j Fijnproevers gebruiken ook V KENNEMER MELANGE No 4414 Zaterdag 22 Maart 1930 43sleJaargan& Prijs 70 cent per pond EEKSTE BLAD. ¥oor de Zondag. 'Beenwonden Kloosterbalsem Voor hoofd en hart Texelsche Berichten In vele goede zaken steeds VERSCH verkrijgbaar. HEEREN-BAAI ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V,v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 a POSTGIRO: N°.652 a POSTBUS: N°. 11 FEITEN. Noodig als brood. Tusschen niet weten, vermoeden en we ten verloopt ons leven. Klein is ons deel aan weten, veel kleiner dan wij noodig ■hebben voor onze levensleiding. Elk oogenblik moeten wij beslissingen nemen. Eik oogenblik moeten wij, niet-wetenden, handelen als wetenden. Iedere daad is 'n uitspraak over de toekomst, immjers over4 het resultaat onzer handeling, dat wij van ons ingrijpen verwachten. Elke daad is een onuitgesproken profetie. De schrij- ver, die zijn witte vellen papier voor zich legt en dan begint, spreekt daarmee de verwachting uit, d,at zijn denken niet zaL stokken ,dat de stroom zijner gedachten zal doorvloeien en dat hij iets tot stand, zal kunnen brengen dat anderen kunnen lezen, begrijpen, en dat van eenige waarde zal blijken voor hen. Zoo gaat het ieder. De eenvoudigste handeling der huismoe der, de ingewikkelste maatregel van de staatsman, zij beiden zijn profetieën. Daarom kunnen zij missen, zich ver gissen. Zij steunen veelal op min of meer zekere gegevens, op een grooter aantal onzekere gegevens. Men heeft gezegd, dat de handelende „gewetenloos" is. Het is in zeker opzicht waar. Hij doet altijd meer dan hij logisch verantwoorden kan. Hij schept een mogelijkheid tot dwaling, opent 'n gelegenheid, waarin het schade lijke zich kan nestelen en ontwikkelen. We nemen het voorbeeld van die scheepskapitein in de oude tijd, die bij ziekte van een lid van het personeel naar, de medicijnkist liep en iets nam onder de uitroep: „God zegen' de greep". Zegen hebben wij noodig bij iedere daad, maar die zal ons gemakkelijker gegeven wor den als wij de macht der feiten erken nen. Mooie constructies van de toekomst zijn te maken. Zij zijn in grooten getale ge maakt, zij zijn in de meeste gevallen niet bewaarheid. Alle voorspellingen over de toekomstige heilstaat, over 't gelukza lige eiland, over de wereld in het jaari zooveel, bleken anders uit te komen. Maar wie iets wil doen, vindt in het resultaat zijner handeling de bevestiging of ontkenning zijner vermoedens. Gij kunt beweren, dat uw methode de eenige juiste is: welnu, toon ons, wat de resul taten zijn van uw technische uitvinding, van uw onderwijsmethode, van uw ge neeswijze, van uw werktuigen. Eerder dan voor de verbeelding zullen wij ons buigen voor de macht der feiten. Tegen allen, die roepen om vernieu wing, verbetering, herstel van de wereld, zouden we kunnen zeggen: begin maar alvast, en overtuig ons met de feiten. Wij hebben daarom feiten noodig als brood. Zij zijn ons toetsingsmateriaal, zij geven uitspraak en oordeel over vele din gen. Zij controleeren het verleden en daardoor lichten zij de toekomst voor. In ons persoonlijk, als in ons maatschap pelijk leven moeten wij weten om goed te handelen: de macht der feiten wordt 'de macht der waarheid. Tegen de werke- kelijkheid en haar ontwikkeling kunnen wij niet op. Laat ons zoeken om zooveel mogelijk machtig te worden van dat, wat te wellen is en voor ons van nut is. Het is de inspanning van de enkeling en de zorg der gemeenschap waard. Zondag 23 Maart 1930. „Geen goud zoo goed Hij die goed gehandeld heeft, kent geen vrees. Odanavarga. (Boeddhistisch geschrift.) MAANDAG. Redelijke menschen, die niet door dom heid misleid of door dwaze hoogmoed verblind worden, ondervinden dagelijks hoe gebrekkig ons menschelijk oordeel is. Dit komt vooral uit, wanlneer wij de waarde van een of ander geestelijk of stoffelijk goed moeten bepalen. Er is niets moeilijker dan waardebepaling. DINSDAG. Genezen te willen worden is een deel der genezing. Seneca. WOENSDAG. Wie kan rijpe bezen lezen Van 'nen tak die drooge staat? Guido Gezelle. DONDERDAG. Een ander bekladden kan nooit zich zelf schoonmaken. Tennyson. VRIJDAG. De weg naar huiselijk geluk loopt over kleine struikelblokken, die wij moeten ontgaan. ZATERDAG. Zoo het „ken u zelf" mieer in toepas sing werd gebracht dan het „ken ande ren" zou de wereld heel wat gelukki gen meer tellen. Schuurbehandeling van tulpen. Voor de leden der afd. Texel van het Holl. Bloemb. Genootschap hield de heer K. Bosje, hoofd der school en land- bouwleeraar te Midden-Eierland, Woens dagavond in „de Zwaan" een voor kwee kers zeer interessante en leerrijke voor-/ dracht met lichtbeelden over de z.g. schuurbehandeling, het „stoken" van tul pen. Wegens verhindering van de voorzitter werd de vergadering bijgewoond door 24 personen geleid door de heer M. D. Dijt, die er in zijn openingswoord op wees, dat Texel weliswaar in de eerste plaats een narcissenland is, maar toch ook tulpencultuur zich hier gaandeweg uit breidt in verband waarmee het bestuur het nuttig oordeelde, de heer Bosje uitte; noodigen om over bovenvermeld onder werp een en ander te vertellen. De heer Bosje zou een overzicht geven van de resulaten, door prof. B 1 a a u w te Wageningen met zijn proeven op het bied van schuurbehandeling van tulpen bereikt. Hij ving aan met de bouw van de tulp te bespreken. De stookproeven wer den genomen met Pride of Haarlem, een Darwin-tulp. Deze werden in groepen blootgesteld aan diverse temperaturen, ge durende meer of minder lange tijd. De ervaring leerde, dat men door het „sto ken" invloed kan uitoefenen op het „trekken", op de lengtegroei en op de oogst (het aantal nieuwe bollen.) De wcrtelontwikkeling verloopt het snelst bij 13 gr. C., terwijl het opkomen: zeer bevorderd wordt bij 5 gr. C. ged; 10 weken. Een snelle bloei wordt bevor derd bij 9 gr. C. ged. 10 weken. Boven dien zijn de bladen dan forscher en de bloemen regelmatiger. De bloei volgt la ter naarmate de temperatuur in de vorige zomer hooger was. De bladontwikkeling is het krachtigst bij 25—28 gr. De behan deling in September vooral is van hel; hoogste belang. Integenstelling met het aantal loofbla- den is het aantal bloemdeelen sterk te beïnvloeden. Bij lage temp. krijgt men meer gevulde bloemen: bij 9 gr. gemid deld 2122 deelen, bij 28 gr. plm. 16 (meer normaal). De vermeerdering gaat niet ten koste van meeldraden, vrucht of loofbladen. Wat de stengel betreft: bij 17 gr., later bij 13 gr. was de strekking het snelst. Bij' 1.55 gr. langzaam, maar nooit totstaai; gebracht. Dit laatste verdient toepassing voor bollen, die voor export bestemd zijn. Zelfs is een temp. van )/3 tot 1 gr. onder nul dan verkieselijk. Bij 35 gr. is, zelfs na 10 weken niets te bemerken. Bij 1720 gr. verloopt de bloetnvorming liet snelst. Wil men deze remmen, dan nemia men 1.5—5 gr.; nog sterker: 25—31 gr. Conclusie: Voor veldcultuur verdient de voorkeur 6 w. 26 gr. en dan nog 4 w. 17 gr. C. De bloemvorming gaat dan wel langzamer maar de bloemen zijn regel matiger van aanleg, meer normaal, ook wat de bloeitijd betreft, terwijl de loof bladen frisscher zijn. De snelste ontwikkeling van de hoofd- knop heeft plaats bij 13—17 gr.; snelste strekking van de knop bij 13 gr.; snel ste toename van het aantal rokken bij '17 gr. Het opkomen gaat het vlugst bij 11 w. 9 gr. Een dubbele versnelling krijgt men bij 3 W. 20 en 8 w. 9 gr. Een dubbele ver traging in het omgekeerde geval. Voor de „trekkerij" verdient verre de voor keur 3 w. 20 en 8 w„ 9 grr. De tulpen schieten dan opvallend gelijkmatig op en hebben mooie gave, regelmatige bloemen. Ziehier dus het recept, „ruwweg" gespro ken, want de ervaring leert, dat men ter dege aandacht moet schenken aan hel stadium, waarin het „groeipunt" zich be vindt, en aan de plaats, waar de bollen opgegroeid zijn. Met het feit, dat West- landsche bollen als vroege „trekkers" bekend staan, moet men rekening hou den. Pas een onderzoek naar de stand van het z.g. „groeipunt" leert, of de tijd voor het overbrengen der bollen in een lager temp. aangebroken is. De zwaarste hoofdbollen worden ver kregen na 7 w. 20 en 4 w. 17 gr.; het grootste totaalgewicht na 3 w. 26 en 8 w. 17 gr. Aan het slot van zijn met aandacht ge volgde voordracht gekomen, vatte spr. het behandelde nog eens samen. Hij wees op de belangrijke plaats, welke de schuur behandeling voortaan in de tulpencultuur moest innemen en besloot met de wensch een steentje te hebben mogen bijdragen tot de kennis van deze nieuwe methode, elke voor de kweekers van groot belang moet worden geacht, ook al wordt de tulp op Texel nog niet zooveel geteeld. Op een vraag, of deze methode ook voor andere dan Darwin-tulpen opgaat, deelde de heer Bosje, die zijn stof uitste kend bleek te beheerschen, mee, dat dit inderdaad het geval is, zij het ook met kleine verschillen. Degelijke vakkennis blijft echter onontbeerlijk. Met een hartelijk woord van dank sloot de heer M. D. Dijt te half elf de verga dering. Het veilige verkeer. Is niets voor de chauffeur zoo noodig Als tegenwoordigheid van geest, De voetganger baat ongetwijfeld Afwezigheid van lijf het meest. Waarom-ie huilde. Kinderen kunnen soms in hun onschuld een vlijmscherpe critiek geven. Het vol gende is een dezer dagen in een onzer „openbare middelen van vervoer" ge schied: Een kereltje van twee turven hoog, dat een oogenblik heel stil bij moeder op schoot had gezeten, begon plotseling Vraagt Uur WJnketier 'n pakje D'E vreesdijk te huilen, toen een dame, met eenlaat ons zeggen: niet bijster knap gezicht, tegenover hem kwam zit ten. De dame, die heel goedhartig was en wel begreep, dat zij de aesthetische ge voelens van het jochie beleedigd had, meende goed te doen, door haar bril at te zetten, want, zoo dacht het lieve mensch, misschien vindt hij die uilenbril van mij wel angstaanjagend. Het jochie begon echter nog harder te huilen. Waarom huil je nu, ventje vroeg de goedhartige dame, ik heb mijn bril nu toch afgezet Ja, maar, snikte het ventje, uw heele hoofd moet er af. Stille Omgang. Men schrijft ons: Woensdagavond te acht uur had do algemeene vergadering plaats van het ge zelschap „De btille Omgang" alhier. De vergadering werd door een dertigtal deel nemers bezocht. De voorzitter, de heer J. v. Heerwaarden opende met de chris telijke groet. Hij merkte op, dat men weer aan de vooravond stond van de Stille Omgang, welke op Zaterdagnacht! a.s. te Amsterdam zou worden gehouden. Hij verzocht de secr., de heer N.Ran, de notulen van de laatste algemeene verga dering te willen voorlezen, welke onver-/ anderd werden goedgekeurd. Bij de ge houden bestuursverkiezing, vacature Jac. van Heerwaarden, werd deze met bijna algemeene stemmen herDenoemü. mj liet zich onder dankzegging voor het ver-/ trouwen zijn herbenoeming welgevallen. Verder deelde de voorz. mee, dat a.s. Zaterdagavond 8 uur een Lof zou wor den gehouden in de parochiekerk te den Burg. Het gezelschap zal zich daarna per autobus naar Oudeschild begeven en ver volgens per motorboot van de heer J. Bruin naar den Helder. Dit in afwijking van vorige jaren, toen de overtocht met een extra-boot van TESO plaats had. Hiermee zou thans echter, volgens mede- deeling van de directeur, een bedlrag van honderd gulden zijn gemoeid, welk be drag het bestuur meent niet te kunnpir verantwoorden. Er is danook naar een| andere gelegenheid uitgezien en hierbij is het bestuur tot zijn volle tevreden heid geslaagd, temeer daar dezelfde boot het gezelschap Zondagmorgen na aan komst extra-trein te den Helder weer naar Texel zal brengen; zoo is men dus nog een paar uur vroeger thuis ook. 'Deze mededeeling werd door de vei» gadering met instemming begroet. Men vond het een prachtgelegenheid. Voorge steld werd zoo mogelijk ook volgende jaren van deze gelegenheid gebruik te maken. Het gezelschap vertrekt nu per extra-trein te 10,40 vanavond van den, Helder. Voor eventueele achterblijvers zal worden gevraagd of met het extra-kaart je ook van andere treinen gebruik kan worden gemaakt. De intentie is dit jaar: „Eerherstel Godonteerende godsdienstvervolging in Na de rondvraag, die weinig opleverde, sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de aangename besprekingen. Hij sprak de wensch uit, dat de Omgang waaraan door veertig Katholieken van Texel zal worden deelgenomen, voor aller geestelijk en ziele-leven veelvuldig vruch ten zou mogen afwerpen. OOST. Baldadige jeugd. Onlangs kwam een automobilist, die Uost bezocht, en een oogenblik zijn auto moest verlaten, bij zijn terugkomst tot de onaangename ontdekking, dat zijn auto- kap met een mes leelijk toegetakeld was. Van daders was geen spoor te ontdekken TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct Iedere regel moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 mail geplaatst wordt 3 maal berekend. BI] abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Deok niet gering over beenwonden. Bij den last komt het gevaar, wanneer ze niet zorgvuldig worden behandeld.^ Akker's Kloosterbalsem op de wonde, verzacht de pijn, bevordert de vorming van nieuwe weefsels en werkt ontsmettend. Akker's ZONDAG. ECHTE FRIESCHE 20-50cLperons

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1