43st'Jaarganfe DUINKER's MELANGE No 4407 Woensdag 26 Februari 1930 Van week tot week TexeSsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V v/h LANGEVELD&DE ROOIJ R DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 U POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. Vlootconferentie-wee. We zouden haast geloof gaan hechten aan wat grappenmakers van de vlootcon- terentie beweerden, n.l. dat zij niet eer der haar beslag zou krijgen, of haar leden zouden van ouderdom grijs en kindsch geworden zijn. Inderdaad is het vooruit zicht niet erg bemoedigend. Waar het de besprekingen tusschen de Ver. Staten, Ja pan en Engeland betreft, zou de zaak nog wel vlotten, daarmee wordt echter West- Europa weinig gediend. Frankrijk en Italië zijn de lastige klanten, die ter con- terentiekeuken roet in het eten dreigen te; werpen. Frankrijk's gedachten worden immer door vrees voor de een of andere vijand bezig gehouden; Duitschland en Italië vooral zijn de duistere machten, voor welke Frankrijk zich nog immer in acht meent te moeten nemen en dit ver klaart, waarom zijn diplomaten op 'tpunt, van beperking der bewapening zoo wei nig toeschietelijk zijn. Italië heeft ver klaard, zijn bewapening aanzienlijk te wil len beperken, als maar geen enkele ande re Europeesche staat zijn vloot of leger in sterkte overtreft. Zelfs tegen afschaf fing van duikbooten maakt Mussolini geen bezwaar, als anderen maar hetzelfde standpunt innemen. Frankrijk evenwel zou het duikbootwapen, hoe geniepig en hoe gemeen men het ook afschildert, niet gaarne prijsgeven.. Men heeft er zelfs nog verscheiden exemplaren in aanbouw en veel kans is er niet, dat Italië's voor stel ingang zal vinden. o De Franschen hebben deze week weel een kabinetscrisis doorgemaakt. Tardieu en de ziinen hebben het mimstersbijltje er bij neergelegd. Het verzet van Chèron te gen een voorstel tot belastingverlaging veroorzaakte de val van het kabinet, het geen weer een verdagen van de Vlootcon- terentie tengevolge had. Inmiddels is in Frankrijk Chautemps, gematigd radicaal, er in geslaagd, een nieuwe regeering sa men te stellen, voornamelijk uit radicalen. Het is een minderheidskabinet, want van de 600 stemmen, kan het voor zichzelf op maar 200 rekenen. Men vertrouwt even wel ,dat de socialisten tot samenwerking bereid zullen worden gevonden. Een sterke positie neemt de nieuweling in- tusschen niet in. o—- In de boezem der Duitsche regeering botert het ook niet best. De begrooting' 1930 schijnt een struikelblok te zijn. en voorshands is men nog niet zoover, dat men met elkaar in één schuitje is geko men. in België is het weinig beter. Het kabinet-Jaspar staat niet al te vast meer op de been. De laatste weken in het biezonder zijn zwakke plekken in zijn structuur aan het licht gekomen. De Gent- sche kwestie, ja, de talenkwestie in het algemeen, welke reeds zooveel harten en hoofden heeft verbitterd en verhit, staat hierbij natuurlijk weer op de voorgrond. steeds Wybert-tablellen meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen SoireeDansclub T.O.P. Men schrijft ons: Zaterdagavond was voor de leden van dansclub T.O.P., hun ouders en genoo- digden zeker wel het glanspunt van de cursus. De zaal van hotel Texel was door het aanbrengen van een keurige verlichting, met medewerking van de heer Mittelhau- ser uitgevoerd, in een echt feestkleed ge tooid en reeds even na opening der Andere niet. zaal heerschte er een opgewekte stem ming. Even voor achten opende de heer IJ. Witte met een woord van welkom de bij eenkomst. Spr. wees er op, dat door de ouders goedgevonden was er nog 5 les sen aan toe te voegen, waardoor de avond danook beter zou kunnen slagen. Door eenige jongedames en -heeren waren ingestudeerd de kluchten „Gek en Doof" in één bedrijf, en „De gesnapte huisvaders", in drie bedrijven. Wat had den ze gestudeerd en gerepeteerd tot ten laatste het groote oogenblik aan brak, waarop ze het geleerde voor het voetlicht mochten brengen Wat zullen die hartjes geklopt hebben, toen het scherm opging en honderden oogen op hen gevestigd waren. Enfin, het ging als gesmeerd. Het pu bliek genoot ten volle, hetgeen voldoende bleek uit het daverend applaus, dat na elk bedrijf de spelenden werd gebracht. Hierna volgden een paar „marmergroe- pen", eerst een groep, voorstellende een moeder met twee kinderen, geheel in het wit en belicht door verschillend gekleur de schijnwerpers, en toen een groep, voorstellende „De afmarsch naar het front", waarin twee" soldaten van hun moeder afscheid nemen, begeleid door een marsch, waarbij men het fluiten den kogels en het geratel der mitrailleurs hoorde. Onder het commando „Voor waarts, marsch en een flinke roffel ging het gordijn toe. Aan het slot werd door de heer Witte een woord van dank gebracht aan de heer G.J.Logman, wegens de leiding, bij het instudeeren van de tooneelstukjes ge-: geven, en waarbij deze een cadeautje voor zijn echtgenoote in ontvangst mocht ne men. De heer Jn. Kikkert werd dank ge bracht voor zijn hulp en moeite; hem werd een taart overhandigd. Spreker bracht mede dank aan de ouders, die voor het samenstellen der „marmergroe- pen" zich niet hadden ontzien bij de aan schaffing van kleeding daarvoor, en aan, de heer Mittelhauser, die zoo keurig voor de verlichting zorggedragen had; verder aan allen, die tot het slagen van de avond hadden bijgedragen. Een gezellig druk bal besloot deze zoo buitengewoon geslaagde avond. Een onderlinge rundveeverzekering opgericht. Met het doel tot de stichting eener on derlinge rundveeverzekering over te gaam werd Zaterdag door de besturen der afd. Texel der Holl. Mij. van Landbouw en L.T.B. in „de Zwaan" een vergadering belegd. Ze werd bijgewoond door 18 per sonen, terwijl de besprekingen werden geleid door de heer H. Klimp, van wie het plan was uitgegaan. o— De heer H. Klimp opent omstreeks acht uur de vergadering, zegt over de betoonde belangstelling tevreden te zijn en deelt mee, dat de eigenaars van 250 koeien reeds de wensch te kennen gaven lid te willen worden van een te stichten onderlinge rundveeverzekering. De eige naars van plm. 50 koeien zouden stellig nog volgen, zoodat spr. veronderstelt, welf op een aantal verzekerde runderen van 300 te mogen rekenen. Alvorens de discussies over de vraag „zullen we zoo'n vereeniging oprichten?" te openen, wordt gelegenheid gegeven de presentielijst te teekenen. Twaalf toe komstige leden maken daarvan gebruik. Allen verklaren in principe de plannen toe te juichen. De heer Klimp zet een en an der uiteen. Verscheiden malen zijn in ons blad doel en werkwijze van zoo'n onder linge verzekering, alsmede haar voordee- len boven een speculatief fonds, reed: uiteengezet. Het doel is onderlinge hulp te verleenen bij het sterven van vee door ziekte of ongeluk, terwijl het fonds op onderling vertrouwen gebaseerd is. Een aantal van 300 koeien acht spr. voldoende om te beginnen. Wanneer ieder zijn best doet om meer leden te werven, wacht het op te richten fonds een goede toekomst. Besloten hebbende tot stichting over te gaan, wordt het fonds de naam gegeven „Onderlinge RundveeverzekeringTexel". Vervolgens wordt het reglement arti kelsgewijs behandeld en goedgekeurd. We vatten de besprekingen hier samen: De verzekering dekt het geldelijk ver lies der leden tengevolge van sterfte van rundvee door ongeval of ziekte. Indien dit vee bij een ander fonds tevens ver zekerd is, volgt geen uitkeering. Even min is van schadevergoeding sprake, wan neer een koe als open T.B.C.-lijdster komt te sterven of moet worden afgemaakt. Ieder ingezetene van Texel kan lid wor den. Rundvee kan verzekerd worden, zoo dra de leeftijd van drie maanden is be reikt, doch moet (zonder uitzondering) verzekerd worden, zoodra het een half jaar oud is. Geen rundvee wordt opge- genomen, dat volgens de veearts niet ge zond is. of dat afkomstig is van een stal, waar besmettelijke ziekte heerscht of pas geheerscht heeft. Wie zulk vee toch doet verzekeren, verliest elk recht op vergoe ding, biezondere gevallen door bestuur en veearts te beoordeelen uitgezon derd. Het bestuur kan in het belang der verzekering onder opgaaf van redenen, leden royeeren, behoudens beroep op de algemeene vergadering, of personen wei geren, zonder opgaaf van redenen. In het eerste geval wordt geen premie terugbe taald. Bij aangifte van leden wordt het vee binnen zeven dagen ingeschreven. Herschatting van vee vindt plaats in het laatst van April en November. De premie, door de algemeene vergadering te bepa len, wordt vooruitbetaald, in twee ter mijnen. Ze wordt door de penningmees ter geïnd. Bij niet-betaling binnen 14 da gen wordt men geacht niet meer verze kerd te zijn, biezondere gevallen uitgeslo ten. Bij tusschentijdsche inschrijving wordt wegens extra taxatie vijftig ct. in reke ning gebracht. Als premie wordt betaald zooveel als voor de resteerende maandten van het loopende halfjaar verschuldigd is. Van verzekerd vee, dat een deel van het jaar buiten de gemeente vertoeft,, moet binnen drie dagen aan het bestuur opgaat worden gedaan. Bij geheele ver missing volgt geen uitkeering. Van ver andering in de rundveestapel door ruil, koop, verkoop, etc. moet binnen acht; dagen aan het bestuur kennis worden ge geven. Overschrijving van de verzekering (bij ruil b.v.) is geoorloofd. Bij -hooger taxatie, moet, wat aan premie meer ver schuldigd is, worden bijbetaald. Het lidmaatschap is bindend voor een jaar. Komt een rund te sterven, dan moet daarvan opgaaf worden gedaan aan het bestuur. De premie wordt voorloopig bepaald op één pet. der geschatte waarde per half jaar. Blijkt men aan deze bedragen niet voldoende te hebben, dan kan het bestuur de leden verplichten, in het tekort bij te dragen door een percentsgewijs te heffen omslag, (gebaseerd op de geschatte waar de der verzekerde dieren), evenwel tot niet meer dan 7 pet. In buitengewone gevallen beslist het bestuur in overleg met de alg. vergadering. Zijn de ontvangsten grooter dan de uitgaven, dan blijft het meerdere geld in kas. Waninjeer deze som grooter dan f1000 wordt, kan over ver- iaging van de premie worden beraad slaagd. De schadevergoeding bedraagt 80 pet. en wordt zoo spoedig mogelijk uit betaald. De vergoeding, van welke andere kant ook ontvangen, kan op die som in mindering worden gebracht. Bij ontdek king van ziekte of bij moeilijke verlos-, sing moet daarvan mededeeling aan de deskundige worden gedaan. Alle maatre gelen door de veearts geboden, in het belang van de gezondheid van het vee, moeten worden opgevolgd. Het cadaver van een rund, dat omgekomen is, ot dat moest worden afgemaakt, wordt afge staan aan de vereeniging. Het boekjaar van deze vereeniging loopt van 1 Maart tot 1 Maart. Recht van uitkeering kan een lid doen gelden, zoodra hij zijn eerste; contributie heeft voldaan. De koeien wor den alle genummerd, tenzij zij reeds voor een ander doel genummerd mochten zijn. Een maximum-uitkeering wordt niet be paald, dus ook niet voor stamboekstïe- ren. De waarde ook van deze dieren wordt door de taxateurs bepaald. Inleg- geld wordt niet geheven. Het bestuur bestaat uit vijf leden. De taxateurs mogen geen bestuursleden zijn. Op voorstel van de heer M.W.de Graat wordt de heer C.Stoepker tot penjiingm.- secr. (administrateur) benoemd met alg. stemmen en wel op een in overleg met hem vast te stellen salaris. De heer Stoep- ker is administrateur der paardenverze- kering, in veeverzekeringszaken goed thuis en een accuraat werker. Met zijn benoe ming moet het fonds dus wel gebaat zijn. Van zijn benoeming zal hem kennis wor den gegeven. Tot bestuursleden (deelheb bers moeten het zijn), worden verder be noemd de heeren P.J.Bremer, M.W. de Graat, T. Koorn en A. Poot. Allen nemen hun benoeming aan. Tot taxateurs worden benoemd de heeren C. de Graaf voor het noordelijk deel en J. Brans voor het zui delijk deel van Texel; hun salaris zal na verloop van het eerste halfjaar in overlegl met hen door het bestuur worden vast gesteld. We willen nog wijzen op de bepalip in het reglement, volgens welke elk li- dat zonder geldige reden een vergadering verzuimt, een boete verbeurt van 50 ct. Omstreeks half 12 sluit de heer Klimp met de beste wenschen voor het opge richte fonds de vergadering, de leden te vens verzoekende niets na te laten wat tot uitbreiding van liet aantal leden zou kunnen leiden. Stellig zeer verdiend waren de woorden van oprechte dank, waarmee de heer M.W. de Graat namens de al of niet aan wezige leden de heeren van het voorloo pig bestuur, in het biezonder de heer Klimp nog toesprak alvorens de vergade ring uiteen ging. De heer Klimp, aldus! spr., is reeds vele jaren op Texel werk zaam en steeds heeft hij zich belangeloos en met ijver gegeven voor alles, watmaaif in ons belang kon zijn. Wij brengen hem hiervoor nu ook openlijk dank en hopen dat hij zoo voort moge gaan, nog vele, vele jaren. Gezinsziëkenfonds den Burg. Buitengewone belangstelling werd Maandagavond door de leden van het pas gestichte gezinsziekenfonds aan de dag gelegd voor de in „De Oranjeboom" oelegde vergadering, waarin bestuursver kiezing aan de orde zou worden gesteld. De zaal was tjokvol, verscheiden perso-t nen hebben zich met een staanplaats moe ten vergenoegen. De heer D.Frank, voorzitter van het voorloopig bestuur waarin mede zit ting hadden de heeren A.Jonker, P.Kalis Cz. en W. van Heerwaarden leidde de avond met een kort woord in. Hg bracht dank aan allen, die door hun te genwoordigheid van sympathie voor de jonge vereeniging getuigden en vergeleek; het fonds met een schip, dat zeilklaar lag en slechts op stuurlui wachtte om zee te kunnen kiezen. Hij noodigde de vergade ring uit stem uit te brengen op 'hen, diei men voor de verantwoordelijke en zware bestuursfunctie het meest geschikt oor deelde, waarna eerst tot verkiezing van vier personen werd overgegaan. De func ties van voorz., secr., penningm. en ge woon bestuurslid zouden de gekozenen onderling moeten verdeelen. Met instem ming van de vergadering werd verkozen verklaard het viertal dat de meeste stem men op zich vereenigde, gevormd door de TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct, ledore regel moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 rjjaal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere regelprijs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN NU

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1