Y Uuidurtslag No 4397 Woensdag 22 Januari 1930 43st" Jaargang Texelsehe Berichten Van week tot week ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÈN: TELEFOON: N°.11 H POSTGIRO: N°. 652 13 POSTBUS: N°. tl INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N. V. Graanhandel en Graanmaalderij „De Hoop" gevestigd te de Cocksdorp om in het perceel, kadastraal bekend in sectie D, no. 294ü een inrichting voor het bre ken van lijnkoeken nabij de haven te Oudeschild te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 15 Januari 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Zaterdagavond. De h'aagsche Conferentie 11. De Haagsche conferentie loopt ten ein de. Ze schijnt een bevredigend resultaat te zullen opleveren. Reeds zijn de her stelbetalingen van Duitschland aan zijn schuldeischers welke via de Intern. Her- stelbank te Bazel zullen loopen, geheel geregeld. De kwesties, waarbij o.a. de Donaulanden en de staten van de Bal kan betrokken zijn, eischen heel wat meer tijd. Het feit, dat men daar veelal met een berooide kas te kampen heeft, is hieraan niet vreemd. Een oogenblik heeft dr. Schacht, de man, die de hoogst belangrijke functie van president van de Rijksbank in Duitschland vervult, gedreigd een spaak in het wiel te zullen steken. Naar zijn oordeel, zouden er bepalingen worden gemaakt, welke met de belangen van 't Duitsche rijk in strijd zijn, weshalve hii er niet toe meende te mogen besluiten aan de Intern. Bank te Bazel zijn steun te verleenen. Gelukkig is de storm van protesten, na het afleggen van deze ver klaring aan alle zijden opgestoken, spoe dig geluwd. Dr. Schacht heeft water in zijn wijn gedaan. Wanneer men hem mocht dwingen, zou de bank haar steun niet onthouden. De positie van de Bankpresident wordt er intusschen niet beter op. Men heeft op zijn houding, waaraan men alle fierheid ontzegt, scher pe critiek uitgeoefend. De Vlootconferentie. „Wanneer de Londensche conferentie aan haar doel beantwoordt, zullen vier van de acht groote marinewerven in Amerika wel kunnen opdoeken." Aldus 'n groot New-Yorksch blad. Ot men aan de Theems zoo snel van stapel zal loopen? Er zal wel veel aan, haperen. De voorspellingen zijn vaak te- gestrijdig. Italië zou naar gelijkheid met Frankrijk streven. Zelfs zou Mussolini aan een vloot, gelijk aan die van Engeland de voorkeur geven, maar hiertoe zijn 's lands financiën niet toereikend. Geen oorlogsvloten meer! Van geheel andere strekking is het Reu- terbericht van IS Januari, volgens het welk de ftaliaansche regeering op de a.s. conferentie algeheels afschaffing van de oorlogsvloot zou willen bepleiten, mits alle andere naties hiervoor ook maar te vinden zijn. Men zou met dit voorstel op de proppen komen omdat ieder ander pian Italië tot minderwaardigheid doemen zou. Intusschen schijnt Shearer weer in de weer om de resuitaten ter vlootconferen tie tot een minimum te beperken. We we ten, dat hij de man is, die, gesteund met geld van scheepsbouwers en zeeofficie ren destijds ter gelegenheid van de ont wapeningsconferentie te Genève roet in het eten gooide. Hij maakte Engeland ver dacht in de oogen der Amerikaansche di plomaten, publiceerde een z.g. „geheim stuk", waaruit van de slechte préetijken van Engeland zou moeten blijken, enz. Hij bereikte zijn doel, maar een commissie uit de Senaat is druk doende de zaak- Shearer uit te pluizen. Ze kwam nog niet gereed, maar we weten al voldoende om van een hernieuwd optreden van Shearer weinig goeds verwachten. Japan heeft in de a.s. besprekingen niet veel vertrouwen. De vóór-conferentie met Engelsche diplomaten gaf weinig hoop, maar Engeland heeft ook geen toezeggingen kunnen doen vóór Amerika in het geval gemoeid is. Japan verlangt echter grootcr vlootsterkte, dan Engeland en Amerika vermoedelijk ooit zullen toe staan. Daar zit de knoop. Het zal niet de eenige zijn, welke de heeren politici straks moeten ontwarren. Maar „Het wederzijdsche vertrou wen is zoo groot, dat wij alle vraagstuk ken en geschilpunten, van liet grootste linieschip tot de kleinste duikboot ter gedachtenwisseling op de agenda zullen plaatsen." Zoo sprak de Britsche pre mier Mac Donald. Hij moge gelijk heb ben. Deugd of Droom. „Eeuwige Vrede." We besluiten met deze uitspraken, welke we onze lezers ter overweging aanbie den. Ze passen geheel in het kader van de onderwerpen, hier door ons aange roerd „Vrede is niet uitsluitend de afwezig heid van oorlog, maar hij is een deugd, die voortkomt uit karaktersterkte". Zoo sprak eenmaal Spinoza, de wijsgeer. En dit geluid liet Moltke, de krijgsman hooren: „De eeuwige Vrde is een Droom en niet eens een biezonder mooie." Nog eens: „Grondonderzoek." (Vereenvoudigde spelling.) De heer Klimp schrijft ons: Door de afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw, is in het belang van een stelselmatig grondonderzoek iemand aan gesteld, om op aanvrage van belang hebbende en belangstellende is ieder landgebruiker, monsters te nemen en te verzenden. Wat kost het? De kosten bedragen f 2.50 per mon ster voor het onderzoek te Groningen, iets voor de arbeid van de monsternemer) en de portkosten. 't Vorig jaar heeft de Afd. Texel alle kosten voor het nemen en verzenden der monsters betaald, doch dat is onmogelik vol te houden. De penning meester zou al te spoedig met een lege kas zitten. Ik heb gezegd: iedere landgebruiker is belanghebbende bij het onderzoeken van de grond. Het onderzoek, waarvoor de monsters, genomen vanwege de afd. Texel van de H.M.v.L., werden opgezon den naar Groningen, betreft de kalktoe- stand. Is dit onderzoek verricht, dan kan worden bepaald welke meststoffen moeten worden aangewend voor verschillende ge wassen. Zonder kennis van de kaiktoe stand, tast men in de blinde, zaait men dikwijis de verkeerde kunstmeststoffen, deze helpen n:et, maar doen dikwijls schade. Ken uw land! ALeermalen komt het toch voor, dat zeer kalkrijke grond, waarop verschillende gewassen ziek worden of slechter groeien door de kalkovermaat nog besmet worden met slakkenmeel, waarin zich een grote hoeveelheid kalk bevindt; met chili of kaiksalpeter, die de ongunstige toestand, waarin het land door overmaat aan kalk verkeert, nog verergeren. Of, dat te zuun land wordt bemest met superfosfaat en zwavelzure ammoniak, zodat ook hier de ongunstige toestand door gebrek aan kalk nog ongunstiger wordt gemaakt. Wijs doet degeen, die onze monsterne mer doec komen en enkele rijksdaalders besteedt voor het leren kennen van zijn grond, dwaas doet hij, die op de oude voet doorgaat en dikwijls niet weet of hij goed dan wel verkeerd handelt. Wie één baal zwavelzure ammoniak zaait, terwijl chili had moeten worden gegeven heeft minstens een schade van' f 10, in de meeste gevallen veel meer. Hiervoor had hij reeds 4 of meer mon sters grond kunnen laten onderzoeken. Behalve het grote voordeel dat men van grondonderzoek zal krijgen, zal men met meer plezier het bedrijf uitoefenen, wan neer men er zeker van is de juiste mest stoffen te geven. Het schenkt grote vol doening, als slechte gewassen, slechte1 plekken enz. worden voorkomen en weg gewerkt door de juiste bemesting. Alleen reeds hierom zou men alle persekn nauwkeurig willen leren kennen. Ook als de gewassen goed staan is liet misschien mogelik een betere stand te verkrijgen. Men is soms al te gauw ge neigd de stand goed te noemen. Wordt de opbrengst met 10 pet. ver hoogd door de juiste bemesting, dus in plaats van 400 H.L. aardappelen 440 H.L. inplaats van 80 H.L. haver S8 H.L. ienz. dan zijn de voordelen reeds aanzienlik, want deze 10 pet. is netto winst, ontstaan niet door een zwaardere maar door een juiste bemesting. Liet spreekt vanzelf, dat' hetook meermalen voorkomt, dat de kaiktoestand van de grond niet te hoog of te laag is. In dat geval heleft men nog, wel bij de bemesting rekening te houden met de eisen van verschillende gewassen, maar is men tocli vebl vrijer in de keuze van de meststoffen en zal men ze niet za spoedig ten onnutte of tot schade aan-, wenden. Ook de wetenschap, dat de kaik toestand goed, is van belang, want het komt voor, dat een slechte groei geweten wordt aan gebrek of overmaat aan kalk, terwijl daarvoor een andere oorzaak in 't spel is. Weet men nu, dat de kaiktoestand in orde is, dan kan naar de ware oorzaak gezocht worden. Leerzame adviezen. Nu enkele grepen uit de verschillende adviezen door het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek te Groningen, ge geven naar aanleiding van liet onderzoek van de door bemiddeling van de afd. Texel ingezonden monsters. „Op dit laag gelegen gedeelte moet nog 2300 Kg. mergel per H.A. en per 10 cM. bouwvoor gegeven worden. Wat de kunstmest betreft, moet hier slak, kali- zout en chili gegeven worden. De kaik toestand is 16." Ik wil even opmerken, dat dit toevallig een laaggelegen stuk land is, dat tamelik zuur is. In vele gevallen zijn de hoger gelegen gedeelten van een stuk land zuur der dan de lagere. „De kaiktoestand van dit perceel is geheel in orde. Werd hier wel voldoende bemest?" Zorg voor oordeelkundige bemesting. Geklaagd was over een slechte toe stand van het weiland. Op een formulier moeten bij het monster steeds verschil lende inlichtingen gegeven worden o.a. ook over de bemesting van de laatste paar jaren. Hier schuilt de oorzaak dus niet in een slechte kaiktoestand, maar zeer waarschijnlik in de te schrale bemess ting. Nog n'et voldoende wordt door veie landgebruikers begrepen, dat, als 'n goede bemesting niet met voordeel kan wor den toegepast, een schrale bemesting on- herroepeiik naar de ondergang voert, ter wijl het met een ruimere of veel ruimere bemesting toch misschien nog wel zou gaan. 't Is hier 't zelfde, als met het voe deren der dieren. Goed, maar met oordeel voederen geeft misschien voordeel, schraal voederen steeds verlies. „De kaiktoestand is wel iets te laag, maar toch niet zoodanig, dat hierdoor uw klachten verklaard kunnen worden. Uw bemesting is hier geheel onvoldoende geweest. U kunt hier nog 900 Kg. mergel per EI.A. en per 10 cM. bouwvoor geven en verder, wat de kunstmest betreft, is slak, kaiizout en chili of kailcsalpeter. het beste." „Voor erwten en boonen kunt u nog 6GJ Kg. mergel geven en wat kunstmest •9.Wybert-tabletten on- 4» der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór liet op treden ter zuivering van de stem. betreft slak en kaiizout. Wordt met stik stof bemest dan is chili of kaiksalpeter, aan te raden." „Volgens dit onderzoek is de kaiktoe stand geheel in orde voor bieten en kool rapen. Mocht liet gewas echter pleksge- wijs een slechte stand gehad hebben, dan raden wij u bij herhaling van dit ver schijnsel weer een monster op te zenden, maar dan uitsluitend van de slechte plek ken." „De kaiktoestand is geheel in orde vóór haver". „Ontginningsziekte niet uitgesloten". „Ontginningsziekte: eens opletten". Enz., enz. Toevallig zijn nog geen monsters op gezonden met een veel te hoog kalkge- haite. Meermalen is echter reeds geble ken, hoe verschillende pcrselen land een grote overmaat aan kalk bezitten door veel te zware bemesting met schuim aarde. Werp een spierinkje uit Wie nog niet overtuigd is van de waar de van een onderzoek naar de kaiktoe stand van de grond, wordt misschien nooit overtuigd of wil het niet zijn, maar tot zijn eigen schade. Zendt even bericht aan de sekretaris van de afd. Texel van de H. M. van L.„ de heer P. Bakker Az., te den Burg, en de zaak komt in orde. 't Is met deze1 zaak terecht: een spierinkje uitwerpen, om een kabeljauw te vangen en menig maal vangt men een heel grote. Nutsbewaarschool. De resultaten van de inzameling van gelden voor de stichting van een Nuts bewaarschool alhier hebben de verwach tingen verre overtroffen. Namens het Comité deelt de heer J. Bakker D. P. zn. ons inede, dat aan bij - dragen in eens een bedrag van f985, ontvangen werd, terwijl aan jaarlijksche bijdragen voor een bedrag van f794, geteekend werd. Men verzoekt ons dank te brengen aan allen, die tot dit doel hebben bijgedragen, aan welk verzoek we hiermee voldoen. Thans worden alle pogingen in het werk gesteld, om zoo spoedig mogelijk tot opening der school te kunnen over gaan. Veel liefhebbers. Voor de betrekking van directeur van de in aanbouw zijnde zuivelfabriek „De Eendracht" hebben zich niet minder dan vijftig sollicitanten aangemeld. Vijf- en- dertig van hen zullen in geen geval in aanmerking komen, zoodat men uit een vijftiental een keus zal doen. Nieuwe telefoonaansluiting. No. 74 P. Kalis Cz., Autotransport. OUDESCHILD. Baggermolen aan de grond gevaren. Zondagavond vlotgebracht. Zondagmorgen geraakte op de Rug, de zandbank aan de Zuidkust van Texel- stroom, een groote baggermolen, welke door twee sleepbooten gesleept werd, aan de grond. De geheele dag waren de booten bezig de baggermolen weer vlot te krijgen maar het lukte niet. 's Middags is een der sleepbooten naar den Helder gestoomd. Ze kwam met een vlet op sleeptouw terug. Eerst des avonds om streeks tien uur is d>e baggermolen door de eigen sleepbooten vlotgebracht. Ongeval met paard en kar. Zaterdagmiddag reed de veehouder J. Bruin Aznmet paard en kar, toen plot seling het paard op hol sloeg en de kari geweldig begon te slingeren. Bruin werd erat geslagen; kreeg't wiel over één der beencn. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. Het bleek, dat het been gebro^ ken was-. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moer: 10 ct. Dozelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagore regelprljs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voor-I zichtlg if en doe er wat Purol op. Herhaal I dit eiken dag, zoo lang het noodig isj

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1