tweedeTblad No 4405 Woensdag 19 Februari 1930 43sl,Jaarg?nfc Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ K DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°. 11 a POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Schoolnieuws. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de Chr. Bewaarschool hebben zich twee sollicitanten aangemeld. Reden tot ongerustheid? Talrijke operaties wegens blinde darmontsteking. Het feit, dat de laatste maanden weer in het biezonder zoo veel ingezetenen zich aan een operatie wegens blindedarmont steking hebben moeten onderwerpen, heeft eenige ongerustheid gewekt. We vonden hierin aanleiding ons schriftelijk tothee- ren artsen alhier te wenden met deze vra gen: 1. Is het aantal gevallen de laatste tijd grooter dan gewoonlijk op Texel? 2. Is het aantal gevallen grooter dan in andere gemeenten met een gelijk aantal zielen 3. Zoo ja, waaraan moet dit dan wor den toegeschreven 4. Welke voorzorgsmaatregelen zouden kunnen worden getroffen Of er reden tot ongerustheid bestaat weten we niet. We zijn op dit punt vol slagen leek, gelijk de meeste lezers met ons. Maar dit verklaart tevens, waarom wij op die vragen met belangstelling een antwoord tegemoet zien. Het moge gun stig luiden. Hebben we goed geteld, dan zijn sinds 1 Januari plm. twintig Texelaars, groot en klein, doch voor het meerendeel jon geren, wegens blindedarmontsteking ge opereerd. We kennen gezinnen, waaruit successievelijk alle kinderen tot vier, vijf toe om die reden geopereerd moes ten worden. Dat men zich dan onwillekeu rig atvraagt, of speciaal Texel zoo zwaar wordt bezocht, ligt voor de hand. Allerlei. De trekking van de groote verloting ten bate van de R.K. Volksbond te Oude schild heeft plaats op volgende week Vrijdag (zie adv.) o— Onze Damclub zal Vrijdag tegen de Oosterenders spelen. Er rijdt een extra autobus, (zie adv.) o— Zaterdag 1 Maart zal het bekende Oudeschilder „Klein Tooneel" in hotel „Texel" optreden met „Er staat geschre ven DE KOOG. „Mon Repos" totaal afgebrand. Gistermiddag te ruim drie uur ontstond brand op het stroodak van „Mon Repos", Waardoor de kleine woning in korte tijd geheel uitbrandde en in asch werd ge legd. Aan redden viel niet te denken. Daar voor nabijliggende perceelen geen gevaar bestond, rukte de spuit danook niet uit. Het huisje stond sinds eenige maanden onbewoond. Het werd verlaten door de heer A. Zutphen, die thans in 't Gesticht" zijn intrek heeft genomen. Vermoedelijk is de brand ontstaan door vuur uit'n brandende tabakspijp. Men zou het huisje gaan sloopen en was daartoe begonnen met stroo van het dak te ne men. In de tijd, dat men in de buurt een kopje thee gebruikte, moet een vonk zijn vernielend werk begonnen zijn. Toen men terugkwam althans was het pleit nagenoeg beslecht. OOSTEREND. Gced afgeloopen. Zaterdagmorgen zoo meldt onze cor- resp. begaf de heer Robijn, wonende in de Eendracht, zich, vergezeld van dr., Keidel, met paard en kar op weg van de Cocksdorp naar huis. Onderweg brak het lemoen van. de wagen, waardoor dokter en voerman boven op het paard kwamen te zitten. Gelukkig bleef het hierbij. Met de schrik kwamen ze vrij. Een kijkje in de fabriek, waar Akker s Abdijsiroop-bonbons vervaardigd worden. Fig. I. Achterzijde van het machine-complex. De met Abdijsiroop-bonbons ge vulde bakken gaan in de machine, die ze ledigt en onmiddellijk daarna opnieuw Deze fabriek, hygiënisch ingericht, beschikt over de nieuwste machines, waar mee het mogelijk is de bekende Akker's Abdijsiroop te doen stollen tot de be kende Abdijsiroopbonbons. Alles gaat zorgvuldig en toch vlug in zijn werk. Aan het product wordt de grootst mogelijke zorg besteed, in het biezonder aan een doeltreffende samenstelling, een der geheimen, waardoor Akker's Abdijsiroop en Akker's Abdijsiroop-bonbons zooveel opgang hebben gemaakt en nog steeds meer koopers vinden. g Fig. II. De vul-inrichting, die elke seconde 48 vullingen doet. OUDESCHILD. Scheepsongeval. Een der opvarenden (Griek) van de HD 47, schipper v. d. Vis, kreeg een klap van de zeilschoot tegen het been, zoodat hij niet langer aan boord kon blijven en zich onder doktersbehandeling moest stellen. Laag water. Door de zeer lage waterstand tengevolge van de harde Oostenwind kon de Dage raad" gistermiddag 4,15 niet op tijd uil Den Helder vertrekken. Men bleef wachten tot ruim 5 uur. Bij Oudeschild gekomen, was het water nog te laag. Pas om half zeven kor. de boot binnenkomen. BINNENLAND. In 1929 waren in ons land nog slechts 209 bewoonde ooievaarsnesten, waarvan de minste in N.-Holland (drie) en de meeste in Friesland (47). Reeds sedert jaren komt de ooievaar in Lim burg en Zeeland niet meer als broedvogel voor. Sedert 1920 werden ten minste 98 nesten verlaten. In vroegere jaren kwam die vogel waarschijnlijk zeer talrijk voor. Daar men echter nimmer een telling heeft gehouden, kan men nu nog niet beoordee- len of de teruggang in de laatste jaren sterker of zwakker was, wèl dat hij ge regeld voortgaat. Een kassier van de N.V. Westland- selie Hypotheekbank aan de Lange Hout- straat is voortvluchtig met f 3000 aan conS pons. 1 huis heeft hij een brief achtergelaten aan zijn vrouw, waarin hij bekent zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt.' Hij was 27 jaar in dienst. Dr. C. Braak van het Meteor. Inst, te de Bilt heeft voor verscheiden plaatsen in ons land het aantal ijsdagen in de jaren 1916-1928 in een tabel vastgelegd. Slechts enkele getallen nemen we hier over: Vlissingen 80; den Helder 100; Amster dam 120; Hoorn 153; Gemert (N.-Br.) 184; Winterswijk 193; Groningen 195; Warnsveld 208; Leeuwarden (Akkruni) 214 en Avereest, Den Hulst, Wijster (N. van Overijsel en Dre'nte) 241. Minister Ruys heeft Donderdag ge- installeerd de door hem en door de minis- ster van Justitie ingestelde commissie, aan, welke is opgedragen de regeering van voorlichting te dienen over de vraag, in hoeverre van overheidswege met betrek king tot het dansen maatregelen dienen te worden getroffen. Het ligt niet inbaar bedoeling het dansen te verbieden, maar wel excessen te verbieden. Ter Veilingsvereeniging Over-Betu- we te Eist werden vorige week de eerstq komkommers aangevoerd door de Cul tuur-Maatschappij „Millingen" te Millin- gen. Ze werden voor 0.98 per stuk ver kocht. Te Middelburg is de 29-jarige boek houder van de Coöp. Melkfabriek Wal cheren wegens verduistering van f 15.000 tot negen maanden, na aftrek van het voorarrest, veroordeeld. De eisch was één jaar. In de Minahassastraat te Amsterdam is de 70-jarige juffrouw Brandse om het leven gekomen. Bij het aanmaken van 'n kachel geraakten haar kleeren in brand Zij was alleen op de woning met een klein kind. Op haar hulpgeroep kwamen buren toesnellen, maar deze konden haar niet redden. Toen de brandweer kwam was zij reeds overleden. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der V.V.V.-verkeer te Arnhem, heeft men een tweedaagsch feest georga niseerd, dat op 23 en 24 Mei a„s. za> worden gehouden. Op het programma staat o.m. een „Op tocht" samengesteld uit vervoermiddelen zooals die in de grijze udheid, in de middeleeuwen en in later tijden in ge bruik waren, terwijl aan het verkeer in het heden en de toekomstige tijden, bij welk laatste de fantasie vrij spel krijgt, alle plaats zal worden ingeruimd. Reeds twee van de vrouwelijke pa tiënten, lijdende aan de papegaaienziekte, die verpleegd werden in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam, zijn overleden. Drie van de patiënten zijn nog ernstig ziek. Daar de werkzaamheden te Den Oever worden hervat, zullen een vijf honderd werklooze Zuiderzee-arbeiders weer te werk worden gesteld. Op verzoek der Zandvoortsche po litie werd Donderdagavond een bericht uitgezonden, waarin de heer Henk Ter- steeg te Spalding (Eng.) werd verzocht zich ten spoedigste naar huis te begeven. Het bericht werd opgevangen door een Woensdagavond zond de Avro uit Rotterdam de revue „Turf in je ransel" uit. Een Buziau-revue gelijk men weet. Eén zijner grappen dient hier te worden vereeuwigd: „Deze voorstelling wordt door de radio uitgezonden" peinst de komiek plot seling „wanneer ik nu thuis had ge zeten, zou ik mijzelf hebben kurtnen hoo- ren Heel goed! TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cl por drlo Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 cl p. 3 maanden. Losse nummers: 3 cl DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie A maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere regolprlje. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1