Texelsche Courant van Zaterdag 1 Febr. 1930, Klamp koemest te koop,1 voeraardappeien TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ADVERTENTIÈN Examens. De heer G. J. Ch. Smit, leerling Z.V.S. alhier, woonachtig te Hilversum, slaagde gisteren te den Haag voor te Stuurman. De heer Dapper heeft zijn benoe ming bij het electrisch bedrijf te Hoorn niet aanvaard. De T.E.M. zal zijn ge waardeerde steun dus niet verliezen. Te vens een meevallertje voor S.V. „Texel" welke door zijn vertrek een ambitieus voor zitter en 'n echt „sportsman" zou moeten missen. Giften Algemeene Wijkverpleging. Wed. B. den Hoorn f2.50; Fam. v. d. S. Oudeschild t 10. Zakennieuws. Voor rekening van de heer J.C.Roeper Pz., wordt een groote schilderswerkplaats gebouwd, voorzien van stofvrije lakka- mer, uitgerust met Duco-spuitinstallatie. Heerenafd.—Gymnastïekvereeniging. De pogingen, die gedaan worden om weer een heerenafdeeling bijeen te krij gen, zullen vermoedelijk succes hebben. Een aantal personen gaf zich reeds op om weer mede werken. Daaronder zijn behalve vroegere Krachten ook eenige personen, die zich pas op Texel hebben' gevestigd en aan de vaste wal lid van een gymnastiekvereniging waren. Met eenige medewerking kan daarmee een goede afdeeling gevormd worden, die boven het middelmatige kan presteeren. Liefhebbers kunnen zich Dinsdagavond halt negen vervoegen aan het oefenlokaal „Het Glazen Paleis", achter de Openbare School aan de Nieuwstraat. (Ingez.) Landbouwfilm-vertooning. Naar we vernemen is de vertooning van de bekende „Landbouwfilm" door de afd. van de H.M.v. Landbouw en L.T.B. be paald op Vrijdagavond 14 Febr. a.s. in hotel „Texel." VOOR ONZE DAMMERS O.K.K.—Oosterend: 18—10. Woensdagavond speelden in hotel Texel veertien leden van O.K.K. tegen een ge lijk aantal dammers van de Oosterender Damclub. De uitslag was 18—10 voor O K K Vrijdag 14 Febr. speelt O.K.K. te Oos- tC w'ie zal dan „aan het langste eind trek ken" lUIIIIIIIIIIIIIIIIIII!! BINNENLAND. ÜtliilllltlitHIIIHIII plotseling de plank waarop hij zat, brak en hij naar beneden stortte. De dood trad spoedig in. De overledene laat een vrouw en twee kinderen achter. Naarden zal in de politieverordening een bepaling inlasschen ter verdelging- van satijnvlindernesten tot bescherming der kweekers. Honden hebben een groote slachting aangericht onder de schapen van verschil- lende boeren in Zweins (Fr.) Er zijn 15 schapen verscheurd. De politie heeft ter stond verschillende honden uit de omtrekt naar een dierenarts gebracht, die de bees ten een braakmiddel gaf. Een der honden bleek nog verschillende vlokken schapen wol in zijn maag te hebben. De Heidemaatschappij is begonnen met de werkzaamheden voor de aanleg van een vliegveld in de gemeente Lon- neker. Het comité voor een monument aan de nagedachtenis van Jan Ligthart ver spreidt een circulaire, verkrijgbaar bij de secretaresse, mej. E. Commiijs, Heems- kerckstraat 5, den Haag. Penningmeester is de heer J. H. Kann, den Haag (post gironummer 933.) Te Vrouwenpolder op Walcheren stond aan de zeekant een windmolen, die dit mooie plekje een biezondere bekoring gat. Brand heeft hem vernield. De instelling is te verwachten van 'n commissie om de Regeering voor te lichten over de vraag in hoeverre van overheids wege met betrekking tot het dansen maatregelen dienen te worden genomen. De weldadigheidspostzegels voor het kind hebben ditmaal opgebracht ruim 1 157.000.—. De prentbriefkaarten f 23000. Verleden jaar resp. f 110.742 en f 16.454. Schoorl heeft besloten mits 200 aansluitingen worden gegarandeerd om in het jaar 1930 tot aanleg van gas over te gaan. De kosten wonden geraamd op 186.000. De levering geschiedt door Warmenhuizen. Te den Haag werd een 21-jarig man gearresteerd verdacht er toe hebben mee gewerkt een op 1 Januari geboren baby te doen stikken. De 22-jarige moeder heeft nu een vol ledige bekentenis afgelegd. Zij verklaar de uit wanhoop en tengevolge van ver wijten uit de kring harer familie het kind te hebben gedood. Ook de vrouw is in het Huis van Bewaring opgesloten. Alg. H. B. -Bij de groote brand te Middelburg werd het grootste deel van „Grand Hotel Verseput" vernield. Het achterste deel is weer in gebruik genomen. In de Oost-Brabantsche Maaspolders komen duizendtallen eenden, ganzen en zwanen voor. Schoonheids-Koningin-Comedie. De comedie van de verkiezing eener „Schoonheidskoningin", welke, naar men moet vreezen, 'n chronisch nummer wordt; op het jaarlijksch program der kleinbur gerlijke vermakelijkheden, is ditmaal in gezet met een tragi-komisch incident, dat de bezwaren illustreert van hen, die in deze onkiesche schoonheidsparade met anders zien dan een bron van ïjdelheid, welke gretig door een aantal dag- en weekbladen over de geheele wereld wordt creëxploiteerd tot eigen gewin. Wij kunnen Seen bewondering koesteren voor de pae- dagogiek van moeders die, al of niet ach- ter* de rug harer kinderen om, ter be-, vrediging van egoïstische oudertrots, haar dochters storten in een verderfelijke kolk van sensatie en minderwaardige publici teit Doch evenmin kunnen wij bewonde- derimr hebben voor de mannen van meer ot minder naam, die zich ertoe leenen een ,jury" te vormen en op die wijze een schijn van ernst verleenen aan een yertoo- ninor die voor het karakter van duizenden meisjes verre van onbedenkelijk is, te meei als de jury blijkbaar door schoonheid ver blind zichzelf en de „koningin" van haar keuze niet kan behoeden voor de blamage van een geflatteerde leeftijdsopgaaf, met disqualificatie als pijnlijk gevolg De dag bladpers zou de ware schoonheid het beste dienen door in het vervolg deze onsympa thieke concoursen dood te zwijgen. Doch de hoop, dat zij hiertoe zullen overgaan, is waarschijnlijk even ijdel als de vertoo ning zelf. Op de steenfabriek van Jurgens te de Steeg, sloeg een treinlorrie, bespan nen met een paard, op een wissel om. De 19-jarige J.M.Posthuma. kwam onder de twee volgende lorries terecht. Beide beenen werden hem verbrijzeld tengevolge waarvan hij is overleden. De 29-jarige gehuwde P. M. Meer burg was op een hoogte van negen bezie aan de zwavelzuurfabriek der P. N. C. Kunstmestfabriek te Vlaardingen, toen BUITENLAND. Drooglegging van het meer van Skoetari wordt overwogen. Men zou er 23000 H.A. land mee winnen. Duitschland besloot de bepaling, dat ten minste 50 pet inlandsche tarwe moet worden gebruikt bij de meelbereiding, óók voor Februari te handhaven. Bij Bergen (Noorw.) zijn acht leden eener visschersfamilie om het leven ge komen. In een storm kenterde het schip, waarin zich behalve de eigenaar, zijn beide zoons, vier schoonzoons en een kleinzoon be vonden. Zeven waren gehuwd en laten vele kinderen achter. In W.-Joegoslavië heerscht onge woon zacht weer, zoodat bij Larajévo de rozen al in knop beginnjen te schieten. In het O. ligt de sneeuw reeds 50 cM. hoog, zoodat treinen blijven steken. In Denemarken is de doodstraf afge schaft. Van de 1200 gasten welke de Santé- gevangenis te Parijs nu in voor-arrest herbergt, zijn er 70 financier. De heer Lindenheim te Gothenburg heeft aan prof. Oberth aangeboden, als passagier mede te gaan in de reuzevuur pijl, welke deze in de wereldruimte wil afschieten. Hij heeft de wereldoorlog meegemaakt, is ongetrouwd en heeft geen bloedverwanten. Op de Tasmangletscher in Nieuw- Zeeland zijn vier meisjes en een gids ver ongelukt tengevolge van 'n verblindende sneeuwstorm. De geboortecijfers van Engeland en Wales zijn in 1929 lager dan ooit ge weest: 16.3 per duizend inwoners. Het sterftecijfer door influenza en koude 1.7 per duizend hooger dan in 1928. Bij een brand op de renbaan te New-Orleans zijn twee stallen met 15 paarden afgebrand. Bij Massa in Ital. is 's nachts de vloer bezweken van een kamer, waarin een aantal familieleden waakten bij een lijk. Vijt menschen, die naar beneden ge stort waren, zijn gewond. Bij Schwandorf is een stelling van een electrische centrale ter hoogte van 70 M. neergestort. Eén arbeider is gedood. De vlieger Dosch is bij windstilte in 51 minuten van Le Bourget naar Brus sel gevlogen; een nieuw record, 323.5 K.M. per uur. Te Yatapec in Mexico is een neger gelyncht omdat hij twee kleine meisjes zou hebben opgegeten. In San Paulo zijn in de afgeloopen maand 7 sterfgevallen voorgekomen door builenpest. Er is een campagne ingezet tegen de ratten. Er worden 33 gevallen van builen pest gemeld uit Oranje-Vrijstaat, alle bij inlanders, meer dan de helft met doo- delijke afloop. Volgens het verdrag van Versailles moet Duitschland dit jaar de door de Franschen ontruimde werken opruimen. Te Kehl is al een begin gemaakt. Een vervolging is ingesteld tegen drie industrieelen uit Nimes wegens be drog. Ze moesten 30.000 paar militaire schoenen leveren, doch de kwaliteit was* zoodanig, dat men de leverantie weigerde. Met valsche handteekeningen wisten de beschuldigden toch de zaak in orde te maken. Te Huil kregen vijftien arbeiders bij teerwerk gasvergiftiging. Drie stierven. Het Duitsche s.s. „Monte Cervantes" een der bekendste passagiersschepen op Z.-Amerika is in de straat van Magellaen op de rotsen geloopen. De passagiers, waaronder 400 plezierreizigers, konden aan land gaan. In '29 zijn te Berlijn 32 moorden be gaan, waarvan er twee niet zijn opge helderd. Verder 14 pogingen tot moord. Van 13 gevallen van doodslag heeft men in acht gevallen de dader kunnen arres teeren. Van 277 gevallen van roof en af persing heeft het onderzoek in 164 geval len tot niets geleid. In '29 werden 3912 personen (waar onder 1609 vrouwen en 134 kinderen) als vermist aangegeven. Alg. H.B. Op de Fransche spoorwegen zullen van 3 Februari af op enkele lijnen draad- looze installaties worden aangebracht om de reizigers tijdens de reis afwisseling te geven. Twee Mexicaansche visschersvaar- tuigen liepen onfder Tampico aan de grond; 22 visscherslieden verdronken, slechts één werd gered. De politie heeft door een toeval ont dekt, dat van het kerkhof in Charlotten- burg een onderaardsche gang was gegra ven, welke leidde naar een hol op het terrein van het nabij gelegen gymnasium. Het hol was keurig met planken, zand en steenen afgedekt en bevatte bij nader onderzoek allerlei inbrekerswerktuigen, enz. De rijstoogst in het Loeboek Pakam- sche op Sumatra is voor de helft mislukt door de langdurige en ongewoon ernstige droogte. Het bestuur treft maatregelen. De regeering heeft 150.000 cassave- stekken toegezonden aan de bewoners van Manggarai op Flores waar ernstige hon gersnood heerscht. Mexico heeft de Mexicaansche lega tie te Moskou last gegeven Moskou te verlaten als protest tegen de jongste com munistische betoogingen voor de Mexi caansche ambassades te Washington, te Rio de Janeiro en te Buenos-Aires. Een Spaansche officieele commissie bestudeert de mogelijkheden van de aan leg van een acht tot tien mijlen lange tun nel onder de Straat van Gibraltar, welke Europa met Afrika zou verbinden. Een deel van Kanea (op Kreta) is door brand vernield. Schade tientallen millioenen. Bij Moserboden is een werktuig kundige door een sneeuwlawine bedolven. De hem begeleidende hond trachtte hem te bevrijden, en toen hem dit niet gelukte, waarschuwde het dier een collega van zijn baas, die erin slaagde hem bijtijds te redden. Hevige regens in de cfoor droogte geteisterde streken van Nieuw-Zuid-Wales en Queensland hebben millioenen stuks vee gered en een onberekenbare waarde aan weide en hooiland behouden. Atlanta (Atichigan.) Een moeder en haar vijf kinderen van 7 tot 14 jaar zijn bij een brand door fel stoken in een woonhuis, omgekomen. Op een schip, dat bannelingen naar Zuid-Amerika overbrengt, is een muiterij ontstaan. De gevangenen beproefden 'n bewaker te worgen. De belhamels werden echter spoedig geboeid. Het water van de Boven-Weichsel moet vergiftigd zijn door het springen van een groote reservoir met zuren van een chemische fabriek; het heet dat dui zenden visschen reeds gedood zijn. In Berlijn-Nieder-Schöneweide waren chauffeurs aan het sneeuwballen gooien. De 22-jarige Theuer kreeg er een in het gezicht, zoodat hij aan beide oogen ern stig letsel opliep. Hij liep over de straat 1 waar hij werd overreden en gedood. De beroemde kathedraal te Lenin grad wordt veranderd in een anti-gods- j dienstig museum. Russische berichten dee- len hierover nader mede ,dat het uiterst! moeilijk was de reusachtige klokken van de kathedraal in haar geheel te verwijde ren. Daarom heeft men besloten, de klok ken ter plaatse te verdeelen. Memel. Een visschersvloot die met vier man zee had gekozen is door de hooge zee omgeslagen. Er verdronken drie personen. Te Queretario is het bij een begra fenis tot een geweldige paniek gekomen. Toen de kist in het graf zou worden ge laten, verbrak de schijndoode het deksel, klom uit de kist en nam onmiddellijk de vlucht. Het publiek, hevig ontsteld, vlucht te voor de uit den doode herrezene. Bij de paniek bleken grafmonumenten, hek werken e.d. gevaarlijke hindernissen te zijn. Talrijke personen hebben danook min of meer ernstige kwetsuren opge- loopen. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 25 tot en met 31 Jan. 1930 GEBOREN: Willem, zv Willem Jan Boon en Cornelia Pietronella Dros. ONDERTROUWD: Pieter Kaan en Anna Malinak. GETROUWD: Bartholomeus Johannes Hertroys en Martha Johanna Witte; Hendrik Veldman en Elisabeth Pran- ger. OVERLEDEN: Nanning Koopman, 44 jr., ongehuwd. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 1 rijwielplaatje, 1 paar handschoenen en 1 paar wanten. GEBOREN: WILLEM, zoon van J. van HUIZEN. M. van HUIZEN—Kikkert. Den Burg, „Hallerweg", 31 januari 1930. A. SMIT—Witte en H. SMIT Hz. geven kennis van de geboorte van een ZOON. Westen, Texel, 31 Jan. 1930. S. KEIJSER Litt. Rom. Drs. en ALI L1ENESCH hebben de eer u kennis te geven van hut voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrek king zal plaats hebben op Vrijdag 14 Febr. a.s. te Alkmaar. Den Burg, Texel. Alkmaar, 30 Jan. '30. Alkmaar, Langestr. 43. Thuis Zondag 2 Febr. Langestr. 43. DANKBETUIGING. Langs dezen weg betuigen wij onzet hartelijken dank voor de vele blijken vai belangstelling ons betoond bij het over; lijden en de teraardebestelling van onzi. lieve moeder, behuwd- en grootmoeder AAGJE SALM. In het biezonder onzen dank aan Zuste, Meijer voor haar onvermoeide hulp, aai. Dr. Prakken, en Ds. Vis voor zijn mooii] woorden tot ons gesproken, zoomede aai, buren, dragers en kleedoplegsters voo, de laatste eer onze lieve moeder bej wezen. Namens de familie, t K. v. d. STERRE. Oudeschild, 1 Febr. '30. j ook per kar. K. LIPS. "J AANGEBODEN (geen kriel) bij afname van minstens 10000 K.G. f 1, per H.L. C. J. DE LUGT, Den Burg. I -■ I b

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6