Dure Roomboter overbodig KENNEMER MELANGE Smaakt als boter, niet zoo duur No 4412 Zaterdag 15 Maart 1930 43s,e Jaargang Prijs 70 cent por pond m-- ma EEKSTE BLAD. vimf de bondag. Voor hoofd en hart. wanneer U gebruikt. Texelsche Berichten Huiduitslag HEEREN-BAAI ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 i". POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 De melange welke uitsluitend met eerste soort versche roomboter gemengd wordt. vlIJNHARürs Hoofdpijn-Tabletten 6o ct. Laxcer-Tabletten 6o ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staaltabletten 90 ct, Maagtabletten 75 ct. Groenténhandelaar. jurmw DEN BURG: 50 ct. por drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. BIJ abonnement lagere regolprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TROOST. „Wij reizen met elkander Wij wand'len hand aan hand, D'een zij tot troost de ander Op weg naar 't vaderland" Het luidt zoo bemoedigend, zoo op wekkend, maar ach, is deze voorstelling niet verre van de werkelijkheid „D'een zij tot troost de ander" kon het maar altijd waar zijn. Helpen we dan elkander niet Zeer zeker, over het al gemeen zijn de menschen wel geneigd om elkander van dienst te zijn. Dat on dervinden we wel als een groote ramp is gekomen over de hoofden van velen, of zelfs van de enkeling en er een beroep wordt gedaan op de algemeene liefdadigheid. In zulk een geval doen de mensehen zich van hun beste zijde kennen; een groot medelijden opent alle harten, ■het geld vloeit ruimschoots toe. En niet alleen bij zulk een openbare gelegenheid, ook in verborgenheid en stilte, ik ben er van overtuigd, wordt vaak hulp verleend, die met groote opoffering gepaard gaat. Dat liet zalig is te geven, hebben de meesten reeds lang ervaren en de volko men zelfzuchtigen of de gierigaards zijn zeldzamer dan het lijkt. Maar hiermee is toch in hoofdzaak stoffelijke hulp be doeld, terwijl de woorden uit ons lied on getwijfeld doelen op de geestelijke troost, die het niet minder zalig maar veel en; veel moeilijker is te kunnen geven. We zien vaak onder onze reisgenooten menschen, die droevig en terneergesla gen zijn niet alleen dan, als hun een groote ramp heeft getroffen, maar die doorgaand in een stemming verkeeren, waaruit het hun niet mogelijk is zich op te heffen. Het is of hun weerstandsver mogen is gebroken. Somtijds zijn het de edelsten en de besten, die hopeloos ge bukt gaan onder het wereldweeal wat ze zelf zouden kunnen genieten, wordt ver bitterd door het leed, dat anderen, in hun oogen, onrechtvaardig wordt toebedeeld. Hun groot, gevoelig hart is buiten ver houding tot hun gezond verstand dat hun zeggen moest, dat een blijmoedig, van in nerlijke kracht getuigend optreden een grooter weldaad voor de menschheid is dan het medelijden-van een geknechte en terneergebogen ziel. Ons troostwoord is daar tevergeefs; ze noemen u ongevoelig of onverbeterlijk optimist en ge zijt niet bij machte hun van het beste wat gij bezit te geven. Anderen zijn er, die diep gebo gen gaan onder hun eigen lot, die zich in beelden ,dat alles hun tegenloopt, die de levensmoed verloren hebbenen licht noch uitkomst zien. Hier is de oorzaak veelal te zoeken in innerlijke leegte. Onder de verschillende beproevingen buigen ze, wel is waar, het hoofd, maar zij venverken ze niet; zij zetten ze niet om in vernieuw de levenskracht, zij peilen zichzelf niet,, zij vragen niet waarom en waartoe. Ook zijn ze moeilijk te troosten; onze woor den blijven aan de oppervlakte en zijn tot onvruchtbaarheid gedoemd wanneer ze geen weerklank vinden in de bodem van hun eigen gemoed. Van daarbinnen moet de reactie tegen de moedeloosheid uitgaan, de kracht moet gevonden worden niet alleen om te dragen, maar om te aanvaarden, om hooger te stijgen door 't leed. Dat is de troost, door de dichter be doeld; en kunnen we hem zelden geven we kunnen toch hopen en bidden dat er velen onder onze reisgenooten zijn, die hem vroeg of laat mogen deelachtig wor den. Zondag 16 Maart 1930. ZONDAG. Leven is dienst aan alle leven, aan ieder enkeling, tot zelfs aan de geringste en kleinste. Albert Schweitzer. MAANDAG. Och, wij werken te veel op het schuld erkennen van anderen. Hebben we er wel eens aan gedacht, dat schuld belijden van' onszeit veeleer ae harten verteedert? DINSDAG. Het verstand gaat zeer spoedig de be minnelijkheid halverwege tegemoet; maar daar staat het stil en het hart alleen komt tot het doel. WOENSDAO. De mensch is wijs, zoolang hij naar wijsheid zoekt; maar zoodra hij meent ze gevonden te hebben, begint de dwaas heid. DONDERDAG. De waarde van iedere daad ligt in de spanning der ziel, waaruit zij geboren is. D. A. Vorster. VRIJDAG. Een man, die zich verzet tegen dwaling, is op weg om zich te vereenigen met alle menschen, die in waarheid gelooven. C a r 1 y 1 e. ZATERDAG. Zoo vinden Droef en Blij elkaar, Twee zwervers rtn het vreemde land, En door de onbekende schaar, Qaan zij een eindweegs hand in hand, En in de gouden klank van de eigen moe dertaal, Wordt /Vreugd' en Smart hetzelfde hoog verhaal. B o ute n s. Aangifte voor het Bevolkingsregister. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren de ingezetenen aan hun ver plichting om steeds tijdig ter gemeente secretarie aangifte te doen voor het be volkingsregister. Bedoelde aangifte moet worden gedaan Jo. wanneer men de gemeente gaat ver laten; alsdan moet een getuigschrift van woon plaatsverandering (verhuisbiljet) worden gevraagd ter secretarie dezer gemeente en meegenomen naar de gemeente, waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar, uiterlijk binnen twee weken te worden ingeleverd; 2o. wanneer men zich in de gemeente vestigt; alsdan moet men overleggen een ge tuigschrift van woonplaatsverandei ing (verhuisbiljet) afgegeven in de vorige woonplaats; 3o. wanneer men binnen de gemeente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is ver plicht uiterlijk binnen twee weken aan gifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek van dienst- of werkboden. Verzuim van aangifte kan worden ge straft met hechtenis of geldboete. Texel, 14 Februari 1930. Bu/gem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Keuring voor den dienstplicht. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat de Keuringsraad voor de inge schrevenen voor den dienstplicht dezer gemeente, zitting zal houden te den Burg in de O.L.School aan de Nieuwstraat, op Vrijdag 4 April 1930, des voormiddags te 9 uur, voói" de ingeschrevenen wier ge slachtsnamen aanvangen met een aer tet ters A. tot en met K. en op dien dag des middags 12 uur voor de overigen. Voor nadere biezonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare ken nisgeving. Texel, 12 Maart 1930. De Burgemeester voornoemd W.B.OORT, Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, afd. Texel. Het voorloopig comité, dat zich de stichting eenef afd. Texel van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur ten doel had gesteld, bestaande uit de heeren H.Le ber, M.D.Dijt, S.J.Flens, J.G.van Leeuwen en J.List, heeft succes gehad. In een tamelijk druk bezochte vergadering, Woensdagavond in „De Oranjeboom" gehouden, werd behoudens erkenning door het Hoofdbestuur een afdeeling opgericht met voorloopig 45 leden, van wie er die avond negen toetraden. De Alg. Vereen, had op Texel n.l. reeds 36 leden. Na een inleidend woord van de heer H. Leber, aan wie de leiding dezer vergade ring was toevertrouwd, verkreeg de heer H.J.Voors, alg. secr.-penn. van de Alg. Vereen, gelegenheid om de voordeden, aan het lidmaatschap dezer organisatie verbonden, uiteen te zetten. Als „motto" koos spreker de woorden van La Fon taine, welke hij in de rubriek voor „Hoofd en Hart" in de Texelsche Cou rant van Zaterdag zeide te hebben aange troffen: „Men moet elkaar helpen, dat is de wet der natuur". Het verheugde hem, dat er stemmen waren opgegaan om naast de afd. van het nuttige H.B.G., met welke samenwerking spr. geboden toe scheen een afd. van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur te stichten. Texel zou voor deze cultuur uitnemende grond bezitten. Het kwam spr. danook goed ge zien voor,dat men zich hier op die cul tuur toelegt. De wonderlijke schoonheid van Texel, aldus spr., zou er door wor den verhoogd en zijn roem worden ver breid over de heele wereld. De Alg. Vereen, werd opgericht in 1860 en telt thans 5000 leden over meer dan 50 afd. Zij stelt zich ten doel de behar tiging der belangen van de bloembollen cultuur in het algemeen, zoowel die van kweekers als handelaars en exporteurs. De export, zeide spr. ,is de kurk, waar de cultuur goeddeels op drijft. De 200 exportfirma's, die alle lid van de Alg. Vereen, zijn, voeren de laatste jaren wel voor 40 miljoen K.G. bollen uit per jaar. De Alg. Vereen, maakt zich verder ver dienstelijk door het organiseeren van ten toonstellingen voor onpersoonlijke recla me, geeft tweemaal per week een orgaan uit, houdt wekelijks keuringen in het ge bouw der vereeniging tot verbetering van het sortiment, houdt een proef- en een monstertuin, een scheidsgericht, een beurs. Een veiling organiseert de Alg. Vereen, niet, mocht er uit de leden aan drang komen dan zal zij er stellig stap pen toe doen. Alleen in 1929 traden 1000 leden toe tot de Alg. Vereen. De contributie be draagt minstens f5.— per "jaar. Deelname in het 2 ct.-per-roe-'Fonds, dat beheerd wordt door het centraal Bloembollencomi té en bestemd is voor wetenschappelijk onderzoek en onpersoonlijke reclame, is verplicht. Bij de rondvraag stelde de heer Joh Parlevliet de vraag, of de Nederlandsche kweekers in Amerika, welke zich tegen opheffing van het narcissen-invoerverbod, verzetten, niet kunnen worden geboycot. De heer Voors zag hier het nut niet van in: Zal men de ware schuldige treffen?. Zal men er hun bedrijven onmogelijk door maken en dus zijn doel, met de boycot Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purot op; bij vochtafscheidende uitslag en eczema's bovendien nog wat Purol- Herhaal uit eiken dag, zoolang het noocjig is, ECHTE FRIESCHE 20-50ct,per ons beoogd, bereiken? De heer Schumaker betoogde uitvoerig het groot nadeel, dat het snijverbod ople vert, bestreed de import van plantgoed en besprak de concurrentie in liet buitenland. De heer Voors zei niet blind te zijn voor: de propagandistische waarde van de ver koop van snijbloemen maar verklaarde toch verscherping van het narcissen-snij bloemen-contract te hebben toegejuicht. In de eerste plaats toch heeft men zich op, de bollenvcrkoop toe te leggen. Wat de buitenlandsche concurrentie aangaat, raad de spr. in het belang van de kweekers,, aan, de buitenlanders niet te ontstemmen ot te bemoeilijken. Ver zal men het in het buitenland met de bollenteelt toch wel niet brengen. Met betrekking tot de im port van plantgoed gaf spieker in over- overweging het niet te koopen en niet te) planten, dan komt daaraan vanzelf een einde. Wat het narcissen-invoerverbod 'in Amerika betreft, verwachtte spr., dat dit wel ingetrokken zal worden, zoodra de narcissenteelt daar een mislukking blijkt te worden. De berichten hieromtrent zijn reeds verre van gunstig. Na eenige minder belangrijke discussie werd de vergadering, nadat het boven reeds vermelde besluit genomen was, door de heer H.Leber met een woord van dank; aan de heer Voors gesloten. In een voD gende bijeenkomst zal tot bestuursver kiezing en vaststelling reglement worden overgegaan. Bij Apoth. en Drogisten. Ons Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer,teSneek Efkes eventjes. Ende make de boel breken. Enterling éénjarig schaap. Eppertje uiterst zindelijke vrouw; in de Zaanstreek „epper"; in het Friesch „eptig" netjes, deftig. Euvels juist niet gek, maar er loopt toch „een streek" door. Ettegroe etgroen, tweede gewas 11a de hooiïng; in het West-Friesch „et- groede"; „et" tweede, komt ook voor in „etmaal"; misschien ook in „ettelijke"; in het •Latijn „iteruml" weer, nogmaals. Fleke handen, verachtelijk bedoeld; plat: „pooten". Hij hep von Flip zien os ete hij is lui; alleen gevonden in Dekker's novel len. Fluiter merel. Fniesterig niet heelemaal sehoo^zon- der glans, zonder de blos der ge zondheid. Fnieze niezen; Engelsch: to sneeze. Fremielje familie. De fuuk in de vinger fijt; Zaansch: fijk; Friesch: fiek. —o Wie helpt ons met zijn op- of aanmer kingen? Opbouwende welwillende critiek is ons altoos welkom. Wie schrijft ons weer eens in echt-Texelsch dialect? Wan neer de woordenlijst, met de publicatie waarvan we hiermee voortgaan, in druk zal verschijnen, mogen er geen grove fouten in zitten en moet ze zoo volledig mogelijk zijn. Wie weet het betër? Nieuwe telefoonaansluitingen. Den Burg, No. 80, M.S.Langeveld,

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1