hoed goed mee af. Is dit gebeurd, dan moet men hem eerst met een ander lapje in schoon water gedoopt, en daarna met een droge lap zorgvuldig glad strijken, hem weer in fatsoen bren gen en laten drogen, en zoo heeft men weer een mooie nieuwe hoed. Om het doorzweeten van hoeden te voorkomen kan men met goed gevolg een dubbele reep vloeipapier leggen tusschen de bin nenrand. Il!ii!i!illii!l!!j|lll!llil!lii;iil!lj||il|||||| iillli!!!lll!!iilliillll ESPERANTO. Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. OVER „VEELTALIGHEID"/ ledereen kent wel de geschiedenis van de woorden „grotesk" en „ridiculous", waarmee de Engelsche minister Snow den een redevoering van zijn Fransche collega Chcron kwalificeerde. Snowden verklaarden daags daarop, dat hij die woorden niet zou hebben geblezigd, in dien hij had geweten, dat zij in de Fran sche taal zooveel scherper beteekenis heb ben als in de Engelsche. Hiermede liep dit incident af, maar er zijn op deze conn ferentie, wegens taalverschil, nog andere verwikkelingen geweest. Men leze, wat o.a. het Duitsche Rijksdaglid, Prof. George Bernhard daarover schrijft in de Flaagsche Post van 7 September 1.1.: Doch was het noodig daarom iedereen ruw te bejegenen? Moesten daar om Frankrijk en Italië in hun nationale eer gekrenkt worden? De vergaderingen der financieele commissie, waarin Snow den zoo geraasd heeft, werden met ge sloten deuren gehouden. Maar er zijn woordelijke verslagen der debatten be waard. De weinigen, wie inzage der no tulen vergund was, rijzen de haren ten berge als zij zien wat Snowden zich alle maal veroorloofd heeft. Wanneer Poin- caré zelt hier had kunnen komen, zou hij na zulke onbetamelijkheden hoogstwaar schijnlijk zijn opgestaan en de zaal heb ben verlaten. Doch Chéron heeft geluk kig, door zijn gebrekkige kennis van het Engelsch pas naderhand uit de vertaling kunnen vernemen, wat Snow den gezegd had, waarbij de tolk, tactvol nog veel onvertaald liet Volgens deze beschrijving van Prof. Bernhard is het op onze internationale conferentie dus mogelijk, dat een minis ter op ongehoorde wijze een bevriende natie beleedigd, terwijl een vertegen woordiger dier natie zit te luisteren, mis schien glimlachend. En het „tactvol" hee- ten, als een tolk opzettelijk een onjuiste vertaling geeft. En zijn eed? Het taalverschil heeft wel veel op zijn geweten o— Gelukkig wint Esperanto iedere dag meer veld. Dat ons land niet aan de spits gaat, zal de lezer die wel eena van Hollandsche „kat-uit-de-boom-kij- kerij" heeft gehoord niet verwonderen. VOOR DE JEUGD. Oplossing der vorige raadsels. 1. Oosterbeek. 2. Kaneel. 3. Edison. De oplossingen der Sinterklaas-prijs raadsels waren: 1. Broek-in-Waterland. 2. Frambozenlimonade. 3. Grootvader, va der en zoon. —0— Nooit ontving ik zooveel briefjes als deze keer. De meeste kinderen hadden de raadsels goed opgelost. Hier zijn de namen van deze jongens en meisjes: 1. Grietje Krijnen, 11 jaar, Oudeschild. 2. Ida Boot, jaar, de Waal. 3. Piet Roeper, jr., Driehuizen. 4. Johannav. Maldegein, 11 jr., Eierland. 5. Neeltje Koorn, 10 jr., den Burg. 6. Marietje Bakker, 9 jr., Oudeschild. 7. Arie Lap, jr., den Burg. 8. Marius Roeper, 9 jr., de Cocksdorp. 9. Duwie Breiner, 11 jr., N.-Haffel. 10. Jan Rab, S jr., den Burg. 11. Greta Kuipers, 10 jr., de Waal. 12. Joop Roeper, 8 jr., „Witte Engel." 13. Cornelis Laan Az., 12 jr., de Cocksd. 14. Trijntje Tuinder, 10 jr., Oudeschild. 15. Leo Karreman, 9 jr., Overschie. 16. Jan v. Strien, 12 jr., M.Eierland. 17. Gurie Bakker, 9 jr., den Burg. 18. Grietje Keijser,jr., de Cocksdorp. 19. Marie Dijt, 12 jr., den Burg. 20. Henhy Visser, 9 jr., 'Edam. 21. Marry Roeper, 9 jr., de Cocksdorp. 22. Gerard Bakker, 12 jr., den Burg. 23. Juliana Bakker, 10 jr., den Burg. 24. Martha Gomes, 11 jr., den Burg. 25. Jo Visman, 9 jr., Utrecht. 26. Annie Koorn, 13 jr., Eierland. De hoofdprijs, een leesboek in pracht band, viel ten deel aan Grietje Krijnen. Troostprijsjes kregen: Marie Dijt, Johan na van Maldegem, Neeltje Koorn, Joop Roeper, Marry Roeper, Leo Karreman, Cornelis Laan, Jan v. Strien en de kinde deren in het Weeshuis. Zeker hebben zij allen het prijsje wel op Sinterklaasdag ontvangen. Veel genoe gen er mee. Nu moeten de andere jon gens en meisjes de moed niet in de schoenen laten zinken. „De aanhouder wint", bedenkt dat wel. o Nieuwe raadsels. 1. Een stad in Drente en een stad in Zuid-Holland vormen samen de naam van een dorp in Noord-Holland. (Ingez. door Marius Roeper.) 2. Iets, waarop men schrijft, en een boom, vormen samen de naam van een stad in Zuid-Holland. (Ook door Marius ingezonden.) 3. Van 100 kaarsjes in een kerstboom blies ik er 33 uit. Hoeveel bleven er toen nog staan? i 4. Een voedzame spijs. Plaats een let ter voor de naam en ik wordt zoo hard als een kei. Een andere letter voor de naam van die spijs en men gebruikt mij op school, hoewel vroeger meer dan nu. De oplossingen van deze raadsels be hoeven NIET te worden ingezonden. In de krant van Zaterdag komer er weer prijsraadsels. Het zullen moeilijke zijn, hoor! IV irié Hartelijke groeten en een stevige hand van OOM KO. El Gij kunt er van verzekerd zijn, dat de Texelsche Courant op Texel in alle kringen wordt gelezen en hier een zoo ruime verspreiding geniet, dat ge met 'n advertentie in dit blad vrijwel ieder Texelaar bereikt: HIJ IS ALS REGEL ABONNEE en anders ZEKER MEDELEZER. Oplaag 1670 ex. m Wie kan ihuisbezorgen of inlichtingen geven aangaande een vermist Maandag a. d. markt. J. WITTE Dz., Schildereind. AF OUDESCHILD Laplata Mais Donau Galfoxmais Chevaliergerst Prima Canadagerst Gemengd kippenvoer Ochtendvoer Bertels kunstkorrel Haver Inlandsche tarwe Buitenl. tarwe Voererwten Voorslaglijnkoeken Amerik Lijnkoek S. K. Zachte Grondnotenkoek Cocoskoeken Palmpitkoeken Zaanscbe Soyakoeken Vlurwe lijnkoek W.L. Bertels Suikerkoekjes Kalvermeel Duyvis Katoenzaadmeel Bolted Texas Inl. Suikerpulp ca. 28°/0 China paardeboonen geschoond Tarwezemelen Tarwegrint Delftsche Phosphorzure kalk Camarina vleesch-diermeel Vischmeel Turfstrooisel fijn Den Burg, Texel 19 Dec. 1929. 8,75 8,50 9,25 8,75 11- 14,25 16,25 8,50 12,- 9,50 11,50 14,25 14,75 12,75 U- 10,50 11,75 17,50 18,25 18,— 14.25 8,50 11,25 7,75 7,25 15,- 23,75 23,- 2,35 1. Ergens in ons land ligt het vrien delijke dorpje Epscheuten. 't Is er rustig en vredig en vóórdat Meneer Pimpelmans zijn Fordje kocht, kon je er wel midden op straat gaan zitten, zonder een ongeluk te krijgen. Aan het kerkplein staat een mooi groot huis, heelemaa! wit gepleisterd,. 2. In dat fraaie huis woont de vee arts Pimpelmans, een zeer eerwaardig man, zooals je wel zien kunt. Hij droomt er nu vast niet van, wat 'n geweldige avonturen hij nog beleven zal. En als hij alles vooruit geweten had, zou hij zeker zijn auto niet ge kocht hebben.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6