kr™baarp%TV, a"°°- Na de Wasch Ingezonden FOSTER S'MA^ PÏIlËN ADVERTENTIËN heeft men vaak last van schrijnende han den. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. heeren P.Sluisman, KI. Geus, W. van Heerwaarden en G. Michels, die allen dank zeiden wegens het in hen gestelde vertrouwen en hun benoeming aanna men. We teekenen hierbij aan, dat op verzoek door het bestuur eenige candi- daten (het waren er 22) werden voorge dragen, doch dat de stemming volkomen vrij was; men kon huiten de voordacht omgaan. Vervolgens werd tot. verkiezing van drie commissarissen* overgegaan, van wie één voor de Waal. Benoemd werden ver- klaard de 3 personen, op wie de meeste st. werden uitgebracht, n.l. de heeren P.For mer, de Waal, G.J.Logman en Jb. Buijs, die onder dankzegging hun benoeming aanvaardden. Hiermee was men aan het eind van de vergadering gekomen, voor zoover bij de rondvraag nog niet een en ander ter sprake werd gebracht. We vatten het daarbij gesprokene hier samen: voorloo- pig kunnen als lid toetreden personen, wonende in de kom van den Burg en de Waal, de uiteinden dezer dorpen inbegre pen. Voor wat betreft het inschrijven van hen, die buiten de gewone route van de artsen wonen, zal nadler overleg noodig zijn. Voor de betrekking van bode zullen sollicitanten worden opgeroepen. Be noeming geschiedt door het bestuur, waarin ook de drie artsen ambtshalve zitting hebben. Van de drie commissaris sen treedt er ieder jaar een af volgens op te maken rooster; hij is niet terstonld herkiesbaar. Zij worden bij meerderheid van stemmen gekozen. Het dagelijksch bestuur wordt door de comissarissen ge kozen. Van het dagelijksch bestuur treedt ieder jaar een lid af, dat terstond her kiesbaar is. Aan het slot dezer besprekingen bracht de heer W.v. Heerwaarden dank aan de heeren leden van het voorloopig bestuur, die tot stichting van het gezinszieken fonds het initiatief namen (zie boven), in het biezonder aan de heer D.F;rank, die, de zaak aan het rollen bracht; aan hen, die door huisbezoek het aantal leden had den opgevoerd tot meer dan zevenhon derd en ten leste aan de vele aanwezigen die van hun belangstelling en sympathie' in en voor het nieuwe fonlds op zoo on dubbelzinnige wijze blijk hadden gegeven. We denken hierbij ook aan de heeren T.Dogger en Joh. P. Dros, bestuursleden van het Ziekenfonds te Oudeschild, aan wier belangelooze medewerking de leden van het nieuwe fonds veel verplicht zijn. Een voorstel van de heer B.Houtwipper om de heer D.Frank om zijn verdiensten, tot eerelid der vereeniging te benoemen kon geen ingang vinden, daar de ver eeniging eerst een reglement dient te be zitten en in werking moet zijn gesteld. Sluiting volgde. Giften voor het Witte Kruis. N.N. den Hoorn f 5.—. Roerende overeenstemming. Mevrouw bij 't onduleeren Meneer bij 't rad.io-apparaat 't Is alles golflengte fixeeren En zoeken naar de juiste maat. „Vriendenkring". De inzameling van gelden ten voor- deele van de zwaarbeproefde en daardoor bijkans uitgeputte kas van „Vrienden kring", (ten doel hebbende de verstrekking van versterkende middelen aan hen, die financieel niet bij machte zijn zich dit noodige aan te schaffen) heeft een resul taat opgeleverd, dat tot blijdschap en, dankbaarheid stemt. Gaarne brengen we dank aan allen, die tot dit schoone doel een steentje, groot of klein, hebben bijge dragen. Verslag Kamer van Koophandel. Naar aanleiding van onze opmerking, dat van de Texelsche eierveiling met haar aanvoer van meer dan drie miljoen eieren per jaar in het jaarverslag der Kamer van Koophandel niet wordt gerept en ook de toenemende bloembollenteelt met geen enkel woord daarin vermelding vond, deelt de heer Scheffer, secretaris, ons mee, gaarne met deze wenken rekening te zullen houden. „De pluimveeteelt zelf" vervolgt hij, "houden wij er liever bui ten. Inderdaad is deze teelt op Texel be langrijk, doch deze komt allenvege veel voor b.v. ook in Bergen, Castricum, etc., etc., zoodat dit op Texel geen markante bedrijfsgroep is. Wij bepalen ons tot de aanvoer van kippen, piepkuikens en eieren op de markt." Veranderde tijden. De bakvisch van vijftig jaar geleden Zwoer bij theestoof, poes en een lief lijk roosje; Haar soortgenooten doen het heden Bij kaplaars, lippenstift en poederdoosje. OUDESCHILD. Misfsein—haven den Helder. Aan zeevarenden wordt bericht: Het mistsein op het westelijk haven hoofd te den Helder wordt des nachts tusschen 23 uur en 0 uur alleen gegeven op verzoek, te richten aan de commandant van Hr. Ms. Wachtschip. Zonder dit verzoek wordt het sein bij mist te 11 uur des avonds stilgezet tot de volgende morgen. Een opluchting voor omwonenden! Jan Beexends in de R.K. Volksbond. Het is, aldus pastoor Derksen, die met een enkel woord de spreker inleidde, nu voor de tweede maal dat we de heer Jan Beerends hier in ons midden hebben. Het vorige jaar heeft hij alle harten tot zich getrokken door de vertelling van zijn voetreis naar Rome, thans zal hij ons weer veel schoons laten zien, want hij be zit de gave, om van al het schoons, dat hij ziet, ook een ander te laten genieten., Spreker, hierna het woord verkrijgende, zeide, dat het hem groot genoegen deed nog weer eens op het schoone eiland: Texel te vertoeven en hier in het bonds- gebouw, waar we zoo ongeveer als familie bij elkander zijn, weer eens iets van al het schoons wat er op de wereld te zien is, te vertellen. Ik zou het met u willen heb ben over de verschillende kleederdrachten in vele tijdperken en er u verschillende laten zien met behulp van lichtbeelden. Spr. zeide, dat hij, in Italië zijnde, in Umbië, door een biezonder toeval er toe was gekomen om van de kleeding studie te gaan maken. Een mensch kleedt zich, aldus spreker, om aan iets, uit zichzelf voortkomende, uiting te geven. Eerst maakten we kennis met de volkeren, welke in de heete luchtstreek leven en haast geen kleeding aan hebben. Zoo zagen we eerst een negerkindje met een kralen ket tinkje om, dus toch al iets als versiersel. De andere mannelijke bevolking heeft een gordel om het lichaam, waaraan een voorschoot (driehoekig model), in de regel gemaakt van dierenhuid. Op het naakte bovenlichaam worden figuren aan gebracht (getatoueerd). Vervolgens wer den we in gedachten meegevoerd naar Egypte, naar de oude Grieken, allen ver schillend van kleeding. We merkten op verschillende edellieden uit de middel eeuwen, die wapens op hun kleeding aan brengen, verschillende kerkelijke kleeding, de kleederdracht tijdens de hervorming (de kinderen gekleed als de ouderen) de groote geplooide halskragen en de la tere zeer fatterige kleeding van menschen, die ten tijde der Oostindische Compagniei schatrijk waren geworden. Ook de heden- daagsche zeer moderne kleeding, de zeer eenvoudige kleeding der A.J.C.'ers b.v.; kortom in groote trekken hebben we de; verschillende kleederdrachten door de eeuwen gezien en als de beelden dan wor den toegelicht door een aangenaam cau seur als de heer Beerends, dan is het 'n waar genoegen dat alles mee te maken. Zeer zeker hebben de aanwezigen in 't bondsgebouvv een aangename en leerrijke avond gehad. We roepen de heer Bee rends gaarne tot weerziens toe. Visscherij. Gedurende de laatste week zijn in de haven aangebracht ruim 13600 Kg. garna len. In't laatst der week waren de prijzen aanmerkelijk beter. Er werd voor enkele partijtjes 21 ct. per Kg. besteed. Voor de kommenvisschers is het een verkeerde wind. Uit het Oosten waait het al gauw te hard om de netten te kunnen lichten en de vangsten zijn in de regel klein. De: motorbotters vingen (een enkele uitge zonderd) ook niet veel haring. De prijzen waren weer lager dan een week daar voor. Toen was het f4 a f5, nu f3 a f4. „Klein Tooneel." Het „Klein Tooneel" gaf Zondag voor een goed bezette zaal in de „Zeven Pro vinciën" voor de tweede maal „Er staat geschreven". Evenals de vorige keer was men zeer voldaan over stuk en spel. Het beste bewijs hiervoor was de ademlooze stilte onder het spel. De spelenden wer den met luid applaus beloond, terwijl een gezellig bal deze goed geslaagde opvoe ring besloot. Schoolnieuws. De heer J.Zoete, onderwijzer aan de o.l. school, is achtereenvolgens in gelijke be trekking benoemd te den Helder en den Haag, welke laatste benoeming hij aange nomen heeft. DE WAAL. Auto-brand. Door een lekkende benzinetank raakte Zondag de auto van de heer J.Brouwer, die hier bij familie vertoefde, in brand. Door spoedig optreden, waarbij men van zout gebruik maakte, heeft men groot onheil kunnen voorkomen. DE COCKSDORP. Door de heer J.P.Dros alhier werd de zer dagen een postduif gevangen, meteen ringetje aan een der pooten, waarop de nummers g 4133 3—28 voorkomen. Aan de andere poot droeg het dier een briefje, waarop geschreven stond: opgevangen door D.Gerritsen te Stompetoren. DE MOK. Vliegkamp „de Mok"s „koperen fcniloft". Het Vliegkamp „de Mok" bestond Vrij dag juist 121/2 jaar. Het is evenwel sedert eenige jaren slechts gedurende acht maan den van het jaar in dienst en op het 00- genbiik ook is de jubilaris nog op non- actief. Dit neemt niet weg, dat de „Te- legraaf'-correspondent over dit ju- bileum een en ander meent te moeten ver tellen. Hij vond de commandant, luit. ter zee le kl., C.C.F./de Jager, bereid hem eenige gegevens daaromtrent te verstrek ken.. Zooals men zal weten is „de Mok" het vliegkamp voor watervliegtuigen in te genstelling met „de Kooij" bij den Hel der, dat uitsluitend voor landvliegtuigen dienst doet. Niettemin vindt men ook op de Mok landingsgelegenheden voor land- vliegtuigen. Eerst werd op Schellingwoude geoefend op geïnterneerde Engelsche en Duitsche toestellen, maar 21 Augustus 1917 werd de Mok in dienst gesteld. Sedert het af voeren van de watervliegtuigen in 1926 uit de oorlogsformatie, is dit vliegkamp geen oorlogskamp meer. Thans worden uitsluitend zeevliegers en zeewaarnemers opgeleid voor de marine-luchtvaartdienst in Ned.-Indië, zoodat jaarlijks 15 vliegers en 5 waarnemers afgeleverd worden. De oefeningen bestaan uit: navigatie- tochten op Noord- en Zuiderzee, radio- oefening uit vliegtuigen, mitrailleurschie- ten, landen en meren in verschillende ha-i vens, plassen, kustplaatsen, en rivieren, oefeningen met de voot in de Noordzee, terwijl verschillende opdrachten uit dit kamp worden uitgevoerd. Flet W.A. van Berkel-vliegtuig heeft in de tien jaar, dat het bij de M.L.D. in dienst is, uitstekend voldaan. Er werd met dit type toestel plm. 17000 uur gevlogen, terwijl het totaal aantal vlieguren sedert indienststelling van de Mok plm. 19500 uur is. In het komende seizoen zal het moder nere Fokker-drijvertoestel type C VII W voor het eerst bij de oefeningen in ge bruik worden genomen. Dat het vliegkamp meermalen door vliegtuigen van andere naties voor offici- eele bezoeken of demonstraties werd be zocht, mogen we bekend veronderstellen.» In 1927 overwoog de minister de wa tervliegtuigen in Holland geheel af te schaffen en werd het voortbestaan van de Mok bedreigd. Het kamp bleef echter be houden. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat watervliegtuigen weer in de oorlogs formatie worden opgenomen. Thans is commandant luit. ter zee le kl. C.C.F. Jager, chef van de techn. dienst oft. M.S.D. 2e kl. J. Lugtenburg, en instructeur serg.-vliegtuigmaker C. Blaak. Het bovenstaande kon wegens plaats gebrek niet eerder worden opgenomen. De Mok wordt 5 Maart geopend. Hier worden geplaatst: luit. ter zee le klas C.C.F.Jager, officieren van de marine stoomvaartdienst 2e klas J.Lugtenberg en B.W.Vinke, en de officier-vliegers 2e klas H.L.A.v.d. Kroef en J.W.F.Jager. Herinneringen uit mijn jeugd. Wanneer men werkend in den vreemde, Soms naar eigen haard zeer smacht, Van hof en huis zoo ver verwijderd, Waaraan men eerst nooit had gedacht. Dan komt er vaak uit eigen harte, Een waar verlangen bij mij op En denk ik vaak nog aan die dagen, Dat ik daar dan wezen mocht. Mijn dorpje, zoo in 't groen verscholen, Het kerkje ginds daar aan die weg De huizen laag soms weggedoken Door hier een heg of daar een steg. De straat, waar nimmer drukte heerschte, Ja, 't meestal sober was en stil. Doch waar de wind soms woest door tierde. En het dan guur maakt en zoo kil. De school, waar ik in vroeger jaren, Mijn eerste lessen heb gehad, Die mij nog vaak te stade komen, Nu, op mijn verder levenspad. De tijd, dat ik daar heb gejubeld, Langs duinen, velden, bosch en poel, Doet mij daar telkens weer aan denken, Nu, bij het leven in het stadsgewoel. C. K. DOGGER. Amsterdam, Februari 1930. Naar de „Wereldvrede". Geachte Redactie. Vergun mij eenige plaatsruimte in uw blad naar aanleiding van het „geschre vene" van de heeren Bruin en Eelman. Tot bovengenoemde heeren zou ik mij willen richten met eenige opmerkingen en vragen. Bij voorbaat mijn dank. Terecht wordt er in een ingezonden stukje van „Een Nederlander" in punt 1 op gewezen, dat het niet aangaat om de genen, die tegen nationale ontwapening zijn te betitelen als „oorlogszuchtigen". En toch wordt die stelling telkens ver dedigd. Het gaat hier echter niet om „Oorlog" ot „Vrede", maar over de vraag: „Op welke manier kunnen we ge raken tot de vrede onder de volkeren Zoolang er onder „geestverwanten" van de heer Bruin de meening heerscht, welke tot uiting kwam in het gezegde: „Jullie wilt oorlog, omdat het voor de landbouwer dan beter is", zoolang zie ik er geen nut in om met hem te polemiseeren. Daarom vraag ik van de genoemde heeren de er kenning, dat ook wij al is het dan niet op de juiste manier toch zoeken naar de middelen, die kunnen leiden tot de, „wereldvrede". Wanneer zij bereid zijn dit te verklaren, zal ik gaarne verder met hen van gedachten wisselen. In afwachting, C. v. GRONINGEN Vaststelling der Kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1930—1931 van 23 Februari tot en met 16 Maart a.s. ter secretarie der gemieente; voor een ieder ter inzage wordt neerge legd, en, tegen betaling der kosten, in afschrift en stemdistrictsgewijze, in uit treksel verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbe tering van de vastgestelde kiezerslijst aan te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt, niet behoorlijk voor komt of al dan niet voor eenige verkie zing aangewezen is als bevoegd hij vol macht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Texel, 22 Februari 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. GORT. De Secretaris, JONKER. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 1 Maart 1930, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 17 Dec. 1929. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding rekening en verslag N.Vj Texelsche Electririteitsmaatschapplj over 1929. 3. Vaststelling kohier hondenbelasting dienst 1930 en suppletoir kohier hon denbelasting over 1929. 4. Verleening voorschotten op de ver goedingen voor het biezonder lager onderwijs voor 1930. 5. Ontslag-aanvrage van A. Brak als on derwijzer aan de school voor u.l.o, 6. Ontslag-aanvrage van J. Zoete als on derwijzer aan de o.l. school te Oude schild. 7. Benoeming onderwijzer aan de o. I. school te Oudeschild. 8. Benoeming hoofd der o.l. school te Oost. 9. Rekening stichting landbouwschool en subsidie voor standplaatstoelage hoofd der school. 10. Aanvrage van M. Knol om gelden voor een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet. 11. Idem van C. R. Daalder Lz. 12. Idem van K. Bonne. 13. Idem van H. Muskee. 14. Voorstel tot verkoop van gronden te Oost. 15. Verhuring van gemeentegronden. 16. Ontbinding huurovereenkomst met L. Klein Klouwenberg. 17. Kwijtschelding boete aan den aanemer Jb. Daalder. 18. Aanvrage crediet voor aankoop nieuwe rol voor den motorwegwals. 19. Verbreeding van den Hoornderweg. 20. Idem van den Suikerweg op twee hoeken. 21. Vergunning in verband met distribu eering te den Burg van radio-uitzen dingen. 22. Maatregelen ter voorkoming van de aardappehvratziekte. 23. Regeling premie-betaling ingevolge de Ziektewet. 24. Financieeie regelingen, 'dienst 1929. ££/BT GU ZITTEND LEVEN? En hebt gij last met uw spijsvertering? Gebruik dan Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel, hetwelk den stoelgang volkomen regelt. Alom ver- f0'65 GEBOREN: ANNA MARIA dochter van D. HIN A. C. HIN-Boersen Dijkmanshuizen, 23 Febr. 1930. '""J* W"nr— 0— O

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2