Texelsche Courant van Zaterdag Maart 1930, TWEEDE BLAD en Overtspaimen Qnjrui&Mg en Texelsche Berichten Mijnhardt's Zenuwtabletten Ingezonden 8_o,oi_ Allerlei. In het vorig nummer van ons Zondags blad werd een prachtige 10-jarige en nog steeds bloeiende clivia van de heer Jb. Boot te Wormerveer afgebeeld. Thans deelt men ons mee, dat mej. Kok zich ver heugd in een dergelijk exemplaar, dat reeds de bejaarde ouderdom van 18 jaar bereikte. Er is altijd „Baas boven baas", ook in de plantenwereld. —o We hebben deze week aan de Schild- sloot ,bij Oudeschild, een paar lepelaars waargenomen. In zijn „Lijst van vogels, waarvan het broeden op Texel is vastge steld" rangschikt de heer J.Drijver de lepelaar onder de „onregelmatige broed-, vogels", die als ze hier broeden nog slechts in weinig paren worden aan, getroffen. —O De heer A. Brak, onderwijzer aan de Ulo alhier, zal 1 April bij de Chr. Ulo te Meppel in functie tredeji. We meenen er goed aan te doen in her innering te brengen, dat alle over 19-9 verschuldigde schoolgelden vóór 1 April as en alle nog te betalen hondenbe lasting vóór 15 April moet worden vol daan. Algemeene Vergadering Rundvee-Fok- en Controle-Vereeniging. Men schrijft ons: Slechts een 14-tal leden woonden Don derdagavond de jaarvergadering van de Rundvee-Controlevereeniging bij, die in hotel „De Zwaan" werd gehouden. De voorz., de heer C.deWit, wees bij opening op het alom voorkomende ver schijnsel, dat leden van een vereen, op een alg. vergadering niet present zijn. Voor onze vereeniging, vervolgde de voorz., is dit geenszins het bewijs, dat de belangstelling vermindert, integendeel!, er zullen zeer weinig vereemgingen op t eiland bestaan, waarbij door de leden zooveel blelangstelling aan de dag wordt gelegd. Doordat het Schapenfokkersbe- drijt de laatste jaren minder goede resul taten afwerpt, beginnen de veehouders zich hier meer op 't Rundveebednjf toe: te leggen en de invloed der Conftr. Ver eeniging laat zich meer en meer gevoe len. Wij mogen danook met genoegen terugzien op de gang van zaken in onze afd. Op de Fokveedag stonden de keur meesters van elders verbaasd over de hooge cijfers van de productielij sten die zeker niet onder die van de gemidd. lijs ten in N.-Holland zijn. Het exterieur van ons rundvee blonk echter niet uit. Ik meen daarom goed te doen er bij de le den in het biezonder op aan te dringen, zich zooveel nog aan te sluiten bij groepen die een Stierenvereen. vormen, omdat het aanvoeren van mannelijk fokmatenaal zeer veel invloed heeft op de verbetering van exterieur onzer koeien. Hierna las de secr.-penmngm., de heer M Zuidewind, de notulen der vorige bij eenkomst voor; de notuleering werd zon der op of aanmerking vastgesteld. Jaarverslag. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat 3 stierkalveren met bekende afstamming, werden verkocht om v.d. fokkerij, te wor den gebruikt. Op de inzending tijdens de fokveedag maakten de ingezonden Run deren geen slecht figuur; er waren melk- lijsten bijgevoegd van koeien met een pioductie van 8000, 9000 tot zelfs 10.000 Kg. melk. Evenals de Voorz. gaf de secretaris de verg. een wenk om tot ver-, betering van het uiterlijk van het vee mannelijk fokmateriaal uit N.-Holland te betrekken. Verder bleek ook uit 't jaarverslag, dat de wensch van het bestuur 't vorig jaar uitgesproken - dat hier een ver, eeniging voor T.B.C.-bestrijding onder t Rundvee zou worden opgericht, in vervul ling is gegaan; 1900 koeien zijn reeds gecontroleerd, enkele uit de stallen ver wijderd. Over 't algemeen bleek de toe stand niet ongunstig. Nieuwe leden,, De voorz. deelde mede, dat het met 't oog op de werkzaamheden van de con troleur niet gewenscht was de ver eeniging met 1 of 2 nieuwe leden uit te breiden. Wel was men bereid om een groepje nieuwe leden op te nemen. Ook bestaat de mogelijkheid om het lidmaat schap met een andere veehouder te ruw len, mits de contributie volgens het loo pend contract wordt betaald. Bestuursverkiezing. Volgens rooster was aan de beurt van aftreden als bestuurslid de heer Joh. Roe per, die echter met algemeene stemmen als zoodanig werd herkozen. Wat verboden is. Punt 3 van het Huish. reglement be- Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. paald, dat geen rundvee mag nagehouden worden, dat niet onder controle staat. De voorz. wilde daarop nog eens in het biezonder de aandacht vestigen. Bij de over dit punt gehouden besprekingen bleek, dat hier het vee bedoeld werd, waarvan wordt gefokt. Tentoonstelling. De voorz .deelde mede, dat als ver tegenwoordiger der afd. in het Tentoon stellingcomité zouden fungeeren de hee- ren M.Zuidewind en Joh. Roeper. Resultaten Melkcontrole. De volgende gegevens over de melkcon trole werden hierna door de controleur verstrekt. 2-jarige koeien, geb. in 1926. no. KG. m. KG. v, pCt. d. IJ. Lap Klaasje 490 4375 149 3,41 279 C. Roeper Lz. Truus 567 4616 154 3,34 332 F. Witte Fia 632 5196 170 3,27 319 3-jarige koeien, geb. in 1925. Gebr. Bakker Jaantje 2 5151 173 3,36 292 J. Roeper, Eierland Bles 6524 197 3,02 294 J. Plaatsman Zw. b. Bles 5801 188 3,24 309 4-jarige koeien, geb. in 1924. Wed. J. Beumkes Betje 6317 225 3,56 323 J. Plaatsman Witte Puk 6166 224 3,83 303 F. Witte Emma 6232 217 3,48 277 5-jarige en oudere koeien. Jac. Boersen Zw. Puk 10311 343 3,33 306 Gebr. Bakker Zwartkop 7087 253 3,57 340 P.v.Rossem Witte Sien 7585 237 3,12 302 Het volgende geeft een overzicht over de opbrengst in 19274928. Er is een. belangrijke vooruitgang te constateeren. KG. melk KG. vet pCt. 1927 2 j. k. 67 L. 3918 126 3,22 1928 68 L. 3768 119 3,16 Achteruitgang 1507 0,06 150 1927 3 j. k. 47 L. 4520 1928 50 L. 4768 Vooruitgang 248 1927 4 j. k. 40 L. 1928 49 L. Vooruitgang 1927 5 j. k. en ouder 40 L. 5357 1928 109 L. 5626 Vooruitgang 269 142 150 4715 5236 521 150 168 18 3.14 3.15 3,18 3,21 0,03 164 177 3,06 3,15 13 0,09 O Bij de rondvraag kwamen in bespre- ing de voorwaarden waaraan moet wor den voldaan, om rundvee in 't Stamboek opgenomen te krijgen. Formulieren en inlichtingen daartoe kan men bij 't be stuur bekomen. De voorz. gaf hierover een duidelijke uiteenzetting. Ook kwam nog in bespreking een ver zoek van de melkcontroleur om 25 ct. jrer dag meer vergoeding te mogen ont vangen en deze te brengen van f7.50 op t9.per week. De voorz. deelde mede, dat men deze verhooging voor- loopig nog zonder verhooging van de omslag per koe zou kunjmen betalen. Met algemeene stemmen werd hierna besloten het verzoek in te willigen. Hierna werd de vergadering gesloten. o— Na de vergadering deelde de controleur nog mede, dat hij een interessante proef had genomen met melk van een koe van de heer F. Witte. De eerste stralen der afgemolken melk bevatten slechts 0.9 pet. vet, de geheele hoeveelheid 3.25. En dé laatste stralen 8.00 pet. vet. Van welk een invloed het "uitmelken." op het vetgehalte dus is, blijkt hieruit op overduidelijke wijze. Niet ten onrechte zegt men „De laatste drop houdt de bo- terknop." Stierenkeuring. De uitslag van de Woensdag hier ge houden stierenkeuring, wélke nogal eeni- ge belangstelling trok, was als volgt: Tweejarige stieren. 1. „Dora Frans", eig. Stierenvereeni- ging Den Hoorn. 2. „Cornells Constantijn", eig. Stieren-> vereeniging Den Hoorn; gefokt door H. Nobel, Barsingerhorn. 3. „Aris", eig. Stierenvereen. Oosterend. Jarige Stieren. De 10 jarige stieren, die aangeboden werden zijn alle goedgekeurd: 1. „Floris", eig. Stierenvereen. Den, Hoorn, gefokt door J. Schenk. 2. „Frans", eig. C.Kuip, gefokt door Gebr. Koorn. 3. „Cobus Notus", eig. J. Witte, Bloem- wijk, gefokt door C. de Wit. 4. „Albert 8", eig. D. Roeper, gefokt door C. v. d. Noord. No. 1 van de 2-jarige stieren, „Dora Frans", werd in het Stamboek opgenomen o— Omtrent de stierenkeuring deelt men ons nog mee: In totaal werden 13 stie ren aangeboden, een grooter aantal dan ooit werd bereikt. We mogen hierin ze ker een bewijs van de toenemende rund veefokkerij op ons eiland zien. De Stie- renvereeniging „Den Hoorn" kwam met drie stieren uit, twee twee-jarige en één jarige. Een 2-jarige werd goedgekeurd voor het stamboek, waaruit kan worden opgemaakt, dat het een best exemplaar was. De andere werden aangehouden, d. w.z. de afstammelingen werden evengoed erkend door het N.H. Rundveestamboek. Een 2-jarige van Oosterend werd even eens aangehouden. Van de 10 jarige stie ren waren er drie op Texel gefokt. Ze werden alle goedgekeurd voor de fokver- eeniging Texel, omdat de afstamming, de productiecijfers der moeder van alle ruim voldoende waren, hoewel de alge meene indruk nog niet zoo schitterend was. De andere eigenaars waren: de heenen P.Keijser Dz., D.Hin, Prins, „Duinoord", mej. wed. Roeper, P.H.Polder, P. Hin, C. Goeman, Spang. Keurmeesters waren de heeren Schenk en E. Koster Dz., Berkhout. Afbb'jven, s.v.p. i Naar men ons meedeelt, zou het nieuwe fietspad, dat via het Westerslag wordt aangelegd, niet door alle ingezetene^ worden ontzien. Nauwelijks was men met met het teeren van een gedeelte gereed; gekomen, of met fietsen en zelfs met een auto heeft men in een onbewaakt oogenflik gepoogd, het werk weer onge daan te maken. We hopen, dat deze re gelen onder de oogen komen van hen, dié zich aan deze euveldaden hebben schul dig gemaakt en noodigen een ieder uit herhaling zooveel mogelijk te voorkomen. Van fatsoenlijke opvoeding getuigt het allerminst, wanneer men andermans werk in het algemeen belang tot stand ge bracht, willens en wetens vernielt of on gedaan maakt. Overzicht eieren. ROERMOND. In de afgeloopen week was de handel in eieren weer ge heel normaal. .Op de gangbare prijzen van vier tot zes gulden wordt zoowel voor direct gebruik als voor conservee ring goed verkocht. Voor Paschert; zullen we wel geen lager prijzen meer krijgen. De aanvoeren hebben binnen 14 dagen waarschijnlijk hun hoogste punt bereikt. Bij de Coop. Roermondsche eier mijn bedroeg de aanvoer in de afgeloo pen wéék zes miljoen en nog honderd- duizend stuks en werden deze prijzen be steed: klein f4,— tot f4,50, groot f4,60 tot 6,—. Eendeieren f5,— tot f5,70, allesj per honderd stuks. Ons Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer, teSneek Gatepetiel vergiettest; gateplateelook elders in W.-Friesland. Gebrekkelijk gebrekkig, van lichaam. Geelborsie gele kwikstaart. Gelddoodje een doode, waaraan wat te verdienen valt voor dragers en kleedoplegsters. Geld (bijv.naamw.) onvruchtbaar, van planten en dieren gezegd; ook in Friesland. Gemien gemeenzaam; alleen aange- troffen bij Dekker. Geve het vee voeren op stal. Ik zoow gien gerustig uur meer hewwe1 gerustig bet. gerust. Een mole met 'n giegauw term, ge bruikt bij het molenspel; een zeer gunstige stand van het spel. Zou „giegauw" ook „beweegbare kap" kunnen beteekenen o— Wie helpt ons met zijn op- of aanmer kingen? Opbouwende welwillende eritiek is ons altoos welkom. Wie schrijft ons weer eens in echt-Texelsch dialect? Wan neer de woordenlijst, met de publicatie waarvan we hiermee voortgaan, in druk zal verschijnen, mogen er geen grove fouten in zitten en moet ze zoo volledig mogelijk zijn. Wie weet het beter? EIERLAND. Schoolnieuws. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de school te M.-Eierland (vacature- mej. Muste) hebben zich zeven sollicitan ten aangemeld. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 15 koeien, 14 varkens, 31 kalveren, 30 schapen, 7 paarden. Auto in de sloot. De veehouder J. Dijt, die 'smorgens zijn melk per auto naar de haven brengt, ge raakte daarmee Donderdagmorgen in de sloot. Zelf kon hij de „dan|s" nog ont springen. De auto werd met behulp van paarden op het droge gehajald. Bescha digd werd er niet veel, dus liep het onge- val nogal goed af. Haringvlet lek gestooten en gezonken. Tijdens de buien van Woensdag op Donderdagnacht is aan de „Onrust" een Heldersche vlet stukgeslagen en gezon ken. Het net was buiten boord geworpen om haring te visschen, toen door de hooge zee de vlet vol water sloeg. Ze stootte geducht op het strand, zoodat hetj achtergedeelte lek werd en de vlet zonki De bemanning kon zich redden, zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn te be treuren. DE COCKSDORP. Schoolnieuws. Door B.enW. worden sollicitanten op geroepen naar de betrekking van hoofd uer school alhier. We brengen dit in ver band met het feit, dat de lieer M.J.Oele thans hoofd der school, solliciteert naan de betrekking van onderwijzer aan de Ulo (vacature-A.Brak.) DE WAAL. Bcomplant-f eestdag. Woensdag was het een feestdag voor de schooljeugd hier. Er zouden door de kinderen in de Boomendijk, aan de hooge kant boompjes worden aangeplant. Door het polderbestuur van Waalenburg wa ren van de heer Jac. Kikkert Nz., niet minder dan 1400 wilgestekken aangekocht, welke voorraad echter gauw slonk, toen veertig paar kinderhanden zoo vlijtig aan het werx togen, 's Morgens begon de pret al. in optocht ging het omstreeks 9 uur onder geleide van het hoofd dei; school en de onderwijzeres naar dé Boomendijk, de jongens met spaden ge wapend. intusschen bad de heer J.Eelman, dijkgraaf, het terrein nog eens verkend, ien waren door een paar polderarbeiders reeds wat gaten gemaakt, zoodat het planten meteen een aanvang kon nemen. Later hebben de kinderen zelf voor dé gaten gezorgd, en dit ging opperbest. E® werd met animo gewerkt, men wist van geen ophouden, 'loch werd een oogen- olik gepauzeerd om uit te blazen, van welke gelegenheid de jeugd een dankbaar gebruik maakte om een reep chocolade op te peuzelen. Daarna weer aan de slag,, „tuil speed", tot omstreeks half twaalf de laatste stek aan de schoot der aarde was toevertrouwd. Toen ging het, vol daan over zoo'n mooie prestatie, weer schoolwaarts, en vervolgens, na nog een sinaasappel in ontvangst te hebben geno men, naar huis. Zoo'n dag zal de jeugd heugen, meent u niet, lezer? Na jaren en jaren zal het nog zijn: Kijk, die boom daar, heb ik geplant. Pas op als je er aan komt! Een prachtige opleiding tot natuurbescherming. OOSTEREND. De heer J. Omis heeft een dezer, dagen de 4Ue abonnee voor zijn radio centrale ingeschreven. DE MOK. j Goedgeslaagde proefvlucht C VIII W. Het nieuwe Fokker-watervliegtuig, dat hier Maandag arriveerde, heeft bij zijn proefvluchten uitstekend voldaan. Het is daarna weer naar Schellingwoude vertrok ken, waar men er de laatste hand aan zal leggen. De Stoomketel-affaire. De N.V. Veendammer Machinefabriek V.h. J. ten Horn kwam in het bezit der Texelsche Courant van 15 Maart met het ingezonden stuk van de hetr Ch. G. Dontje inzake leverantie van een stoom ketel aan de Stoomzuivelfabriek „De Hoop" te de Waal. Naar aanleiding hiervan hebben wij de eer u te berichten, dat door ons geen bewijs kan geleverd worden, dat de ketel d.d. 31 Jan. is besteld. De Zuivelfabriek „De Hoop" en de heer Dontje hebben ons beide een ketel van 15 M2. aangevraagd; deze grootte zal dus door beide wenschelijk geacht zijn. Be halve 2 van deze hadden we ook in voor- 1 raad ketels van 4, 5, 6, 8, 10, 12, 20, 25, 30, 37, 40, 50, 60, 80, 100 eti 122 M2.! verwarmd oppervlak. Veel van het ingezonden stuk kunnen wij voorbij gaan, wij zijn echter zoo vrij,. U, mijnheer de Redacteur, uit te noodigen onze modern ingerichte ketelmakerij met een oppervlak van bijna !/-• H.A. te komen bezichtigen, kennis te maken met onze Directie en staf kantoorpersoneel. In dien u hiervan een verslag gaf in uw blad, zou dit een goede reclame voor ons l beteeken. Wat provisie betreft: Wij moeten ver klaren dat door niemand, behalve door de heer Dontje provisie is gevraagd of daarop is gezinspeeld.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5