Texel sche Courant van Woensdag- 8 Jan. 1930, lil is TWE-EPE BLAD Gemertgd Nieuws Texelsche Berichten DE MOLEN IN 'T NOORDE.N Een abonnee schrijft ons: „Hoe zit het toch met de Molen in 't Noorden? Die zou zoo best wezen, maar volgens anderen niets waard zijn. Ik hoorde laatst dat het Noorden onder wa ter zat, later weer, dat de molen het water de baas was. Nu zou het Noorden weer verdrinken. Ra, ra, wat is dat?" We hebben ons licht eens opgestoken bij de heer J. S. Dijt, dijkgraaf der Der tig Gemeenschappelijke Polders, die ons het volgende ten antwoord gaf: „Aan de molen ligt het niet". De vraag van uw abonné kan ik om de volgende reden slechts gedeeltelijk be antwoorden. De reden daarvan is deze: De molen in 't Noorden is eigendom van de Dertig Polders en op kosten van dit Waterschap is hij omgebouwd met de bedoeling aan de resultaten van de ge wijzigde molen een maatstaf te krij gen voor de beantwoording der vraag, of een nieuwe molen volgens systeem-Dek ker bruikbaar zou zijn voor de bemaling van de Dertig Polders. Het onderhoud en het gebruik van de molen nu is voor rekening van de pol der 't Noorden, welks Molenbestuur de bemaling regelt. Of de molen dus goed maalt of niet, is iets, waarvan aan de Dertig Polders geen verantwoording is verschuldigd, m.a.w.„Het gaat me niets aaft". Wat me wel aanging, is, of de molen bouwer ons waar voor ons geld had ge leverd en ik heb de heer Dekker danook eenige weken geleden gesommeerd ons te toonen, wat de molen kon presteeren. De heer Dekker zond een goede mole naar, die in vier dagen het peil met 71 c.M. verlaagde. Het Noorden was zijn water weer kwijt. Ons bestuur was ge tuige van de werking van de molen; allen waren zeer voldaan en de heer Dekker kreeg zijn -geld. Was het voordien de vraag of de ge brekkige bemaling te wijten was aan de molen, de molenaar, of het Molenbestuur, dan is die vraag in zooverre opgelost, dal' het niet aan de molen ligt en de reden ge zocht moet worden bij de molenaar of het Molenbestuur of bij beiden. Door de gewijzigde inrichting is het mogelijk zonder hinder of schade de mo len 20 enden (kwartslagen) sneller te la ten loopen dan vóór de ombouw en het is natuurlijk niet plezierig als resultaat thans te zien, dat de molen een gang heeft van 60 enden als tezelfder tijd de oude molens in Noord-Holland lustig 80 a 90 enden maken. Om bovengemelde reden kan ik daaraan aan echter niets doen. Naar de reden van het gebrekkig malen kan men slechts, gissen. De een spreekt van een molenaar, die niet wil of niet durft; een ander fluistert: „Er zit electriciteit'in" - het blijft gissen. Van de heer Vlaming, voorzitter van 't Molenbestuur weet ik slechts door per soonlijke mededeeling, dat hij de mole naar gemaand heeft voorzichtig te zijn. OOST. Een buitenkansje. Zondagmorgen hadden twee personen van hier een buitenkansje door het vinden van drie vaten cylinderolie, door de zee aangespoeld. De strandvonder, met de vondst in kennis gesteld, heeft de vaten geborgen. Er zal wel een goed bergloon aan vast zitten. Zaterdag moet ook te Nieuweschild een dergelijke vondst zijn gedaan. Vanwaar de vaten afkomstig zijn is niet bekend. DE KOOG. Aangespoeld. Op verscheiden plaatsen zijn aan de kust schroten en planken aangespoeld, gemerkt met XXX. Ook op Vlieland. BINNENLAND VOOR DE JEUGD. jr. 0 ari. Beste Jongens en Meisjes. Wel verbazend, wat heb ik een lieele boel brie ven ontvangen, kleurplaatjes, raadseloplossingen, nieuwjaarswenschen, wat niet al. Ik zal wel een uur of wat noodig hebben om alles te lezen en te bekijken. Van* daag weer eens een kleur- en teekenplaat. Deze behóet je niet in te zenden, hoor! Werk plezierig en weest gegroet van OOM KO. Te Oudepekela (Gr.) zijn wegens diphteri alle openbare en biezondere scholen tot 18 Januari gesloten. Tusschen 's Gravenpolder en Nisse zijn elf schapen door de Zuid-Beveland- sche tram overreden en gedood. De te den Haag vrijkomer.de functie van hoofd van het 11de district der Ar beidsinspectie zal worden aanvaard door heer ir. L. A. Fruyter, oud-gouverneur van Curasao. Langs de weg Arnhem—Nijmegen zulten opnieuw ruim 600 iepenboomen worden geveld. Gaasterland heeft besloten 420eiken- boomen, staande aan de Nieuwe weg, te verkoopen. De uitvoer van suikerbieten naar België en Frankrijk gedurende de cam pagne 1929 heeft slechts 75 pet. bedragen van het in 1928 uitgevoerde kwantum. De bakkersknecht J. Egberts te Al melo, wie door de trein een arm en 'n. been werd afgereden, is aan de bekomen verwondingen overleden. De omzet van de veilingsvereeni-i ging HoogezandSappemeer bedroeg in liet afgeloopen jaar f933.224 plm. 100 duizend meer dan in 1928. Deze hoogere omzet is een gevolg van de groote uitbreiding van glas in 1928. De prijzen van alle producten, behalve spitskool waren in 1929 lager dan in 1928, zoodat de bedrijfsresultaten van de kweekers aanmerkelijk bij 1928 ten achter zullen blijven. Bij de bouw van een R.K. Vakschool aan het Galgewater te Leiden is een ge deelte van de vestingmuur blootgelegd, welke in 13S6 moet zijn aangelegd. Deze muur werd aangelegd langs de toenmalige stad. Ter herdenking van het feit, dat het; dit jaar 1500 jaar geleden is, dat de kerk vader Augustinus is gestorven, is te Eind hoven een bijeenkomst van de R.K. We tenschappelijke Vereen, gehouden, onder leiding van prof. dr. Gerard Brom. Een dolle koe is uit een weide te Hilligersberg gebroken. In de Juliana van Stolberglaan trachtte de 19-jarige straten maker S.L. Vierhuijzen, die daar juist aan het werk was, het dier tot staan te bren gen. De koe rukte zich los en nam de jongen op de horens. V. werd over een hekje in een tuin geslingerd en na het hek te hebben vernield, zoodat het dier weer bij zijn slachtoffer kon komen, nam de koe V. opnieuw op zijn horens. In eerj achtertuin smeet zij haar slachtoffer neer en zij begon te stooten. Inspecteur van polide De Vries wist na groote moeite het dier aan een hek te binden, waar een agent van politie het dolle dier neer schoot. Amsterdam. Er is een kleine brand uitgebroken op de belétage van een per ceel aan de Eerste Jan Steenstraat. Daat; woonde'n 51-jarige ongehuwde kleerma ker bij zijn oude moeder in. De man had vermoedelijk zijn nog brandende pijp in een jaszak gestoken en dé jas opgehangen aan de deur van zijn bedstede. Het vuur uit de pijp stak de jas in brand en de brandende jas viel op het bed, dat even eens vlam vatte, met het treurig gevolg, dat de kleermaker in zijn slaap door de vlammen verrast werd. De man kwam door verbranding om het leven. Europa's grootste eiermijn. Nog steeds vooruitging. Dat de Coöperatieve Roermondsche eiermijn nog steeds vooruitgaat, blijkt duidelijk uit de volgende cijfers: Aan voer in 1928 ruim 158 miljoen, in 1929 ruim 177 miljoen stuks. Het Ned. s.s. Hofplein, in ballast van Rotterdam op weg naar Narvik, is onder de Noorsche kust op een rots ge- loopen, gebroken en vervolgens gezonken. Van de 38 koppen tellende bemanning kwamen er vijf om. Van vier hunner zijn de lijken gevonden. Het stoomschip telde bruto bijna 7000 ton. i| BUITENLAND, iiimiiiiiiim illlllüllllllillllüllllllllllillllllilillllülllililllllllllllll Tc Munchen zijn gevallen van papa- gaaienziekte geconstateerd. Er is een vrouw aan gestorven. Rheinhausen. In de mijnschacht Me- vissen werden vijftien mijnwerkers door benzinedampen van een locomotief be dwelmd. Het staat nog niet vast, of allen; het leven zullen behouden. Washington. De brand in het kapi- tool heeft 50.000 dollar schade veroor zaakt. Waardevolle schilderijen werden vernield. Alle documenten werden gered. De postboot „Waddenzee", die van Maandagmiddag tot de morgen van de tweede Kerstdag op een zandplaat in de Waddenzee heeft gezeten, kon gelukkig haar opvarenden nogal gezelligheid bie" den al hebben zij dan hun huiselijk Kerstfeest gemist. Het comtort aan boord was niet slecht, zij het wat minder dan op onze mailschepen die op Indië varen. Maar wat zegt u van de Fransche vuur torenwachter te Gatteville, bij Barfleur aan het Kanaal, die volgens het „Jour nal des Débats" tijdens elk onweer stokstijf op een stoel moet gaan zitten met de voeten op een plank om aan het gevaar van de bliksem te? ontkomen Het hemelvuur slaat soms velé malen per uur in en gaat door de ruimte tusschen de twee lenzen op nog geen twee meter at- stand van de schuilende waker. Welk een positie, zóó de gevangene van de losge broken elementen te zijn. Een plichtsbe- ting, die negatief schijnt•>maar heldhaf tigheid is er niet minder voor noodi|g. Gt zooicts in ons land ook voorkomen kan De Amerikaansche petroleuinpro- ductie heeft in de op 21 Dec. geëindigde week gemiddeld 2.633.S00 vaten per dag bedragen, d.i. 11.500 vaten per dag meer dan in de vooratgaandc week. De stijging wed geheel veroorzaakt door de groote Calitornische productie, waar nieuwe bronnen zijn geopend. In de jaren 1924 tot 1928 is de Dtiitsche landbouwstand gemiddeld 900 miljoen gulden per jaar achteruitgegaan, lezen we in „Rust Roest". De verarming van het platteland is algemeen. Velen ver laten het land en zoeken in den vreemde vooral in Amerika, een bestaan. Vele an deren gaan naar de steden en vermeerde ren er de werkloosheid en de armoede. Het is een toestand, die groote gevaren in zich sluit. lu de Ver. Staten zijn thans meer dan drie miljoen werkloozen. In Wall- strectkringen baart dit groote ongerust heid. Het spook der werkloosheid, dat reeds twee jaar gedreigd had het hoofd te zullen opsteken, is thans als gevolg der afnemende conjunctuur in de Ver. Staten plotseling andermaal opgedoken. In Amerika heeft de tocht van de Zeppelin een bouwplan doen ontstaan, om een wolkenkrabber met landingsplaats voor luchtschepen te bouwen. Naar het licet is men te New-York al begonnen cti dit gebouw zal in 1931 zijn voltooid. Het moet driehonderd meter hoog zijn, gedacht, en zóó ingericht, dat de lucht reizigers bij een mast of toren op het dak uitstappen, en in zeven minuten na de lan ding de aarde bereiken: door middel van de gewone liften van deze nieuwe kolos. Bouwkosten 50U miljoen dollars; waar van een deel „naar de maan" zal zijn, wanneer het luchtschip op de duur geen ingang meer vindt. Van de rand van het landijs op Groenland naar binnen toe gemeten, be draagt de dikte rcsp. 300, 600, 750 eu 1200 meter. Merkwaardig is, dat de plaats, waar de 1200 meter ijslaag genieten werd, slechts 1500 meter boven de zeespiegel ligt, zoo dat er voor het land boven de zeespiegel slechts 300 meter overblijft, ofschoon dit land in het kustgebergte een hoogte van 2000 meter bereikt. Deze snelle daling van de hoogte doet de vraag rijzen, of midden Groenland niet onder zeespiegel ligt. In dien dit het geval is, moet het landijs, daar ter plaatse aanmerkelijk dikker zijn, dan men tot hiertoe aangenomen heeft. Nieuwe metingen, die volgend jaar op 't programma staan, zullen antwoord op deze vraag kunnen geven. Aldus eenige resultaten der laatste Duitsche Groen land-expeditie. Bij Lerrach reed een dokter met zijn auto op een groep jongelui in, van wie er twee aan de gevolgen overleden. Bij Emmerik is des nachts een met 5 pers. bezette auto in de Rijn gcvaflen; 2 inzittenden verdronken. Gezaghebbende stemmen over we reldvrede en ontwapening: Lord Cecil: Zonder een fiinke bewape- nmgsvermindering is de vrede niet vei lig. (Engeland.) André Tardieu: Frankrijk zal volledige steun verleenen aan elk plan tot verste viging van de vredesgrondslagen. (Frankrijk.) Graat Bernstorft: De regeeringen zul len nooit accoord gaan met ontwapening, de volken zullen haar afdwingen. (Duitsch- land.) Pres. Masaryk: Het is uit met ons allen, als een catastrofe zooals de vorige zich herhaalt. (Checho-Slowakije). Premier Stauning: Denemarkens bevva- peningskosten zullen dalen van 33—40 tot 12 miljoen gulden. (Denemarken.) August Zaleski: De wereld behoeft evenzeer maatschappelijke vrede als af wezigheid van militaire oorlogvoering. (Polen.) „Telegraaf." Drie cipiers van het huis var. bewa ring te Moabit (Berlijn) zijn in hechte nis genomen. Ze moeten aan tal van ge vangenen faciliteiten hebben verleend. Ook werden levensmiddelen, schrijf- en teekenmateriaal in hun cellen gesmokkeld. De sloten van een aantal ceiien konden de gevangenen met hun vorken openen. 53^ Cr*Mb» fëxEUCMt Couuawt

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5