fjoêstm Anga No 4395 Woensdag 15 Januari 1930 43s"Jaargant Ü/?at-Ko£/d J weer Van week tot week Texelsehe Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: De Haagsche conferentie duurt nog voort. Ze heeft de strekking, de voor gaande conferentie af te maken, d.w.z. in de beteekenis van te beëindigen. Talrijker dan de vorige maal zijn de politici, grooter is ook het getal der persvertegenwoordigers, maar met deze vele mannen is de belang-: rijkheid der tot nog toe bereikte resulta ten niet in overeenstemming. De bespre kingen worden geleid door Jaspar, de Belgische politicus. De Duitsche en niet- Duitsche herstelvraagstukken worden eik- door een speciale commissie behandeld. Momenteel hebben ze geen van beide veel bereikt. Met de behandeling van de niet-Duitsche problemen is meer tijd ge moeid dan menigeen vermoedde. De Do- naustaat en de Donaulanden komen daar bij in het gediing en reeds weten we bij voorbaat, dat het van kale kikkers moei lijk veerenplukken is. Met alle macht is men thans bezig in deze netelige kwestie een uitweg te vinden. „Misleidende mededeelingen." Dit is trouwens de eenige moeilijkheid niet. We behoeven maar te herinneren aan het telegram van Havas, het Fransche persbureau dat o.m. vermeldde, dat vol gens de Fransche staatsman Tardieu de Duitsche ministers zich aan het ver strekken van misleidende gegevens zou den hebben schuldig gemaakt. De Duit sche delegatie was daarover allesbehalve tevreden en eischte genoegdoening. Ge lukkig is het niet tot een crisis gekomen'. Tardieu deed opmerken, dat Havas de ge wraakte passage foutief had weergegeven en trachtte alles weer goed te maken door zijn verklaring, dat hij naar zijn persoon lijk inzicht van de goede wil en de be reidheid tot onderhandelen der Duitschers overtuigd is. Aldus had het politieke muisje geen staartje. De storm van ver ontwaardiging, welke aan het Duitsche tront dreigde op te steken, is voorloopig ter ruste. Vlootconferentie. De vlootconferentie is aanstaande. Er is behoefte, meer dan ooit aan een rustige, niet-geladen atmosfeer. Volgens presi dent Hoover zou met deze conferentie wel een viertal maanden gemoeid kunnen zijn. Ik hoop, zoo sprak hij een dezer dagen, dat deze er in slagen mag aan de! wedloop naar bewapen ng een einde te maken en mag bijdragen tot vermindering van de bewapeningslasten. De moeilijk heid is maar een gemeenschappelijke ba sis te vinden, maar onoverkomelijk is ze niet. Ons wacht de belangrijkste interna tionale conferentie sinds jaren en mis schien voor lange tijd in de toekomst. Het zal een zware conferentie worden. Stimson, de leider der Amerik. legatie liet zich als volgt uit: „Te weijtóg ver-' dedigingsmiddelcn geven een volk een gevoel van onveiligheid, een te veel daar van geeft de buren een gevoel van onvei-l ligheid. Bij de Conf. van Washington werd aan de bouw van meer oorlogssche pen een eind gemaakt. Ik zou deze af- afspraak willen vernieuwen en ook een bouwverbod willen vastleggen met be trekking tot kruisers, duikbooten en tor pedojagers, dus met betrekking van klei nere schepen. o— Schoone woorden, fraaie bedoelingen. Als het nu maar wat oplevert ook. Met een sfeer van vertrouwen zal men ook op de a.s. Vlootconferentie zeer gebaat zijn. Met een flinke dosis goede wil richt men veel uit meestal. Maar het is met dat vertrouwen en met die goede wil als met zooveel: „Je koopt dat niet, Je hebt dat reeds of wel: Je hebt dat niet." Bestrijding der werkloosheid. Nu we het toch over koopen hebben: De Engelsche minister Thomas, die de nuttige maar tevens zeer zware taak heeft de werkloosheid in Engeland te bestrij den, is met vijf vooraanstaande Banken in Engeland tot overeenstemming geko men evenals met de Bank van Engeland. Er komt dus licht! De laatste maanden zag het er op dit punt in Engeland droevig uit, maar thans schijnt men aardig op weg om de werkloosheid op doeltreffende wijze te bestrijden. Niet alles is voor geld te koop. Maar minister Thomas veronder stelt met hulp der groote Banken zijn taak voor een goed deel te volbrengen. Hij moge het bij het rechte eind hebben. Texelsche Rijvereenig'ng. De eerste algemeene ledenvergadering van de Texelsche Rijvereeniging, Vrijdag- dagavond 1.1. in hotel „de Zwaan" be legd, werd door dertien van de vier en' twintig leden bijgewoond en geleid door de heer H.Keesom, voorzitter. Nadat deze over de gang van Zaken in de jonge vereeniging zijn tevredenheid te kennen had gegeven en namens het be stuur zijn volle vertrouwen had uitge- gesproken in de heer Van Sijp, instruc teur, deed de heer C.A.Witte als secreta ris mededeeling van eenige ingekomen stukken. De Prov. Comm. van Landelijke Rijvereen. zond een ontwerp reglement en wekte de Texelsche vereeniging op tot de Prov. Comm. toe te willen treden. Op één na hadden alle vereenigingen in Noord-Holland aan deze opwekking reeds gevolg gegeven. Aan de secr.-penn. van de Federatie werd het quotum over gemaakt, zijnde 24 maal f 0.15. Ont vangen werd een exemplaar van het z.g. rijvoorschrift en van het wedstrijdvoor schrift. Hierover later meer. De heer Van Sijp bracht van 16—21 Dec. te Winterswijk door om daar een cursus te volgen teneinde zich als instruc teur meer te bekwamen. Van zijn ver blijf aldaar bracht hij e:n keurig verslag uit dat een duidelijk beeld gaf van het uitstekend onderwijs, door de heeren Kep- pei Hesseling, dr. Bos, dr. Brands en Slop aldaar gegeven. De heer Van Sijp vangt aan met hulde te brengen aan het be stuur van de Federatie, aan heeren leeraren, aan de Winterswijksche Rij vereen. voor de hartelijke ontvangst, hem en zijn 12 medecursisten bereid, en aan het bestuur van de Texelsche Rijvereen. dat hem in de gelegenheid stelde de les-' sen te volgen. De cursus, aldus de heer Van Sijp, heeft o.m. ten doel te bevorderen, dat de diverse rijvereenigingen in den lande één lijn trekken, opdat bij eventueele na tionale wedstrijden de kansen voor een ieder gelijk zijn. Vandaar dat aanschaf fing en naleving van het z.g. rijvoorschrift door een elk noodzakelijk moet worden, geacht. Aan het slot van het verslag geeft da schrijver nog eenige wenken, welke hem voorkomen in het belang van de vereen, te zijn. Hij geeft het bestuur in over weging de leden te splitsen in twee klas sen: een voor gevorderden en een voor de anderen. Gaarne zou hij het aantaL damesleden wat grooter zien, waarom hij op allen een dringend beroep deed om te, willen bevorderen, dat nog eenige dames toetreden. Ook met het oog op eventu eele wedstrijden is een grooter aantal dames gewenscht, omdat men dan met minstens een achttal moet uitkomen. Het verslag noemt verder het aanschaffen van minstens acht zadels noodzakelijk, betoogt üe wenschelijkheid van een deugdelijk terrein al was het maar een half bun der groot en geeft verder de leden in overweging een abonnement te nemen op „Het Paard", een voor paardenliefheb bers en beoefenaars van de paardensport onmisbaar blad. ,;En thans aan het werk", besluit dei instructeur zijn verslag, „tot bloei van de Bronchitis en Kinkhoest a oroncmti ruitersport, tot die van Texel in hetbie- zonder" Een dankbaar applaus volgde op de voorlezing en bewees ten volle hoezeer men met de heer Van Sijp en met zijn woorden instemt. De deze „de rechte man op de rechte plaats" is, bleek ook uit een artikel in „Het Paard" waarvan de voorzitter een deel voorlas en waarin de heer Van Sijp als cursist te Winterswijk een serieus man wordt genoemd, in wie de Texelsche Rij-t vereeniging haar vertrouwen zou mogen en moeten stellen. Na uitvoerige bespreking werd vervol gens besloten de leden in twee groepen in te deelcn. Allen zullen a 95 ct. een rijvoorschrift aanschaffen. De vereeni ging koopt vijftien zadels aan. Deze kos ten met inbegrip van beugels f 15.en kunnen ot door de leden in eigendom of in bruikleen worden bekomen. De uniformkleeding werd als volgt vastgesteld: lichtgrijze rijbroek, zwarte beenkappen, donkerblauwe jas, wit hemd, lange zwarte strop, jockeypet in groen en zwart. De rijdeken zal geel zijn en wordt door de vereen, aangeschaft Een paar dames zullen een en ander «ader vaststellen. Hierna sloot de voorz. deze geanimeer de vergadering met dank voor de prettige bespreking. OOSTEREND. 4de Lezing Ds. Buskes. Vrijdagavond gaf ds. Buskes een voort zetting van zijn lezingenreeks. Het on derwerp luidde: „Van de enge poort naar het kruis." Evenals de vorige keeren was ook thans de belangstelling bevredigend. De vergadering werd geopend met het zin gen van een paar verzen van „'Er ruischt langs de wolken", Schriftlezing Marcus 15 vers 15—21 en 1 Corinthe 1 vers 18 tot einde en gebed. Wc volgen Christen, aldus spreker, van avond dus op zijn weg van de enge poort naar het kruis. De vorige keer zagen wie reeds, dat het ingaan door een enge poort niet is het einde maar het begpn van de moeilijke weg, die Christus heeft te gaan. Het leven is geen wapenstilstand vragen. Het is de kruisbanier tot in Gods handen dragen, of zooals de dichter Camphuijsen het zoo juist heeft vertolkt: „Er moet veel strijds gestreden zijn. En veel gebeds gebeden zijn, Wil het hier namaals vrede zijn." Christen wordt door Welbehagen gewe zen naar het huis van Uitlegger, waar hem verschillende kamers worden ge toond. Met Uitlegger wordt de Heilige Geest bedoeld. Aan Christen worden niet alle kamers getoond. Met opzet wijst Bunyan daarop. Dit blijkt uit zijn „Christinnereis", waarin weer andere ka-i mers worden bezocht. De Geest geeft aan wie hij wil. Het eerst komt Christen in een kamer, waar zijn aandacht wordt geboeid door een schilderij, voorstellende een man met neergeslagen oogen, een opgeslagen bijbel voor zich en de wereld achter zich, een kroon boven zijn hoofd: Dat is het beeld van de Dienaar des Woords. Niet van wat hij is, maar van wat hij zijn moet, het ideaal dus. Hierin moeten we niet zien de teekening van een dominé van een bepaalde richting. Dan raken we verward in het kerkisme, maar het ideaal voor allen. Hierna komt Christen in een andere kamer, die vol stof ligt. Een man is bezig met een bezem het stof op te vegen. Hoe harder hij echter veegt, des te benauwder wordt het door het opgejaagde stof. Ver der ziet hij nog een jonge vrouw met een emmer water, die het stof besprenkelt, zoodat het niet meer opgejaagd wordt. Onder deze beeldspraak hebben we niet alleen te verstaan, dat we in de wereld niet alleen boetprediker maar ook evan geliedienaar moeten zijn. In de volgende kamer zijn twee kinderen, Hartstocht en Lijdzaamheid geneelen. Door hun vader zijn hun vele heerlijkheden beloofd. Harts tocht echter heeft geen geduld, zijn va der geeft hem zijn zin, maar de juweelcnj die hij gekregen heeft, zijn even spoedig vernield. Lijdzaamheid is niet ongeduldig en krijgt op de bestemde tijd de heerlijk heden van zijn vader. Dit beeld kunnert we het best vergelijken bij de geschiede nis van de verloren zoon. Lijdzaamheid gevoelde de waarheid van de bekende spreuk van Groen van Prinstenen: „Om een eenige krans, Dit aandsche leven gansch". Nog wordt Christen een kamer getoond, waar een man bezig is een vuur, dat daar brandt, met water te doovcn. Het zijn echter vergeefschc pogingen, doordat van achter een muur een man steeds maar olie in het vuur laat loopen. De man, die het vuur wil blusschen, is de duivel. De man met de olie is Christus, die het vuur, zijn begonnen werk in de rnensch, aan houdt door de olie Zijner genade. Nog enkele beelden worden Christen door Uitlegger getoond, die echter door spr. terwille van de tijd niet worden be-< sproken. Uit het huis van Uitlegger komt Christen nog een paleis voorbij, waar ge legenheid is om zich in te laten schrijver^ voor de Heilige Oorlog. Christen komt nu dicht bij het kruis, vordert echter langzaam door het zware pak, dat hij nog steeds op zijn rug heeft. Als hij bij het kruis is, valt het pak hem van dq schouders, terwijl hij een blik op het kruis slaat. Niet een beschouwing over het kruis, maar een blik op het kruis lean u redden. Spreker eindigt zijn aandachtig ge volgde rede met het bekende gedicht „Bij het kruis is plaats". Tot slot worldt ge zongen Psalm 1187. Bij de uitgang wordt gecollecteeiid ter bestrijding van de onkosten. Tusschen de raderen bekneld. Bij het smeren van de clectrische Wasch- machine geraakte de heer P.Boersen met zijn duim tusschen raderen bekneld, met het gevolg, dat hij zich leelijk bezeerde. Een nagel werd uitgescheurd. Dam-simultaan seance. Vrijdagavond werd in het clublokaal de onderlinge eompetitiewdestrijd beslo ten met een simultaanseance. De heer J.Visman, die als nummer één was uitge komen en dus kampioen van de club is voor het seizoen 1929—1930, trad op als simultaanspeler. Een viertal prijzen, door het bestuur beschikbaar gesteld, ver hoogde de animo, zoodat niet minder dan 21 spelers de strijd aanbonden. Het ge lukte de heer Visman van 15 van hen te winnen. Voorwaar een mooie prestatie. Twee remise en vier verloren. De prijzen bestaande uit rookartikelen, werden ge deeld door de heeren J.Visman, S.Bremer, J.O.Vlaming en C.Schraag. Men over weegt nog een wedstrijd tegen niet-leden uit Oosterend en omtrek, die, als het plan doorgaat, zeker ook wel in de smaak zal vallen. DE COCKSDORP. Schoolnieuvvs. Aan de „Maas- en Waalbode" ont- leenen wij het volgende: Haatten. De heer M. N. Zeijlemaker, hoofd der O.L. School alhier is in gelijke betrekking benoemd te Enspijk, gem. Deil, Geld. Hoewel we hem van harte gelukvven- schen met zijn benoeming, beteekent dit voor ons dorp een gevoelig verlies en betreuren wij zijn heengaan. Zoowel in als buiten de school droeg hij steeds voor de kinderen een warm hart en was dan ook de juiste man op de juiste plaats; kortom de heer Zeijle maker was zoowel bij de kinderen als bij de grooteren algemeen geacht We wenschen de heer Zeijlemaker, die vermoedelijk met 1 April vertrekt, in zijn meuwe woonplaats een prettige en aan gename werkkring toe. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 et p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ IS DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ol. Iedere regel meer: 10 ct. Dozolfde advertentie 4 meal geplaatst wordt 3 maal berekond. BI] abennement lagere regelprl)*. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 II POSTBUS: N°. 11 [een paar Wybert- tabletten! Zij bescher men legen verkoud heid en infectie. Zaterdagavond. De Haagsche conferentie. SirOOp per flasch 1 gld Bonbons per dooi 60 ct •Dij Apoth. en Drogisten

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1