Texelselie Courant van Zaterdag- 21 Dec. 1929. TWEEDE BLAD Het Kerstfeest der Blinden. TexeSsche Berichten 1 Be Texelsche Courant 1 zal de volgende week g - in verhand met I de Kerstdagen - al- Ba leen verschijnen op i Saterdag 28 Dec. i m mui es min m mm ta mm a mm mm a Nieuwjaarsgroeten m mm a mm e mm ia mm 53 mm h mm INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat het verzoek van L. Kramer, bakker te Oosterend om in het perceel kadastraal bekend in sectie B., 110. 1681 een brood-, koek- en banketbakkerij te mogen uitbreiden, door hen voorwaarde lijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 19 December 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, EEN KERSTVERTELLING. LIEFDESZEGEPRAAL. Ruth zag erg tegen de Kerstdagen op. Verleden jaar zou ze zoo iets voor onmo gelijk hebben gehouden, maar in het af- geloopen jaar had ze haar vader verlo ren van wie ze zoo ontzaglijk veel had gehouden. Ze had het huis moeten ver laten en was bij haar statige deftige tante Emma in huis gekomen. Ze was koel. Maar ook al was zij de liefste tante ter wereld geweest, Ruth zou haar nog niet hebben kunnen verdragen, 't Jonge meis je had de deur van haar hart gesloten en geen troost of liefde kon haar helpen. Ze werd geheel door haar verdriet be- heerscht en als ze geen viool speelde, sleet ze haar dagen doelloos en treurend. Haar viool was haar eenige troost. Ruth speelde heel mooi. Haar vader, een echte kunstenaarsnatuur, had het haar al als klein meisje geleerd en alleen als ze haar wild verlangen naar haar vaders stem, naar zijn oogen en zijn handen in de snaren kon laten trillen, werd haar 't hart wat lichter. Dan leek het of hij bij haar was en met haar sprak. De herinnering aan gelukkiger Kerst dagen maalde, dat zij zoo erg tegen Kerst opzag. Ze dacht maar steeds aan die te genstelling, zoodat tante Emma, die het witte gezichtje iedere dag smaller zag worden, ongerust werd. Maar tante Emma kon niet helpen. Ruth wilde er ook nooit bij zijn, als tante Emma bezoek kreeg. Als zij vreem de voetstappen hoorde, vloog ze al naar haar kamer, waar ze vol wrok naar het vroolijke gepraat, dat van ver klonk, lui sterde, en ze vroeg zich af, hoe iemand vroolijk en gelukkig kon zijn op deze troostelooze wereld. Maar op zekere dag kon ze niet bij tijds vluchten. Het was de dag vóór Kerstmis en ze had haar viool mee naar beneden genomen om er een nieuwe snaar op te zetten. Ze was zoo in haar werk verdiept, dat ze niet de voetstappen hoor de van de oude dokter, die, vóór ze op keek, al in de kamer stond. Ruth ver borg de viool vlug, maar wegkomen kon ze niet meer. Ze was gedwongen de dok ter te ontmoeten en te blijven zitten, ter-, wijl hij met haar tante praatte. De dokte was gekomen, om een gelukkig Kerstmis te wenschen; maar, onwillekeurig bleef de wensch in zijn keel steken toen hij naar het zielige meiske in haar zwarte jurk keek, die daar, de handen in haar schoot en met zulke innig -bedroefde oogen zat. Maar even voor hij wegging, vergat hij Ruth een oogenblik. Hij sprak met tante Emma over het blindeninstituut. „Ik weet niet, wat ik doen moet", zei de dokter. „Mijn jonge vriend, dr. Van Beusekom, de directeur van het instituut, heeft mij gevraagd mij te willen helpen - om met Kerstmis de blinden een prettige middag te bezorgen. Maar ik kan niemand vinden om te zingen of muziek te ma ken". „Mijn nichtje Ruth", begon tante Em ma, zonder er bij door te denken, „speel' uitstekend viool". De dokter was verrukt. Maar, toen hij zich naar het meisje toekeerde, was hij stom verbaasd. Ruth was opgestaan, de viool onder haar arm gekneld. Zij was vuurrood geworden en haar oogen ston den vol tranen. v,0 nee", riep ze boos en gekrenkt. „O, tante Emma, Hoe kan ik nu voor vreemden spelen deze Kerstmis Hoe kunt U dat nu zeggen Ze vloog de kamer uit. De dokter bleef nog even en juist toen hij weg wilde gaan, gebeurde er iets, wat hem verbaasde. Ruth verscheen in de deur. Haar roode kleur was verdwenen en dapper vocht ze met haar tranen. „Ik zal voor de blinden spelen op Kerstdag, dokter", zei ze, terwijl ze haar groote oogen peinzend op hem vestigde. „Ik zal voor hen spelen zoo goed als ik 't maar kan". De dokter bedankte haar hartelijk. Hij was ontroerd, evenals tante Emma. Maar deze was nog meer verbaasd dan hij. Zij kon niet begrijpen, hoe Ruth zoo ineens van gedachten veranderd was. En toch was dat eenvoudig genoeg. Ruth was naar haar kamer gehold en had zich op haar bed laten neervallen, haar wang tegen haar viool, als om troost te zoeken. En terwijl ze zoo lag, herinnerde zij zich, dat haar vader er ook eens bij was geweest, dat ze een dergelijke uitnoodi- ging kreeg. Ze was verlegen geweest en opstandig, maar hij had tegen haar ge zegd: Ruth, mijn meisje, de eenige manier om je talent zuiver en heilig te bewaren, is om het zoo dikwijls mogelijk tot vreugde van anderen te gebruiken, vooral van menschen, die ongelukkig en eenzaam zijn. De herinnering aan deze woorden had als een wonder gewerkt, en Ruth gehoor zaamde wéér aan wat haar lieve vader haar eenmaal had gezegd. —o Ze had geen spijt van haar gehoor zaamheid, hoewel ze nu dubbel tegen de Kerstdag opzag. Maar de uren gingen zoo gauw voorbij, dat, vóór ze het wist, het oogenblik gekomen was, dat ze aan het einde van een lange zaal op een klei-t ne verhevenheid stond. Door de hooge vensters zag ze de bleeke winterzon over de velden wegzinken en in de zaal gloei de het electrische licht aan, dat de ruimte zette in een feestelijke gloed. Ze liet haar blik gaan over het publiek, de mannen en vrouwen met de doode oogen. En toen van de vleugel, waaraan de jonge dr. Van Beusekom had plaats genomen, de eerste accoorden parelden, zette zij de viool aan haar kin, de strijkstok gleed krachtig door haar fijne en lenige hand bestuurd, over de snaren en de stralende aanvangs- maten van Beethoven's F.-dur Romance klonken op. Weldra was Ruth verloren in haar spel vluchtig, maar toch duidelijk zag ze de zielevreugde op de glanslooze blinden- gezichten. En toen ze als tweede nummer een vi oolbewerking van het oude Kerstlied „Nu zijt wellekome" speelde, steeg het als een heilig vreugdegevoel in haar omhoog, dat, wat ze hier deed, het beste eerbewijs was, dat ze aan de nagedachtenis van haar vader wijden kon: Liefde geven zooals hij gedaan had en waarin Hij, die Kerstmis op aarde kwam, is voorgegaan... o Toen op het volgende Kerstfeest Ruth van Beusekom, het jonge doktersvrouw tje, in haar eigen warm-gezellige huis met haar man in de rose-gouden schemer van haardvuur en kaarslicht zat, zei ze lachend, dat het dom van haar was ge weest, om zóó tegen de eerste Kerstdag van het vorige jaar op te zien. KERSTVOORSPELLINGEN. Een groene Kerstmis, een dorre Pa- schen. 41 Kerstmis in de sneeuw, Paschen in de modder. Als de zon op Kerstmis door de appel boom schijnt, zal het volgende jaar een overvloedige oogst opleveren. 41 Als het op Kerstmis waait, zullen de boomen veel vruchten dragen. 4£ Is Kerstmis nat, dan blijven de koren schuren en de wijnvaten het volgend jaar leeg. Als het op Kerstmis sneeuwt, zal de oogst gelukken. 4? Als de merel zingt vóór Kerstmis, zal hij krijten vóór Maria Lichtmis. 41 Als met Kerstmis ijs aan de wilgen hangt, kan de klaver vóór Paschen wor den gesneden. 41 Als het ijs vóór Kerstmis een man kan dragen, kan er geen muis op na Kerstmis. 4£ Is op Kerstmis de hemel klaar, ver wacht dan vrij een vruchtbaar jaar. (Volksweerkunde). Trekking Loting S.V. Texel. Onder groote belangstelling de zaal was meer dan vol had Donderdag avond ten overstaan van Notaris Mulder in „de Oranjeboom" de trekking van de S.V. Texel-verloting plaats. Elders in dit nummer kan de lezer de uitslag vinden. De trekking hield de aanwezigen nage noeg tot het einde in spanning. Pas op 't op tien na laatste lot uit de reeks van, 200 viel de eerste prijs, een Philips-Ra- dio-toestel ter waarde van f150.—, lot no. 106. De gelukkige winnaar is de heer Vis, (kappersbediende alhier.) Van de 6000 loten bleven er ruim 1600 on verkocht. De S.V. kwam daardoor in 't bezit van de derde prijs, een naaima chine, (lot no. 5632.) De tweede prijs, een eetservies, werd gewonnen dor een zoon van mej. de wed. Koorn, Schildereind alhier. Een welkom geschenk. Door onze plaatsgenoot, de lieer R.P. Keijser, is de kostbare collectie vogel platen van prof. dr. Van Oort, dir. van het Rijksmuseum voor Nat. Historie te Leiden, aan de gemeente ten geschenke aangeboden. Een prachtige aanwinst ten gebruike bij het onderwijs, alsmede voor een eventueel te stichten locaal museum. Wie de platen, 400 in getal, met de handleiding „Ornithologia Neerlandica" terecht een standaartwerk geheetcn, on langs op de tentoonstelling bezichtigde, zal deze woorden zeker onderschrijven. Propaganda-Noordzeebadplaatsen. De Alg. Ned. Vereen, tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer is voorne mens bij de aanvang van het seizoen 1930 een breed opgevatte propaganda optouw te zetten, speciaal in het buitenland, waar van in het biezonder de Noordzeebad plaatsen voordeel zullen trekken. Onze lezers deelden we hieromtrent al eerder iets mee. Het bedrag, met die propaganda gemoeid, wordt op f 7500.begroot. Hierin zal Texel voor f150 moeten bij dragen. Voor den Helder is dit bedrag eveneens op f150 bepaald. Het aandeel van Vlieland en Terschelling is voor elk op f75 gesteld. Voor onze Dammers. De heer Standaart, voorz. van O.K.K\ deelt ons mede, dat de damwedstrijd. Zondag in hotel „Texel" tusschen de tweede klasse van den Helder en Texel gestreden, met 11—9 in het voordeel van Texel werd beslist. Ook ditmaal kwam dus de door de heer Jn. Kikkert uitgeloofde zilveren me daille in het bezit van de Texelsche spe lers. Met een toepasselijk woord werd dit gewaardeerd geschenk door de heer Kikkert persoonlijk uitgereikt. Het was een vinnige strijd, spannend tot het einde. O.K.K. verklaarde zich bereid te gele gener tijd een wedstrijd te den Helder te spelen. Het aangespoelde lijk. Ook in de „Daily Mail" van 14 Dec. 1.1., een Engelsch dagblad met verschei den nevenedities, hetwelk de heer burge meester ons ter inzage verstrekte, treffen, we het bericht aan omtrent de met juwee- len getooide vrouw, wier lijk 27 October bij de Koog aanspoelde. Het signale ment wordt uitvoerig vermeld. Het hoofd, waaronder het bericht werd opgenomen, trekt zeker de aandacht. („Een met ju- weelcn getooide vrouw! Het mysterie van een lijk, dat aan de Hollandsche kust aanspoelde"). De publicatie geschiedde vanwege Scotland Yard en wel op ver zoek van de burgemeester van Texel. Waarschijnlijk zal deze publicatie wel eenig resultaat opleveren. Vermoedelijk toch was de vrouw van Engelsche na tionaliteit. a Ir. ons blad van Dinsdag 31 December zullen we gaarne s opnemen. Kosten 40 et. Groote H advertenties naar plaatsruimte. DE COCKSDORP. Merkwaardig. Bij de heer Th. Reuvers staat een z.g. „Heilige Chineesche Lelie" in bloei, een mooie door hemzelf geïmporteerde plant met welriekende bloemen. Haar bloeitijd valt omstreeks Kerstmis. Ledenvergadering—Floralia. De op Woensdagavond 18 dezer ge houden vergadering van de vereeniging Floralia was slechts door een twaalftal leden bezocht. Op de agenda stonden als voornaamste punten: vaststelling reglement en verkie zing bestuurslid. In plaats van de heer de Zee, die naar elders is vertrokken, werd als bestuurs lid gekozen mej. Lampers-Pronk. Na uitvoerige discussie werd daarna het reglement samengesteld. Een der voornaamste artikelen daarin opgenomen, betrekking hebbende op de, toelating van nieuwe leden luidt als volgt: Tot leden worden aangenomen personen van beiderlei kunne, die de leeftijd van. 20 jaren hebben bereikt. Ze kunnen zich daartoe aanmelden bij een der bestuurs leden, gedurende de maand Maart. De moterreddingboot. Zaterdag 1.1. vertrok de heer G. v. d. Kooi, machinist van de motorreddingboot' „Eierland" naar Amsterdam, teneinde de reddingboot, welke op een der werven aldaar van een krachtiger motor zou wor den voorzien, naar hier te brenjgen. De, proeftocht slaagde naar wensch, waarop deze week de boot kon worden afgele verd. Ze heeft nu een motor, welke zich door een sterke branding niet laat af schrikken. [j^j OOSTEREND. Kerknieuws. Donderdagmiddag 19 Dec. '29, nam mej. J.Bakker afscheid van de meisjes leerlingen der Chr. School alhier, in haar functie als onderwijzeres in de nuttige handwerken. Door het schoolbestuur werd haar als aandenken aan haar bijna 40-jarige arbeid als vakonderwijzeres een leuningstoel aangeboden. Van de meisjes ontving mej. Bakker een zilveren vork en lepel. DE WAAL. Op hol geslagen. Donderdag raakte onze plaatsgenoot, de heer D. Roeper, met paarden en kar op hol. Hij bezeerde zich daarbij zoo, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5