4 RADIO. Gemengd Nieuws Ingezonden Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SpmtoL Bij alle Drogisten. week de Koog van papier, bananenschil len, etc. komt verlossen. Besloten wordt de volgende jaarverga dering te de Koog te houden, en de mini mumcontributie voor hen, wier hotel ot pension in de „Pensionlijst" wordt ver meld, op 12.50 te bepalen. Nadat de voorz. nog een beroep heeft gedaan op de steun der leden en eenige hebben verklaard hun contributie te willen verhoogen, wordt de vergadering om streeks half 11 gesloten. Adspirantenuitvoering Gymnastiekvereen. „Texel." Men schrijft ons: Een zeer bevredigende opkomst viel de uitvoering der adsp.-afd. der Gymnastiek vereen. te den Burg Zaterdag j.l. in hotel Texel, ten deel. De talrijk opgekomenen waren meest ouders en verwanten, der jeugdige gymnasten, die aan deze uitvoe ring medewerkten. De voorz., de heer Kiljan, sprak een kort openingswoord; heette de aanwezigen welkom en gaf zijn vreugde te kennen over het feit, dat het Bestuur succes heeft gehad met zijn po gingen om weer 'n Hoofdafd. voor hee ren te vormen. Ook een Hoofdafd. van dames zal er wel komen, vervolgde de voorz. Na allen een genoeglijke avond te hebben toegewenscht, verklaarde spr, de bijeenkomst voor geopend. Het programma, dat nu werd afge werkt, bood heel wat afwisseling, wij za gen ladder- en brugoefeningen van meis jes en jongens, die onder de kranige lei ding van de heer Jb. Roeper Johz. of G. Michels werden gegeven. Ook voerden de beide adsp. afd. een serie vrije-oetenin- gen uit. Het programma werd zeer vlug afgewerkt. Aan het slot werden enkele aardige standen gegeven, die bij de kleu- ren-verlichting'n aardig effect opleverden Tot slot voerden een elftal meisjes, n.l. Jannetje Oele, Manna Pen, Betsy Roe per, Tine Kikkert, Martha Dros, Hanny Buijs, Gr. Paagman, Ida Moerbeek, Trijn tje Koorn, 1. Ruijs en Annie Keijser een tooneelstukje op in één bedrijf, getiteld „Onder Vriendinnen". Er werd aardig vlug spel gegeven; het kindertooneeltje slaagde volkomen; aardig vooral waren de jonge vader en de tuinman in hun rol len. In de pauze werden balstrikjes ver kocht voor een geringe prijs; de op-, brengst hiervan zou worden besteed voor 't verbeteren en aanschaffen van nieuwe werktuigen. Omstreeks half elf begon 't bal, dat, naar wc vernemen, aan gezelligheid niets te wenschen overliet. Nieuwe telefoonaansluitingen. Den Burg: No. 79, C. Boon, Vrachtrijder, Waalderstraat. Onderlinge Rundveeverzeuering. T.B.C.-bestrijding. Naar men ons meedeelt zijn tot de On-i derlinge Rundveeverzekering reeds toege treden de eigenaars van plm. 330 koeiet!, en beloopt de verzekerde waarde een be drag van f 80.000. Men verzoekt ons tevens er nogmaals de aandacht op te vestigen, dat geen schade wordt vergoed, waneer de koe ge storven is tengevolge van T.B.C. Hierin ligt derhalve een aansporing om toe te treden tot de vereeniging, welke zich de bestrij ding der T.B.C. onder het rundvee ten doel stelt. Kosten brengt het lidmaatschap dezer vereeniging niet mee, terwijl het de leden toch belangrijke voordeelen biedt. Allerlei. Van de V. V.V. te Zeist ontvingen we 'n buitengewoon fraai uitgevoerde Gids ten dienste van hen, die voornemens zijn, zich te Zeist „de Parel der Stichtsche Lustwa rande", te vestigen of die er een deel van de zomer denken door te brengen. Geld noch moeite zijn gespaard om dit boek werk met zijn rijkdom aan veelkleurige platen op kunstdrukpapier aan de hoogst gespannen verwachtingen te doen beant woorden. Aan ernstig belangstellenden zal het Verkeershuis, Broederplein 27 te Zeist stellig een exemplaar doen toekomen. o „Hollandia", filiaal te 't Zand van de fabriek te Purmerend, betaalde over Fe bruari f9.12 per 100 L. melk uit; zoo be richt men ons. o— Jeugdherbergen. Op 1 April a.s. wordt in „Bellevue" te den Helder opnieuw vergaderd om tot stichting van een jeugdherberg aldaar te komen. Men verwacht, naar de Held. Crt meldt, tot het oprichten van een zelfstan dige onderneming te kunnen geraken,, ge heel los van de Amsterdamsche jeugdher berg „De Weide-heuvel", van welke eerst te den Helder een filiaal zou worden ge sticht. Nu er op Vlieland een jeugdher berg i s gesticht en er te den Helder wel een komen zal, mag een jeugdherberg op Texel niet langer op zich laten wach ten. We twijfelen er niet aan, of er zal' door „trekkers',' op hun route van den Helder naar Vlieland 'n dankbaar en veel vuldig gebruik van worden gemaakt. De heeren M.Bakker en Zoon, te de Cocksdorp, die voor verbinding van Texel via het Eierlandsche gat met Vlieland zorgen, zullen gaarne hun diensten ver kenen. Wellicht dat in een nabije toe komst van dit veer een drukker gebruik zal worden gemaakt dan ooit te voren. o Voor de Heldersche jeugdherberg zijn onder voorwaarde, dat een zelfstandi ge stichting in het leven geroepen wordt reeds giften toegezegd tot een bedrag van f800.—, alsmede eenige jaarlijksche bijdragen. Zal Texel dit voorbeeld volgen? Schoolnieuws. De nieuwe R.K. School, zoo deelt men ons op onze informatie welwillend mee, zal op Donderdag 27 Maart a.s. door het Gemeentebestuur aan het Schoolbestuur worden overgedragen en op dezelfde dag worden ingewijd. Naar we vernemen zal het nieuwe schooljaar op 1 April met 211 leerlingen aanvangen. Zeer waarschijnlijk zal het gebouw op Zondag 30 Maart voor belangstellenden te bezichtigen zijn. Landbouwtentoonstelling—1930. Vrijdagavond kwamen in „De Linde boom" de besturen der plaatselijke orga nisaties op het gebied van landbouw- en veeteelt bijeen ten einde voorloopige be sprekingen te houden over de in Sep tember te organ'iseeren groote tentoon stelling. Vertegenwoordigd waren de Holl. Mij. v. Landbouw, L.T.B., Coöp. P.T.V. „Texel" W.A., P.V. „Eensgezind heid," afd. Texel van het H.B.G., Rund- veefok- en controlevereeniging „Texel" en Geitenfokvereeniging. Besloten werd een tentoonstellingsbestuur te formeeren, be staande uit twee vertegenwoordigers van elk der genoemde vereenigingen en daar uit een klein comité te kiezen als dage- lijksch bestuur. Men stelt zich voor een tentoonstelling te houden zooals we die in, 1925 hebben gekend. Evenals toen is thans weer de heer J.C.Kager met de belang rijke en veel omvattende functie van alge meen secretaris bekleed. Autobotsing. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur kwam de vrachtauto van de heer A. B. te Oudeschild in Burger-Nieuwland in de bocht bij „Buitenheim", in botsing met de luxe auto van de heer P. Eerstgenoem de auto werd tamelijk gehavend en moest) onder „heelkundige behandeling" worden gesteld, terwijl de andere auto vrijwel met de schrik alleen vrijkwam. Naar men ons mededeelt, moet het on geval voor een voornaam deel aan de bochtige weg worden toegeschreven. R ijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de mamd Febr. 1930 Ingelegd f 2392 81 Terugbetaald 2035,84 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 1. OUDESCHILD. Arm gebroken. De kleine G.Hoogerheide kwam Vrij dag j.l. bij het slootje springen te vallen en had het ongeluk zijn arm te breken.i Visscherij. Gedurende de laatste week zijn in de haven aangebracht ongeveer 19200 K.G. garnalen. De prijzen zijn laag, 7 a 8 cent: per Kg. Te den Helder was de prijs nog1 minder en word'c bijna alles voor nest verkocht. Met de haringvisscherij gaat 't nogal, maar met de kommienvisschers en trekkers is het niet best gesteld. Enke le motorschippers echter maakten goede zaken. Die vingen nogal veel haring, waar voor ze hooge prijzen maakten. PRINS HENDRIK-POLDER. Vogelbescherming. Een dezer dagen is door de Nederl. Vereen, tot Bescherming van Vogels van de heeren Van Groningen en De Visser alhier twee H.A. grond aangekocht, gele gen nabij het watergemaal. Het terrein, dat rijk is aan allerlei vogels, grenst aan de gronden, welke door gemelde Vereen, sinds eenige jaren hier worden verpacht. OOSTEREND. Radio-toestel in brand. Een dezer dagen raaide ten huize van de heer K. alhier een radio-toestel een Philips-Meesterzanger" in brand, ver moedelijk tengevolge van kortsluiting. Jaarboek Geref. Kerken H.V. Verschenen is het Jaarboek der Geref, Kerken in Hersteld Verband. Het bevat o.m. de naamlijst der zestien predikanten van deze groep, verslagen van de aange sloten gemeenten, besluiten classis en alle verdere opgaven te dier zake. Voorts opstellen van eenige medewerkers als ds. J.J.Buskes Jr., dr. N. D. van Leeu wen, E. L. Smelik, ds. J. C. Aalders, ds. H.C.v.d. Brink en ds. W. E. van Duin. OOST. Oesterteelt? Onlangs bracht de heer Salm, uit Ier- seke een bezoek aan Oost. Hij zou de gronden over „het Diep" aan een onderzoek hebben onder worpen ten einde de mogelijkheid van oesterteelt alhier in overweging te kunnen) nemen. BINNENLAND. Op de weg Roermond—Maastricht zullen ongeveer 500 boomen wegens iepenziekte geveld worden. De ontroerende berichten omtrent in Rusland genomen maatregelen tot onder- onderdrukking van de Christelijke gods dienst hebben de ernstige aandacht ook der Nederl. Regeering. Voor het gevat het voor de Regeering, al of niet in over eenstemming met anderen mogelijk mocht zijn hier iets in het belang der geloofs vrijheid te doen, zal zij zulks voorzeker niet nalaten. Voorshands schijnt die mo gelijkheid evenwel niet groot. (Uit de Mem. v. Antwoord.) Te IJmuiden ontstond brand in de woning van P.J.v.C., in het Tuindershofje, doordat Van C. bij het aanmaken der kachel een blik petroleum gebruikte, dat vlam vatte. Het huis is geheel uitgebrand, De ongeveer 30-jarige stucadoor W. do >[.I3A\ uhz uba hij uao}. 'si 'uoo-] uea weg naar huis was, onder Oefelt (N.Br.) van zijn fiets geslingerd en later dood opgenomen. Vermoedelijk is hij in aanra king geweest met een auto. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De rijkscommissie voor de monu mentenzorg is na nauwgezette bestudee ring, tot de conclusie gekomen, dat het mogelijk is ter plaatse van het oude raad huis te Leiden een nieuw te bouwen, met behoud v. d. te restaureeren voorgevel. Te Schermerhorn zullen zes molens bij inschrijving worden verkocht, n.l. één onder West-Graftdijk, drie onder Scher merhorn en twee onder Zuid- en Noord- Schermer. Een kleermaker, die zijn werkplaats heeft onder een van de bogen van het spoorwegviaduct in de Vijverhofstraat te Rotterdam, zat nog alleen te werken, toen plotseling twee mannen binnen drongen. Beide waren gemaskerd en droegen een revolver. Zij spraken geen woord entoen de kleermaker vroeg wat zij wilden, sloe gen zij hem neer. Toen hij weer bijkwam, bleek zijn portefeuille gestolen te zijn. In deze portefeuille zat niets van waarde. De politie stelt een onderzoek in. ESPERANTO. o— Zaterdagmorgen zijn hier de eerste Klu ten waargenomen. Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Een nieuwe Esperanto-publfkatie. De Internationale Transportarbeiders Federatie (I.T.F.), zetel Amsterdam, die behalve een maandblad, een 14-daagsch „Persbericht" uitgeeft over actueele ge beurtenissen in de verkeers- en transport bedrijven, heeft thans naast haar Èngel- sche, Duitsche, Fransche, Zweedsche en Spaansche uitgaven, het Persbericht ook in Esperanto doen verschijnen. Deze publikatie stelt zich tévens ten doel in de transportwereld het verzamel punt te worden der Esperantisten, wier aantal, vooral onder het spoorwegperso neel in verschillende landen, voortdurend en krachtig toeneemt. Ook voor buiten staanders bestaat gelegenheid zich te abonneeren. Proefnummers en nadere inlichtingen verstrekt het Bureau der I.T.F., Vondel straat 61, Amsterdam W. o „Esperanto leeren is voor hen, die later andere talen willen leeren, tijd winnen, niet tijd verliezen." Dr. Scougal, Inspecteur van Onderwijs in Schotland. Het ligt in de bedoeling twee groote omroepstations voor Berlijn en Leipzig op te richten. Beiden zullen een antentie- energie bezitten van 60 KW., die eventu eel tot 100 KW. kan opgevoerd worden. De radio-ontvangers in verschillende Fransche treinen op het traject Parijs— Havre zijn officieel in gebruik. o— President Dumergue is in zijn vrije tijd zoo lezen we een groot liefhebber van kortegoltontvangst. Het komt dikwijls voor, dat hij 's nachts uren opblijft, om de uitzendingen van de Amerikaansche stations te kunnen beluisteren. o— Stutgart zal driemaal per week mede- deelingen uitzenden omtrent de veiligheid; op de vele verkeerswegen in het Zwarte woud. o— Reeds meer dan 70 wagons van de „Canadian National Railways" zijn uitge rust met radio-installaties, terwijl alle nieuwe wagons hiervan reeds bij de bouw voorzien worden. o— Sinds eenige tijd kunnen de veroordeel den in de vrouwengevangenis te Barce lona naar radio-programma's luisteren. De inrichting bezit een ontvang-installatie, waarmede een groot aantal luidsprekers verbonden is. o— ln de openbare leeszaal te Sheffield (Engeland) is een ontvangtoestel geïnstal leerd voor het ten gehoore brengen van de taallessen van de B. B. C. o 260 Stations zonden de opening van de ontwapeningsconferentie uit. Hierbij zijn niet inbegrepen de acht kortegolfstations die de belangrijke toespraken over heel de wereld hebben hoorbaar gemaakt. Het grootste aantal stations bevond zich in Noord-Amerika, nl. 94 in de Ver. Staten en 24 in Canada. VOOR ONZE DAMMERS. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen gezonden worden aan de Redactie. Voor antwoord een postzegel bijsluiten. Een fraaie combinatie. Een leerzaam probleem. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit speelde 4944. Met 3731 was 'n mooie lokzet ontstaan. Zwart kan dan schijnbaar door 21—26 een schijf winnen of anders een voor wit nadeelige opslui ting forceeren. Toch is dit niet het geval; er zou dan gevolgd zijn: Wit 33—28, 28x. 10, zwart 37x28, want 5x14 geeft schijf- verlies. Wit 42—37 en 27—21 met 38—32 en 43x1. Een keurig berekende combi natie zou dan mogelijk zijn geweest. Wel een leerzame stand dus. Over een gelofte, over het lieg-maar-raak- gilde en over de zaak C. Keijser Hz. Geachte Redactie. Het schrijven van de heer A.Boon en dat van de heer S.Keijzer nopen mij tot) een antwoord. Wie kaatsen wil, moet de bal verwachten. Verleen mij daarom nog maals eenige plaatsruimte in uw blad. Bij voorbaat daarvoor mijn dank. Allereerst dan een woord van hulde ert dank aan de heer Boon voor de openhak tigheid in zijn schrijven en voor de waar-u dige toon, die ons daaruit tegenklinkt, zoo geheel verschillend van zijn houding in de laatste raadszitting. „Waarde heer Boon", zou ik willen zeggen, „laat u niet weer tot grofheden verleiden, ze vertroebelen de discussies en wonden soms onschuldigen. 't Is waar, ook de waarheid wondt soms, eens met Puro'zeep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrij UW haar wordt. Putolzctp Is evcnali Purol. verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2