Texelsche Courant van Zaterdag 8 Maart 1930, TWEEDE BLAD EEN KANONSCHOT I J HEERENBAAI) Texelsche Berichten Huwelijksrisico. Mijn vriend, die reeds in 't schuitje zit En dus wel varen moet, Sprak onlangs: „Karei, trouw toch nooit, 't ls 't stomste wat je doet". o— Ik keek eens naar zijn flinke kop, Eéns dwingend om gezag, Doch waarop nu het tegendeel Een trek van deemoed lag. o— Toch uitte ik mijn verwondering, En gat als mijn idee: ,,'t Mag aardig zijn alleen, maar toch, 't ls beter met z'n tweej". o Toen kwam als een orakelspreuk Wel ernstig overdacht, De wijsheid, door het huwelijk hem ln korte tijd gebracht. o— „De echt maakt één van man en vrouw, Zeer prijzenswaard, gewis, Maar daarna wordt nog uitgemaakt, Wie nu die ééne is." SPROKKELAAR. UIT TEXELS VERLEDEN. Door S. M. V. d. GAL1EN. Illllllll I. HONDERDEN JAREN TERUG. We hebben ons voorgesteld in een reeks artikelen de geschiedenis eens na te gaan van Texel, Neer- lands mooiste eiland en nu leek het ons de zekerste weg om bij de oudst bekende tijden te beginnen en zoo langzamerhand tot de meer algemee- ne onderwerpen te komen, de ge schiedenis van elke Texelsche plaats atzonderlijk, van verschillende perso den, toestanden, gebeurtenissen, enz. Texel en Vlieland één. Bij de aanvang onzer tijdrekening be stond Texel nog niet, evenmin als de an dere eilanden. Het tegenwoordige Ne derland was toen een aaneengesloten stuk land, met een lange kust zonder inham men. Slechts waren er hier en daar enkele openingen in de kustlijn om het water van Rijn, IJsei en Vlie door te laten, de drie voornaamste rivieren van het voor- ons belanghebbende deel van Nederland. De Zuiderzee bestond toen nog niet; heel die uitgestrektheid was één uitgestrekt woud, terwijl in het midden daarvan het meer Flevo lag. Aan de noordkant van dit meer stroomde de IJsel zeewaarts, welke zich juist daar, waar nu het Mars diep is, in de Noordzee stortte. De Ovier- ijselsche Vecht stroomde, na verschillen de zijrivieren, als b.v. de tegenwoordige, Linde, Kuinder, Ee en Rijn (alle in Fries land) opgenomen te hebben, meer noor delijk in zee, waar tegenwoordig het Vlie is. Aangezien nu tusschen de IJsel- en Vechtmond geen andere opening naar zee was, is het duidelijk, dat bij de aanvang onzer jaartelling het tegenwoordige Texel één was met Vlieland; natuurlijk was er van die namen toen nog geen sprake. De oudste bewoners. Het volk, dat hier woonde, vormde een onderdeel van de groote stam der Frie zen waarvan ook de Texelaars afstam men. Dit blijkt vooral nog uit de taal, die zelts nu nog veel overeenkomst me-C het Friesch bezit; maar ook de bouw van de Texelaar wijst daarop en het is nog niet eens zoo lang geleden, dat- de Friesche kap en het oorijzer op TexeL werden gedragen. De Friesche volksstam was in tweeën verdeeld, de Groote Frie zen, die ten oosten, en de Klteine Frie zen, die ten westen van het Vlie woonden. Voor ons hebben alleen de laatsten he- lano-, en we zullen ons danook voorname lijk met hen bezighouden. Het is te eenen- male onbekend waar zij vandaan en wan neer zij in deze landen zijn gekomen. In allen gevalle ver vóór Christus geboorte,, want toen de Romeinen hier kwamen, vormden de Friezen al een tamelijk groot volk. In hun dichte wouden, temidden van poelen en plassen leefden ze, voorname lijk van jacht en visscherij. Hun huizen waren leemen hutten, door takken en plaggen vaak gesteund, welke echter meestal enkel voor slaap- of schuilplaats dienden. Het volk voelde zich niet gerust; binnen zulke enge wanden beklemd te zitten en voelde veel meier voor de vnje natuur Duiten. Tegen weer en wind waren zij danook terdege gehard en het geheele volkskarakter is na die tijd geweest van dat stoere, tranke en vrije karakter, dat ook nu nog de Texelaar kenmerkt. Terpen. Ons land was toen veel breeder dan thans; het strand strekte zich, met de duinen, veel verder zeewaarts uit, wat niet moeilijk te begrijpen is, omdat in on ze tijd ook nog gedurig de zee aan onze kust knaagt. De duinen waren vrijwel ge heel kaal, zoodat ze, los en licht, opety lagen voor wind en water, die soms op een plaats een hoog duin opwierpen en- een andermaal het geheel wegvaagden. Het land was erg laag en bij wintertijd stroomde het vaak geheel onder, zoodat de menschen op z.g. terpen, dat waren hooge, opgeworpen vluchtheuvels, een onderkomen moesten zoeken. De Sommeltjesberg. ln Friesland bestaan er nog veel, doch op Texei heb ik tevergeefs ge poogd ze te ontdekken, zelfs geen overblijf sels daarvan, uitgezonderd misschien de Sommeltjesberg bij Oosterend, die onge- twijteld uit die tijd dateert. Maar het is wel zeker, dat dit een vluchtheuvel is ge weest. Ik voel er meer voor om er eeirt oude begraafplaats in te zien; hier werden in 1777 enkele Romeinsche oudheden op gegraven, die bij velen het vermoeden hebben doen opkomen, dat er hier en daar nog wel meer te vinden zal zijn,. Echter waren vluchtheuvels hier 'eigenlijk ook overbodig, omdat de hooge duinen zelt daar uitermate geschikt voor waren. (Wordt vervolgd.) Vraagt Uur Winkelier 'n pakje D*E Lezing met Lichtbeelden voor de afd. Texel vJi. Holl. Bloembollenkweekers Genootschap. Men schrijft ons: Van de 150 leden van bovengenoemde atd. waren er minstens 120 aanwezig in de bijeenkomst, die Donderdagavond in „De Oranjeboom" werd gehouden. Als spreker zou optreden de heer Dix, redact teur van het Kweekersblad. De voorz., de heer W. Schumaker, deelde in zijn ope ningswoord mede, dat zou worden ge sproken over „Bollencultuur en over nieuwe soorten Narcissen". Nadat de heer Schumaker de aanwezigen en de spr. wel kom had geheeten, en de lieer Klimp had bedankt voor zijn bereidwilligheid om bij het vertoonen der projectieplaatjes be hulpzaam te zijn, verkreeg de heer Dix het woord. De heer Dix begon zijn lezing met mee te deelen, dat het hem zeer veel genoegen deed hier op dit mooie eiland eens tot de bloembollenkweekers te kunnen spreken. Van uw ijverige secretaris, vervolgde spr., ontving ik de convocatie dezer verg. en; las daarop, dat ik ook over „Bollencul tuur" zou spreken. Bedoeld zal wel zijn over de cultuur in het algemeen. i Vooruitgang. Ik zal u dus in de eerste plaats een overzicht geven over de vooruitgang van de bollencultuur in ons land. ln 1860 werd uit ons land voor plm. 1 miljoen aan bollen uitgevoerd. In 1900 reeds voor ongeveer 8.5 miljoen; in 1910 ruim 17 miljoen, in 1913 reeds voor 24 miljoen. In 1860 was de met bollen beteelde oppervlakte 300 H.A.; in 1900 1000 H.A.,; in 1913 5000 H.A. Toen kwam de oorlog. De oorlogstijd bracht voor de bollen- kweekers zeer groote moeilijkheden, doch langzamerhand heeft het bedrijf zich we der hersteld en na een export Van 17 mil joen in 1919 is een stijging gekomen tot 42 miljoen in 1928. Een daling tot 40 mil joen kwam vorig jaar voor door de strenge winter. Het is te voorzien, dat de uitvoer nog, zal toenemen, wanneer de economische toestand, die in de ons omringende lan den tengevolge van de wereldoorlog nog zeer slecht is, zich verbetert. De liefde voor bloemen neemt merkbaar toe, deels tengevolge ook van de overredingskracht van de agenten der bollenkweekers, die in het buitenland vertoeven. Concurrentie» Er ontstaat zeer zeker ernstige concur rentie in het buitenland, doch door de geschiktheid van onze gronden voor de bollencultuur en door de groote ijver, waarmee men zich er op toelegt, altijd 't beste aan de markt te brengen, zijn wij daarvoor niet 't meest bevreesd. Erger; is 't sluiten der grenzen, b.v. maatregele als Amerika nu neemt en Finland en Let-i land. 't Is practisch onmogelijk in laatst» genoemde landen nog bollen te plaatsen. Er komt minstens 10 ct. invoerrechten op één bol. Overproductie. Spr. heeft voor eenige tijd eens een ge sprek afgeluisterd tusschen een der hoog ste autoriteiten en een bollenkweeker. De eerste gaf zijn verwondering te kennen over 't teit, dat nu 't met de landbouw! overal mis is, er uit de bollenstreek geen klachten kwamen. De bollenkweeker zei: „Hier gaat 't best." Waarvan komt dat? werd gevraagd. Door uitbreiding van de teelt, ant woordde de kweeker. Over een paar jaar ecliter zullen we vermoedelijk wel over productie krijgen. Voor Texel geen direct gevaar. De heer Dix was echter van meening, dat de grootste stroppen dan zouden val len bij de nieuwelingen in het vak, m Friesl., Groningen, Brabant. Voor Texel zag spr. dat gevaar niet direct, omdat de bodem hier voor één soort van bollen vrijwel het allerbeste geschikt is. Men zal zich er hier echter ook op moeten toe leggen om de mooiste soorten narcissen voort te brengen en ook proeven moeten nemen met andere soorten bollen. Nieuwe soorten. Spr. deelde nog mee, dat het kruisen van bollen zeer gemakkelijk gaat: men brengt daartoe het stuifmeel over op dq stamper op de tijd, dat deze het ontvan gen wil. Doch 't veredelen is nog niet zoo gemakkelijk. Een Grieksche geleerde, die zeer goed thuis was in de theorie van de erfelijk^ heid, doch afzichtelijk leelijk van uiter lijk, trouwde een beeldschoone, doch dom me vrouw. Toen men hem vroeg, waar om hij zulk een dom schepsel had ge trouwd, zei hij: „Mijn kinderen zullen de geleerdheid van hun vader en de schoonheid van hun moeder hebben", 't Pakte echter verkeerd uit: de kinderen vereenigden de verkeerde eigenschappen in zich, n.l. de leelijkheid van vader en de domheid der moeder. Zoo kan het wel eens uitpakken met uw kruising ook. Proeftuin. Nadat spr. nog verschillende nieuwig heden op het gebied der narcissen had be handeld, gat hij de leden de raad om een proeftuin aan te leggen en deze onder het beheer te stellen van een persoon, die met kweeken op de hoogte is. Spr. meende, dat die hier wel te vinden zou zijn. i Ook bloemententoonstellingen beval spr. aan, zooals die in de bollenstreken plaats hebben. Diversen. Spr. wekt ook op tot het vormen var; een zeer hechte organisatie, omdat deze voor de bollencultuur zoo hoog noodig is. Het „H.B.G." is de organisatie voor u, zegt spr. Nog noemde spr. de meest op de voor grond komende narcissen. Minstens een honderdtal werden genoemd, wij noteer den echter alleen de volgende: Golden. Harvest, Lord Wellington, Olivier Crom- wel, gele Majestic, Croesus, Fortune, He lios, Medusa, Winter Prista, Mignon1, Early Surprise, Lady More, Christmas Glory, Fairytale. Hierna werd een buitengewoon aantal projectieplaatjes vertoond, welke blijkens de groote aandacht, waarmede men ook de verklaringen van de heer Dix volgde, de aanwezigen zeer boeiden. i De heer Schumaker sloot te ongeveer elt uur de bijeenkomst. De voorz. wekte in zijn sluitingswoord de aanwezigen vooral op om zich ook op teelt van an dere bollen toe te leggen, omdat Narcis teelt alleen, veel te eenzijdig is. Sportnieuws. Texel I—Adelborsten. 6-4, Men schrijft ons: Begunstigd door schitterend voetbal- weer en bijgewoond door veel publiek, vond de wedstrijd Texel I—Adelborsten Zondag plaats. De beide partijen waren om beurten in de aanval, maar de keepers en de backs van beide partijen hielden de voor hoeden zoo goed mogelijk in bedwang. Van een meerderheid van één der ploe gen kon, gezien het puntenaantal, niet gesproken worden. De wedstrijd was het aanzien waard en het publick heeft dan ook wel genoten. Beide ploegen hebben hun best gedaan om de overwinning te behalen, het is Texel gelukt om met 2 punten verschil de overwinning te boeken. De Adelborsten waren, net als altijd, een sportieve ploeg en wij zien die gaarne hier nog eens terug. Voor de wedstrijd werden door de voorz. tot de captain, de heer N.Ran, die Texel 1 verlaten gaat, eenige woorden van dank gesproken, wegens de moeite, welke hij zich in het sportleven van onze ver- eeniging getroost heeft. Morgen speelt Texel II hier. (zie adv.) Overzicht eiermarkten. Roermond. In de afgeloopen week was de handel in eieren zeer flauw. Dienten-» gevolge kregen we voor-oorlogsprijzen. Er werden eieren verkocht tegen prijzen van t4 5.50 al naar gelang grootte en kleur. De verkoop van versche eieren wordt in het buitenland gedrukt door de nog voorradige koelhuiseieren. Nu men reeds begonnen is voor de kalkerij te koopen, gelooven wij, dat het laagste prijsniveau bereikt is. De aanvoeren nemen zeer ge leidelijk toe; deze bedroeg in de afge- J.GnUNO'5 echte friesche BAAI-TABAK loopen week bij de Coöp. Roermondscho Eiermijn 4.900.000 stuks. Men betaalde aldaar voor: kleine eieren 14—4.70; groote eieren f4.80—5.80; een-, deneieren 15—5.70, alles per 100 stuks. „De juiste Zuiderzeefilm." Iets voor Texel? We deelden mee, dat in een vergadering te Harlingen besloten was tot het doen vervaardigen van een nieuwe Zui-t derzeefilm. Thans kwamen we in het be zit van een uitvoerige circulaire, waaruilj] blijkt, dat in het voorloopig comité, dat zich de voorbereiding van bovengemelde onderneming ten doel stelt, zitting hebben genomen de heeren E. den Herder, be kend door zijn brochures „Stomme gol ven", „Het Zuiderzeedrama", enz. waar- ui hij ageert tegen droogmaking der Zui derzee, voorz.; J. Volgers, secr.; G.Visdh, penningm. Uiteengezet wordt, hoe men zich voorstelt een „juiste" Zuiderzeefilm! te verkrijgen iii tegenstelling met de folkloristische „Zuiderzeefilm", vervaar digd onder toezicht van de heer D. J. van der Ven, welke naar het oordeel van bovengenoemd comité een misleidend, of in ieder geval een verkeerd beeld geeft! van visscherij en nevenbedrijven, wclkei bij droogmaking van de Zuiderzee ten doode opgeschreven zullen zijn. De film, zal vermoedelijk een lengte hebben van* twee tot drieduizend meter en wordt be groot op vijf tot zes duizend gulden. Door middel van lijsten worden bedragen inge zameld, terwijl de penningmeester ook ieder rechtstreeks gezonden bedrag gaarne accepteert. 4 ln een de circulaire begeleidend schrij ven, bericht de secretaris ons, dat de be-' langstelling en medewerking van Texel door het comité op hooge prijs wojrdt gesteld. Ot Texel in deze affaire belang stelt ien bereid is tot medewerken hangt voor een groot deel at van de vraag, of men! instemt met het doel, dat men mpt „D(q juiste Zuiderzeefilm" beoogt. Het comité stelt zich immers op het standpunt, datj alles moet worden aangewend om te be werken, dat zoo spoedig mogelijk een eind wordt gemaakt aan de werkzaamhe den tot drooglegging van de Zuiderzee. Het comité zegt er van overtuigd te zjjn, dat deze miljoenenarbcid een financieelq en technische mislukking zal worden, en wil nu de film dienstbaar maken aan bo venomschreven doel. Het wil in practijk zien gebracht het „tot hiertoe en niet* verder." Mocht zijn actie niet aan het doel beantwoorden, dan wil men o.m. trachten bij de drooglegging de gedu peerden een zoo groot mogelijke uitkee- ring te verzekeren. Wie er meer van wil weten, kan bij de secretaris, de heer J. Volgers te Harder wijk zeker het best terecht. OUDESCHILD. De „Eugenia" weer in haar element Het Grieksche s.s. „Eugenia", dat in Nov. 192S na een hevige storm op de Hel- dersche Zeedijk strandde en met heel heel veei moeite na plm. een jaar wcetf vlot is gebracht, heeft Donderdag weer 't ruime sop gekozen. Het schip werd door de Amst. Droogdok-Mij. aan een alge- heele reparatie onderworpen en vaart thans weer onder Grieksche vlag, maar onder de naam „Mariëtta." Zeevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 20 koeien, 20 kalveren, 14 schapen, 15 varkens, 1 paard. ZUID-EIERLAND. Ouderavond. Tot zijn groote vreugde kon de voor zitter bij de opening aan een groot aantal aanwezigen het welkom toeroepen. Na eenige beschouwingen over het schoolle ven gedurende het afgeloopen, jaar, ging de voorzitter over tot het houden vaji causerie, waarin het nut, doel en de in richting der ouderavonden werden be handeld. Na er op gewezen te hebben dat de hoofdzaak van de ouderavonden is: het Kind, en het tot stajid brengen1 «J* ECHTE FRIESCHE 20 - 50 ct. per ons 90 O tont roieicri! DAAI -lAOAn JOQÜNO Een kanonschot hoort hy niet. ny slaapt maar door. Maar zeg je heel zacht aan z'n oory Dan is de rakker; DadelyK wakker! •0-12-15 10CT3. PER Mi ONS

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5