Texelsche Courant van Woensdag 12 Maart 1930, TWEEDE BLAD Gemengd Nieuws Texelsche Berichten Ingezonden. PREDIKB EURTEN MARKTBERICHTEN I - a - 0, De heer Burgemeester gaat Vrijdag eenige weken met vacantie. o— Vrijdag zal over eventueele ontbinding van het Ziekenfonds „Met een goed doel" alhier worden beraadslaagd. (Zie adv.) o Wie Texel II naar Wieringen vergezel len wil, gelieve zich voor of op a.s. Vrij dag op te geven bij de secretaris en dani tevens de kosten te voldoen. (Ingez.) Texel II won Zondag met 52 van Z.V.S. Anna Paulowna was „door om standigheden" niet opgekomen. Giften voor het Witte Kruis. J. K. Dz., den Burg, f2.50. EIERLAND. Jaarfeest Christelijke Jongelingsvcreeni- ging „Nieuw Leven." Vrijdag 7 Maart gaf de C.J.V. met me dewerking van de C.M.V. een jaarfeest in het Gebouw voor Chr. Belangen te Zuid- Eierland. Het was geen avond voor het publiek toegankelijk, doch voor leden, ge- noodigden en afgevaardigden. De voor zitter kon aan een gezellig clubje het wel-1 kom toeroepen. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de verscheiden voordrachten en sa menspraken. Het programma vermleldde 9 samenspraken en 7 voordrachten. De samenspraken waren over het ge heel genomen, goed ingestudeerd en kwa men goed tot hun recht, evenals de ver schillende voordrachten. Het was onge veer 11 uur toen het programma afge werkt was en de voorz. tot sluiting over ging. Het was een gezellige avond. OOSTEREND. Pro Rege. Maandagavond vergaderde de burgeraf- deeling „Texel" van bovengenoemde ver- eeniging in het Gebouw voor Chr. Be langen. Beide zalen waren geheel met be langstellenden gevuld, toen de voorzitter de heer Ds. v.d. Leer met een kort in-> leidend woord de vergadering opende. Hij wees op het doel van de vereeniging, ver sterking van band met het Vorstenhuis, Vaderland en weermacht. Diplomatie en Arbitrage komen op voor het recht, maar onze weermacht waakt in uiterste nood zaak voor het behoud van onze grenzen. Pro Rege steune en sterke onze jonge mannen, dat ze getrouw zijn aan de ko ningin, bovenal aan de Koning der Ko ningen. De secr., de heer A.v.d. Brink, deelde mee, dat de vereeniging 50 leden telde en dat op Vliegkamp de Mok Christelijke lectuur ter lezing wordt gelegd. Uit het verslag van de penningmeester, de heer J.G.Vlaming bleek, dat er nog een batig saldo in kas was. Met declama tie, muziek en zang werd de avond op aangename wijze doorgebracht. De dames en heeren, die zich hierdoor verdienstelijk maakten, hadden eer van hun werk. Voor al „Oranje Boven", een schets uit de Fransche Tijd, werd heel mooi vertolkt. Een schitterend slot was „De gewonde soldaat", een tableau. Aan het slot deelde de secretaris mee, dat zich, als resultaat van deze avond, reeds 25 nieuwe leden hadden opgegeven. De heer H. P. Bolt sloot te ongeveer half één onder dankzegging deze goed geslaagde propaganda-vergadering. DE KOOG. Filmvoorstelling. In het lokaal van de heer L. den Bra ven alhier gaf de heer Jild Zuidema van de Cocksdorp Zondag voor een flink be zette zaal een welgeslaagde filmvoorstel ling. Het programma viel over het ge heel wel in de smaak, vooral „De Zwarte Adelaar", welk nummer, bestaande in 3 bedrijven, met spanning tot het einde werd gevolgd. Jammer echter, dat de meeste bezoekers het rooken zoo slecht een tijdje konden nalaten. Dat kwam aan, de duidelijkheid van de beelden niet ten goede. De projectie op zichzelf was in orde. Na de filmvertooning volgde een gezellig bal, waarbij de heeren Stolte, Hammink en Eelman op verdienstelijke wijze het muzikaal gedeelte verzorgden. BINNENLAND. -— Gisteren heeft de rechtbank te Rot terdam uitspraak gedaan in de moord zaak -Lans. J.G.vanO. werd wegens doodslag en verduistering tot 15 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, zonder aftrek van preventief. De verdachte maakte tij dens de voorlezing van het vonnis een kalme indruk. Te Sassenheim werd volgens de „Tel" voor een-partij bicolor-narcissert Mad. van Waveren groot 20 bedden, de som van f 100,000 besteed; f 12 per bol. Zondagnacht zijn te Wormerveer vijf panden van de chocoladefabrieken der Erve H. de Jong afgebrand. De oor zaak is onbekend. De schade bedraagt plm. een miljoen gld. De brandweer werk te met 40 stralen, maar kon het vuur niet bedwingen. Alleen aan cacaoboter is voor f 100.000 verloren gegaan. Sedert vier weken werken nu de groote gemalen bij Medcmblik en Den Oever om de Wieringermeer tot polder te maken. In deze maand is er voortdurend gemalen; per etmaal zakt het water 2.5 cM. Thans is de waterstand ongeveer 1.50 M.N.A.P. of, met andere woorden, op het oogenblik heeft de Wieringermeer een waterstand gelijk aan de laagste eb die ooit is voorgekomen. Ookleeken kunnen zien, dat langs de kust reeds stuk grond zichtbaar worden. Ten zuiden van Wieringen vertoonen zich al eenige pla ten, die later, als dit meer eens een pol der zal zijn, tot de natuurlijke hoogere gedeelten zullen behooren. Langzaam maar zeker voltrekt zich de droogmaking van Neerlands jongste pol der. Ongeveer 4 H.A. heide en akker maalshout onder Wiessel bij Apeldoorn zijn een prooi der vlammen geworden. De terreinen behoorden toe aan notaris Walter te Apeldoorn. Vermoedelijk is er kwaadwilligheid in het spel. Op de werf de Schelde te Vlissingen zijn twee jeugdige werklieden door een neervallend werkstuk getroffen en kort daarna overleden. De 3S-jarige gehuwde landbouwer R. Barels te Óosterbroek is bij het smeren van een watermolen aan het Noord-Wil- lemskanaal om het leven gekomen. Zijn loshangende das werd door een rechtop staande as gegrepen en opgewonden, waardoor de man werd geworgd. Te Nijmegen is brand uitgebroken in het oude gedeelte van de groote mai- zena- en stijfselfabriek van de firma Ho nig, hetwelk geheel is afgebrand. Het vuur vond in 15000 mud mais een willige prooi. Reeds spoedig na de brand was het vuur zoo geweldig, dat de brandweer zoo goed als niets kon uitrichten. s De schade bedraagt minstens eenige tonnen. De fabriek, waar drie a vierhon derd arbeiders(sters) werkzaam zijn, ligt thans gedeeltelijk stil. De schade wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oor zaak tast men nog in het duister. Het vierjarig zoontje van de vee houder J. de B. te Woubrugge kwam met een handje bekneld tusschen een bieten snijmachine. Deerlijk verwond werd het ventje naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. In tal van huisgezinnen te Thorn lijden de kinderen aan mazelen. Eén kind is reeds overleden. Een ontvluchte uit het Psychopa- tengesticht te Leiden, te Lage Zwaluwe wegens diefstal van een paard aangehou den en verdacht ook van ^een diefstal op Zevenbergsche Hoek, kon niet worden ge hoord, doordat hij tijdens zijn arrest kans zag het onderstuk van een lepel in te slik ken, hetgeen (door operatief ingrijpen in het ziekenhuis moest worden verwijderd. Gedeputeerde Staten zullen aan de Staten voorstellen, ten behoeve van de electrificatie van de tramlijnen Amsterdam' Purmerend en Amsterdam—Edam een renteloos voorschot van f125.000 te ver- leenen. —Te Spanbroek reed een verloofd paar uit Hauwert, de heer Butter met mej. Ka per, per motorfiets. Door het leegloopen van de voorband vielen beiden, waarbij t meisje zich ernstig kwetste. Zij bleef be wusteloos en had ernstige hersenschud ding, waaraan zij te Hoorn is overleden. De quaestie nieuw bouwing of ver bouwing van het bestaande abattoir in Utrecht is nog steeds niet opgelost. Zelfs is het rappoort dat de directeur van ge meentewerken hierover zou uitbrengen, nog niet openbaar gemaakt. Het geheel bouwen wordt op f3.000.000 geraamd; de verbouwing zou f600.000 moeten kos ten. De Texelsche Courant heeft een op laag van 1670 ex., wordt gelezen in ALLE KRINGE en telt haar abon nees en TIENTALLEN medelezers vnl. op Texel, welke gemeente plm. 1870 gezinnen omvat. Adverteert dus in dit blad. BUITENLAND. Tijdens een bioscoopvoorstelling te Sjinkai in Japan ontplofte een met nafta- gas gevuld reservoir. De zaal stond spoe dig in vuur en vlam; 104 kinderen kwa men in de vlammen om. Frankfort. Een politiebeambte, die in de vroegte een wielrijder aanhield, omdat deze zonder licht reed, werd dooi de man doodgeschoten. De dader ont kwam, maar heeft een werklooze kaart laten vallen, waaruit bleek, dat men hier te doen heeft met een bekende inbreker en rijwieldief uit Leipzig. De politieel e- ambte laat vrouw en twee kinderen achter. Te Port Arthur in de Ver. St. heeft een rechter een jongen van tien jaar ver oordeeld tot twee eetlepels wonderolie voor elke keer dat hij liegt of ongehoor zaam is. De jongen werd bij hem gebracht voor spijbelen. Hij bekende, dat hij meer auto's gestolen had dan hij zich kon her inneren en op valsche namen cigaretten, lekkers en andere dingen gekocht. Hij kwam ongeveer drie van de zes dagen op school. De vader werd opgedragen de wonder olie toe te dienen. De paedagogische won deren zijn de wereld nog niet uit: als dei wonderolie inderdaad helpt voor het op voeden van jongens. In het kleine slechts circa tiendui zend bewoners tellende 's Gravenbrake in België zullen dit jaar niet minder dan 34 echtparen hun gouden huwelijksfeest her denken. De overstrooming in Frankrijk heeft een geweldige omvang aangenomen. Te Moissac zijn plm. 100 lijken geborgen; het is moeilijk ze te identificeeren, daar ze. meestal verminkt zijn. De boerenhoeven, om Moissac hebben door de overstroo ming hun heele veestapel verloren. De hangbrug tusschen Lamagistère en Don- zac is weggeslagen. Te Moissac, een der meest geteisterde plaatsen in Tarn-en-Garonne wordt nacht en dag door militairen en burgers aan 't opruimen van de wrakhoopen der inge storte huizen voortgewerkt. Te Boedapest zijn twee benden ge arresteerd, die de laatste tijd 23 automo bielen hadden gestolen. Het plan bestond, nu een bank te berooven. Toen de politie, in de woning van de aanvoerder kwam, pleegde deze zelfmoord. De heer S.C.Eelman stelt zijn mandaat ter beschikking van de Raad. AAN DE HEER C. KEYSER Hz. Omreden U in de Texelsche Courant; van 7 Maart mijn naam noemt, zal ik U antwoorden. Ik Iaat buiten beschouwing, hoe U bij de laatste stemming voor Waal enburg uw drie stemmen voor het Wees huis uitbracht. Mocht ik het vermoeden ge uit hebben, dat de stemmen uitgebracht ENKEL LANGEVELD van U konden zijn, gaarne zal ik dat dan hierbij her roepen. Dit weet ik echter wel,: le. dat het Algemeen Weeshuis MEER MALEN als besluit zijner vergadering en als gemeentelijke instelling en eigenaresse van 40 H.A. land in Waalenburg sclirif-i lelijk te kennen gaf, voor Waalenburg 'n electrische bemaling te wenschen, zelfs al kostte het iets meer, met het oog op het gemeentebelang. 2e. dat de heer Keijser bij de le ver-, kiezing voor een heemraad in Waalen burg, waarbij de heeren L. Roeper (olie) en K. Langeveld (electr.) naar voren wer den gebracht, OPZETTELIJK de stem men van het Weeshuis niet uitbracht, ter wijl ieder wist, hoe 't er zou spannen en Langeveld met enkele stemmen in het Bestuur kwam, waardoor voor 't eerst de electr. meerderheid ontstond. Plm. 15 minuten voor de sluiting der stembus werd de heer Keijser beleefd verzocht, ge zien de uitspraak van het Weeshuis, om te helpen de heer K.Langeveld te steunen. De heer Keijser wenschte NIET te stem men, en op een opmerking, of het dan ge- wenscht was de voorz., de heer A. Dros te verzoeken, antwoordde de heer Keijser woodelijk: „Zeg maar tegen Arie Dros, dat 't Weeshuis niet stemt". Tableau. De heer Dros is nog geraadpleegd, doch toen was de stembus gesloten. K.Lange-i veld werd met enkele stemmen meerder heid gekozen. 3e. Dat de olieheeren in stilte voor de laatstgehouden verkiezing zelfs met circu laires met allerlei moois er op in het ge heim het uiterste hebben gedaan om Heemraad K. Langeveld er weer uit te wippen, waaraan de heer Keijser meedeed door de heer L.Roeper te stemmen, het geen de heer Keijser zelfs schriftelijk heeft laten bevestigen. 4e. Dat de heer Keijser op verschillen de adressen, gericht aan Ged. Staten van Noordholland e.a. en geteekend door 2/3 a van de ingelanden van Waalenburg om electr. bemaling te verkrijgen, hoewei daartoe beleefd uiigenoodigd, NIMMER heeft willen teekenen, zoomin op een' adres als voren om niet in Beroep te gaan bij de Kroon tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij het oliebesluit werd ver nietigd. Ik meen toch wel dit te mogen opmer ken, dat de uitspraak van het Bestuur van het Weeshuis als gemeentelijke instel ling en de houding van de heer Keijser in deze met elkaar in strijd zijn. Duide lijker gezegd: de heer Keijser heeft, om welke reden danook, niet het groote be lang der electrificatie voorgestaan. Zou) dat niet het gevoelen der Raadsleden zijd geweest, toen zij mij in uw plaats tot re-i gent benoemden En nu wat mijn benoeming betreft. De heer Keijser deed het leed. Welnu, gaarne stel ik in'n benoeming weer ter beschikking van de Raad en zou hierbij de Raad dur ven voor te stellen, de lieer Keijser da plaats met algemcene stemmen terug te geven. Ik spreek gerust de hoop uit, dat het Algemeen Weeshuis,' wanneer dan noodig met ons en met alle Texelaars, naast elkaar voor onze bloeiende electri- citeitsmaatschappij zullen opkomen. De heer De Graat sprak van de bacil der haat, welnu, ik gevoel tegen niemand vij andschap, wie ook, laat dit wederkcerig zijn. Samenwerking voor onze mooiste en beste dingen is noodig. Wanneer we lezen; van fllUOO.winst, zou ik dit tevens nog willen vragen: Geachte T.E.M.,geef de polders, welke ook, als ze stroom noo dig hebben, deze zoo laag mogelijk. Is het nu mogelijk, geef de burgers alvast IETS goedkooper licht. Geachte polders: waar om nu nog over olie gesproken? Doet zelf de uitspraak inplaats van te wachten op de Kroon. Helpt elkaar Noodig is het zeer zeker. In afwachting, Hoogachtend, SlJBR. C. EELMAN. Woensdag 12 Maart. Zuid-Eierland, 'sav. 7 uur Bijbellezing. HERV. GEM. Donderdag 13 Maart. Oosterend, 'sav. half 8 Bijbellezing. Vrijdag 14 Maart. Ds. Buskes spreekt om halt acht in da Doopsgez. Kerk voor de laatste maal over Bunyan's Christenreis (met licht beelden.) HERV. GEMEENTE. Zondag 16 Maart. Den Burg, vm. lü uur Ds. Oskamp. Maandcollecte. Cocksdorp, vm. 10 uur Ds. Plug. Den Hoorn, 's av. 7 uur Ds. Plug. Doopsbedicning. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Oudeschild, 'sav. 7 uur Ds. v. 't Hooft. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur dezelfde GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds, Buskes nm. half 3 dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur Doop. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Smidts. Eierveillng, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 8 Maart. Kipeieren. Aanvoer 215.000. 56/58 K G. 4.70 a 5,10 10Qstuko 58/60 K.G. 4,90 k f 5.20 de lulJstuk-> 60/62 5,10 k 5,50 62/64 5,30 a 6,10 truin 5,30 k 6,20 Kleine eieren 0,— a 0.- Eendeieren. Aanvoer 25000. 4.70 k 0.— Eierveillng Texel, 10 Maart. Aangevoerd werden partijen, 107024 stuks Kipeieren 58-62 Kg. 4,70 5 40 62-66 5,00 5,60 66-70 5,30 6,30 Puleieren 4,30 5,00 eendeieren f 4,60 k 0, - Texel, 10 Maart. 1930. 10 koeien 225,- a 325,- 1 Pink 1 Kalf 36 nuchtere kalveren 12, a 18, 3 rammen 1 Varkens 16 biggen 23 Schrammen 6 korf oude kippen Purmerend, 11 Maart. 452 Runderen waaronder 135 vette koeien f 0,75 a f o,Gelde koeien Melkkoeien 6 vette kalveren per KG 1184 Nuchtere kal eren 333 Vette varkens per KG 59 Magere varkens 164 Biggen 342 Schapen Kipeieren Eendeieren 15.- a 22. - 32 a 45,- 0,80 a 1,20 1,15 p. KG 125 a 375 125 a 375 1,35 a 1,50 a a a a a k a li- 0.75 34,— 28,- 30,- 4,25 4,60 38, - 0.78 52,— 36, 45,— 5,25

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5