Texelsche Courant van Woensdag 19 Maart 1930, TWEEDE BLAD Het ei van Columbus. Texelsche Berichten Ingezonden. Geen papegaaien. Geen papagaaienziekte. Onlangs meldde een telegram uit New- York, dat drie jonge vrouwen, laboranten, die de papegaaienlijken hadden onder zocht, ten dienste van nasporingen betref fende de papegaaienziekte, besmet ge raakt en overleden zijn. De geschiedenis der wetenschap leert ons, dat vele dappere mannen en vrouwen het slachtoffer geworden zijn van hun on derzoekingen en proefnemingen in dienst der menschheid; en met eerbied herdenkt men hen, die vaak willens en wetens hun leven hebben geofferd om dat van tal- looze anderen te beveiligen en te redden. Maar hier zijn drie jonge levens ver nietigd nevens die van vele anderen, die de ziekte ten prooi vielen zonder de geringste noodzaak. Want de krank heid, voor welker bestrijding zij arbeid den, is gemakkelijk verre te houden. Er is geen noodzakelijkheid om haar te be strijden, wijl zij er niet behoeft te zijn. De menschen halen zikh haar zelf op de hals. Zonder papegaaien geen papegaaien ziekte. De remedie ligt dus voor de hand. Zij is: de papegaaien te laten in de tro pische bosschen, ze niet te vangen, ze niet te houden in de woningen der men schen. Sommige regeeringen hebben reeds de invoer dezer vogels verboden. Het ware te wenschen, dat alle het voorbeeld zouden volgen. Dan zouden niet tallooze pape gaaien bij het transport een jammerlijke dood sterven. Dan zouden niet vele an dere tot levenslange gevangenisstraf ver- oordeeld worden. Dan zou de mensch geen gevaar van te sterven aan pape gaaien-ziekte te duchten hebben. En het gemis der „vreugde" van altijd te kun- ken kijken naar 'n gekerkerd of geketend dier, zou men wel te boven komen. Nieuwe epidemie. Na alastrim: lorreziekte, 't Einde is nog niet in zicht, Thans wordt een verdacht geval van Schoonmakitis weer bericht. Allerlei. Het nieuwe Fokker-vliegtuig, Maandag op de Mok aangekomen plaats bieden de aan 3 personen zal vandaag een proefvlucht maken. o— In de „Vraagbaak voor Vreemdelingen" welke binnenkort in een oplaag van mins tens vier a vijfduizend exemplaren wordt verspreid, zal worden opgenomen een lijst van op Texel broedende vogel soorten, samengesteld door de heer Jn. Drijver, te Santpoort. o De houtverkooping door Staatsbosch- beheer is uitgesteld tot Dinsdag a.s. (zie adv. in dit bijblad.) —o— g|_ Gistermorgen werd door de Coöp. Zui velfabriek „De Eendracht" het binnen- en buitenverfwerk aanbesteed. Er kwam slechts écn biljet binnen en nog wel van een schilder buiten Texel. Vanwaar die geringe animo? Gistermiddag arriveerde de zware kluis deur, bestemd voor de nieuwe Coöp. Boe renleenbank. Ze had een gewicht van twee ton geen peulschilletje. o Waar blijft Texel's „eerste kievitsei?" Onder Offingawier, in Friesland, werd Maandag het eerste exemplaar aldaar ge vonden. De Koningin werd er mee ver eerd. Biljart-séance. Men schrijft ons: Zaterdag gaf de biljart-meester J. v. d. Laan een séance in „de Oranjeboom Voor een talrijk publiek werd aange vangen met een partij van 300 om 73 puten. Al spoedig bleek, dat de meester niet te slaan was met deze voorgift. In 5 beurten was de partij beëindigd met een slotserie van 182 punf|en, de tegenpartij op 3 punten latend. De tweede partij speelde de heer v.d.Laan een beetje non chalant, zoo kreeg de tegenpartij 26 pun ten. Na een korte pauze werd besloten een partij van 400 punten tegen 100 punten te spelen tegen twee tegenstan ders, doch ook dit mocht niet baten, de heeren moesten zich tevreden stellen met 54 punten. In zes beurten kwamen de 400 vol met een eindserie van 146, alzoo een gemiddelde van ruim 66. Tot slot werden we vergast op fraaie kunststooten, hetgeen het publiek met luid applaus beantwoordde. Het was een genotvolle avond; wij ho pen deze biljart-goochelaar-goochemerd weer spoedig terug te zien. Giften voor het Witte Kruis. L.K., Oosterend fl.—A.K., Oudeschild f 1.W.J.K., Oudeschild fl. Lijst van ingeschrevenen voor de militaire dienstplicht, lichting 1931. De met een V. aangeduide personen zijn wegens broederdienst voorgoed vrij gesteld. Jan Anthonie Alderlieste Abraham Blom Jan Dirk Blom Jac. Herm. Boekei Corn. Boon V. Pieter Boon Mart. Bremer V. Willem Brouwer Jan Cupido V. Jan Daalder V. Corn. Dekker Jan Dogger V. Alb. Dros V. Arie Dros Hillebrand Gomes Leendert Heerschap Corn. M. van Heenvaarde Jac. van Heenvaarden Jz. Jac. van Heenvaarden Wz. Corn. Hin V. Theod. Hin V. Joh. H. 't Hooft Adr. J. Huisman Fr. Huisman Jan Huizinga Hendr. Joh. de Jong V. Jac. J. Kalis V. Ferd. R. Keijser V. Arie H. Kikkert Dirk Koning Jan Kooger Jac. Koorn Joh. J. Kuip V. Petrus G. Kuip V. Klaas J.G. Lampers Simon Lap Dirk de Porto Pieter de Ridder V. Willem Adr. Rijk V. Lamb. Wilh. van Sambeek V. Corn. Pieter Schaatsenberg Jac. Schraag V. Lammert v.d. Schans Jac. Smit V. Arie Timmer Jul. Nic. Timmer V. Jac. Verhoeve V. Nan L. Vermeulen Sietse de Vries Leendert de Waard V. Corn. Witte V. Corn. G.J. Witte Meijert Zeeman Pieter Adr. Zegers. Directeur-Postkarftoor. De heer J. R. v. d. Zalm, directeur post kantoor alhier, werd in gelijke betrekking benoemd te Veendam (Groningen.) Een Kunstavond. Nog een enkel woord verzoekt men ons te willen plaatsen ter aanbeveling; van een bezoek aan hotel Texel op Vrij dag a.s.: „Muziekavond-Jeanne Bacilek". Het is vrijwel overbodig. Daarom slechts een enkel woord. De soliste Jeanne Bacilek, zoo is het eenstemmig oordeel harer critici, behaalt met haar coloratuurnummers immer een uitgesproken succes. Ze staat voor geerv enkele hooge noot, crescendeert op een hooge C en gaat netjes, of het niets is, naar Es, E ot F driegestreept. Heel veel succes heeft ze immer met haar Cechische nummers. Deze zal ze ook Vrijdag ten beste geven, in Cechisch costuum. Alles bijeen: de bezoekers wacht Vrij dag een genotvolle avond. We vermelden nog, dat het batig saldo van deze muziekavond de kas der Nuts- bewaarschool-stichting ten goede zal ko men. OOSTEREND. Schoolkwestie. De heer F. Schurer, onderwijzer aan de Chr. School te Lemmer, werd wegens zijn propaganda voor de vredesbeweging der Cbr. Dem. Unie per 1 Mei ontslagen. Hij gaat thans in appèl en zal voor de Comm. van Beroep worden bijgestaan door ds. Buskes, alhier, en mr. Polleina, te Leeuwar den. Baldadige jeugd. Hoewel het hier te Oost meestal rus tig is, laat dit de laatste tijd wel veel te wenschen over. Onverwachts worden ',s avonds deuren opengesmeten en het is maar raadzaam hiervan niets te zeggen, omreden het dan geregeld herhaald wordt. En toch is het niet mogelijk een geheela avond de deur gesloten te houden. Nu weer werden twee dames wel zeer onver wachts op een aanval met kluiten grond verrast, zoodat op armen en beenen ge voelige plekken achterbleven. Bedreigin gen helpen geen zier en de aanvallers houden zich lafhartig buiten schot. Mis schien kunnen ouders, die weten, dat hun kinderen zich tot 10 uur toe op straat be vinden, hierin verbetering brengen. Ge lukt het hun niet, dan zal het noodzakelijk zijn, dal de veldwachter er zich mede be moeit. Verplichte winkelsluiting. (Vervolg.) De eindstemming over het wetsontwerp tot wettelijke regeling van de winkelslui- ling heeft plaats op Vrijdag a.s. De uit slag is niet twijfelachtig. De wet zal er komen; dat staat vast als een paal boven water. —o— We laten hier nog de voornaamste uit zonderingen volgen welke zullen worden toegestaan op de regel, volgens welke winkels op Zondagen de heele dag en verder van acht uur 's avonds tot vijf uur 'smorgens gesloten moeten zijn. De Zondagssluiting nu zal niet verplicht zijn: a. ten aanzien van winkels, waar uit sluitend ot in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 1 Januari, 24, 26 eii 31 December (na tuurlijk voor zoover deze dagen toeval ligerwijze met Zondagen mochten samen vallen) b. ten aanzien van bloemenwinkels op 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 en 2 No vember, en 24, 26 en 31 December. c. ten aanzien van melk-, visch- en fruit winkels tot 12 uur des middags, uitslui tend voor de verkoop van melk, room, visch en fruit; d. ten aanzien van winkels, waar uit sluitend ot in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, gedurende ten hoogste vier achtereenvol gende uren, liggende tusscheu 9 uur des voormiddags en 8 uur 's avonds, indien de uren van verkoop aan de toegangsdeur zijn vermeld. Aan de gemeenteraad wordt de be voegdheid verleend zonder goedkeuring van de Kroon, om bij verordening ten! hoogste 21 dagen per jaar aan te wijzen (kermis, volksfeesten, markten, e.a.) waar op van de sluitingsDepalingen kan worden afgeweken. Verder verklaart de wet B. en W. (de. gemeenteraad is hier dus niet bij noodig), bevoegd om ontheffingen der slutingsbe- palingente verleenen voor plotseling op- Icomende omstandigheden en voorts voor winkels op een fancy-fair, een tentoon stelling ot een veiling. Voorts is de gemeenteraad bevoegd om op één werkdag per week alle of bepaal de groepen van winkels in de gemeente öt voor, öf na 1 uur 's middags te doen sluiten. Overgenomen werd een amendement- Van den Bergh om de verkoop „voor en in de onmiddellijke nabijheid" der win kels te verbieden gedurende sluitingstijd. Zulks om ontduikingen tegen te gaan. Het ventartikel verbiedt op Zondag en in de week gedurende sluitingstijd te ven ten op de openbare weg met uitzondering van geringe eetwaren (haring in 't zuur, lever, harde eieren, boterkoek en dergelij ke lekkernijen!). Het venten na middernacht is niet ge oorloofd. Niet alleen op Zondag maar ook op de feestdagen zal met „geringe" eet waren mogen worden gevent, dus de zure haring en de zure bommen ook op Nieuw jaar enz. zijn „veilig gesteld". (Wordt vervolgd.) Oorlog of vrede. De heer Van Groningen tracht aan te toonen, dat er in de bijbel n,bg andere gezegden staan dan: Hebt uw vijanden lief. Inderdaad, er staat ook nog: Wie het zwaard opheft, zal door het zwaard vergaan. Dat de Christenen juist'de slechtste argumenten opzoeken, teekent hen volkomen, het is hier: God sta mij bij, ik kan ook anders. Als bovendien het Recht voor de liefde gaat, is het recht altijd aan de sterkste en dat betwijfel ik. Inderdaad verlangen wij de wapens hier, niet om ze te gebruiken ,doch om, ze van moordenaarswerktuigen oin te smeden tot dingen, in dienst der mensch heid. RUSLAND: Het argument is niet ge lukkig gekozen. Lang voor dat de kerk vervolgingen daar plaats vonden, zaten duizenden socialisten en revolutionnairen in de gevangenis. Geen woord van pro test werd van de z.g. Christenen gehoord. Nu hun eigen standje in gevaar komt, schreeuwen ze moord en brand. Een ge wezen pastoor schrijft hiervan: Kon men ons van de andere zijde niet tegenwerpen: Wat verwijt ge ons, waar gijzelt gedu rende de wereldoorlog niet anders, ja, nog erger hebt gedaan Gijzelf hebt uw mede-christenen, uw broeders in den Hee- re, zooals ge ze noemt, bij miljoenien af geslacht. En dat in naam van uw Chris tus zelf. Wat verwijt ge ons, dat wij uw godsdienst uitroeien, waar gij uw eigen godsdienst door onderlinge strijd bijkans de genadeslag hebt toegebracht. Wat maakt gij u druk over ons, gij doet vaak hetzelfde, wij doen het openlijk en afdoender. En thans trekken Rome en Calvijn, o ironie van het noodlot, samen op en vergeten een oogenblik de brand stapel, levend begraven en andere klei nigheden. Ik kan de uitspattingen niet goedkeu ren, doch wel begrijpen. De bevolking in Rusland is door kapitalisme en gods dienst steeds uitgezogen en dom gehou den; tachtig pet. was analfhabeet. Dit wreekt zich nu en nu plukt de kerk de vruchten van wat ze gezaaid heeft, haat en verbittering. Overal stelt de kerk zich aan de zijde van het kapitalisme en het militarisme en mjen tracht ieder streven om hierin verandering de kop in te druk ken. Aten oordeele: de heer F. Schurer, lid van de Chr. Dem. Unie en de Vereen. School en Vrede te Lemmer wordt ont slagen wegens zijn anti-militaristische be ginselen als in strijd met de traditioneelq opvatting der Gereformeerden en Con- fessioneeien. Ziedaar de resultaten van, 19 eeuwen Christelijke beschaving. De vredesconferenties vorderen langzaam, te langzaam inderdaad., doch ook hier ko men de onderhandelaars van Christelijke regeeringen, waardoor ze gedoemd zijn te mislukken. Dat het de ontwapenaars ernst is, toont het voorstel in Denemar ken. De S.D.A.P. in Holland wil net zoo. Een politieleger willen we, dat geheel iets anders is dan de huidige bewape ning. 3000 man voor heel Nederland is bitter weinig en zal ook uitsluitend poli tiediensten moeten verrichten. Het land tegen invallen van andere mogendheden verdedigen is onmogelijk. De Christelijke Partijen zouden in 1914 de menscheit zonder aarzeling in de oorlog hebben ge jaagd. Dit was ergerlijke misdadigheid, daar we op geen oorlog van eenige be- tcekenis waren (zijn) ingericht. Er waren' noch kogels, noch bruikbaar materiaal Men verwijt de S.D.A.P. het stemmen voor de oorlogscrcdieten, maar voegt er niet bij, dat dit eens, maar nooit weer is. De z.g. Christenen hebben 19 eeuwen ge legenheid gehad om dit besluit te nemen, doch nog steeds verkiezen ze het zwaard boven het kruis. De „Nederlander" wil ook antwoord hebben, welnu: België, een klein land heeft ook een verdedigingsoorlog ge voerd en is geheel verwoest, duizenden, zijn aan de 1 Jzer gesneuveld, hoewel zd de oorlog niet gewild hebben. Het zat echter tusschen twee groote landen in en werd als buffer gebruikt, hoewel het zich neutraal gehouden heeft. Hieruit nu blijkt wel, dat in de oorlog niets wordt ontzien; alle recht en menschcnliefde wordt met voeten getreden. Tijdens da wereldoorlog inct negen miljoen dooden en ruim twintig miljoen verminkten zong men even vroolijk „Vrede op aarde en in de Menschen een Welbehagen" en spoorden de geestelijken van beide kan ten de vele jonge menschen aan om ta gaan vechten, omdat het recht aan hurt zijde was. Vechten, waarvoor Niet voor het recht, doch voor de eer of de win-, zucht van anderen, die zelf buiten schot; bleven. Verkochten de Engelsche kapita listen in de Wereldoorlog aan de Duit- schers niet de kogels, waarmee later hun; eigen landgenooten zouden worden ver nietigd. Deden de Hollanders in de 80- jarige oorlog niet net zoo? Dat leert mci< op schooi niet. Er is 80 jaar gevochten! om van de druk van Rome vrij te ko men en men stelt daar een eer in, doch eenzelfde beweging van de Inlanders dia aan het juk van Nederland willen ontko men, wordt door diezelfde Christenen in bloed gesmoord, men noemt dat het neer leggen van kwaadwilligen. Bezien de on derwijzers de zaak in dat licht en vertel len ze, dat in Indië terwille van een hand vol noteinuskaat heele eilanden worden uitgeroeid. Dat onder de leuze van wij brengen het Christendom, Indië geheel is ingepalmd ten bate van de bezitters, die er jaarlijks honderden miljoenen vandaan halen? Wanneer straks de Indiër ge hoond en getrapt in opstand komt, zal men om meer bewapening roepen, in- plaats van te bedenken: wat gij niet wilt, u geschiedt, doe dat ook aan een ander niet. Wij zullen strijden niet met de wapenen der barbaren doch met die van de geest, totdat de vrede eenmaal zal zijn verwezenlijkt en zullen daarbij goed moe ten zijn doordrongen van de harde waar heid dat de Christenen deze poging het meest saboteeren. Hoogachtend, met dank voor de plaat sing, EEN ANTI-MILITARIST. Verdachtmakingen zonder eenige grond. Aan de Redactie van de Texelsche Cou rant. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer Dontje in uw blad van 15 dezer het volgende: De verdachtmakingen van de heer Dontje over provisiejacht. missen alle grond, zoodat ik daar niet op inga. Zoodra hij met een rechtstreeksche be schuldiging aankomt, zal ik hem van re pliek dienen. U dankend voor de plaatsing, teekent Hoogachtend, W. H. LAP. OOST.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5