Het winkelwerktijdenbesSoit, Gemengd Mseuws Ruwe Huid I 'pTTf.- Af Ruwe Handen 1 ka Op 1 Januari a.s. treedt het zgn. Werktijdenbesluit voor winkels, inwer king. Onder „winkels" verstaat de Ar beidswet alle open of besloten ruimten, waar voorwerpen oi' stoffen aan liet pu bliek in het klein plegen te worden ver kocht. Met de winkels worden geacht een geheel uit te maken de in het zelfde gebouw of op het bijfcehoorende terrein zich bevindende ruimten, waar voorwerpen of stoffen worden bewaard voor verkoop in de winkel. Werktijd per week. De werktijdbepalingen zijn niet van toe passing op winkets in de eigen wonting van het hoofd of de bestuurder van^ de onderneming, die zijn bedrijl u.tccfent zonder hulp van ander n dan zijnecht- genoote en bloed- en aanverwanten tot de derde graad inbegrepen, die bij hem inwonen, Hierop bestaat een uitzonde ring, nl. dat jeugdige personen in een kapperswinkel, ook in een familiezaak, niet tusschen 20 en S uur mogen werken. De werktijd der winkelbedienden mag per week normaal niet langer dan 5d uur bedragen. Alleen bij overwerk of in biezondere perioden kan daarvan worden afgeweken. Werktijd per dag. De dagelij ksche werktijd is gesteld op 'hoogstens 9V2 uur per dag en moet lig gen: a. voor personen beneden 18 jaar tus schen voormiddags 8 en namiddags 8 uur. b. voor personen van 18 jaar en ouder tusschen voormiddags 6 en namiddags lOVs uur (nachtarbeid is verboden.) Werktijd op Zaterdag. De werktijd des Zaterdags mag voor mannelijke kappersbedienden boven 18 jaar 12 uur, voor alle andere bedrijven li uur per bediende (alleen personen boven 18 jaar) bedragen, met inachtneming van het vveekmaximum. Uit het vorenstaande vloeit voort, dat de 53-urige werkweek bijv. als volgt kan worden verdeeld: 4 dagen a 9 uur per dag; 1 dag a 6 uur; 1 dag all uur. Zondagsarbeid. Zondagsarbeid is verboden voor jeug dige personen, t.w. winkelbedienden be neden de leeftijd van 18 jaar. Uitzonde ringen op dit verbod zijn (behalve voor Israëlieten o.a.) niet toegelaten. Voor winkelpersoneel ouder dan 18 jaar, geldt het verbod niet. Regeling voor algemeene feestdagen. Wanneer in een winkel op Hemelvaarts dag, op 15 Augustus en 1 November geen arbeid wordt verricht, is toegestaan, dat door personen van 18 jaar en ouder op de üag, voorafgaande aan Hemelvaarts dag, op 14 Augustus en 31 October ge durende ten hoogste li uur wordt ge werkt. Voor personen van 18 jaar en ouder mag bovendien de werktijd in die week 62 uur bedragen. Voor bloemen- ,i winkels, brood-, koek- en banketbakke rijen bestaan eenige afwijkende bepalin- lingen met het oog op St. Nicolaas en Kerstmis, welke echter nog voor eind 1930 eenigszins zullen worden herzien; o.a. ligt het ook in het voornemen, voor vischwinkels op Vrijdag een langere werk tijd toe te staan, mits het weekmaximum met wordt overschreden en voor slagers winkels en winkels van vleeschwarcn een 11-urige werkdag op 31 December. Wekelijksche rustdag. Aan alle, in winkels werkzame arbei ders moet een wekelijksche onafgebroken rusttijd worden gegeven van ten minste 32 uur. Deze beboert niet altijd op Zon dag te vallen, daar zooals reeds is opgemerkt bij het Winkeiwerktijden- Les.uiï Zondagsarbeid in het algemeen nier is verboden. Eenmaal per 3 weken moet voor de arbeiders van 18 jaar en ouder, die op Zondag werken, de genoemde rusttijd van 32 uur echter wel een Zondag zijn. Sluit deze rusttijd aan op de vrije middag per week, die iedere bediende gegeven moet worden, can moet de rusttijd tenminste 41 uur per week bedragen. WekeiijUsche halve vrije dag. Behalve de zooeven genoemde weke lijksche rusttijd van 32 uur mag een ar beider in een winkel op één dag per week geen arbeid verrichten vóór of na 1 uur des namiddags. Nachtrust. Tusschen nee einde van de arbeid op een dag en de aanvang van de arbeid op de volgende dag moet voor personen van 13 jaar en ouder een onafgebroken rust tijd liggen van tenminste il uur. Rustpauzen. Wanneer 6 uur of langer daags wordt gewerkt, moet iedere bediende na elke 5Va uur aroeid e:n rusttijd van een hah uur worden gegeven. Eindigt de arbeid echter na u uur 's avonds, uan moet al thans anderhalf uur rust worden gegeven tusschen 11 uur des voormiddags en 31 uur des namiddags. Kinderarbeid. Een kind beneden 14 jaar of nog leer plichtig, mag in een winkel geen arbeid verrichten. Dit verbod geldt ook voor loopwerk. Schoonmaken van winkels. Personen van 18 jaar en ouder, die in een onderneming geen andere arbeid ver richten dan het schoonmaken van loka len enz. mogen die taak op alle werkda gen tot 11 uur n.m. in winkels verrich ten. Afhelpen van klanten. Het bedienen van degenen, die bij het sluiten van de winkel reeds daarin aan wezig zijn, is nog toegestaan, doch niet langer dan een half uur na het op de ar beidslijst aangegeven tijdstip van einde van de arbeid, noch langer dan een half uur na het normale sluitingstijdstip van de winkel, een en ander op voorwaarde, dat in geen geval na 11 uur n.m. arbeid mag worden verricht. Overwerk. Indien in een winkel een opeenhooping van werk voorkomt, of zich aldaar bie zondere omstandigheden voordoen, kan het Districtshoofd afwijkingen van het Winkelwerktijdenbesluiten ook verlenging van arbeid (doch alleen voor personen boven 16 jaar) toestaan, mits wordt in acht genomen, dat een jeugdig persoon niet langer arbeid verricht dan 10 uur per, dag en 55 uur per week en een man en; vrouw niet langer dan 11 uren per dag en 62 uren per week. Barbiers- en Kappersondernemingen. E>e algemeen voor winkels geldende be palingen zijn ongeveer gelijkluidend voor barbiers- en kappersondernemingen. Op Zaterdag, op de dag, voorafgaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Augustus, 31 October en 24 December mag door een man van 18 jaar of ouder, indien ge noemde dagen werkdagen zijn, worden gewerkt hoogstens 12 uur per dag tus schen v.m. 6 uur en n.m. 11 uur, echter (hoogstens 53 uur per week. Op de ge noemde dagen kan worden volstaan met een rusttijd van ten minste een half uur na elke 5 uren arbeid, de lange rust a U/s uur behoeft op die dagen niet te worden toegekend. Arbeidslijsten. De werk- en rusttijden van winkelper soneel moeten nauwkeurig zijn aangege ven op een arbeidslijst. Deze is tegen geringe betaling verkrijgbaar aan alle postkantoren. Arbeidsregisters. Het hoofd of de bestuurder van een winkel is verplicht een arbeidsregister aan te houden, waarin o.m. moeten zijn vermeid de namen van het personeel en het nummer van het blad der arbeidslijst. Deze registers zijn verkrijgbaar in de boekhandel. Arbeidskaart. Het hoofd of de bestuurder is verplicht in het bezit te zijn van een arbeidskaart van in zijn dienst zijnde personen van 14 tot en met 17 jaar en van gehuwde vrouwen. Dit geldt ook voor loopjongens en loopmeisjes. Deze kaarten worden kosteloos verstrekt ter gemeentesecreta rie van de plaats van inwoning van de(n) werknemer(ster.) DEN HOORN. Ernstig ongeval. Bij de terugkeer van het houtrijden voor de Strandvonderij geraakte Woensdagmid dag de voerman ü.Wilner met een boe renwagen, bespannen met 2 paarden doordat één der paarden schrok, op hol. De voerman had het ongeluk hierbij zijn been op twee plaatsen te breken, zoo dat onmiddellijke overbrenging naar den Helder noodzakelijk was. OUDESCH1LD. Visehnet in de schroef. Bij het sardienvisschen, welke vissche- rij meestal met motorschepen wordt uit geoefend en dan met een sleepnet, dat door twee schepen voortgesleept wordt, kreeg schipper Vlaming van de TX 11 't net in de schroef, 't Schip werd door schipper v. d. Vis, TX 39 naar de haven gesleept. Het achterschip werd op de nieuwe helling omhoog gedraaid en zoo kon men er gemakkelijk bij om het net er uit te halen. Daarna konden de schepen weer zee kiezen. >,Neptunus". Woensdagavond had de eerste bijeen komst plaats in het winterseizoen van het plaatselijk Nut „Neptunus" in de „Zeven Provinciën". De voorz., de lieer F.W.Krüger, heette allen hartelijk wel kom, in het biezonder de spreekster, mej. Menagé Challa. Het verwonderde spr., dat de opkomst niet grooter was, daar de voordracht van mej. Challa zeker een Kunstvolle avond beloofde en de titel van het stuk „De dienstknecht in liet huis" alleen reeds een groote opkomst moti- ce.de. U hebt, aldus de voorz., van de Veluwe naar het mooie, doch wei wat koudere Texel willen komen en daarvoor eggen wij alvast onze dank. Alvorens tot dc vertolking van het stuk over te gaan, gaf spr. een kleine opmerking. De En- geische Protestantsche Kerk verschilt veel van die in ons land. Hier kennen we dc- mineé's en geen hoogere geestelijken, daar zijn ook bisschoppen. Daar het stuk speelt ten huize van een dominee in En geland, werd dit tot goed begrip mede gedeeld. Vele lezers zal de inhoud be kend zijn en de anderen zouden wc aan raden het boek ter lezing te nemen. Schitterend werden de verschillende rollen door mej. Challa weergegeven. Men had niet de minste moeite om zich de verschillende personen, zeven in getal, voor te stellen. Wat een contrasten, tus schen de schijnheilige bisschop en de ro- buste werkman,de allerliefste Mary en de deftige predikantsvrouw. Mandson, de dienstknecht, een edele figuur, die op 'nj vraag van de dominee welke zijn gods dienst is, „Ik heb Ood lief en al mijn broeders" ten antwoord geeft. Later ontpopt zich de gewaande dienstknecht als de lang verwachte broeder van de dominee, de beroemde bisschop uit In- dië. Een prachtstuk met een diepe in houd en als men het ziet vertolken door een zoo begaafde voordrachtkunstenares als mej. Challa, laat het een zeer diepe indruk achter. De voorz. bracht danook hartelijk dank aan spreekster, hij zeide het boek reeds gelezen te hebben, maar zooals mej. Challa het vertolkte, zou hij het nog wel eens willen zien. De groote aandacht, waarmede geluisterd werd, was wel het beste bewijs, dat het gegevene ter. zeerste boeide. Met een tot weerziens, aan de spreekster gingen we te onge veer elf uur zeer voldaan huiswaarts. DE KOOG. Stormwaarschuwingsdienst. Naar we vernemen lag het in de bedoe ling der autoriteiten, de stormwaarschu wingsdienst alhier op te heffen met in gang van 1 Januari a.s.. In verband met het sneuvelen van De Kaap bij de laatste storm-aanval, is deze dienst thans reeds vervallen verklaard. DE WAAL. Gemeente-veldwachter D. Bruin. Na bijna veertig jaar dienst. We lezen in de Texelsche Courant van 9 Januari 1890: „Door de Commissaris der Koningin in Noord-Holland is tot gemeente-veld wachter aan de Waal benoemd de heer Dirk Bruin aldaar". o— Thans heeft hij ontslag aangevraagd, na zich sindsdien door ijverige en ge trouwe plichtsvervulling steeds te hebben onderscheiden. Ongetwijfeld mag hij op een rustige en onbezorge „oudedag" aan-, spraak maken. DE COCKSDORP. Ook op de busdienst de Cocksdorp den Burg zijn thans voor Woensdags goedkoope dagretours ingevoerd. lilllllilillüllllllüil BINNENLAND. |||i||ii|il||||ij|ll|||| Toen een koe van slager S.Winkler te Wolvega met een schietmasker zou worden gedood, draaide het dier juist toen het schot afging, de kop om, met het gevolg dat de knecht, W. Wieda, getrorten werd. Hij zakte ineen. Direct werd de ongelukkige naar het zieken huis te Heerenveen overgebracht. De ko gel is diep in het lichaam gedrongen. Door het uit elkaar springen van 'n oliemotor in zijn maalderij is de plm. 30- jarige J. Mulder te Staphorst een arm afgerukt, levens is hij deerlijk aan het hoofd gewond. In zorgwekkende toe stand is hij naar het ziekenhuis te Zwol le vervoerd. In de afgesloten Wieringermeer be vinden zich eenige zeehonden en brum- visschen. De zeehonden zullen vermoede lijk nog wel een goed heenkomen zoe ken, daar ze wel over de dijk heen kun nen kruipen. De bruinvisschen echter zijn er slechter aan toe, want doordat som mige polders er hun water in loozen, be gint het water in de Wieringermeer al tuinder zout te worden. Een paar bruin visschen zijn al dood gevonden. Roermond. Een der groote zigeu nerbenden, welke in Belgie opereeien,, heeft zich thans in kleine troepen ge splitst en tracht op deze manier in Lim burg of Noord-Brabant over de grens te komen. Door strenge bewaking is dit tot heden nog niet getukt. in de Radiostraat te Eindhoven is het éénjarig kindje van de familie B. in de wieg verbrand. De ouders waren af wezig en in die tijd hebben broertjes en zusjes met luciiers gespeeld. Met een bij de Alg. Ned. Stuca- doorsbond gepleegde verduistering is een bedrag van r'öluuO.— gemoeid. Inzake de oorzaak van de groote brand te Middelburg wordt medegedeeld, dat een der winkeljuffrouwen uit ue Fran- sche Bazar kort voor het uitbreken van de brand met een olielampje op de zoi- der in een kast is geweest, m de hoek van de Bazar, waar de brand is uitgebroken. De juli rouw heeft bekend te hebben verzuimd het brandende lampje uit de kast te nemen. Op de spoorlijn Zwolle—Almelo is bij Raaite een met een paard bespannen melkwagen door de trein gegrepen. De wagen werd versplinterd, het paard werd op slag gedood. De bestuurder werd ernstig gewond. Op het station Gouwsluis van de spoorlijn Uithoorn—Alfen a.d. Rijn is een 26-jarige onderwijzeres uit Amster dam, toen zij in de reeds in beweging zijnde trein wilde springen, uitgegleden en tusschen de wielen gevallen. Beide becnen werden haar afgereden. Het slachtoffer is te Alfen verbonden en in zorgwekkende toestand naar Lei den vervoerd, waar zij aan dc gevolgen" is overleden. Terschelling. Het stoomschip Ben- wyvis is zwaar lek, doch krachtige ber gingsmoto rpompen kunnen de lekkage bij houden. Men is bezig de bodem met ce ment'te dichten. De dubbele bodem zit vol zand. Itilillllllliillillllin BUITENLAND. |||||||||j||!ll!ll!j|!,) Bij Essen is tijdens een zware mist een trein op een ploeg arbeiders gereden;, waarbij acht man werden gedood. Wegens financieele knoeierij zijn een Japansch generaal, gouverneur van Korea, en een oud-mmister van Japan achter slot en grendel gezet. Bij een botsing te Barcelona tus schen een autobus en een trein werden 16 personen gedood. Te Peking in China vroren niet minder dan 21 personen dood. Bij Kortrijk is op het' vliegveld een vliegtuig van een paar honderd meter te pletter gevallen. Twee personen kwamen daarbij om. Te Munchen is de houtzagerij van Borst voor een groot deel afgebrand. De procuratiehouder van een andere firma, die, aan de telefoon geroepen, dacht, dat het bericht zijn eigen firma betrof, schrok zoo hevig, dat hij een be roerte kreeg en dood neerviel. Te Brussel zijn zeven leden van een bende jonge dieven gearresteerd. Het hoofd was een vijftienjarige knaap iedere dag kwam men bijeen in een kroeg, waar het werkplan besproken werd De bende opereerde in fabrieken en kan toren, in de schafttijd. De jonge schel men blijken op deze wijze honderden artikelen van allerlei aard te hebben ge stolen: schrijfmachines, lederen tasschen, stukken zijden stoffen, horloges, pijpen, etc. Ze verkochten de boei aan helers, Bij Long Island is een Engelsch smokkelschip in beslag genomen, dat 500 kisten likeur aan boord had. Gij kunt er van verzekerd zijn, dat de Texelsche Courant op Texel in alle kringen wordt gelezen en hier een zoo ruime verspreiding geniet, dat ge met 'n advertentie in dit blad vrijwel ieder Texelaar bereikt: HIJ IS ALS REGEL ABONNEE en anders ZEKER MEDELEZER. Oplaag 1670 ex. In Brooklyn zijn de kinderen van een vltaliaansche marmerhandelaar op treurige wijze om het leven gekomen. Ze vonden, terwijl hun vader afwezig was, in de keuken op de tafel, onver wacht een pakket, dat ze voor een ge schenk hielden. Toen ze het openmaakten, ontplofte een bom. De kinderen werden daarbij gedood. De vader werd bij zijn thuiskomst gearresteerd, maar kon zich verontschuldigen. Hij had de laatste da gen dreigbrieven ontvangen, waarin van hem 6000 dollar werd geéischt, op straffe van een aanslag op zijn leven. Aan de Deensche kust is 'n mijn uit de oorlogstijd tegen de rotsen geslagen en ontploft. 1 usschen de eilanden Laland en Falster kon men op de zeebodem loopen. Zoo kon men te voet van het eene eiland naar het andere eiland gaan. Hei' eiland Faroe kon men per auto be reiken. Bij de jongste storm zijn voor de Fransche kust 71 zeelieden omgeko men. Een' eigenaardig gevolg van de storm was, dat zoovele loodsen uit Sout hampton niet meer van boord konden te- rugkeeren. Zij zijn gedwongen de heele reis mee te maken. De loods van de Statendam moest mee naar New-York en de vier andere loodsen, die op het loods- schip te Southampton thuisbehooren, zit ten of zijn onderweg naar Madeira, Bre men, Cherbourg en Riga. De Fransche regeering vraagt 2290 miljoen fr. voor de grensverdedigmg en 400 miljoen fr. voor de luchtverdediging te verdeelen over de jaren 1930—'34, tot het uitvoeren van de beschermingswer- ken, welke in staat zullen stellen het ef fectief te beperken en de vijand de op-, marsch te beletten. Aldus Havas. Engeland overweegt zorgvuldig of eenige wijziging op het invoerverbod van varkens van het vasteland mogelijk is, maar vreest, dat dit verbod noodig blijft tot bescherming van de Britsdie vee stapel tegen ziekte. Goettingen. De „Reichsbahnoberin- spektor" Kruse is wegens verduistering van 113.000 M. gearresteerd. «s- «up; **-A «p; «ep;

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6