ui sjouw. üii de ©ade Doos. Gemengd Nieuws In De Ruyter's Kamer weken Dinsdag op ruim 94-jarige leef tijd overleden. Hij ruste in vrede. o— De heer Smit was Texels oudste in gezetene. Wie is het thans Dat valt niks mee Dat strandjutterij niet zoo'n onschul dig vermaak is, als men wel aanneemt, heeft de Arr. Rechtbank te Alkmaar ons deze week weer eens aan het verstand gebracht. Ze heeft dat gedaan, door ge voelige klappen uit te deelen. Een acht tal Texelingen, die zich op de avond van 10 December aan wat schroten vergrepen en deze op hun stalen rOs mee naar huis dachten te nemen, werden veroordeeld tot 140,ot 40 dagen hechtenis. Een jongeman van 17 jaar kwam er wegens zijn aanvallige leeftijd met f10,of 10 dagen af. Uitslag verloting. Gisteravond had te Oudeschild de trek king plaats der groote verloting ten bate van de R. K. Volksbond aldaar. Hier volgen de nummers waarop de hoofdprijzen (kunst voorwerpen, een fiets, etc vielen: 5730 le prijs; 12785 2e prijs; 2922 3e prijs; 13863 4e prijs; 2612 5e prijs. Uit Johannesburg in Z.-Afr. wordt melding gemaakt van honderd pestgeval- len, waarvan reeds zestig met doodelijke afloop. In Wallstreet in New-York wordt een gewelf gebouwd van de Irving Trust Company, dat door een muur van water ter breedte van 15 M. tegen inbrekers beschermd zal worden. Het nieuwe gewelf zal drie verdiepingen hoog zijn en uit vul- canische rotssteen bestaan. 'Bij brand in een hoedenfabriek te Luton in Bedfordshire zijn zes menschen omgekomen. Te Londen is in openbare veiling het manuscript van Rouget de Lisle's „Marseillaise" voor de prijs van 170 pd. sterling. In de katholieke kerk te Bong Bhank in de provincie Thai Bink (Tonkin) is'n bom ontploft. Twee personen werden ge wond en één gedood. Terwijl de moeder in het Raadhuis te Neu-Köln haar werkloozen-onderstand afhaalde, heeft men haar kindje, dat zij in een wagentje voor het gebouw had. neergezet, met de kinderwagen gestolen. Ec-n moeilijk geval. De N.V. Goederenhandel vh. Ph. Vles- sing, zoo deelt men ons mee, heeft zich tot de Directeur-Generaal der P.T.T. ge wend met een klacht betreffende de di recteur van het Postkantoor te den Burg die tegenover de heer I.Vlessing sar castisch opgetreden zou zijn en dooï wiens toedoen de uitverkoop-circulaires van gemelde N.V. voor een deel te laat bezorgd zouden zijn. Daar het schrif telijk antwoord, dat de heer Vlessing hier-, op ontving, hem in het geheel niet be vredigde had hij bij de Directeur-Gene raal audiëntie aangevraagd en wel met het gevolg, dat hij persoonlijk toezegging: mocht ontvangen, dat een degelijk on derzoek zal 'worden ingesteld. Een In specteur der Posterijen zal hiermee wor den belast. Ten overvloede is de kwestie* nog uitvoerig behandeld in de op Dins dag te Alkmaar gehouden ledenvergade ring der Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier, waarin de heer D.H.Grunwald, afgevaardigde van den - Helder een krachtig protest deed hooren; hij gat over het geval zijn verbazing te kennen en noemde het optreden van de directeur een bespotting. Dé voorz. oor deelde het verweer van de Directeur-Ge neraal zwak en gaf In overweging het nader onderzoek af te wachten. Ons Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer, te Sneek Diezig dijzig, nevelig. In de dikkedensie in moeilijkheden; uit Dekker's Novellen; Fransch:dé- cadense: verval. Distin ten minste. Doe toen. Op de doei druk, uitgelaten. Doetje een dom, onnoozel, of al te goed vrouwspersoon; ook buiten Texel gebruikt; Friesch: tutte. Dof eenigszins vochtig, van kleeren gezegd. Ik ken 't niet doge niet aan handen ot mond verdragen, het is te heet. In het Friesch zegt men: daaie. Dordemontje schippersjongen, jong ste knechtje bij visscher of schip per. (Wordt vervolgd.) o Wie helpt ons met zijn op- of aanmer kingen? Opbouwende welwillende critiek is ons altoos welkom. Wie schrijft ons weer eens in echt-Texelsch dialect? Wan neer de woordenlijst, met de publicatie waarvan we hiermee voortgaan, in druk zal verschijnen, mogen er geen grove fouten in zitten en moet ze zoo volledig mogelijk zijn. Wie weet het beter? Eieren van waterwild. Het zoeken, rapen en vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholek sters', grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan vanaf heden tot en met 28 April 1930. Het ten verkoop in voorraad hebben enz. van deze eieren tot en met 30 ApiriL. Het zoeken enz. van eieren van zwanen, ganzen, eenden, (alle soorten), duikers, watersnippen en goudplevieren is niet toegestaan. Aanvulling' telefoonlijst. De Telefoonlijst, voor abonnees Texel- sche Courant aan het bureau van ons blad kosteloos verkrijgbaar, kan thans met deze nummers worden aangevuld. No. 50. Plaatsman, A.N., handel in wild en gevogelte. No. 72, Lugt, C.J. de, dir. N.V. Verkoop kantoor Selectiebedrijf v.h. M. L). Dijt. No. 73, Vijn, P., directeur Zeevaartschool No. 74, Kalis P. Cz., Autotransport. No. 75, Ingenieur Zuiderzeewerken. No. 76, J.C.Plaatsman, Motordienst. No. 77, R. J. Timmer, Koopman. DEN HOORN. No. 2, Slegh, A. Autodienst. OOSTEREND. No. 6, Liere, A. van, vrachtrijder Oost. No. 7, Slikke, Joh. v.d., Luxe autover huur en fouragehandel. No. 8, Omis, J., radio-centrale. No. 9, Dros, Jb., vleeschhouwerij. OUDESCHILD. No. 9, Hemelrijk, D., Kantonnier-haven meester. No. 10, Rijkshavenkantoor. No. 11, Boekei, C., slager. No. 12, Rab, J. C., Pakhuis. DE KOOG. No. 4, 1. Bome en Zoon. No. 8, C. Groenhof, pension „Hollandia" No. 9, R.J.Daalder, Eierhandel, autover huurinrichting, enz. No. 10, CKooiman, pension „Mooi Texel" No. 11, K.Vermeulen, pension ,,'t Jacht huis." No. 12, j. List, bloembollcnkweeker. Texels oudste ingezetene. De heer J. Jz. Smit, wedn. van mej. Antje Selser, is na een ziekte van enkele lllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllülllillllillllllilllllll Ilülliillllllllllllllll BINNENLAND. ||||||!||||||||j|||||||| lllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüüllllllll Den Helder heeft besloten tot de bouw van een openbare school in het Tuindorp. De kosten zijn geraamd op 1109.600. Besloten is verder tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Anna Paulowna inzake vuilverwijdering aldaar door de reinigingsdienst van den Helder Voor klerk le klasse bij de Ge meentewerken te Eindhoven hebben zich acht honderd sollicitanten aangemeld. Te 24-jarige M. Sjollema-Boerman, te Winterswijk, is door kolendampver giftiging overleden. Haar man, de heer S. Sjollema, buitengewoon opzichter bij de Rijkswaterstaat was bewusteloos en door toepassing van kunstmatige adem haling konden de levensgeesten zoover worden opgewekt, dat hij naar het zieken huis kon worden vervoerd. De kolendampvergiftiging is ontstaan doordat van een brandende kachel de pijp was losgeraakt. De jonge menschen wa ren pas veertien dagen gehuwd. Het comité te Voorburg, dat gelden verzameld heeft voor het gezin van de te Stompwijk vermoorde Van der Drift, heeft ontvangen totaal f 11.587.44. Onder blijvend toezicht van het comité zal maan delijks aan het gezin een uitkeering wor den gedaan. 700 schoolkinderen zullen boomen planten langs de wegen in de n'euwe Eiesboschpolder. Op de eerste dierplant- dagen, n.l. Maandag 10 Maart, zal oud minister Kan de kinderen toespreken. Kan zooiets op Texel ook niet ge beuren Il!llil!lll!l!llllilllllllllll!lllllllilll!!llllil!lllilllll!lllll ijiiililjllilllilllllill BUITENLAND. ||||||||||||||||||||||j) ll!IIillll!illl!l!lllll!llllillllilllll!lilill!!l]|||||||||||||||| in October, November en December zijn er te Londen op straat 407 menschen, gedood, en 14.111 gewond. Wellington. De wolveiling, welke een dezer dagen gehouden zouworden, is uitgesteld, daar de koopers weigerden te verschijnen, wanneer niet m'nstens 20 duizend balen aangeboden werden. Naar men weet, hadden de producenten beslo ten het aanbod te beperken om de markt te steunen. Onder directie van prof. Kulik, was een commissie van Russische geleerden, naar de streek in Siberië, alwaar op 30 juli 190S een groote meteoren-val plaats heeft gevonden, op onderzoek geweest. Het totale gewicht van alle stukken is op ruim 40.000 ton geschat; de schok op het moment van de val, is in een rayon ■■an 1500 K.M. waargenomen; alles bin nen 30 K.M. om de plaats van de val is rerwoest, duizenden boomen lagen nog steeds, alle in dezelfde richting, geveld en verschroeid. Een oppervlakte van 7 a 8 vierk. K.M. in het centrum, geleek een groot krater veld, waarin zich meren hadden gevormd. Volgens de schatting van een der leden der commissie, prof. Sitin, beloopt de vaarde van de massa in de miljoenen. De exploitatie is echter door onherberg zame en voor verblijf etc. geheel onge schikte en absoluut verlaten streek uitge sloten. Voor de eerste maal is in Arizona en vrouw wegens moord opgehangen. In .et geheel werden in de V.S. reeds 26 rouwen ter dood gebracht. De graaf van Hochberg, dis te Can nes vertoeft, heeft verklaard, dat zijn ver- oving met prinses Ileana van Roemenië niet afgebroken is. Te Maniwaki in Quebec (Canada) zijn vijf menschen omgekomen bij een brand in een hotel, onder wie de eigenares van', het hotel, haar twee kinderen en haar broer. Schat af die kruisers, zoo wordt er gezegd, Toch komt er in Londen weer niets van terecht; Bij vurige toasten en fonk'lende wijn, Blijkt juist, dat de heeren geen afschaf fers zijn. Aman Oellah is te Angora hartelijk ontvangen. Aman Oellah zeide, dat hij be reid was naar Kaboel terug te keeren, zelfs als een eenvoudig burger, mits het program van hervormingen geheel werd uitgevoerd. „De oudste man ter wereld", een te Konstantinopel woonachtige Turk, welke oolijkert beweert althans niet tegen spreekt 150 jaar te zijn, heeft met het bestuur van de Bond tegen het Drank gebruik in de Vereen. Staten een con tract gesloten waarin hij zich verplicht een reis te maken door de Vier. Staten1., Hij zal daar als levend overtuigingsstuk worden gedemonstreerd aan de menigte. Immers, onze „honderdvijftigjarige" is als goed Mohammedaan zijn geheele leven af schaffer geweest. Een rijm uit 1S76 van wijlen W.METSTz. III. Aan de sjouw. Fla, daar zit de kast, Met de volle last! Zie, de lange Jan, Plakt zijn schuit er an. Flip is er al bij, Hij ligt in de lij; Pieters schip heeft vast, Reeds de halve last. Hannes, maak wat voort, Breng dat end aan boord. 't Ligt er mak'lijk bij Met het ebgetij. Zie d e vletten daar, Krielen door elkaar; O wat een gewoel, Wat een wilde boel. Hoor eens wat gezang, Dat is van belang. 't Klinkt maar voor en na, Naar Amerika! Gaan we hoera dan, Voor de ijz're man. En zoo sjouwt of roeit, Ieder onvermoeid. Elk doet wat hij kan, Hoor de lange Jan, Heeft het aan de stok. Elk scheurt om een brok, 'k Sla je op de kop. Vent denk om je top, Ot je heele mast Loopt zoo aanstonds vast; Klinkt het elders weer, Gooi je anker neêr. Roept een schor geluid, Van die gindsche schuit. Wat doe jij daar, boer? Sloop jij nou het roer, Om die vingerling? Zeg, laat staan dat ding. 'k Noem het een schandaal, Jij bent een vandaal. Wat voer jij hier uit, Loop je slechts om buit? Kerel, vloek zoo niet, Roept weer schipper Piet. 't Is een flinke vent, Alom goed bekend. Die nooit rooft of stroopt, Ot op schuifjes loopt. Eet je suiker, knul? Wat ben jij een sul, Roept hij tot een vent. Hier trek aan dat end, Neem een goede pruim, En ga in het ruim. Sjouw maar balen aan, Straks is het gedaan. Als de vloed begint, Met de westewind, Krijg je er misschien Niets meer van te zien. (Wordt vervolgd.) Illlllllllllllllllllllllülülllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllll VOOR DE VROUW. ||||||||||j||||||| llllllllllllllllllllllliilllilllllllllllllllllllllllll Tien geboden voor huisvrouwen zonder dienstboden. Gebruik niet meer eet- en drinkgerei dan noodig is en berg alle reserves in stofvrije kasten. o— Beleg alle planken in kasten en langs keukenmuren met afwaschbaar zeil. o— Ruim altijd onmiddellijk alles, wat ge gebruikt heb op en zet alles meteen op de bestemde plaats. o— Houdt uw verstelwerk elke week bij. o— Begin uw dag 's morgens tijdig. o Zorg ervoor, dat geen onnoodige le veranciers aan uw deur komen. o Heb steeds van alles, wat ge in het huishouden gebruiken moet, in voorraad. o— Haal niet meer dan één kamer tegelijk overhoop. Li^L-i o— Poets en wrijf elke dag de vlekken weg van meubelen en vloeren. o Waak er voor, dat uw kamers vol ko men te staan met allerlei overbodige prul len. 'Iet llicuwc Modeblad (29e jaar- gang|tirschjjnt 2 X Ver maand. Het omvat het geheele ytbied der mode en brengt een overvloed van smaakvolle modellen. Het is uiterst practisch door nuttige u-enken en houdt rekening óók met een be scheiden beurs. Abonnementsprijs 95 ets. per S maanden, f 1.25 franco per post. Verkrijgbaar bg de Uit levers dezer courant. i llllllllllllilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilllllllll IIHIIÜIIII TEXELSCHE NOVELLE. llllllillllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll door D. DEKKER (1864). 12. Maar mijnheer Asi- nus had het niet vaak beschenen; want meestal bevond zich 'n nevel tusschen hem en haar, of, om duidelij ker te speken, de ge noegens van het stu dentenleven trokken hem zoo sterk aan, dat hij zich nauwelijks de tijd gunde om een oogenblik aan de weten- i-'-i 'j if inn «rj>_ ij.ih, i" Min 'i i- j .1. 1 1' H

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2