Zaterdag 8 Maart 1930 43,l,Jaarganfc DUINKERS MELANGE Dure Roomboter overbodig Smaakt als boter, niet zoo duur No 4410 Aan Jonge Moeders KENNEMER MELANGE Prijs 70 cent per pond EERSTE BLAD. Voor de Zondag. Voor hoofd en hart. Texelsche Berichten rRheumatiek Kloosterbalsem Ingezonden wanneer U gebruikt. ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ H DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°.652 n POSTBUS: N°. 11 STANDVASTIGHEID. We vervolgen ons schrijven van de vo rige week: Standvastigheid, dat kunnen we wei voorat ter onderscheiding zeggen, heeft niets te maken met stijfhoofdigheid, al Wordt ze er vaak mee verward. Ze is heelemaal niet stijf, maar daarentegen bui tengewoon lenig. Standvastigheid heeft niet zóóveel eigenwaarde, dat ze het on overkomelijk vindt, indien men haar niet erkent of waardeert. Zij verstaat integen deel uitermate de kunst om zich in allerlei omstandigheden te schikken en dat zon der haar wezen te verloochenen niet al leen, maar puur en alleen uit kracht van dat wezen zelf. Zij is heilig verdraagzaam en heilig onverdraagzaam tegelijk. Zij kan ,,de Jood worden als een Jood en Griek als een Griek", ook al zegt men wel, dat zulks „modderen" is. De ware standvastigheid lacht tenslotte een mede lijdend lachje of popelt misschien van verontwaardiging als ze de pseudo-stand- vastigheid aan 't werk ziet in dat, wat; deze noemt het „uitkomen voor haar be ginsel." Zij moet niets hebben van dat wreede recht-door-zee-achtige, dat dc menschen zoo mooi vinden. Zij zegt de waarheid niet zoo verpletterend, dat er van de ziel van de naaste nauwelijks een puinhoop overblijft, en evenmin prijst zij op de openbare markt des levens haar be ginselvastheid. aan, zij heeft daar geen plaats gehuurd, zij voelt, dat zij daar toch niet terecht kan; want de partij menschen zouden haar terstond signaleeren als „zoo'n middenman", „zoo'n modderaar", „zoo'n scharrelaar". Als zij in haar kracht en majesteit voor de dag komt, dan is het op het verbor gen terrein van het geestelijk leven. Onze standvastigheid openbaart zich in de liefde tot de naaste, ook als die naaste lastig, vervelend, ja, vijandig is; in de strijd, strijd tegen elke hartstocht, die we in onze lagere natuur weer zien opleven, tegen alles, wat ons naar beneden dreigt te trekken. Standvastig zijn, d.i. „wettig strijden", niet doen alsof men strijdster- wijl men in werkelijkheid het kwaad aait als een poes, om er dan weer over te klagen. Neen standvastig zijn d.i. von nissen van alle vijanden, buiten ons en binnen ons, vooral de laatsten, zonder er ooit een verbond mee te sluiten. Stand vastig zijn, is offeren, elke dag, aan. eigen stijfhoofdigheid. Weest standvastig. Het kan niet minder, dat voelen we da delijk wel, als we religieus of ethisch ern stige menschen willen zijn. In deze eisch ligt voor ons allen een oproep tot onop-\ houdelijke strijd. Wie daaraan gevolg geeft, kan eerst komen tot het ware mensch-zijn maar de strijd valt niet mee en de teleurstelling over eigen ge brekkigheid valt ook niet mee. Mogen we daarin dus gesterkt worden. Zondag 9 Maart 1930. ZONDAO. Vaak prijst men om geprezen te worden. MAANDAG. leder mensch, hoe vrijheidslievend ook, is een slaat van gewoonten. DINSDAG. Hoe middelmatiger men is, hoe eerder men geneigd is, het welslagen van anderen toe te schrijven aan bloot geluk. WOENSDAG. Men moet elkaar helpen, dat is de wet van de natuur. La Fontaine. Andere niet. DONDERDAG. Liefde voelt geen last, en telt geen in spanning, zij wil meer dan zij kan. Thomas a Kempis. VRIJDAG. Die steeds over zichzelf tevreden is, is het dikwijls niet over anderen en zel den zijn anderen het over hem. ZATERDAG. Wanneer elk zoo stond op het recht als hij doet op z ij n recht, dan waren er niet veel rechtsgeleerden noodig. P. van Vledder. Om abuizen te voorkomen. In de aanvang van het vorige jaar is, door ingelanden van polder Waalenburg een verzoekschrift aan de Kroon ge richt, strekkende het besluit van het pol derbestuur van Waalenburg, om tot be maling met oliemotoren over te gaan, te willen goedkeuren. De heer J. Eelman, dijkgraaf van Waalenburg, verzoekt ons thans om verkeerde gevolgtrekkingen te voorko men te willen meedeelen, dat het ver zoekschrift door de heer C. KeijserHz. wiens naam in de laatste raadsverga dering nogal een keer is genoemd NIET is geteekend. o In het 2e blad van Woensdag, 3e ko lom, 10e regel van onder, moet staan „Dhr Keijzer" Hoewel we deze naam met een s schreven, zal men die met de naam van de heer R.P.Keijser, wethouder, wel niet hebben verward, omdat we dan steeds „Weth." Keijser schrijven. RED. „Geen goud zoo goed" Door 't Kruis de ware Vrede. Geachte Redactie. Vergun mij eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat! mijn dank. Wanneer ik gadesla de ingezonden stuk jes over „Oorlog en Vrede" en dan die op vatting en woordenstrijd zie, dan zeg ik openlijk, als mensch zijnde, „Het zijn heete hoofden en koude harten", omdat de mensch zoo dikwijls, ook uit de Bijbel zijn eigen woord tot het zijne zoekt te; maken. Want, wanneeer de mensch de Schrift gelooven mag, dan is oorlog ot vrede geen zaak om licht over te denken. Want in ieder menschenhart zit van het begin der schepping een Kainshart. Eu wat staat er geschreven, dat niet in ver vulling gaat of gegaan is? De mensch; tracht zoo vaak te bijten in de steen, niet ziende door wie die geworpen wordt.. Als de vrede gebracht moet worden dooi; de menschen, dan zal die er nooit ko men, wei veel meer verdeeldheid. Zoolang wij in dit aardsche tranendal met al zijn mooie voorspiegelingen, doch al zijn te genvallers, ons gezond verstand gebrui ken, zeg mij: „Ziet het er dan uit naar, vrede.?" Neen. De ware vrede zal pas be ginnen en gevonden worden door ;t kruis. Niet door te pleiten voor ons goede hart ct onze brave deugden of onze verdien sten. Door het kruis zal er vrede komen. Dan, wanneer aller menschen tongen, al ler Englen zang, o Heer, samen stemmleni, samenzongen, alles tot Zijn lof en eer". En dit wordt er, m.i., door velen maar al te zeer voorbijgezien, dat wij van Hoogerhand ook geregeerd worden, of we daaraan willen ot niet. Nu ligt het niet in mijn bedoeling hierover te redetwisten ot te oordeelen, want dat komt mij niet toe, maar ik schrijf openlijk mijn mee ning. U, mijnheer de Red., dankend voor de plaatsruimte. A. A. KANT. P.H.Polder, Texel, 28 Febr. 1930. Alles voor de Vrede. Geachte Redactie. Als 't mag, zou ik me wel een opmer king willen veroorloven over de in uw blad gevoerde discussie over „Oorlog en Vrede", etc. Als men welwillend is bij 't beoordeelen van wat de verschillende in zenders schrijven, kan men opmerken;,, dat ze allen de vrede willen, maar het on eens zijn, en in staat om strijd te voeren over de kwestie „hoe"? Op ander terrein is dat precies hetzelf de. In Oosterend willen allen goede Christenen zijn, maar verdeeldheid en strijd ontstaat over een zéér klein onjder- deel, wat de gemoederen tegen elkaar op zet, met al de gevolgen van dien. In Waalenburg wil men bemaling. Maar hoe moet dat in zijn werk gaan? Even liet het nieuwe ziekenfonds tedera Burg zich aanzien, alsof het een Israëli tisch Front zou krijgen, maar fluks draaP den anderen de zaak weer om met het re sultaat, dat het front aan de achtergevel komt. Dat alles op ons klein of groot eiland Texel. Uit Amsterdam krijg ik bericht van 'n paar menschen, die een vereeniging op touw gezet hebben voor niets minder dan een Vereenigde Staten van Europa. En; het eerste, wat zich daarbij laat gelden; is een strenge oppositie van menschen der vereeniging „Pan-Europa", die ook zoo'n Europeesche Statenbond in haar program heeft. Daar ben ik nu voor, speciaal om dat er dan één militaire macht over heel Europa komt, wat de menschen in al hun kliekjes en partijtjes en organisaties de ruimte Iaat om in alles onder elkaar on eens te kunnen zijn, maar hun de gele genheid niet laat, om elkaar met wapens1 te lijf te gaan. En zoo moet het worden; voor de menschen, opdat ze elkanders be staan en leven niet onveilig kunnen ma ken bij al hun streven naar het goede doel, waarover ze 't onderling niet eens kunnen worden, en steeds weer in strijd en verdeeldheid vervallen. Staringstraat 46 is het adres der nieuwe vereeniging in Amsterdam, meer men schen uit de volksklasse, terwijl „Pan- Europa" haar leden meer heeft onder de hooge diplomatie, met hoofdzetel te Weenen, in Oostenrijk. Dankend voor de plaatsing, H. BRAAM. Texel, 28 Februari 1930. Nogmaals de „Wereldvrede." Hoewel de heer Bruin niet aan mijn verzoek heeft voldaan, wil ik toch trach ten hem en „Anti-Militarist" van ant woord te dienen. De heeren blijven door gaan met: de Christenen te beschuldigen van „oorlogsgezindheid", wat ik van een weldenkend man als Bruin niet kan be grijpen. Ze komen zelfs met de Bijbel aan, om hun beschuldiging kracht bij te zetten, ot, liever gezegd, met enkele Bij belteksten. En ik heb soms de gedachte, dat hun bijbel er een is van kleine afme- De melange welke uitsluitend met eerste soort verscho roomboter gemengd wordt. tingen. Het is heusch niet zoo gemakkelijk als Bruin en „Anti-Militarist" het voor stellen. Weten zij misschien niet, dat de grootc Meester ook gezegd heeft: „lk ben niet gekomen om de vrede te bren gen, maar het zwaard." Bruin spreekt zooi graag over het „Christendom van het kruis", in tegenstelling met het „Chris tendom van de bajonet." Maar weet hij, dat het kruis wel een bewijs is van dd grootste Liefde, maar in de eerste plaats toch van het Recht Gods, waaraan vol daan moet worden? En nu erkennen we gaarne, dat de zegen van de vretlte niet genoeg kan gewaardeerd worden, maar nooit ten koste van het recht. Ik vrees, dat in hun Bijbel ook niet staat: „De overheid draagt het zwaard niet tever geefs". Mochten de heeren meer Bijbel teksten wenschen, laten ze het dan zeg gen. In onze Bijbel staat nog meer. Vervolgens bejammeren zij al de el lende, die de oorlog brengt aan vrouwen en kinderen. Misschien gelooft ge het met, maar ik betreur die ellende evetti zeer als gij. Moet ik het nog eens zegH gen: „Het gaat niet om „Oorlog ot Vre de", maarenz..". Blijkt het ook tel kens niet, dat men heusch niet zoo bang voor bloedvergieten is, als men dat doet voorkomen Krijgt men niet dikwijls de indruk, dat men niet bedoelt: „De wa pens neer", maar „De wapens hier" Zijn het de Christenen ot de Soc.-De- mocraten, die het meest protesteeren te gen de vervolging in Rusland Zou men met verwachten, dat een „Labour"-regee- ring in Engeland onmiddellijk de banden verbreekt met een rijk, dat zicli door bloedvergieten in stand houdt Toonen de langzaam vorderende ontwapenings conferenties het niet, dat het heusch niet zoo gemakkelijk is als heeren „ontwape- naars" denken Zijn dat misschien zulke stumperds Het is jammer, dat aan Bruin, en „Anti-Militarist" deze taak niet is op gedragen. Het is ook altijd nog een vraag voor me, waarom de sociaal-democraten, in 1914 voor de „oorlogsbegrooting" stemden. Ik mag aannemen, dat het de heeren bekend is, dat ook de sociaal-dfemocraten in Nederland geen algeheele ontwapening willen. Men voert het pleit voor een z.g. „politieleger". Maar wat moeten deze landsverdedigers doen, wanneer ze aangevallen worden Met stokken slaan Ot met steenen gooien? Otmoeten ze naar het geweer en de bajonet grij-i pen Maardat mag niet, want er staat geschreven: „Gij zult niet dooden". Dit zijn voor mij onoplosbare vragen. Gaarne zag ik hier een antwoord op. Wil de heer Bruin misschien ook ant woorden op 't „ingezonden stukje'f, on derteekend met: „Een Nederlander", daar genoemd stukje hoewel niet van mijn hand toch geheel mijn instemming heeft. Dus ligt het ook voor mijn reke ning. Ik meen, dat hiermee het bezwaar, om te antwoorden, is weggenomen en zie met belangstelling een antwoord tege moet. U, redactie, dankend voor de op name, eindig ik. C. van GRONINGEN. TEXEL, 28 Februari 1930 TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 80 ct pardrla Maanden. Franco p. post door gahaal Nederland 76 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-8 regels: 50 ct. ledore regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Als het huidje van uw kindje stukgaat of smet geneest het dan met Purol •n houdt het bovendien altijd zooveel mogelijk droog met Purolpoeder. Belde artikelen bt) Apolh. ca DrogUtea. De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, ls nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker s Kloosterbalsem in staat ls, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zljtl

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1