No 4400 Zaterdag 1 Februari 1930 43stB Jaargang HEERENBAAI Texefsche Berichten EERSTE BLAD. Voor d© Zondag. rkom&ft r Voor hoofd en hart Rheumatiek ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ !t DEN BURG OPTEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 adm pmiéicle pijptaêak ECHTE FRIESCHE 20-50cf.perons KLOOSTERBALSEM II XELSCHE COURANT DEN BURG: 50 et per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van t-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Doiolfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BI] abonnement lagere regelprlj», ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN HET BETERE IK. Het is een weelde zijn hart te kunnen uitstorten in dat van een beproefde, ont vankelijke vriend. Welk een hulp, welk een lafenis is daar voor orrs te vinden, als we moede zijn en gebogen onder moeilijk te dragen leed. Ons dan zonder voorbehoud geheel te kunnen geven. „Een vriend", zegt Emerson, „is iemand, met wie ik oprecht kan omgaan, in wiens bij zijn ik overluid mag deuken, tegenover wie ik alle veinzerij, alle hoffelijkheid, alle bijgedachte mag laten varen." Zulke vriendschap is zeldzaam; zij eischt gelijk heid van peil, zóó, dat wanneer heteene hart zwelt van hevige aandoening het zich schier vanzelf ontlast in het andere. Wie eenmaal die weelde gekend heeft, hij kan zich niet meer behelpen met een vriendschapssurrogaat, met een verhou ding, die niet verder gaat, dan de opper vlakte. Er is nog een hoogcr soort vriendschap n.l. die, waarbij de eene vriend het van de andere weet dat hij het beste wat in hem is zal wakker roepen en weten te waardeeren. En hoe schoon en veelbe lovend is het als deze verhouding ook de teedere band van liefde weet te adelen tusschen man en vrouw! Hoe heerlijk is dit uitgedrukt in Schumann's „Wid- mung", waar, na de eerste hartstochtelijke ontboezeming de muziek kalm en vredig de woorden begeleid: „Du bist die Ruh, Du bist der Frieden Du bist vom Himmel mir beschieden, Mein Guter Geist, mein bess'res Ich....'. (Jij bent de rust, jij bent de vrede, jij bent mij door de Hemel geschonken, mijn goede geest, mijn betere Ik). Hoe dankbaar mogen wij zijn voor zulk 'n invloed in ons leven, hoe dubbel dank baar wanneer van ons die invloed is uitgegaan. Maar ook zonder dat kunnen we, ieder voor onszelf, ons betere ik tel kens en telkens te voorschijn roepen, het een grootere rol toekennen in ons leven,: dan we wellicht gewoon zijn te doen. Wanneer we in de eenzaamheid gaan en spreken met onszelf, kunnen we ook daar voorlichting, leiding en troost vin den. Immers in ons leven zijn als 't ware ■twee menschen: de eene, die zich naar de wereld keert, die gevoelig is voor haar glimlach of haar toorn, de conventioneele mensch, wiens streven het is met haar op een goede voet te blijven; en de andere de waarachtige mensch, die een veel hoo- ger standpunt inneemt omdat hij zich van het contact met de wereld weet vrij te houden en zich niet door haar laat om laag trekken, om aan voorbijgaande be langen dienstbaar te zijn. Met die ware, inwendige mensch, telkens en telkens aanraking te zoeken, hem mede te deelen v. (ook in'/2onsen,'/a ponden en ponden) 'Vraagtf tlur Tüïsike&cr h paf-jeD'E Zoo gauw hebt U kou 'gevat, lastig zijn de ge volgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. wat ons drukt en kwelt, onze afwijkin gen, onze schijnvoorstellingen, ons zoo vaak scheeve oordeel te toetsen aan zijn onwrikbare rechtvaardigheid, dat alles is zoo dringend noodig. En het verstrekt en verkwikt ons wonderbaar. De eerbied, voor onszelf, die we zoo vaak dreigen te verliezen, zullen we daar wedervinden; want ten slotte zijn we niet die zwakke, wisselvallige persoonlijkheden, die de we reld naar de oogen zien en wier blik alleen op tijdelijke belangen gericht is. We zijn in de grond ons beter ik, dat moet groeien en sterk worden en waar voor eenmaal al het zwakkere moet wij ken. Zondag, 2 Februari 1930. ZONDAG. Ieder einde zij zooveel mogelijk een begin van iets beters. Anton Smit. MAANDAG. Wie nooit heeft getwijfeld, heeft nooit gedacht. DINSDAO. Wie lijdt aan lichtgeraaktheid, loopt geen dag zonder wonden. WOENSDAO. Het streven naar geluk is zelfs een plicht misschien. A m i e 1. DONDERDAG. Doe, wat gij doet. Lijfspreuk van Joh an de Wit. VRIJDAG. Wat hun geestelijke groei betreft, zijn alle menschen leiboomen, want geen mensch, ot hij heeft klimlatten noodig. Anton Smit. ZATERDAG. De grootheid van één is de kleinheid van duizend anderen. Radio-centrales en programma's. Een inzender beklaagt er zich over dat hij als abonné bij een radlio-centrale ver plicht is behalve een aansluiting op Hil versum ook een op Huizen te nemen en er geen op Londen kan krijgen. Is dat in orde? vraaagt hij. Het antwoord moet bevestigend luiden. Rijksvoorwaarde voor radio-distribuanten is het onverkort doorgeven van de pro gramma's van Hilversum en Huizen, waar uit de abonné dan een keuze kan doen. Een derde distributie-draad, b.v. voor doorzending van de Londensche program ma's is alleen geoorloofd als ter zake overeenstemming is verkregen tusschen de distribuant en het betrokken station, dat in een dergelijk geval recht heeft op financieele vergoeding in ruil voor de distributie van zijn programma. In Den Bosch is b.v. op die manier een overeen komst met Daventry gesloten. Jaarvergadering V. I. O. D. De jaarvergadering der Vereeniging tot Uitkeering bij Overlijden V.I.O.D., gehou den in „De Lindeboom" op Woensdag avond 1.1., werd bijgewoond door 47 le den. De voorz., de heer D.Keijser, sprak een kort openingswoord, waarin hij zijn voldoening over de bloei der vereeniging te kennen gaf, waarna de heer P. Lieu- wen, secr., de uitvoerige notulen las, welke onveranderd en onder dankzegging werden goedgekeurd. Voor de verkiezing van een commissa ris, ter voorziening in de vacature, onU staan door het aftreden van de hefir A., Bakker was alleen de heer IJ. Brouwer en wel door 33 personen candidaat ge steld. Hij zegt desgevraagd zijn functie met dezelfde lust en ijver te zullen ver vullen als waarmee hij zich voor eenige jaren aan deze taak gaf en brengt dank voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorz. verwelkomt hem en noodigt hem uit aan de bestuurstafel plaats te nemen. De voorz. brengt hulde aan commissaris Bakker, die bijna 71 jaar oud na 33 jaar de vereeniging te hebben gediend, V.I.O.D. nu verlaten gaat en niet meer denkt terug te komen. Dat we hem hoog waardeeren, aldus de voorz., behoef ik niet uit te leggen. Wc gaan altoos prat op zijn adviezen. Op voorstel van het bestuur wordt de heer Bakker tot cerc- bcstuurslid benoemd, welke benoeming onder groote dank wordt aanvaard. De heer Bakker zegt op deze hooge eer, hem bewezen, trotsch te zijn. Aan het verslag van de penningmeester, Ge heer F. van Heerwaarden, ontkenen we, dat de ontvangsten bedroegen ruim t 7192.waaronder f4257.— aan pre- miën, de uitgaven ruim f4276.—, waar onder voor uitkeeringen f2130, bode 1772.05, pensioen fl5o, salarissen f750, vergaderingskosten f 94.80, drukwerk 1 146.80, diversen f74.58, belasting, wisk. adviseur f 102,46, Wijkverpleging f 50. (over twee jaar). Batig saldo f 2915,99. Generale kas eind 1929 f 62241,821/2. Namens de commissie van Rekening- nazieners, bestaande uit de heeren G. Logman, P. Sluisman en Jb. Buis, brengt eerstgenoemde een gunstig advies uit, waarna goedkeuring bij acclamatie volgt. De voorz. brengt aan penningmeester en boekhouder, de heer Joh. Kikkert, dank voor het accuraat beheer. De pijn is te verzachten, het lijden te verminderen! Wacht niet tot de kwaal ver- j ergert, masseer direct met AKKER'. k verzacht verrassend^ snel. ,Geen goud zoo goed" Aan het nauwkeurig 36e jaarverslag van de secretaris, ontkenen we, dat op' 1 Jan. 1929 het aantal verzekerde polis sen 2906 bedroeg, er kwamen 160 nieuwe bij, terwijl er afgingen: door overlijden 24, door bedanken 4, door royement 5, zoodat het aantal eind 1929 3033 bedroeg. Er weden 24 uitkeeringen van f 87.50 ge daan en 5 van 6 gld. Totaal f2130. Financieel was 1929 gunstiger dan 1928. Het wiskundig onderzoek over 1928 le verde nochtans een bevredigend resultaat op. De polissen zijn ruimschoots gedekt. Aan de Verzekeringskamer werden de vereischte bescheiden opgezonden. Er werden geen op- of aanmerkingen ge maakt. Het aantal nieuwe leden bedraagt 160. Het aantal leden, dat een dubbele verzekering sloot, was geringer dan het Bestuur zich had voorgesteld. Er werden gehouden één algemeene, vier bestuurs vergaderingen, vier comm. vergaderingen en drie buitengewone vergaderingen voor spoedeischende gevallen. De secr. be treurt de geringe belangstelling door de leden veelal aan de dag gelegd, en vraagt; zich af of hierin een bewijs van laks heid dan wel van vertrouwen moet wor den gezien. Schrijver meent, dat het laatstgenoemde hier wel de reden zal zijn en herinnert aan de huldiging van de pen ningmeester, waarbij het aan blijken van groote en oprechte belangstelling, ook van buiten Texel niet heeft ontbroken. Hij zegt hiervoor namens het bestuur hartelijk dank. De bode, de heer C.Buijsman, ver volgt hij, werkt tot genoegen van het be stuur. Hij staat daarmee in nauw con tact en geeft zich geheel voor de vereeni ging. De ervaring, met hem opgedaan, is van prettige aard. De secretaris eindigt met zijn beste wenschen voor de vereeni ging, voor haar leden en hun gezin, in het nieuwe jaar, dat met de luisterrijke huldiging van de heer F. van Heerwaar- NU Wij geven onze vele medekzers en koo- pers van losse nummers in overweging zich op ons blad te abonflieeren. Ze ont vangen de Texelsche Crt. dan regelmatig en op tijd en deelen in haar vele voordec- len, welke o.m. bestaan in: Goedkoop Zondagsblad, Goedkoop Modeblad met Goedkoopc patronen en Kostelooze advie zen op allerlei gebied (Rechtsvragen, Ra dio, Landbouw, etc.) Stelt u liet niet langer uit, maar DOE HET NU den reeds zoo mooi is ingezet. De voorz. brengt de secr. dank voor zijn keurig verslag en spreekt de wensch uit, dat het hem nog jaren gegeven moge zijn V.I.O.D. op zoo goede wijze te die nen. Ter gelegenheid van het jubileum van de penningmeester, wordt de leden een kosteloos gelag aangeboden, hetgeen gaarne op de gezondheid van de jubilaris wordt verwerkt. Een sigaar, daarnevens gepresenteerd, maakt verder de zaak com pleet. Bij de rondvraag brengt de heer W. v. Heerwaarden hulde aan het bestuur voor zijn vele arbeid, in het belang van V.I.O.D. verricht, in het biazoiider aan oud-Commissaris Bakker en penning meester van Heerwaarden. De lieer IJ. Brouwer drukt zijn spijt uit over het heengaan van commissaris Bakker, van wie hij veel heeft geleerd. Hij verheugt er zich biezondcr in, dat diens verdiensten door zijn benoeming tot eere-bcstuurslid erkenning vonden. Ten slotte brengt de heer F. van Meer waarden, na de vele betuigingen van dank voor de vele cadeau's, hem geoffreeiV, nogmaals in het algemeen zijn oprechte dank voor de bewijzen van waardeering en vriendschap door hein de laatste weken in het biezonder ondervonden. Ik stond perplex, aldus spreker. Waaraan heb ik dat allemaal verdiend Ik deed niets dan, mijn plicht. Dankbaar heb ik uw cadeau's aanvaard, doch de mooiste herinnering aan 12 Jan. 1930 is wel het fraaie album! met de namen van lien, die van hun medeleven deden blijken. Wanneer ik oud, mijn stoel misschien versleten, mijn buffet druk gebruikt en mijn servies misschiei'. niet meer heelemaal compleet zal zijn, is en blijft het mijn album met zijn mengelmoes van namen ook van men schen zelfs, met wie ik nooit in aanrakin'g ben geweest waarin ik immer weer met dankbare gedachten bladeren zal. U heeft mij een groot plezier gedaan, uw bewijzen van meeleven waren mij een groot genoegen, uw waardeering stel ik op prijs. Ontvang, mede namens mijn vrouw, mijn oprechte dank (Luid applaus). In zijn slotwoord zegt de voorz. dank voor de aangename besprekingen. In het biezonder richt hij zich tot de heer Monté, die, reeds 79 jaar oud, nagenoeg geen jaarvergadering verzuimde, en tot de heer Buis, hoewel wonende te de Cocksdorp, steeds een trouw lid. Met de wenschy met de heer IJ. Brouwer even prettig als vroeger tc mogen samenwerken, sluit de voorz. omstreeks tien uur deze gezellige vergadering. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Ons Zondagsblad van heden is weer rijk aan interessante foto's. Van Texel werd een foto van het typisch kerkje te den Hoorn opgenomen (foto mej. C.Dito), van den Helder twee uitstekend geslaag de opnamen van fotobureau „Den Helder" (p.a. de heer C. Govers, Weststraat al daar) het vertrek uit de haven van H.M. „Korienaer" en „jager", resp. naar Oost en West-Indië. Aan de wereldstad Londen werden de middenbladen gewijd, aan „Reuzen der Lucht" de derde pagina. De sportkiek op olz. 5 zal zeker de" be-

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1