Dure Roomboter overbodig j?OSTER'C KENNEMER MELANGE Smaakt als boter, niet zoo duur Prijs 70 cent per pond Ingezonden wanneer U gebruikt. Waterzuchtige Zwellingen. J[ RugpijnNieren Pillen w Ruwe Huid J Jl Winterhanden :hrale Lippen Wintervoeten De melange welke uitsluitend met eerste soort versche roomboter gemengd wordt. werd 1791.55, en 1923 1 437.—. Aan con tributie f 118.70, in 192S f 138.70. Aangif ten 1111.67, in 1928 f 13.50. In totaal, mei1 nog eenige andere posten, waaronder ba tig saldo 1928, f 1652.52. De uitgaven beliepen zooveel minder dan dit bedrag, dat thans nog f20 in kas is. Namens de rekeningnazieners brengt de heer W.Boon een gunstig verslag uit. De penningmeester wordt onder dankzegg.ng gedéchargeerd. Contributie en donateursgeld worden op het oude bedrag gehandhaafd. Bij bestuursverkiezing wegens aftreden van de heeren Jb. Schrama en N. Korten- hoeven, worden beiden met nagenoeg al gemeens stemmen herkozen. Zij laten zi.li dit welgevallen. De begrooting wordt in ontvangst en uitgaven vastgesteld op f 1200. Het bestuur stelt voor, teneinde in de behoefte aan kasgeld te voorzien be langrijke ontvangsten blijven tot Augus tus uit —dat eenige leden een voorschot verstrekken. Buiten het bestuur ver klaart een viertal zich hiertoe bereid. Per maand zal phn. f100 benoodigd zijn. Een poging om van Coöp. Boerenleenbank or Rotterd. Bankvcr. geld op hypotheek te bekomen, werkte niets uit. Men oordeel de het repetitielokaal onvoldoende onder pand voor een hypotheek, gelijk men wenschte, van f 1000.—Eenige goede bor gen zouden beslist noodig zijn. Om on- noodige drukte te vermijden, heeft het bestuur een andere oplossing gezocht. De voorz. verheugt zich er in, dat het voor ster ingang heeft gevonden. Op voorstel van het bestuur tevens op aanbeveling van de directeur wordt besloten tot aankoop van drie prima mu ziekinstrumenten, merk „Mahiilon", een trombone, een bariton en een corno, in totaal voor plm. f180.—. Getracht zal worden dit bedrag boven water te bren gen door 't organiseeren van een „bloe metjesdag", b.v. op 2e Pinksterdag, wan neer bij een te verwachten groote toeloop van publiek, zeker menig bloempje voor een dubbeltje geplukt zal worden. Ver wacht wordt, dat B. en W. hun toestem ming wet niet zullen onthouden. Breedvoerig wordt van gedachte gewis seld over het deel, dat de oud-directeur van zijn gratificatie, groot f 100 per jaar, nog toekomt, nu hij tusschentijds afge treden is. Tenslotte wordt het hem naar recht en billijkheid toekomend bedrag op 150, zijnde voor een half jaar, verschul digd, bepaald. Een voorstel van de heer W.Boon, om voortaan in het eigen gebouw te verga deren, vindt geen ingang. Om 't meerdere comfort o.a. de gelegenheid om een dorstige keel te lesschen geeft men aan een hotel of café de voorkeur. Ook het voorstel van de heer N.de Jong om voor het lidmaatschap van de Westfriesche Bond ie bedanken, vindt geen instemming. Wel blijft men in deze bond tot concoursen op dorpen en ge huchten, veelal moeilijk bereikbaar, aan gewezen, maar er staat tegenover, dat men als lid van deze Bond er wellicht makke lijker in slaagt een concours alhier te or ganiseeren. En dan de contributie be- d aagt maar f 10 per jaar. Eenmaal eruit, kon het wel moeilijk vallen weer opgeno men te worden. Bekend is echter dat de directeur wel op nationale concoursen wil uitkomen. Dan gaat de reis veelal naar de Zaan streek en in ieder geval naar plaatsen meest, met trein of tram gemakkelijk tc bereiken. Ook de voorz. helt naar deze meening over. Aan het slot komt men evenwel tot de conclusie, dat de tijd voqr uittreden nog niet gekomen is. Het volgend jaar Bestaat Texeisch Fan- tare veertig jaar. Getracht zal worden den in overleg met de Westfriesche Bond hier een concours te doen plaats hebben, zoo mogelijk in samenwerking met de vereen. „Mooi Texel" en „T.E.S.G." Al lereerst zal echter bij het Bondsbestuur eens poolshoogte worden genomen. Heeft men kans van slagen d in zullen alle krachten worden ingespannen om hier een concours te organiseeren, dat „klinld als een klok." Nadat nog besloten was aan het con cours te N.-Niedorp deel te nemen op Hemelvaartsdag (Donderdag) volgde slui ting te plm. 11 uur. De Zeegrasoogst. Texel had niet te klagen. Aan het Verslag der Kamer van Koop handel over 1929 ontleen-en we: Gedurende het jaar 1929 zijn. door het gemeentelijk zeegrasbedrijf te Wieringen in totaai verzonden 12.869 balen a 50 Kg. (192S: 7592 balen) gemaaid zeegras, vertegenwoordigende een waarde, bere kend naar groothandelprijzen, van 174.651.81 (1928: f42.984.75). De oogst van 1929 was flink vangroot- Dij Apoth. cn Drogisten te; ook te Texel was de productie be langrijk grooter dan de laatste jaren. De kwaliteit van het zeegras liet echter nogal te wcnschen over. De aflevering van de nieuwe oogst geschiedde ook over dit jaar weder op vlotte wijze, aangezien er weer veel vraag naar gemaaid zeegras was en niettegenstaande de aanvoer van gevischt zeegras, althans te Wieringen, veel ruimer was dan de laatste jaren. De afzet had weder in hoofdzaak plaats naar het binnenland en verder èen flinke: partij naar België. Verheugend is het, dat de toeneming van de export naar Frankrijk ook in 1929 bestendigd bleef. Gevischt zeegras. Door de strenge winter in het begin van het jaar werd algemeen een geringe oogst verwacht. Deze verwachtingen wer den gelukkig niet vervuld, zelfs stond de oogst van 1929. noch wat opbrengst, noch wat kwaliteit betreft, beneden die van het vorige jaar, al liet de hoeveelheid van het zoogenaamde „Winterwier" te wenschen over. De indijking van de Zuiderzee, schijnt voor Wieringen, wat gevischt zeegras be treft, nadeelig te zullen worden. De stroom is minder gunstig, en warrnlser, zooals nu reeds eenige jaren, de wind voor de oogst van Wieringen niet gunstig is, krijgt dit eiland, hetwelk voorheen een overwe gende productie gaf, teleurstellende oog sten. Met verscheidene schuiten is danook dit jaar drijvend zeegras vanuit zee op- gevischt. Texel had niet te klagen, den Helder blijft, zoolang er geen plaats wordt aan gewezen, het winterwier op te slaan, de nadeeligste positie van alle winplaatsen innemen. De verkoop ging aanvankelijk zeer vlot en de visschers kregen hooge, prijzen. Door de daling in prijs van met zeegras concurreerende grondstoffen, liet de verkoop bij de groothandel de laatste maanden van het jaar wel te wenschen over. Texelsche Schapenfokkerij. Aan het Verslag der Kamer van Koop handel over 1929 ontleenen we: Een zeer slecht jaar. Het jaar 1929 zal de Texelsche schapen fokkers ongetwijfeld nog lang heugen. Door zijn lange, strenge winter, gevolgd door langdurige droogte, moest zeer veel hooi en krachtvoeder bijgevoederd wor den. Toen de boeldagen in Maart begonnen, lieten de weilanden zich treurig aanzien. Alles zag er even dor en doodsch uit,, zoodat er geen kooplust voor hoog drach tige ooien was, en ze verhandeld werden tegen zeer lage prijzen. Door inkrimping van de schapenstapel en een laag geboortecijfer wanen de lamJ merenaanvoeren op de 6 groote markten niet zoo belangrijk, hetgeen de prijzen wel eenigszins ten goede is gekomen. De 6- weeksche lammeren brachten plm. f 1/— a 12.— per stuk meer op dr.m in 1928,, doch het marktverloop was wederom, traag en lusteloos, met teruggaaride prij zen. In de herfst werd dit marktbe-eld ge heel anders en werden de lammeren zeer: vlug, met opgaande prijzen, verkocht, zocdat in October enkele koppels keur- ooien het konden brengen tot f30 cn daarboven. Door gebrek aan gras zagen sommige fokkers zich genoodzaakt om hun oude schapen vroeg van de hand te doen tegen lage prijzen (f24 tot f26). Deze prijzen iiepen langzamerhand op, zoodat in Sep temberOctober de goede mokken f30 tot t 34 deden. Ondanks winter en droogte heeft men op de fokveedag, welke 12 Sept werd ge houden, een schitterende collectie fokvee kunnen aanschouwen, vooral het fokvee, ingeschreven in het Texelsche Schapen- stamboek, was buitengewoon best. Er verwisselde danook die dag vele dieren van eigenaar tegen beste prijzen: éénja rige ram t200,ramlam f150,ooi lam f50,éénjarige schapen f75,de oude schapen, nog geschikt voor de fok kerij, gingen tot f50,— toe. Konden we van 1928 zeggen, dat het betere resultaat vnl. zijn oorzaak vond in de hooge wolprijzen, nu kunnen we juist het omgekeerde constateeren. Middenzo- mer werden een paar partijen verkocht te gen 11,60 per K.G., waarna de prijzen erugiiepen tot f 1,20 per K.G. om daarna veer op te loopen tot f1,375 en op hodrin egen f 1,30 te worden verhandeld. Alle wol is nog lang niet verkocht, ter- vijl de meeste wol verkocht is voor fl,325 11,35. Samen,1'atter.de kunnen we 1929 rekenen ot een zeer slecht jaar voor de Texelschel diapen fokker s, wat vooral veroorzaakt s door de zeer hooge productiekosten oor die lammeren en de lage wolprijzen. Hier vo'gt een lijstje met de aanvoeren n de prijzen, besteed op de zes groote lammerenmarkten: 4236 f 16,tot f22,50; 6720 f 16,tot f24,— 6330 f 16,tot 122,50; 4823 f 16,tot f23,— 3876 115,50 tot f23,— 2179 f 15,tot f22,—. Totaal aangevoerd 28154 stuks. Meer nog dan in vorige jaren bleek het Texelsche schaap voor de fokkerij te wor den gevraagd. Uit de aard der zaak pro-! fiteert hiervan het betrouwbare product het stamboekmateriaal, het meest. Toch kan niet ontkend worden, dat naast deze gecontroleerde schapen ook vele goede typische „wilde" ooien voor iets verhoog de en zeker bevredigende prijs naar el ders gingen. De fokveedagen in Hollands Noorden, te den Burg en Alkmaar, brachten de in terprovinciale koopers bijeen, hetgeen, meerdere malen voor goede fokdieren 'n extra prijs beteekende. Ook de export nam zendingen stamboekrammen en ooien weg, waarvan Argentinië, Mexico, Brazilië en Frankrijk de afnemers waren. Juist de navragen uit Argentinië en Mexico, doen ons de hoop en het vertrouwen uitsprej ken,, dat ook buiten onze landsgrenzen de Texelaar zijn toekomst zal vinden. Handelszaken en Bedrijven. Het aantal ingeschreven hadelszaken en bedrijven in de gemeente Texel was, vergeleken bij 1 Jan. 1929, op 1 Jan. 1930 11 gedaald, biet kwam van 257 op 246.. De bevolkfng daarentegen liep van 7311 op tot 7378. Tooneeluitvoering I.LJ3. in „de Zwaan". Men schrijft ons: Gewoonlijk is de derde uitvoering van de R.K. Tooneelvereeniging niet zoo goed bezocht als de beide voorgaande; zoo ook thans weer viel de laatste uitvoering in dit seizoen geen best bezoek ten deel. Woensdag waren er slechts zestig per sonen present en Donderdag plm. negen tig. De voorz., de heer H.C.AjKievits wees in zijn openingswoord op dit feit, dat hij betreurde, omdat ook voor de laatste uitvoering de leden zich biezonder inspannen. Door de dames-afdeeling werd opge voerd liet zeer lastige blijspel „O, die zenuwen", door Stephanus Cuijk en Ge rard Nielen. De schrijvers hebben in dit nummer een radicaal nummer gedemon streerd om iemand van zijn overdreven zenuwziekte te genezen. Dit middel be stond in het aanemen van de schijn door alle familieleden, dat ook zij behept zijn met dezelfde kwaal die een overdreven oude-vrijster zich inbeeldt. Dit middel hielp probaat en de zenuwpatiënte zag, nadat zij de comedie begreep, 't dwaze van haar aanstellerij in. De drie hoofdrollen, die van Tonia Pin- neve'.d (mej. A.Ran), Anna Pirinsveld (mej. E. Zijm) en Jans, idje dienstbode (mej. D. Graaf) werden weder uitstekend gespeeld; de overige rollen vulden het ge heel uitstekend aan. Het stuk zal bij in- studeering ongetwijfeld groote moeilijk heden hebben opgeleverd, omdat al leen door snel opéénvolgend invallen 't blijspel tot zijn recht is te brengen. De dames-afd. leverde ook deze keer zeer goed werk. Na de pauze voerde de heeren-afd. op d'e kluchtige één acter „Baas Jansen in De Brand van Rome". Een studentengrap waarbij 'n uilskuiken van 'n waard op han dige wijze van zijn bier en metworsten \Vordt beroofd. De rolverdeeling was ook in dit blijspel weder geheel in orde. De drie studenten (de heeren N.Ran, Jb. Rijk en H.Kievits) beheerschten volkomen hun rollen en ook de waard van Maaskijk (P. Logman) was als Nero onverbeterlijk. 't Geheel was een uitstekend geslaagde avond. De heer Kievits sloot te ruim half 12 de bijeenkomst met het uitspreken van een woord van dank aan de personen, die tooneelbenoodigheden etc. aan de vereen, zoo bereidwillig hadden afgestaan. De Regenmaker. Bij he'.d're hemel gaat het niet, Bij mistig weer bestaat het niet. Bij regenbuien baat het niet Als 't maar niet lukt op Sint-Margriet! Landarbeidersplaatsjes. Bij beschikking van de minister van IS Februari is aan onze gemeente een voor schot uit 's rijks kas verleend tot een, maximum van f6400, ter uitbetaling van het door twee landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaats je. Zoo lezen we in de Staatscourant. OORLOG OF VREDE? De heeren antimilitaristen hebben het over „Christelijke Oorlogspropaganda". Ik wit aan liet adres van die heeren opmerken: le. dat het zeer onchristelijk is, om hen, die in Nederland niet voor ontwapening zijn, in de schoenen te schuiven, dat zij tegen de vrede zijn. Wie in Nederland tegen on.wapening is, meent daarmee de vrede te dienen. 1914 heeft bewezen, dat de bew.s- pening Nederland uit het oorlogsgevaar gered heeft. 2e. dat Nederland, indien het tot oorlog zou komen, alleen een verdedigingsoorlog zou voeren. 3e. dat verdedigingsoorlogen hun zegen kunnen afwerpen voor het land, dat zijn grondgebied verdedigt. Wanneer nöch Ne derlanders, noch Engelschen, noch Duit- schers in 1815 de moed hadden gehad om zich tegen Napoleon te verdedigen, dan had ons land nog lang gezucht onder het Fransche juk en hadden onze jonge man nen moeten vechten in het vre'emde vijan dige leger van Napoleon. 4e. dat het ongeloof, is te meenen, dat een klein land zich tegen een groot niet verdedigen kan. In 1672 hebben wij ge streden tegen 4 vijanden, niet lamlendig de zaak overgegeven, maar met mannen moed gestreden enoverwonnen. Geen duim breed gronds in de hand der vijan den. 5e. dat wij geroepen zijn om God, ook in onze liederen, te danken voor de vele,, wonderlijke uitreddingen, die Hij ons ge schonken heeft. Daarom schamen we ons niet voor onze vaderlandsche liederen, die ook op de Openbare School gezongen kun nen en moeten wordien. 6e. Een volk, dat zijn geschiedenis ver geet, gaat ten gronde. Dit geldt boven al van het Nedsrlanidsche volk, waarvan Da Costa zong, dat het 't Israël van het Westen is. God heeft ons uitgeleid uit het dienst huis van Rome en Spanje. Zouden wij er niet dankbaar voor zijn, zouden wij ver geten, dat onze vaderen tachtig jaar een verdedigingsoorlog hebben gevoerd. Dan zijn we niet meer waard Nederlanders te te heeten. EEN NEDERLANDER. We zonden het bovenstaande voorat ter inzage aan de heeren Jac. Bruin, te' Oudeschild, en W.Eelman Jz., alhier. Red. o Een schrijver, die zijn naam schuwt. Geachte Redactie. Mijn dank voor het mij ter inzage ver strekt stukje van „Een Nederlander". Ik acht. mij niet verplicht daarop te ant woorden, daar geen enkel feit, in mijn ingezonden stukje naar voren gebracht, wordt weerlegd. Ten tweede zal ik nooit ingaan op het stuk van een schrijver, die: zijn naam schuwt. Dat doen geen echte Hollanders. Hoogachtend, W. EELMAN Jz. Den Burg, 20 Febr. 1930. Hebt gij blazen onder de oogen, zwellingen rond de enkels, bij de polsen, op de handen, en last van rugpijn, een duizelig, afgemat gevoel, of urinestoornissen? Dan bestaat er reden om aan nierzwakte te denken. Verwaarloos geen kostbaren tijd! Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij kunnen trage nieren opwekken en versterken. En doordat gezonde nieren het bloed volkomen zuiveren van de erin voorkomende vergiften als urinezuur en urea, ondervindt uw geheele gestel er den weldadigen invloed van. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2