Texel sche Courant van Zaterdag Febr. 1930» TWEEDE BLAD lliilÉÈl STER-TABAK STER Texelsche Berichten INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J.W.Bakker, timmerman te den Burg om vergunning tot vervanging van een ben- zine-motor door een electro-motor in zijne inrichting voor machinale houtbe werking aan de Gravenstraat aldaar in het perceel, kadastraal bekend in sectie K., no. 1769. Op Vrijdag den 7en Maart 1930, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen ait verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van' de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 21 Februari 1930. Burgem. en Weth. voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Aangename afwisseling in het eentonige leven der eilandbewoners. Onder bovenstaand „motto" schrijft de Schager Crt. ons het volgenfde: Gedurende een der laatste Noordwes telijke stormen die Hollands duinen beukten, strandde in de nabijheid van Texel „een kiel, met hout belaan", zoo de dichter zegt, en een aantal sportlie- vende Tesselaars" bevonden zich alzoo op het zeestrand, ten einde deelachtig te worden aan de gratis houtbedeeling, die de zee hen aanbracht. Weliswaar is men verplicht aangifte te doen en wordt alsdan voor de eerste vinder 10 pet. van de op brengst met een maximum van f 100 uit gekeerd, doch niemand schijnt iets voor die wettelijke regeling en eerlijke ver diensten te voelen. Strandjutten geeft meer emotie. Het aangespoelde fonkel nieuwe hout, voornamelijk latten, werd dus met groote ijver verzameld en huis waarts gesleept. Tot eensklaps de heer Daalder, Texels enorme strandvonder, ten tooneele verscheen, de verschillende strandjutters betrapte en op de bon slin* gerde. Maandag hield de politierechter eens flinke opruiming onder de houtkapers en werd ieder gestraft naar de mate zijner ongerechtigheden. Een zestal kapers werd getracteerd op boeten, varieerende van 20 tot 33 gld.j, eventueel te „verdienen" door een gelijk' aantal „bronT'dagen. De verschillende delinquenten stelden zonder twijfel zeer veel vertrouwen in de eerlijkheid van Daalder en de politie rechter, daar geen hunner zijn intelligent te postzegel voor de rechtbank vertoon de. Hun afwezigheid kwam echter de snelheid van de rechtspleging meer ten; goede. Een Alkmaarsche kuiken markt. Het zal de Texelsche kuikenfokkers in teresseeren, dat in een drukbezochte ver gadering van piepkuikenfokkers te Alk maar besloten is tot stichting van 'n piep- kuikenmarkt aldaar. De vergadering stond onder leiding van de heer C. Kwant uit Bergen (N.-H<). De markt zal voor het eerst worden gehouden op Zaterdag 1 Maart op de Alkmaarsche Paardenmarkt. Zcmersche winter. Als de spreeuwen aan 't kwetteren gaan, En de reigers op hun nesten staan, Als het groen bot uit de boomen, ls in 1930 de winter gekomen. Coöp. Pluimvee- en Tuinbouwvereeniging Texel W.A. Een vergadering, bijgewoond door drie dozijn van de meer dan vierhonderd leden mag geen drukbezochte heeten. Maar 't be stuur van bovengemelde vereeniging, dat Donderdagavod in café „den Burg" een bijeenkomst belegde, mocht er tevreden mee zijn. Elders is het veelal met beter wel slechter. De voorz., de heer JJS.Dijt, zag in die gpringe opkomst het bewijs, dat de zaken een rustig en bevredigend verloop heb ben. Het is in zekere zin een gun stig verschijnsel. We hebben een jaai achter de rug, aldus vervolgde hij, dat biezonder gunstig mag heeten. We won nen 60 leden, de eierveilingen worden al drukker, met de verkoop van ochtend- voer gaat het goed, de verruiming van ons afzetgebied is een waarborg voor een goede eierprijs. We kunnen met de beste veilingen in de provincie concurreeren. Er is een knappe winst gemaakt doch hierover later. De notulen werden onder dankzegging goedgekeurd. Aan het jaarverslag van de secr., de heer J. Bakker D.Pz., ontkenen we, dat het ledental thans 420 bedraagt. In 1929; werden aangevoerd 3.594.503 eieren of 1.1057477 meer dan verleden jaar. Het grootste aantal werd aangevoerd op 15 April, n.l. 124918 tegen 87649 op 10 April 1928. Het kleinste aantal werd aange voerd op 25 November, n.l. 12867 tegen 10045 op 26 Nov. 1928. De totale op brengst was f238722.02 of f81.BOS,69 meer dan verleden jaar. De gemiddelde prijs bedroeg f6.641 per 100 tegen f6.30 verleden jaar (Barneveld f7.19; Arnhem 16.67; Roermond f6.395; Alkmaar f 6.7S5., De aanvoer van pluimvee was ook dit jaar van weinig beteekenis. De omzet van ochtendvoer, opfokvoer en gemengd voer is weer aanmerkelijk gestegen in weerwil van de groote concurrentie en de reuzenreclame, welke voor de andere merken wordt gemaakt. De omzet was 173.525 Kg., een vermeer dering van 43759 Kg. De omzet van kui kenzaad en opfokvoer bedroeg 37243 of 12958 Kg. meer dan verleden jaar. Van het gemengd voer werd 47756 Kg. ver kocht. Wat de groentenveiling betreft, was 't „Veel geschreeuw maar weinig wol". De heele omzet bedroeg f 1873, dat is f577 minder dan verleden jaar. Nochtans is er voor deze veiling veel belangstelling. De inventaris werd uitgebreid door de aanschaffing van cartonkisten, ten ge rieve vooral van de koopers. Opgemerkt kan nog worden, dat in de loop van 1929 eenige keeren eieren in commissie naar Engelsche markten wer den gezonden, evenwel met matig succes. Het ligt in de bedoeling hiermee op voor zichtige wijze voort te gaan. Uit financieel overzicht stippen we aan, dat de winst bedroeg f3729.14, welk be drag het bestuur voorstelt ten deele voor afschrijving aan te wenden: op gebouwen f 1351.39, balanswaardfö f3768.56, op auto f777.53, balanswaarde flOOO, op inventaris f237,92, balanswaarde f 1 op eierkisten f 362.30, balanswaarde van meer dan 1000 kisten f500. Te vens slaat het bestuur voor aan het reser vefonds f1000 toe te voegen en dit hier mee op f 2400 te brengen. Deze voorstellen worden bij acclamatie aangenomen. Namens die Comm. van Toezicht, de heeren Keijser, Bruin en Krijnen, brengt eerstgenoemde over de werkzaamheden van de boekhouder, de heer P.Sluisman, een alleszins gunstig rapport uit, waarna goedkeuring der rekening volgt. Contributie en veilingspercentage wor den onveranderd gelaten. Namens de leden spreekt de heer Joh. Roeper zijn tevredenheid over de gang van zaken uit. Alles marcheert kostelijk. De aftredende bestuursleden, de heeren J.S. Dijt en J.C,Kager, worden met nage noeg algemeene stemmen herbenoemd. In de plaats van de heer J.Keijser Augsz., lid van de Comm. v. Toezicht, niet*her kiesbaar, wordt op aanbeveling van het bestuur bij groote meerderheid van stem men de heer Jac, v. Heerwaarden be noemd. Bij die rondvraag merkt de heer J.S.tDijt naar aanleiding van het besprokene in de vorige vergadering op, dat op last van de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Vogels van meeuwen op Texel ieder jaar zooveel eieren worden geraapt als wel noodig is om een te groot aantal v. die soms zeer vraatzuchtige en dan scha delijke dieren op Texel te voorkomen. Mocht men van meeuwen nog hinder heb ben, Iaat men dit dan ter kennis van het bestuur brengen. Dit zal zich dan met de heer J.Drijver, allen welbekend, in ver binding stellen. De heer S.Bakker deelt mee, dat de heer burgemeester toezeg ging heeft gedaan een vrij-acte te ver strekken aan hen, die van meeuwen be langrijke schade ondervinden. Over de in samenwerking met andere organisaties te organiseeren land- en tuinbouwtentoonstelling wordt van ge dachten gewisseld. Ook de P.T.V. zal haar medewerking verleenen. Een voorstel van de heer P.Zoetelief Gz. om op de labels, aan de zakken voer be vestigd, steeds de samenstelling te ver melden, teneinde de verkoop nog te be vorderen, zal door het bestuur ernstig: worden overdacht, evenals het voorstel van de heer W.v,Heerwaarden om leden, die daarop gesteld zijn, door coöperatie ve inkoop in het bezit van prima fok-- hanen te stellen. Wie op een beste fok- haan gesteld is, komt voor een bedrag van f 1520 nauwelijks klaar. Als de ver eeniging zich er voorspant, kon dat wel beter lukken Nog stelt de heer W.^Heenvaarden voor, de kippen veiling, thans weinig waard, wat meer leven in te blazen. Groo- ter aanvoer geeft grooter aantal koo pers en daardoor grooter winst. Na breed voerige bespreking wordt aan het bestuur overgelaten deze affaire voor de leden zoo voordeelig mogelijk te regelen. Ver moedelijk zullen de kippen door de ver eeniging voor rekening van de leden ge zamenlijk naar Purmerend ot naar Lang- hot te Amsterdam worden gezonden. De heer S.Bakker stelt voor, de kippen met de auto op te halen en kisten beschik baar te stellen. Een en ander wordt nader overwogen. De heer Jac. v. Heerwaarden infor meert naar het aantal eieren, dat buiten de veiling het eiland verlaat. De voorz. weet het niet precies maar constateert, dat de aanvoeren hier op de veiling een stijgende lijn vertoonen. Verscheiden leden zijn er van over tuigd, dat alles er op moet worden ge richt het „Texelsche ei" een nog beter naam te verschaften, dan welke het reeds verwierf. De heer W.V.Heenvaarden wijst er met nadruk op, dat het onbehoorlijk is „bebroede" eieren naar de veiling ta zenden (het is onlangs nog gebeurd) en dat het verkeerd is eieren af te wasschen. De heer J.N.Rijk oppert het idee de Texelsche eieren van een eigen merk te voorzien. Dit zou het kenmerk van een versch, lekker ei moeten zijn, maar dan moeten allen ook meewerken. Hierop volgt sluiting. De voorz. be veelt de leden met nadruk aan dc grootst mogelijke zorg aan het product te beste den, opdat een ei verkregen worde, dat een goede prijs mag en kan opbrengen, en besluit dan met de beste wenschen omstreeks halt elf deze geanimeerde ver gadering. Jaarverslag 1929 - Kamer van Koophandel. We kwamen in het bezit van het jaar verslag over 1929 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Hollands Noorderkwartier en hebben daaraan een en ander, voor onze lezers vermoedelijk van belang, ontleend. Het valt ons op, dat gegevens omtrent onze zoo bloeiende eierveiling en omtrent de bloembollen teelt, welke op Texel meer en meer van; beteekenis wordt, ontbreken. Te laat of in het geheel niet ontvangen misschien? Vergeten of de moeite niet waard? Overzicht wolveemarkt 13—19 Februari. Op de Leidsche markt was een grooter aanvoer van wolvee (nl. ruim 1700 stuks). Toch was de omzet daar vrij levendig met eerder nog iets stijver prijzen. Leeu warden en Rotterdam waren lui-duur met beperkt aanbod. Te Purmerend was de aanvoer nog flink, terwijl de handel nog al vlug verliep. Ook de Sneekermarkt was nog al vlug in omzet met „iets" hooger prijzen, doch dit zal wel gedeel telijk het gevolg zijn van het kleine aan bod. Vooruitzichten lam meren handel. Men schrijft ons: De vooruitzichten voor de komende lainmerenhandel zijn een ietsje rooskleu riger dan het vorige jaar. De zachte win ter zal zijn invloed moeten hebben, even-l als de belangrijke daling van de voerprij- zen. Hierbij dient evenwel te worden aangeteekend, dat verscheiden fokkers duur voer in voorkoop hebben en dus van die prijsverlaging weinig of nietpro- fiteeren. Onderhandsche verkooping. Het woonhuis aan de Parkstraat, eigen dom van dhr Zur Muhlen, thans bewoond door de heer M.D.Dijt, werd onderhands- aan de heer A. Koorn (Parkstraat), ver kocht voor f 6000. Over bündendarmontstekking. We mochten op onze vragen met be trekking tot de operaties wegens blin dedarmontsteking, waaraan zooveel Texe laars zich de laatste tijd hebben moeten onderwerpen, (zie vorig nummer), van. heeren artsen een antwoord ontvangen. Wc kunnen thans mededeelen, dat het aantal gevallen van blindedarmontsteking op Texel geconstateerd, de laatste tijd inderdaad grooter is dan gewoonlijk. In het biezonder geldt dit voor Oudeschild, den Hoorn en de Koog. Te den Burg en Oosterend daarentegen was het aantal niet grooter dan normaal. Op onze vraag, of het aantal gevallen op Texel grooter is dan in andere ge meenten met een gelijk aantal zielen, kon nog geen volledig antwoord worden gegeven. Wel is het getal, volgens een chirurg, procentsgeivijs op Texel grooter dan te den Helder. Omtrent de oorzaak van blindedarm ontsteking tast men steeds in den blinde, zoodat van het nemen van voorzorgsmaat regelen geen sprake kan zijn. We willen maar hopen, dat het aantal gevallen spoedig minderen zal. Heeren artsen achten het zeer wel mogelijk, dat binnenkort de getallen weer normaal zijn. Wanneer we weten, dat een der dokters „Waar kan ik U meer hebben gezien Gij vergist U, ik ken U niet, maar wij rooken beiden Door den heerlijken geur hiervan, meent gij een vriend te herkennen." TABAK MAAKT VRIENDEN de laatste maanden niet minder dan 45 gevallen van blindedarmontsteking con stateerde, welke meest door een operatia werd gevolgd, kunnen we ons voorstel len, dat men zich terecht met eenige be zorgdheid heeft afgevraagd: Quo Vadis? waar moet dat heen? Thans weet men liet: kalm afwachten is dc boodschap. Over Jeugdherbergen. Plannen voor stichting op Texel. In een drukbezochte vergadering te den Helder is Dinsdag 1.1. de stichting van een jeugdherberg aldaar ter sprake gebracht. De vergadering was uitgeschre ven zoo meldt de „Held. Crt" door dc heeren A.Zuidervliet, voorz., A. Lever penn., mevr. A.W.Dekker-Klik en de lieer S. Monhemius, secr. Het zou in de bedoe ling bggen met financieele steun van de jeugdherberg „Weideheuvcl", te Amster dam, te den Helder zoo'n „herberg" te openen, vermoedelijk in het thans leeg staande Oudeliedenhuis aan de Breed- dwarsstraat aldaar. De besprekingen had den evenwel geen ander resultaat, dan dat besloten werd, aan diverse vereeni- gingen een circulaire te doen toekomen, met het verzoek financieele steun te wil len verleenen. Dat de vergadering zoo'n schamel resultaat opleverde moet wel hieraan worden toegeschreven, dat eenige aan huren boven aankoop van een gebouw voorshands de voorkeur gaven. Boven dien konden niet allen zich vereenigen met de idee, dat de stichting een filiaal van de Amsterdamsche jeugdherberg zou zijn en beslist te den Helder, en niet op Huisduinen zou moeten worden geves tigd. o— Met opzet brengen we deze biezonder- heden onder de aandacht onzer lezers. Ook op Texel worden enthousiaste voor standers van zulk een jeugdherberg gevon den. De heer Burgemeester zal het aam medewerking wanneer het om de stich ting van zoo'n instelling gaat niet laten ontbreken. Dit weten we zeker. Zoo er gens, dan is Texel voor een jeugdherberg een uitverkoren oord. We meenen te weten, dat plannen reeds in voorbereiding zijn. Mogelijk kan men met het boven vermelde zijn voordeel doen. Sportnieuws. Men schrijft ons: Voor de wedstrijd Holland-Italië kun nen kaarten worden aangevraagd bij de »T -secr. De aanvragen moeten verge- ze.d gaan van het bedrag en kunnen worden gedaan tot 3 Maart. De prijzen der plaatsen zijn: Eeretribune (loge) f7,-; Eeretribune 15.Marathon-tribune f4.— Open zij vakken f3.— Zuidelijke zit-tribune f2.-; Noordelijke tribune (staanpl.) f 1.— Noordelijke tribune (jongenspl.) f0.50. o Zondag 2 Maart ontmoet Texel 1 weer eens „de Adelborsten". Houdt dus uw middag vrij. Ons Texelsch dialect. (Vervolg.) Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer, te Sneek Brute in brullofte bruiloft houden. Bruterec pretje ten huize van de bruid op de eerste Zondag, -i i-

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5