Groote Opruiming MANTELS. I. MOERBEEK. Hotel Texel „De Vereenigde Schouwspelers" Lachen Brullen Ons nieuwste lachschlagcr „Malle Patsy" Van 8 tot II uur schateren!! Tooneeiuitvoering. Leesbibliotheek Nierwaarschuwingen. RugppNieren Pillen ADVERTENTiËN Het weggestopte Pleegkind Ze krijgen mekaar. BAL NA. Donderdag 26 Dec. PATSY Enny de Leeuwe TONY Pierre Mols Prijs der plaatsen f2,- Aanvang half acht. BAL NA. Vrijzinnige Zondagsschool Kerstfeestviering op le Kerstdag Genoegelijk Spel van den huiselijken haard. Drie bedrijven door Barry Conners. Schitterende Persbeoordeelingen 1 Plaatsbepreken op de dag der uitvoering van 12-1 uur a 10 cent. Aanbevelend, met klem. Vooral in deze dagen van woe ling en strijd, van bewustwording, van ontwakend onafbankelijkheidsgevoel, let te het moederland meer dan ooit op zijn „saeck". Spreker wijdt uit over Java, het dichtst bevolkte tropenland ter wereld, viermaal zoo groot als Nederland, doch bevolkt door 35 miljoen zielen. Vervolgens komt hij tot behandeling van de taalfamilie der Maleisch-Polynesiers en van Austronesië en derzelver autochthonen. Spr. noemt Polynesië, Melanesië, Mi cronesië en Indonesië, welk laatste ge bied gevormd wordt door dat deel van de archipel, dat onder Nederl. gezag staat. Spr. bepaalt zich dan vnl. tot Javay in de oudste geschriften „Java Dwtpa" genoemd, volgens Ptolomaeus „gicrst- eiland" beteekenend. De Javaansche cul tuur stond van ouds op een hoog peil en dankt veel aan de beschaving der vroegere bewoners, de Hindoes, aan wie wie nog verscheiden stoepa's, Boeddhis tische en Siwah-istische tempels, herin neren. De nationale epen der Ipdiërs zijn de „Rainayana" en de „Mahabhara- ta", oorspronkelijk in het Sanskrit ver schenen en dateerende uit de le eeuw voor Chr.. Zij zouden zelfs de Ilias en de Odyssee in de schaduw stellen. Ge noemde epen leven door wajangvertoo- ningen op Java nog ten huidigen dage voort, ook onder de minder ontwikkel den. Spr. zet de feiten uiteen, waaruit blijkt, dat de Javanen door de Indiërs niet zijn overheerscht en gaat dan na, welke in vloed de oud-Perzen, Chineezen, Euro peanen op handel en wandel en taal der Javanen hebben gehad. Hij behandelt Java's bloeitijd, vóór de komst der Hol landers, toen zijn vloten Perzen en Zi geuners bevochten; de Venetiaansche ont dekkingsreiziger Marco Polo maakt daar van gewag. Tot heden toe heeft de Ja vaansche cultuur weinig ingeboet. De schoonheid van zeden en gewoonten, waardoor in het biezonder Java zich ken merkt, zijn een gevolg van de zin van de Javaan voor rhythmiek en harmonie, een integreerend bestanddeel, een uitvloeisel van het Javanisme. Ook de volksverma ken als wajang, gamelang en dans staan in het teeken van de schoonheid. Alle ge bruiken op Java zijn door kunst geadeld. Dat hoogst poëtisch opgaan in de na tuur en die dichterlijke gebruiken ty peeren de Javaan. De kern van het Ja vanisme is niet tot Java alleen beperkt, maar is een algemeen menschelijke trek, bij de Javaan echter krachtiger dan bij anderen tot ontwikkeling gekomen. Ze staat het naast aan artisticiteit. Op al deze zaken gaat spreker dieper in. Hij spreekt ons van animisme en Ariërs, van Farizeïsme en cultuursynthe se, om ten slotte het groote probleem, de verhouding, Indië-Holland, pupil en voogd, kolonie en moederland in aller oprechte belangstelling aan te bevelen met het verzoek bij de beoordeeling daar van allereerst het gezond verstand te raadplegen. Er zijn er, aldus spr., die de nadruk leggen op de tekortkomingen van de pupil, maar dat is zich verhef fen ten koste van de laatste en wijst op groote moreele tekortkomingen bij de voogd. Het komt er op aan bij zelferken ning tot vruchtbare samenwerking te ko men. Eerst dan is een harmonische sa- samen'eving denkbaar. Voogdij dient door kameraadschap vervangen te worden. Elk ras heeft iets, wat het essentieel eigen is. Maar het moet zich openstellen, opdat het toegankelijk worde voor het goede, wat andere rassen kenmerkt. Dan is aan vulling mogelijk. Erkenning en samenwer king zullen alleen na een strijd van men taliteiten kunnen volgen, maar dan is ook het resultaat: De rassen zullen zich be wust worden eikaars componenten te zijn; kleuren van één spectrum, waarin het Goddelijk licht zich duizendvoudig heeft gebroken. o— Aan de hand van een reeks lichtbeel den vertelde spr. na de pauze nog iets' o.m. over de Javaansche vorstenhuizen, rijstcultuur en Dewi Sri, industrie (hoe- denvie.hten, batikken, vlakversiering), wo- ningoouw en ten slotte over het groot- sche monument der Hindoes, de „Boro- boedoer", op Java, een tempel, aan Boeddha gewijd. De foto's werden groot en scherp geprojecteerd. Met de wensch, er in geslaagd te mogen zijn meerdere be langstelling voor Indië te wekken, besloot de "heer Soeroto zijn voordracht. De voorz. bracht spr. dank voor het vele dat hij naar voren had gebracht en sloot zich bij zijn wensch volkomen aan. Mocht deze immers in vervulling gaan, dan had het Nut ook deze avond zijn doel bereikt. Sportnieuws. De Sportcorr. van de Schager Crt. schrijft over de wedstrijd Wieringerwaard 1Texel II van Zondag: Wieringerwaard gaf Texel II geen schijn van kans. Voor de rast was het nog wel een aardige strijd, doch daarna werd er veel te veel geknoeid om de wed strijd boeiend te doen zijn. De rust gingj al in met 40. Hierna brak Texel een paar maal door en scoorde de tegenpun- ten. De voorhoede der roodbroeken en speciaal de rechterwenk was nog niet ideaal. Daar moet nog wat meer samen gewerkt worden en niet iedere keer van verre maar op 't doel schieten. Zulke schoten zijn toch niet gevaarlijk genoeg. o Van de wedstrijd Texel ISparta I schrijft de „Schager" Zondag trok Sparta I reeds om 8 uur van Schagen om de verre reis naar Texel te maken. Door de slechte reisgelegen heid naar Texel konden helaas eenige spelers niet mee en was het niet te ver wonderen dat het nu zwakkere Sparta I met 61 verloor, hoewel de ruststand slechts 10 voor Texel was. Texel was verplicht om Schagen te klop pen en deed dit op resolute wijze. De 61 overwinning zegt dat voldoende. o— Texel I neemt in zijn klasse met 15 pun ten de eerste plaats in en zal met Hjelder 2, welke club 14 punten verwierf, de strijd moeten uitvechten. In de 2e klasse D volgt Texel II op H.R.C. 4 en Helder 4, d.w.z. op de derde plaats van onderaf. Ons Kerstnummer 1929. Gelijk met dit blad van de Texelsche Courant gaat ons Geïll. Kerstnummer 1929 in zee. De inhoud is weer veelzijdig, aan het Kerstfeest, in woord en beeld', is een behoorlijke plaats ingeruimd. Onder de vele foto's welke bij het door bladeren de aandacht trekken, nemen die van Texel een goede plaats in. De win terfoto's van het Kanaal bij „Ceres" en „Koppen's Boschje", danken we aan mevr. SwamaKeijser; de heer Jurr. Beumkes is de fotograaf van de foto, tij dens de laatste storm aan de haven te Oudeschild genomen. De vierde foto, mid den op het „Marsdiep" van het s.s. "Marsdiep" bij ondergaande zon in de richting van den Helder genomen, is van de heer G. de Boer. De lezer merkt op, dat ook op het omslag eenige Kerstbijdragen een plaatsje werd gegeven. De Kerstpuzzle veronder- jj stellen wc, dat u geruime tijd aangenaam zal bezighouden. Daarop kunt ge uw geest scherp slijpen! Wie een eenvoudige Kerstmaaltijd wil aanrichten, zal zeker de nuttige wenken, in dit Kerstnummer gegeven, zijn aandacht schenken. —o Hiermee dan gaat ons blad in zee. Het moge een goede reis hebben; het moge een goede ontvangst ten deel vallen. Eerst dan zal de moeite, er aan besteed, niet vergeefsch zijn geweest. De Postdienst op le en 2e Kerstdag. Op Woensdag, de eerste Kerstdag, wordt de P.T.T.-dienst uitgevoerd als op Zon dag- Op Donderdag, de tweede Kerstdag, zal over het gebeele eiland één postbe stelling plaats vinden, waarin alle stukken worden opgenomen, zoodat op die dagen de gelegenheid tot afhalen vervalt. Voor de Kerstuitdeeling. Donderdag was het „kijkdag" in „Eben Haëzer". Al hetgeen de Zuster- kring en de beide Meisjesvereenigingen voor de Kerstuitdeeling vervaardigd had den, was daar uitgestald. Met lust en ijver was gewerkt, dat bleek al ras. Alles zag er verzorgd uit, zoowel de eenvou dige als de meer luxe kleedingstukken. Daar zal men straks menig hart door veroveren. Aardig gerangschikt, met tak jes "hulst hier en daar, maakte deze rijkte verzameling met de boeken, spelen, kalenders en tal van andere welkome gas ten een weldadige indruk. Het uitrei ken van zulke geschenken, voor het mee- rendeel eigenhandig vervaardigd, moet wel een biezondere voldoening geven en verdient aller sympathie. Leniging Bakersnood. Er komt op Texel meer leven in de bakerij! Naar het schijnt zijn bakers op ons eiland veelal moeilijk te bekomen en telt het gilde derzulken hier maar weinige leden. Binnen afzienbare tijd zal hierin echter verandering komen. Een zevental frissche jongedochters uit onze. gemeente wordt na de Moedercursus van 't Witte Kruis te hebben doorloo- pen te den Helder sinds een paar we ken in de finessies van het bakerschap ingewijd. Ergo zal, wanneer ook de prac- tische lessen achter de rug zijn, de Texelsche bakernood vermoedelijk spoe dig tot het verleden behooren, althans voorloopig. OUDESCHILD. Ouderavond. Dinsdagavond werd een ouderavond ge houden in de o.l. school. Als nummer eén op de agenda prijkte „Jongens aan de handenarbeid." De heer Krüger toch zou de jongens uit de hoogste klassen een uurtje handenarbeid geven, waarbij de ouders tegenwoordig konden zijn. Hoewel een enkele jongen een beetje zenuwach tig was, omdat zooveel groote menschen hem op de handen stonden te kijken, wa ren ze toch heel gauw op dreef en aan het snijden en plakken, dat het een lust was. Ze zouden een kalender maken voor het volgende jaar en daarmee werd nu een begin gemaakt. Eerst het schild snij den van carton, een gat er in maken, ge kleurd papier opplakken, het ging werke lijk heel handig. Het uur vloog om. De voorz. der Oudercommissie (Jurr. Beum kes) bracht hartelijk dank aan de heer Krüger voor de gelegenheid, welke hij de ouders had gegeven, om eens te zien hoe de kinderen aan de arbeid waren en zij de heel leuke voorwerpen maakten, welke zij tusschenbeide mee naar huis mochten nemen. Hierna volgde voorlezing door de se cretaresse, mw. S. Mets-Bakker, van de keurige notulen, welke onveranderd wer den goedgekeurd en waarvoor zij een wel verdiend complimentje mocht ontvangen. De heer Zoete las een zeer geestig sa mengesteld verslag voor van het school reisje, liet enkele foto's zien van de stad Leiden (de heer Krüger heeft een mooie collectie foto's van die stad) van een drie tal jeugdherbergen en deelde hierover een en ander mee. Door een der oudera werd gevraagd of er gelegenheid zou zijn voor kinderen, welke naar de u.l.o. school gaan, om gebruik te maken van de auto bus. Hiernaar zou worden geïnformeerd. De heer Krüger besprak hierna nog ver schillende onderwijszaken. Hij had groo» tere belangstelling verwacht. Het aantal aanwezigen was klein. En dit voor de eerste maal, dat gaat de verkeerde kant uit, aldus de heer Krüger. Een ouder avond beteekent voor de onderwijzers extra drukte en dan mag hij toch zeker op de belangstelling van de ouders reke nen. Hierna sloot de voorz. deze ouder avond, die zeer zeker goed geslaagd mag heeten. Hij hoopte bij een volgende ouderavond op aller medewerking. Vee ver voer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 38 varkens, 17 koeien, 24 kalveren, 2 paarden, 14 lammeren, 9 schapen, 9 biggen. Doffe, stekende pijn in de lendenen na inspanning of steken in den rug bij bet u oprichten, is soms de eerste waarschuwing van nierzwakte. Spoe dig daarna zult u misschien urine- stoornissen, een vermoeid gevoel, duizeligheid, krachteloosheid of water zuchtige zwellingen kunnen opmerken. Deze verschijnselen kunnen aan duiden, dat uw nieren niet meer goed werken en de onzuiverheden niet uit het bloed filtreeren. Verwaarloos dan zulke verschijnselen niet! Geef zonder uitstel aan de nieren de hulp, die zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en herwin uw oude energie en kracht. Vraag de meening van hen, die ze gebruikt hebben en er baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon, Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht U kennis te geven, dat na een langdurig, doch geduldig lijden is overleden, mijn geliefde Echtgenoot, JAN BRANS Jz., in den ouderdom van 60 jaar en 5 maanden. Zijn diepbedroefde Echtgenoote, M. BRANSDijker. Zevenhuizen nabij Oosterend, Texel, 18 Dec. 1929. Algemeene kennisgeving voor Texel. DANKBETUIGING. Onzen hartelijken dank voor de belang stelling bij het overlijden van onze innig geliefde Vrouw en Moeder aan vrienden en bekenden, dragers en kleedoplegsters, aan Dr. Keipel voor zijn trouwe hulp, aan Ds. Plug voor de troostwoorden tot ons gesproken, doch in het biezonder aan Zuster Mulder, die haar tijdens haarziekte zoo liefderijk heeft verpleegd. Namens de Familie, H. BUIJSMAN en Kinderen, de Cocksdorp, Dec. 1929. Behoudens goedkeuring B. en W. geeft Tooneelvereeniging „NOOIT GEDACHT" een uitvoering bij H. DOP in 't Noorden, op Zaterdag 28 December. Opgevoerd zal worden 1 en Aanvang half 8. Entree 60 ct. wamsamm (TWEEDE KERSTDAG) DirectiePIERRE J. MOLS. s TE OOSTEREND. 's avonds 7 uur in de Doopsgez. Kerk. Bewijs van toegang a 20 ct. verkrijg baar bij Mej. T. MANTJE en 's avonds aan de Kerk. Keus uit meer dan 950 boeken. Boekhandel Parkstraat.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2