PU ROL fluid Sngezonden Gemengd Nieuws en springende lippen Ooown 30-60 co 90 ct. Tube 80 cl. Bl| Apoih. to Dtogmcp langstelling onzer voetbalvrienden hebben Onze lezeressen maken we er op attent, dat zij complete patronen, geheel pas klaar, van op de pagina „Voor de Vrouw" voorkomende modellen tegen 55 ct. kun nen bekomen. (Wie aan het daarbij ver melde adres in den Haag bestelt betaalt 75 ct. voor een normaal patroon). Proefnummers zenden we kosteloos op aanvraag. Abonn. 50 ci. per kwartaal. Buiten den Burg 70 ct. Zeevaartschool-Texel 1915-15 Febr.-1930. In het vorig nummer stipten we even aan, dat het 15 Februari a.s. juist vijf tien jaar geleden zal zijn, dat de Zeevaart school aan het Schildereind door burge meester Gaarlandt officieel geopend werd. Gaarne grijpen we deze gelegenheid aan om een en ander uit de geschiedenis van- het Zeevaartkundig onderwijs op Texel mee te deelen. We vangen aan met het jaar 1913, toen de Gemeenteraad in zijn vergadering van 19 April besloot de staf van leeraren, die zich door het geven van zeevaartkundig onderwijs -.n her z.g. „Glazen Paleis" ver dienstelijk maakten, met een tijdelijke leerkracht uit te breiden. „De groote toe vloed" van leerlingen, zoo heette het maakte de benoeming van een vijfde lee- raar noodzakelijk. De heer J.Middendorp, die zich bereid had verklaard tegen een jaarjijksche belooninjg van f400.— vier uur per dag les te geven, werd met alge- meene stemmen benoemd. De lessen wer den in die dagen door 25 leerlingen ge volgd. o ln dezelfde vergadering doet de voor zitter, de heer Gaarlandt, mededeeling van een ongevraagd advies van de heer Dr. G. H. Coops, inspecteur M.O., die B. en W. verzocht alle pogingen tot stich ting van een Zeevaartschool te den Burg in net werk te stellen. Tevens brengt de voor/., ter kennis van de leden het oordcel van de Visscherij-Examen-Commissie volgens welke visscherij onderwijs te Ou deschild geen reden van bestaan heeft. De heer Zijm echter oordeelt den Burg voor een Zeevaartschool niet de aangewezen plaats, voorspelt heim wee naar haar oorspronkelijke domi cilie, Oudeschild, en deelt verder mee, dat ook volgens de betrokken minister, „de school met tusschen koeien en schapen thuishoort". Hiertegen brengt de heer Mets echter in, dat de directeur v. d. zee vaartschool te Rotterdam aan Oudeschild de voorkeur geeft. Nadat de voorz. ge poogd heeft de heeren te overtuigen, dat de aard der visscherij te Texel uitsluit, dat de visschers eemg onderwijs kunnen genieten van de leerkrachten der Zee vaartschool, zegt de heer Zijm zoo iets als „lil de politiek borgt men wel maar sche dt men niet kwijt" en „Die wind zaait zal storm oogsten." De voorz. antwoordt daarop: „Die be dreiging gaat langs ons heen, mijnheer Zijm; de Raad kan met een gerust hart ons voorstel aannemen." Nog doet de heer Zijm een beroep op 't rechts- en eergevoel van de Raad en noemt aanneming van het voorstel een ne derlaag voor Oudeschild. Hij veronder stelt, dat de minister en de directeur van de Z.V.S. te Rotterdam verkeerd zijn in gelicht. De heer Bakker bestrijdt hem, zeggende, dat een aandachtige lezing van de desbetreffende stukken de overtuiging moet geven, dat vestiging te den Burg plicht is van de Raad. Nadat de lieer Dros zijn stem vóór liet voorstel gemotiveerd: heeft, wordt tot stemming overgegaan en met negen tegen vier stemmen tot stich ting te den Burg besloten. o Op de Staatsbegrooting 1914 werd de subsidie voor de Zeevaartschool ver hoogd tot f3000.—. Met de voorberei dende werkzaamheden voor de stichting van een eigen gebouw kon een aanvang worden gemaakt. In de Raadsvergadering van 23 Jan. 1914 werd, op voorstel van B.eiiW. met tien tegen drie stemmen be sloten tot aankoop van 2735 vk. M. grond aan 't Schildereind, eigendom van mej. N. Bakker, wed. Mart. Bakker, voor f 3400.— Tegen stemden de heeren Dijt, die de voorkeur gaf aan een terrein van de heer S.C.Eelman, d:e het voor f2500 zou wil len afstaan; Eelman en Koning, d.e bei den liever de school aan de Vvaalderwcg zagen optrekken. De aanbesteding van de bouw had plaats op 13 Maart 1914. Laagste in schrijver was H. Doorn, te 't Zand, aan. wie voor f12200 het werk werd gegund. Door de benarde tijdsomstandigheden d" wereldoorlog was intusschen uitge broken kon het gebouw niet op de geste'de datum gereed komen, doch de Raad hechtte in zijn vergadering van 6 Febr. 1915 zijn goedkeuring aan het voor- stel van B.enW. tot kwijtschelding van de daarop gestelde boete. De man mocht im mers van de oorlogstoestand niet de dupe worden. Evenwel zou het karwei met uit zondering van het buitenverfwerk voor 15 Febr. 1915 opgeleverd moeten zijn, hetgeen ook geschiedde. Op deze datum, toch is de school door burgemeester Gaarlandt plechtig geopend. In zijn rede gewaagde hij met lot van de heeren Dros, Langeveld en Mets, die de wenschelijkheid der school als raadsleden meermalen had den bepleit; hulde werd gebracht aan de heer Inspecteur van het M.O. alsmede aan de Prov. Staten, in het biezonder aan onze plaatselijke vertegenwoordiger, de 'heer Dikkers, wegens de ondervonden steun. Spreker bracht lof aan de oud-directeur, dehr. Tjebbes deze dag aanwezig die voor een krachtig begin zorgde, onver moeid bijgestaan door de heer Schmidt, aan de heer P. Bossen, de toenmaligc- directeur, wiens naam op het gebied van Zeevaartkundig onderwijs voor de bloei der school een goede waarborg moest zijn. Tot die bloei zouden zeker ook bij dragen de heeren leeraren Schmidt, De Hart, Groenewold, Vellinga en Wagema- ker. Met waardeeing sprak hij ook over de Comm. van Toezicht en over de heer J. Tiessen, gem.-opzichter. Dank werd ge bracht aan de heeren Dalmeijer, Visser en Pereboom voor wat ze bij de bouw pres teerden en ook de aannemer Doorn werd1 een complimentje niet onthouden. Verder voerden het woord de heeren Roeloffs, vice-voorzitter der Comm. van Toezicht; D. C. Dros, Tjebbes en Bossen. Onze school, zoo sprak de heer Bossen o. m., bestaat thans twee jaren en kan, buiten; Amsterdam en Rotterdam, op resultaten wijzen als geen andere. Vijftig leerlingen zijn in die tijd voor diverse rangen ge slaagd, een succes, dat de jonge inrich ting te danken heeft aan het inzicht eji d,e drijfkracht van de heer Tjebbes met de heer Schmidt als zijn rechterhand. o— We schrijven thans 1930. Vijftien jaren verstreken. De heer Bossen ging met pen sioen en werd opgevolgd door de heer Hazewinkel, die 1 Sept. 1927 aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam werd verbonden en hier opge volgd werd door de heer P. Vijn, die tot op heden nog het directeurschap waar neemt. De school is tot groote bloei ge komen, wordt momenteel door ruim 40 leerlingen bezocht en is vooral sedert de wederopenstelling van de gelegenheid tot: opleiding voor le en 2e stuurman (Juni 1926) zeer in trek. Stellig is het onderwijs dtanook bij directeur en leeraren (mevr. VisVisser en de heeren Schmidt, Ruij- xerman, 'willemsen, De Gooijer en straks zeker ook bij de nieuwbenoemde kracht, de heer J. de Vries) in vertrouwde han den Onze beste wenschen vergezellen hen, nu de school haar vierde lustrum tege moet gaat. Schoolnieuws. De heer A. Brak, onderwijzer aan de Ulo alhier, werd in gelijke betrekking be noemd te Meppel. Indiensttreding vermoe delijk 1 Mei a.s. De Burdet-Vogelfilm. We deelden reeds mee, dat Maandag in hotel Texel voor ,,'t Nut?' de Burdet- Vogelfilm wordt vertoond, toegelicht door de heer Jn. Drijver, onze vroegere plaats genoot, thans te Santpoort. Foto's op deze film betrekking hebbende, zijn aan ons bureau ter bezichtiging opgehangen, ln tal van plaatsen werrd de film met groot succes afgedraaid. We vestigen ei de aandacht op, dat bij uitzondering ge legenheid tot plaatsbespreken wordt gege ven en wel op Maandagmiddag 12 uur aan de zaal. Overzicht eiermarkten. Roermond, 26 Januari. ln de atgeloopen week werd de eierhandel wil liger. Het schijnt, dat de consumptie bij deze lage prijzen aanmerkelijk toeneemt. De prijzen op de markten varieeren van f 4.50 tot f 7.50. De aanvoer bij de Coöp.. Roermondsche Eiermijn was in de afge- loopen week 3.950.000 stuks. Men be taalde onderstaande prijzen: kleine eieren 14.806.30; groote eieren f6.408; Eend- eieren 17—7.80, alles per 100 stuks. Sportnieuws. Texel II verloor Zondag met 0S van Breezand. (Rust 0—3 voor T.) Uitslag verkooping. Donderdag werd door Notaris Mulder voor de heeren G.H.Geus en E.C.Tho massen het woon- en winkelhuis met - J U-U U.. H l».U.-L.r«.ll.l.l L ert aan de Warmoesstraat, bewoond ge- weest door de heer E. Frank, verkocht Koopster: mej. Cath. L. Smit, alhier, voor 14340. De tevens aangeboden twee woningen onder één kap aan de Warmoesstraat weiden opgehouden. OUDESCHILD. „Neptunus." Het plaatselijk nut „Neptunus" hield Woensdag haar tweede bijeenkomst in de „Zeven Provinciën", welke zeer slecht be zocht was, wat misschien wel voor een groot deel is te wijten aan de radio. Als spreker trad op Ds. Klaver uit Hoorn. De voorzitter, de heer F. W. Krüger, heette allen hartelijk welkom en in het biezonder de spreker, wiens gloedvolle rede van het vorige jaar nog zoo versch in het geheugen lag en die verwachting deed wekken, dat hetgeen deze avond ten gehoore zou worden gebracht, die aangename herinneringen zeer zeker zou verrijken. Hierop verkreeg Ds. Klaver het woord, die sprak over de persoon en de werkjeri van de groote Heijermans. Spreker begon met de bespreking van verschillende Falklandjes (kleine schetsjes, „brokjes menschenleven"), o.a. Aanzoek, Het ca deau, M'n begrafenis, De man met het lichtende hart. De echter humor, doch ook de bitterheid, welke uit deze schetsen' spraken, werden door spreker duidelijk in het licht gesteld. Vervolgens werden in groote trekken besproken in de eerste' plaats „Ghetto". Met dit stuk had Heijer mans de Joden een hak willen zetten,; werd beweerd, aldus spreker, doch niets is minder waar. Alle stukken, welke Heijermans geschreven heeft, moeten ge zien worden in de tijd, waarin zij ge schreven zijn, zij behandelen alle mis standen, waarop Heijermans het licht wil de laten vallen. In Ghetto wordt aan de kaak gesteld het bekrompene van vele menschen, het tusschen een muurtje teven, in een eng besloten kringetje. In „Het Zevende Gebod" wordt het huwelijk besproken. Dit was geschreven in het begin der „rein-levenbeweging".. Spreker was zelf lange tijd voorzitter dier vereeniging geweest, doch daar hij het volk nog niet rijp achtte voor het vrije huwelijk (zonder wettelijke band), had Ds. Klaver zich teruggetrokken. Heijer mans geeft in het stuk verschillende hu welijken weer. „Óp Hoop van Zegen". Dit stuk zeker aan u allen wel bekend, aldus spreker, ook wel „spel van de zee" geheeten, heeft; er zeker veel toe bijgedragen, dat sche pen, welke in het stuk worden geteekend, met meer de zee bevaren. Het is zeker niet alleen te danken aan Heijermans, maar zeker heeft hij toch velen de oogen geopend. „Bloeimaand", het gestichtsteven behandelende, is niet zoo bekend. Armen huizen, „pakhuizen van arme menschen" noemde spreker ze, met de kale muren, zonder eenig plaatje aan de wand, echte kilte kamers, waarin de menschen van de kou te bed gingen. Een enkel gedeelte werd door spreker geciteerd, o.a. een praatje over het eten. Een oud mannetje uit zoo'n gebouw vertelt, dat ze Maandag, boonen eten, Dinsdag boonen met water, dat heet dan boonensoep, Woensdag erwten, Donderdag erwten met watejj dat was erwtensoep, Vrijdag rijst, Zater dag met water. Wat een bittere ironie in zoo'n enkel klein gesprek. „Allerzielen", hoe dwaas om te den ken, dat Heijermans het Roomsche geloof wilde bespotten, zegt Ds. Klaver. Onbe grijpelijk zegt spreker, is het, dat die opvoering van dit stuk op verschillende plaatsen verboden wordt, hoe weinig ken nen dezulken de mentaliteit van Heijer mans. Na een korte pauze behandelde spreker nog „Droomkoninkje" en het helaas niet beëindigde „Vuurvlindertje". Het was een genot naar spr. te luisteren, die de ge- heele avond zonder eenige aanteekeniïigen zoo voor de vuist weg en zoo bevattelijk', had gesproken. Opheffing van „Neptunus"? Onverklaarbaar is het dat zoo weinigen waren opgekomen om naar deze begaaf de spreker te komen luisteren. Men zou zeggen de naam Herman Heijermans al leen, had reeds moeten maken, dat het zaaltje te klein was. De voorzitter dankte spreker hartelijk voor de genotvolle avond en zou hem graag een tot weerziens heb ben toegeroepen, maar het ledenaantal van „Neptunus" wordt zoo klein, dat de vereeniging wel zal moeten worden opge heven. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texei verzonden: 14 koeien, 30 varkens, 11 kalveren, 23 schapen. Onze „Puffabriek" buiten werking. De puftabriek, welke reeds eenige da gen machineschade had, werkte met be hulp van een tractor. Thans is de tractor ook defect en staat de fabriek stop. De put wordt thans naarden Helder ver zonden, wat voor de visschers nog weer een meevallertje is. Waar blijft de misthoorn? Eenige tijd geleden maakten we mel ding van de aanbesteding van de plaat- UJPL -I-J.I I. -uwAan. smg van een misthoorn op de haven te Oudeschild. Nu het de laatste dagen nogal mistig was, kan men zich indenken, wat een genot het zou zijn, als er een electrte sche misthoorn was, daar men de hoorn, welke te den Helder staat, duidelijk te Oudeschild kan hooren. OOSTEREND. Ongeval. De veehouder P. Koning had het onge luk bij het vervoeren van mest met zijn hand leelijk tusscherr de kar bekneld te geraken, zoodat twee vingers het vooral ernstig moesten ontgelden. Een ongeluk ligt op een klein plaatsje. In de Van Merlenstraat 74 te den Haag, is een droevig drama gebeurd, waar bij een echtpaar van middelbare leeftijd het teven heeft verloren. In dit huis woon de het gezin van een oud-administrateur van een Indische onderneming met zijn vrouw en twee zijner kinderen, een jongen van 21 jaar en een meisje van vijftiend Toen dit meisje uit school thuiskwam, vond zij haar vader te midden van een groote plas bloed liggen. Vlak bij het het lichaam lag een revolver. Een dokter constateerde de dood. Op de zolderver dieping lag in een achterkamer de vrouw, des huizes op de grond. Twee kogels hadden het hoofd doorboord. Een dokter constateerde ook hier de dood. Vast is komen te staan, dat de verhouding tus schen man en vrouw na de beurs-crisisl zeer gespannen is geworden en hieraanj wordt dan ook de oorzaak van dit drama toegeschreven. De musici van alle bioscopen te Gro ningen hebben hun ontslag gekregen. De bioscoopdirecteuren, die geluidfilmappa raten hadden aangeschaft, wijl een nieuwe regeling bepaalde, dat het personeel eens per week vrij moet hebben, hebben thans besloten deze apparaten regelmatig te gebruiken, zoodat de musici overbodig zijn geworden. De massa-vlucht der Russische kolonisten. De sovjetregeering zet in Rusland thans haar politiek tegen de godsdienst krachtig door. Op alle mogelijke manieren wordt de uitoefening van de godsdienst tegen gewerkt en ten slotte onmogelijk ge maakt. De Zondag en de christelijke feestdagen zijn afgeschaft. Zondagscho len zijn verboden. Op de scholen mag geen godsdienst-onderwijs meer gegeven worden. De onderwijzers en onderwijzeressen worden niet zelden gedwongen toe te tre den tot het „Verbond der God-loozen". Een courant „de God-looze" wordt uit gegeven en verspreid. Bijeenkomsten in particuliere huizen voor gebed en bijbel lezing zijn verboden. De jeugd wordt in een pionier-bewe ging georganiseerd, die tot taak heeft te gen het christelijke geloof te strijden. Door de belasting-politiek der regeering is de toestand voor velen onhoudbaar ge worden. Zij, die een of andere betrek king bij kerk of godsdienst hebben, zijn zonder stemrecht, enz. Ongelooflijke en verschrikkelijke too- neelen spelen zich af, waarvan de dag bladen ons telkens berichten. De vervol ging en onderdrukking eindigt niet zelden in het martelaarschap. Duizenden trach ten thans door de vlucht te ontkomen. In de jaren 19231928 namen reeds 1S36& doopsgezinden de Wijk naar Canada. Thans neemt de vlucht een massaal ka rakter aan. 6000 Doopsgezinden en Evan gelisch Lutherschen kwamen reeds ia Duitschland aan en duizenden wachten nog. Niemand weet wat hiervan het einde z,ijn zal. AI was er maar een hoi.(derdsta gedeelte waar van wat binnftn- en buiten- landsche dagbladen aangaande de toestan den daar, berichten, dan nog moet ons hart van weedom krimpen. Wij moeten de arme vluchtelingen hel pen, onder wie zoo veten zijn van Neder- landsche afkomst, die met hoopvolle blik naar Nederland zien. Wie wil helpen? Wij hebben een adres aan wie wij ons geld kunnen zenden. Dr. Adolf Keller, Directeur van het Centraal Bureau voor kerkelijke hulpver- leening te Geneve, roept tot een algemee- ne hulpactie der kerken voor de vluchte lingen op. Het Hoofdbestuur van de Nederl. Af- deeling van de Wereldbond der kerken geeft met vertrouwen deze oproep door aan allen in Nederland, die willen helpen. Giften zullen gaarne ontvangen worden door de voorzitter en secretaris-penning meester der Nederlandsche Afdeeling. Prof. Dr. J.A.CRAMER, Utrecht, Voorz. (giro 33669). Dr. J.C. WISSING, Tiel, Secr.-penn. (giro 126037). Prof. Mr. Dr. A.J.v.d. BERGH. Ds. F. DIJKEMA. Ds. J. W. K. HOEVERS. L. J. VAN WIJK.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2