Belangrijke vergadering Bij-Gevatte Koude Canaoirin- Ingezonden Morgenavond Stichting van een gezinsziekenfonds. Komt alien op. Ij""»"". G'lep OW Ha bietten Jfeü KoOrtS, RheumatieK Wettig beschermd tegen Vervalschingcn Lw Hoofdpijn ©n Kiespijn Prij# 40 en 75 ct. Bij Apoth: en Drogisten een koe hevig door de horzels geplaagd wordt, lijdt de groei en daarmee de melk productie er onder, de huid verliest te vens aanmerkelijk in waarde. Naar de heer Ran meedeelt levert een door de horzels vernielde huid twee tot drie cent per pond minder op, terwijl toch voor elke huid een bedrag voor de runderhor- zelbestrijding moet worden afgezonderd. Dat de horzels het bont kunnen maken, blijkt uit de mededeeling van twee leden, waarvan de een 26 en de ander zelfs 57 bulten op één koeienhuid had aangetrof fen. De voorz. besluit met de bestrijdingi leder krachtig aan te bevelen. Verder levert de vergadering niets bie- zonders op, waarna sluiting volgt. Rembrandtzegels. Van 15 Februari31 Maart a.s. zijn op de postkantoren Rembrandtzegels ver krijgbaar, ook in het internationaal ver keer voor frankeering geldig tot 31 Dei cember 1930. De zegels, welke een frankeerwaarde hebben van resp. 5, 6 en 12Va cent zullen worden verkocht met een toeslag van 5 cent per stuk ten bate van de Vereeniging „Rembrandt" tot behoud en vermeerde ring van kunstschatten in Nederland. De zegels zijn in staal gegraveerd naar een ontwerp van Jan Sluyters en dragen alle dezelfde voorstelling, n.l. een kop van Rembrandt, terwijl de achtergrond wordt ingenomen door een schets van „De Staalmeesters." De kleuren zijn: 5 cent groen; 6 cent sepia en 12y3 cent blauw. Weest op uw hoede. Let op uw plakzegel. Met dit bericht kunt ge uw voordeel doen, lezer. Leg het in uw laadje. Het kan te pas komen. De Rijksontvanger te Dokkum heeft, volgens „de Telegraaf", tegen een firma te Dokkum een bedrag van 17200.ge vorderd. De pientere zakenman werd in het bezit van niet minder dan 72 kwitan ties bevonden, welke alle gezegld hadden moeten zijn Een gewaarschuwd lezer telt voor twee. Ons Texelsch dialect. (Vervolg.) Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee- keningen voorzien, meest door de heeT S. de Boer, oud-onderwijzer,teSneek. o— Bestrukele beredderen, met moeite, als 't ware. Betjoegd beteuterd. Beuker kleuter; komt ook buiten Texel voor. Beuling worst. Beulinggort gort met rozijnen, stroop reuzel. Je krijgt de biest weerom ik zal het je betaald zetten. Oorspronkelijk zeker in vriendelijke zin bedoeld: „gewelde biest" is voor velen een lekkernij. Wie een pas afgekalfde koe heeft, onthaalt zijn buurman op biest. Buurman belooft: Als er een van mijn koeien kalft, dan zal ik je trakteeren. De vier zijden van een bikkel heeten leggertje, standertje, ruchie, kuul- tje; of: essie, staander, ruchie, put- terke; in het Friesch: eske, stonske, buukje, gatterke; „essie" naar de S-vormige inkeping. Blisse stoken met ruige brandstof; vgl. Meierblis. Bodenis skrieve in ondertrouw gaan. Boe schuurtje of hok; elders o.m. in de Zaanstreek: Boed; vgl. Duitsch: Bude, kermiskraam; voor grootere schuren gebruikt men wel „boet." De Boelhuus het boelgoed, boedelgoed Boelrédder executeur. o— Wie helpt ons met zijn op- of aanmer kingen. Opbouwende welwillende critiek is ons altoos welkom. Wie schrijft ons- weer eens in echt-Texelsch dialect Wan neer de woordenlijst, met de publicatie waarvan we hier een aanvang maken, in druk zal verschijnen, mogen er geen grove fouten in zitten en moet ze zoo volledig mogelijk zijn. Wie wil een handje hel pen? Tot wederdienst zijn we gaarne be reid. OOSTEREND. De Schoolkwestie. De heer C.Timmer, secretaris van het Bestuur der School met de Bijbel, schrijft ons: Vergun mij naar aanleiding van het be richt in het blad van Woensdag 5 Febr. betreffende de Schoolkwestie te Ooster end eenige nadere toelichting te mogen geven. Ingevolge mijn belofte, zond ik u, na dat in genoemde kwestie een beslissing was gevallen een kort bericht van de vol gende inhoud: „Volgens toezegging deel ik u thans mede, dat de pogingen om de in de boe zem onzer Schoolvereeniging gerezen moeilijkheden tot een voor allen bevredi gende oplossing te brengen, niet het ge- wenschte resultaat mochten hebben." U plaatste evenwel deze regelen midden in een ander bericht over genoemde zaak. Daar nu dit bericht geen juiste voor stelling geeft der dingen, zooals die in werkelijkheid zich hebben toegedragen en het bij oppervlakkige lezing de indruk wekt, alsof het geheele bericht van de secretaris der Schoolvereeniging afkom stig is, verklaart het bestuur hierbij, dat1 dit niet het geval is, doch dat alleen met een korte mededeeling (zie boven) werd volstaan. Voorts besloot het bestuur u mede te deelen, het niet gewenscht te achten, ver der eenig bericht betreffende de interne aangelegenheden der Schoolvereeniging in de pers te plaatsen, aangezien de leden der vereeniging met de stand der zaken voldoende op de hoogte zijn. en indien noodig of wenschelijk zich daartoe bij het bestuur kunnen vervoegen. o Naschrift van de Redactie. Daar ons het bericht van 5 Februari in zijn beknoptheid niet bevredigde, heb ben we ons dezelfde dag nog tot het Schoolbestuur gewend met het verzoek ons zijn standpunt inzake de gerezen 'moeilijkheden uiteen te willen zetten. „We meenen", zoo schreven we letterlijk, „onze lezers door rechtstreeksche voorlichting 't best te kunnen dienen. Liever dan door tusschenpersonen zouden we door u wor den ingelicht". Inmiddels gewerden ons door tusschenkomst van de heer Drijver, lid van het Schoolbestuur, die ons naar aanleiding van het bericht van 5 Febr. opheldering kwam vragen, nadere bie- zonderheden daarover, waaraan we na ontvangst van bovenstaand schrijven echter geen publiciteit zullen geven. Dat van een opzettelijk onvolledige, onjuiste voorstelling van de stand van zaken aller minst sprake is, spreekt vanzelf. DE COCKSDORP. Feestavond „Concordia". Zaterdagavond werd door de Chr. Zangvereeniging „Concordia" de op Za terdag 1 Febr. gegeven voordrachtenavond voor de donateurs der vereeniging her haald. Een 40-tal donateurs waren daar bij tegenwoordig. Een gezellige avond werd hun door de leden van „Concordia" bereid. DEN HOORN. Unitas. Algemeene ledenvergadering van de Vereen. „Unitas" in het „Loodsmanswel varen" op 6 Febr. j.l. Aan slechts 17 van de ruim 600 leden kon de heer P. Drijver, directeur der bovengenoemde vereen, het welkom toeroepen. Hij deelde de vergadering mee, dat 1929 geen ongunstig jaar voor de vereen, was geweest, daar slechts 5 uit- keeringen door overlijden hadden plaats gehad. Hierna las de secretaris, de heer A. Bruijn, de notulen, welke zonder op- qt aanmerkingen werden goedgekeurd. Hij ontving hiervoor de dank van de direc teur. Vervolgens bracht de penningmees ter, de heer A.Boon, verslag uit, waaruit, blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen 1 1272.92 en de uitgaven f571.32. Alzoo een batig saldo van f701.60. De bezittin gen der vereen, waren op 1 Jan. '29 1 11.637.31; batig saldo '29 f701.60., Totaal f 12.338.91. Door de heer W. de Porto werd, als lid der commissie met het nazien der rekeningen over 1929 belast, de vergade ring meegedeeld, dat zij alles volkomen in orde hadden bevonden. Hij bracht hier voor dank aan de penningmeester. Hierna volgde verkiezing van een be stuurslid. Aan de beurt van aftreden was de directeur, de heer P.Drijver, die met pp 1 na algemeene stemmen weid herko zen en zijn benoeming weer aannam. Toen volgde verkiezing van een commissaris, aftredend de heer K. de Porto, doch niet direct herkiesbaar. Gekozen werd de heer W. de Porto, die zich zijn benoeming liet welgevallen. De heer G. Kiljan, die voorloopig voor een jaar was aangesteld als bode, werd thans als vaste bóde aangesteld. Bij de rondvraag, die nog volgde, had niemand iets in het midden te brengen, waarna de voorz. de vergadering sloot, de wensch uitsprekende, dat 1930 even eens een goed jaar voor de vereen, zou mogen zijn. OUDESCH1LD. Visscherij. Gedurende de laatste week is in de ha ven aangevoerd plm. 13600 Kg. garnalen. De prijzen waren in de regel onder het dubbeltje per Kg. De bot ging ook naar beneden. Een tegemoetkoming is, dat er dagelijks een paar manden puf gevangen worden, die nog steeds naar den Helder worden verzonden. De kommenvisschers, (een enkele staat reeds met een kom) lig gen klaar om te beginnen, maar de Oos tenwind van verleden week noopte nog tot wachten. Het stond er toen nogal, vorsterig bij en dan is het te gevaarlijk! de netten uit te zetten. De Heldersche vletterlui zijn ook aan het haringvisschen: Zondagmorgen werd ongeveer 70 tal aan gebracht. De prijs was echter niet hoog voor deze tijd, vier a vijf gulden per tal. Een paar weken geleden was de prijs 7 a 8 gulden. Een nieuwe motorbotter. Hoewel de laatste jaren de Oudeschil der visschersvloot met geen nieuw schip is toegenomen, ja, aan de schuiten niet! meer dan het hoog noodige onderhoud wordt verricht, hebben we thans 'n mooie aanwinst te boeken: een nieuwe motorbot ter, welke schipper F. Krijnen Dz. heeft laten maken. Als men de botter in de haven ziet liggen, krijgt men er een goede indruk van. De botter is 18.60 M. lang, 5.50 M. breed en is gebouwd op de scheepswerf Jonker, Grasweg te Amster dam. Het schip is voorzien van een Krom houtmotor van 80 P.K., wegende 8 ton. In de machinekamer zijn twee tanks voor olie met een inhoud voor 2100 L. De ver lichting boven en beneden geschiedt door carbidgas. Aan dek is een zware lier ge plaatst, om de netten binnjen te draaien, welke het respectabel gewicht heeft van 1 ton (10.000 Kg.) Het logies ziet er ge zellig Uit, en is zoo hoog, dat er een flink' persoon rechtop kan staan. Naast het bun zijn aan beide kanten gelegenheden om visch in het ijs te leggen. Het anker gerij is op zijn modernst ingericht. Ver melden we nog, dat vuurpijlen, redding gordels, enz. aanwezig zijn, dat alle vei ligheidsmaatregelen genomen zijn, inge volge de voorschriften van de schepenin spectie, dan kunnen we besluiten met de wensch, dat Krijnen en zijn bemanning gelukkig met hun nieuw schip mogen va ren. De „Regenmaker" doet zijn best. 't Succes komt misschien later; Maar „Henco" maakt voor Uwe wasch Het zachtste regenwater. Schoolnleuws. Voor de betrekking van onderwijzer al hier welke vacant komt door het ver trek van de heer J. Zoete naar den Hel der hebben zich 16 sollicitanten aan gemeld. Dansclub T.O.V. De dansclub T.O.V. heeft Zaterdag in de „Zeven Provinciën" een dansavondje georganiseerd, waar als humorist zou op treden de heer H.Slikker. Zonder de goe de bedoeling van T.O.V. voorbij te zien, meenen we te moeten opmerken, dat ze in keuze van humorist niet heel gelukkig is geweest. Hier en daar het oordeer eens vernomen hebbende, kon het gege- vene heel matig voldoen. Door de heer Slikker werd een tiéntal zangnummers ge geven en een tweetal voordrachten. De meeste zangnummers waren niet nieuw en daarbij droeg Slikker's postuur tot een succes niet bij. Voor één der voordrachten was zijn type beter. En dan zonder souffleur valt het wel eens niet mee. Dte; dansmuziek was in orde, zöodat de jonge lui wat het dansen aangaat hebben kunnen genieten. Biezonder helder weer. Het was de laatste dagen, vooral Zon dag en Maandag, biezonder helder zicht. In het laatst der vorige week had men al, eens de lichten van de Zuiderzeewerken tusschen Wieringen en Friesland waarge- men. Maandagmorgen was het buitenge woon helder en kon men met het bloote oog de drooggemaakte gedeelten van „Breezand" en „Kornwerderzandi" dui delijk waarnemen. Ook meende men met de kijker Harlingen te kunnen zien, doch daar in die richting baggermolens lagen,, was dit niet met zekerheid vast te stellen. Vlieland kon men wel zien, maar dit is hoog gelegen door zijn duinen. Beoosten Wieringen (van het „Gaatje" tot het „Zwin") ligt een stuk dijk van 1 K.M., lengte. Deze leek wel een eiland, terwijl de drie sluizen, welke bij "den Oever op Wieringen worden gemaakt, vlakbij sche nen te liggen. Het was een interessant verschijnsel. TERSCHELLING. Strandljutherij met een staartje.... „Eigenaardige opvattingen.," Te Leeuwarden stonden terecht C. P., 28 jaar, zeeman en caféhouder, C. Z., 23; jaar, zeeman en GJB., 28 jaar, zeeman, allen alhier, wegens diefstal van een tros van het s.s. „Benwyvis". Verdachten zeidén, dat zij uit waren ge gaan op een plank, die kwam aandrijven. De president kon dit niet aannemen. De subs-officier acht het feit zeer ern stig, het is een schande voor de natie', diefstal te plegen op een wrak van een; vreemd schip. Eisch tegen ieder: 6 maanden gevange nisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak, subs, clementie, wegens zeer eigenaardige op vattingen die op de eilanden bestaan om trent strandjutterij. De mannen staan be- der als zeer oppassend bekend. Een voorwaardelijke straf acht pleiter nuttiger. Schoolnieuws. De Inspecteur van de Volksgezondheid heeft de school voor L.O. alhier afge keurd, omdat er niet zonder schade voor1 de gezondheid der kinderen onderwijs kon worden gegeven. Ged. Staten hebben thans beslist, dat de school in gebruik kan blijven, totdat de thans in aanbouw zijnde nieuwe school gereed is. Geachte Redactie. Met belangstelling heb ik gelezen het verslag van het Ziekenfonds te den Burgy voorat dat gedeelte, waar ter sprake kwam: oprichting van een gezinszieken fonds. Men heeft niet mogen slagen. Dit is zeer te betreuren, en een bewijs, dat| men niet doordrongen is van het nut van zulk een fonds. Het grootste struikelblok is danookwel: „de weistandsgrens." Maar wat toch is het doel van een ge zinsziekenfonds zooals te Oudeschild en te Oosterend? Wel dit: Het doel van een gezinsziekenfonds is om bij wijze van on derlinge verzekering aan personen, die door hun maatschappelijke toestand niet door eigen middelen op de gewone wijze behoorlijk in geneeskundige hulp kunnen voorzien, genees- en heelkundige hulp te verstrekken, enz. Hieruit kan men zien waarvoor en waar toe zulk een fonds dient, n.l. voor die per sonen, die niet door eiges middelen daar in kunnen voorzien. Daarom is men verplicht een welstands- grens te bepalen. Deze weistandsgrens wordt niet gesteld door H.H. Doktoren, hier ter plaatse, zooals vaak wordt ver ondersteld. Het bestuur is verplicht die welstandgrens te bepalen in overleg met de Ned. Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunde. Ik heb gemeend, dit onder de aandacht van het publiek te moeten brengen, omdat ik bij ervaring weet, dat H.H.Doktoren hier ter plaatse hiervan vaak de schuld krijgen en dit is toch onjuist. Moge thans de pogingen, die worden aangewend om te komen tot oprichting van een gezinsziekenfonds met vrucht worden bekroond. Dat een ieder, die daar voor in aanmerking komt, krachtig mede- werke. Ik ben er zeker van, dat gij zult) slagen. Inlichtingen omtrent zulk een fonds kunt u voldoende bekomen, zoowel te Oude schild als te Oosterend. U dankend voor de plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, R. v. d. VIS, Penningmeester Ziekenfonds „Helpt Elkander" Oosterend. op Donderdag 13 Februari in „De Oranje boom". Aanvang 8 uur. Doel Ook ingezetenen uit de onmiddellijke omgeving van Den Burg worden uitge- noodigd. Het voorloopig Bestuur. De vier Jaargetijden. D' ijsvorst droomt, in vreed'ge rust. En voor zijn werk in slaap gekust. Wanneer zal hij ontwaken? Wie geeft het antwoord op deez' vraag; Wie schetst zijn- wezen nog vandaag; Of kan zijn macht genaken? Een jeugdig deel van ons geslacht Is door zijn rust tot rust gebracht. Toch wil het nog wel vragen, Of hij zijn slaap een wijle staakt, Of hij een poosje nog ontwaakt, Met mooie winterdagen. —o De lente nadert immers weer, De lentetijd komt ieder keer, Met bloemen langs de dreven. Zij slaat de nevel op de vlucht Er hangt verlangen in de lucht Voor 't schoone nieuwe leven. Wie peilt de schoonheid der natuur? Wien streelen niet in het morgenuur De lieve vogelklanken? Gewis, het menschdom voelt zich blij En deelt de rijkdom van de Mei Door lieven, leven, danken. o Als zomer staat in volle bloei, En 's aardrijks schatten overvloei', Van weelde overgoten. Het dartel leven, dat daar tiert, De bloeme die uw huis versiert, Doet elke vreugd vergrooten. Wie schildert hier met het penseel;

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2