assoneri Gemengd Nieuws ADVERfËNTl IfST waseMte si w&fMsr. lil mm va av een er in linn iiiiii linn linn mm mm mm mm is '"1 ingezonden. GEVRAAGD ean Brieven aan liet fraais var êïi blad ondsr no. 430. Spreker hoopte, dat wanneer weder een oproep werd gedaan tot de leden/ vooral de jongeren dan op de bres zouden staan om hun krachten ten beste te geven. Met de mcdedeeling, dat waarschijnlijk in de laatste, in Februari te houden vergade ring weder een tooneelstuk zal woiden opgevoerd werd deze goed geslaagde vergadering gesloten. het bal, dat volgde, waarbij het mu zikaal gedeelte berustte bij de hecrcn Boom Sr. en Jr. van Oudeschild, hield bijna alle aanwezigen tot het einde bij een, en kenmerkte zich door gezelligheid, OUDESCHILD. Ra, ra, wat is dat? Bij de hulpstrandvonder werd Maandag aangebracht een bus, gemerkt W 11 25, van onder en bovenop van een pijpje voor zien. Vermoedelijk een stakellicht? Een doordringende carbidlucht kon er aan wor den waargenomen. Om ongevallen te voor komen is het vreemde voorwerp veilig op geborgen. „Scheurende Muren." De R.K. Tooneelver. I.L B. gaf Zondag in het R.K. Bondsgebouw een goedgeslaagde uitvoering. Niettegenstaande het bijzonder slechte weer, was het zaaltje goed bezet, wat zeker ook wel te danken was aan de goede naam welke deze club heeft en de goede roep, welke van het stuk uitgaat. Spel en stuk vonden groote waardeering. l.L.B kan met groot genoegen op deze uitvoering terugzien. Proefvaart s.s. „Bantam". Het stoomschip „Bantam", Batavia heeft op de reede geproefstoomd en is na een paar dagen in de haven te den Helder te hebben gelegen, Dinsdag naar buiten ge stoomd. Het is een boot van de Kon. Fakk. Mij. DE KOOG. In aansluiting op ons bericht om trent de aangespoelde reddingboei in 't vorige nummer kunnen we het volgende meedeelen: Het Duitsche stoomschip „Koholyt te Koningsbergen thuisbehoorende, is 7 Jan, naar Koninsbergen vertrokken. De Rot- terdamsche agenten van de reederij weten van een eventueel ongeval aan boord van het schip niets. Vermoedelijk behoeft 't vinden van deze boei geen reden tot on gerustheid te geven. De sleepboot Oceaan, 'die naar een houtboot, welke N.O. van het vuurschip Terschellingerbank dreef met het sein op: „Kan niet manoeuvreeren", was vertrok ken, is teruggekeerd, daar het schip door stoomde. Te Emmen bleken 556 iepen door iepzickte aangetast. Bij Tretes op Java vond het zeven zoontje van de fain. Epke de dood, hij in een 70 M. «diep ravijn stort- BU1TENLAND. BINNENLAND. Op de Ned. Gresbuizenfabriek te Tegelen stortte een oven in. Een 33-jarige metselaar werd verpletterd. - Te Nauerna, gemeente Assendelft,, had Zondagavond een auto-ongeval plaats dat twee personen het leven kostte. De heer L. Tabak, groententelen en bloembollenkweeker te Wijk aan Duin, die per auto uit Zaandam terugkeerde, kwam bij Nauerna tot de ontdekking, dat hij het spoor bijster was. 'Hij stopte. Hij zou achteruit rijden, doch door verkeerd instellen reed hij in zes meter diep water. De heer Tabak kon nog juist uit do wagen springen. De auto verdween met zijn 44-jarige vrouw en zijn zesjarig doch tertje te water. Beiden kwamen om. Bij de belde plaatselijke veilingen te Aalsmeer heeft de omzet in snijbloe men in 1920 6330 duizend gulden bedra gen, dat is 350 duizend gld. meer dan in 1923. Te Amsterdam hebben onbekenden een bezoek gebracht aan het perceel Val- kenburgerstraat aldaar. Daar is gevestigd de Maatschappij Fe- trolifère. Inbrekers gingen er met n honderden kilo's wegende brandkast op een boot je' vandoor. De kast bevatte een bedrag in geld vanvijftig cent. De autobusdienst Heerlen Maas tricht zou gedurende de vijf jaar, dat hij onbemerkte concessie heeft een tekort heb ben van honderdduizend gld. Door een der grootste schuldeischers zijn de bus sen thans in beslag genomen. Na veertigjarige dienst zal ds. P. A. Vis, predikant bij de Doopsgezinde ge meente te irnsum in Friesland, met in gang van 1 Juli zijn emeritaat verkrij gen. -Transatlantische postvluchten zou den volgens Lindbergh binnen vijf jaar tot de geregelde diensten behooren en het passagiersverkeer over de Oceaan zou spoedig daarna als een doodgewone zaak functioneeren. Van Canadeesche zijde is thans ver gunning verleend, dat 62 gezinnen van dc Zweedseh-Russische vluchtelingen, die zo mer 1929 uit de Ockrajinc emigreerden en sinds in Zweden woonden, naar Cana da verhuizen. De havengelden van het Panama kanaal hebben in 1929 27.500.000 dollar bedragen. Dit is een nieuw record, n.l. bijna 1.250.000 meer dan in het jaar 1928. In 1929 zijn 106 schepen meer door het Panama-kanaal gevaren dan in 1928. De Sovjetregeering heeft te Dantzig 6.25 miljoen Dantzigsche guldens sleep- booten besteld. - Men schat, dat het totaal van de scheepsruimte, die over 1929 te Londen gelost en geladen wordt, het record-getal van 60 miljoen ton zal bereiken, tegenover 55 miljoen in 1928. - In Engeland zijn op het oogenblik 50.711 blinden geregistreerd, waarvan 36.845 niet staat zijn te werken. De regeering wil blinden een minimum inkomen verzekeren, IS sh. per week voor blinden ten plattelanfcle, 20 a 25 sh. vooi' blinden in de steden. De Bilden in Limburg werd door 'n Iiefhebberijtooneelgezelschap „De Ge stropte met het Koord" gespeeld. Vol gens het stuk moet een der spelers op het tooneel opgehangen worden. Ofschoon alle voorzorgen waren geno men, o.a. een band onder de armen was gelegd, zag men de speler plotseling woest met zijn armen en beenen slaan. De strik was, men wist niet hoe, toegescho- ven. Dadelijk kwam men ter hulp om de half verstikte man uit zijn ellendige po sitie te redden. Voor de vlootconferentie worden meer dan 1000 bezoekers te Londen ver wacht, onder wie 300 corespondenten. Bij het eiland Mauritius zijn van zes personen, die te water geraakten, er vijf door haaien verslonden. Als gevolg van de strenge koude zouden in de straten van Peking 208 be delaars doodgevroren zijn, terwijl 15000 menschen als gevolg van ontberingen zijn overleden. Deze berichten komen ons wel overdreven voor. Red. VOOR DE VROUW SI Uitsluitend voor abonnees-Texelsche Courant. is Xjjt *^V (I'll i iS I 1 >'v HOE VOEDEN Wij ONS? Welk 'n moeite en inspanning wordt er besteed aan onze voeding. Hoeveel men schen vinden hierdoor werk. En dit is nuttig werk, want wij moeten tocli eten. Doch hoe nuttig en noodig is het, dat wij zorgen voor de voeding van ons li chaam, wij vragen nog ander voedsel. Onze geest moet ook gevoed. Welk een bestaan zou het zijn, als wij alleen ons lichaam verzorgden en onzen geest en zijn behoeften verwaarloosden. Ook voor de voeding van den geest wordt verba zend veel gedaan. De eene prijscourant na de andere van de uitgevers ver schijnt en zij bieden boeken aan, welke zóó aangeprezen worden, dat men ze eigentlijk lezen moet. Welk 'n boeken schat ziet jaarlijks het licht. Niemand heeft den tijd alles in zich op te nemen. Menigeen is blijde, wanneer hij van de hteuw-uitgekomen werken eeuige lezen kan. Gelukkig zijn er ook de biliotheken, welke voor geringe prijs allerlei lectuur in veler hand brengen. Ieder doet z'n keuze. Welke keuze doen wij? Waarmee voeden wij onzen geest? Dit is voor ons leven en voor onze stemming van groo- ten invloed. Yv ij leven onwillekeurig mee dachten biijvcn er aan hangen, en onze wereld verruimt zich. Wij worden alge- leid van de dagelijksche zorgen, 'n wijle onttrokken aan ons materiaal bestaan, en onze geest, gevoed en verkwikt, gaat werken en voert ons op ongekende,j lichte wegen. Dit vermag de bekwame schrijver op ons. Hij laat zijn geest wer- j ken en daar heeft een wisselwerking plaats tusschen zijn geest en onzen geest. Hoe voeden wij ons, n.l. onzen geest? Ik hoop, dat ons antwoord mag zijn: door het lezen van goede boeken, door te luisteren naar wat ons inzicht ver heldert, onzen wil sterkt, onzen moed verhoogt, en door te gaan naar die plaat sen waar onze geest en ons gemoed ge voed worden met de spijze, die niet ver gaat. Zoo kan ook de tijd van regenvla gen en gure najaarswinden voor ons 'n goede tijd worden. (Overgenomen.) Kleur- en teekenplaatje. Schagen, 13 Januari 1930. Mijnheer de Redacteur. Het leek mij onnoodig ook maar een enkel lettertje te laten volgen op het stuk van de heer A.Boon als antwoord op mijn schrijven van 4 Januari. Duidelijk immers was mijn betoog, dat geen persoonlijke aanval inhield, maar een zakelijk protest tegen wat men in wijde kring onrecht noemt. „Onder-onsjes" van zeven raads leden, wier haantje altoos koning moet en kan kraaien, omdat zeven stemmen meer dan de helft zijn, behooren in een orde lijke samenleving niet thuis. Bij u op Texel weet men nu toch al lang hoe fu nest zoo'n „meerderheidswerking" zooals u het noemt is. Waar zijn uw „velg- bare logische lijnen"? ik kan ze niet volgen, zie ze zelfs niet en bemerk van, logica geen spoor. U spreekt van „inter ne aangelegenheden der gemeentepoli tiek". Moeten die intern behandeld wor den ook of ter openbare raadzitting? Onbegrijpelijk noem ik het, dat mannen van goede reputatie zich in de politiek van zoo een zwakke zij laten zien. Maar wat mij het meest verbaast, is, dat de heer Boon, die de duists.nis zegt te schuwen, er niet tegen op ziet, als ver- -diger op te treden van het binnenka mergcconxereer van het Blok van Zeven met zijn „democratische machtsvorming om winst te maken ten opzichte der eco^ nomische dingen. Overigens is er bij mij geen verbazing, doch slechts droefenis: Meer plaatsruimte zal ik nu niet vragen, mijnheer de redacteur. De vragen van de heer Boon kunnen de Texelaars zelf wel beantwoorden. GE. GROET. Voor een'eventueel antwoord van de heer A. Boon konden we dit stukje niet vroeg genoeg doorzenden. Red. BIEDT ZICH AAN liefst voor Den Burg Adres te bevragen aan het Bureau van dit blad. jarig toen te. Bet Nieuwe Modeblad (l'9e jctftr- c/aral herschijnt 2, X oer maand. E5 Het omvat het gehecle gebied der mode en brengt een overvloed var. smaakvolle modellen. Het is uiterst practisch door nuttige wenken en r~ houdt rekening óólc met een be- scheiden beurs. Abonnementsprijs 9j ets. per J maanden, f l 25 franco per post. Verkrijgbaar bij de Uit- 7evers dezer courant. Tc- llillllliilillkllllllfi VOOR DE JEUGD. •&t -A VS» y^p-'-s ";::V y Buiten verantwoordelijkheid der redactie.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2