V 1«1 'n prachtcollectie costuums No 4414 Zaterdag 29 Maart 1930 43sl,Jaarganfe IB39IHEEREM-RAAI s gestampte Mnisies C. v. TRIET, den Helder Spoorstr. 126. Tel. 370. voor het voorjaar, Ruime kenze, lage priizen. EE HST E BEAU foor de Zondag. Voor hoofd en hart. De Fiscus op nieuwe wegen. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ :i DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Levensmoeheid is zedelijke armoede, Tot bestuursleden werden benoemd de Spoors Z wi tsVr s c h Vk a 71 COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 cl. Dozolfde advortentlo 4 meal geplaatst wordt 3 maal berekend. BI) abonnement lagere regelpri|s. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Een mooie fluweelzachte huid en geen pukkeltjes, ruwe of roode plekjes, als U 's avonds een weinig Purol goed In de huid wegwrijft. Er staat toch wel een doosje Purol op Uw waschtafeM Verkrijgbaar Ml Apoth y en Drogisten Van Geestdrift en Beginsel. Van de geestdrift moeten wij het heb ben, niet van de futloosheid en onver schilligheid. Al wie leider is of propagan da maakt voor een beginsel, wacht zich wel, de geestdrift te ontnuchteren. Het spontane enthousiasme is het hartebloed, dat onze zaak voedt en tot bloei drijft. De geestdrift staat altijd bovenaan op de lijst van deelnemers. Maar De geestdrift is als een vlam, die hulpe loos uitflakkert, als zij geen voedsel meer vindt. Zij is dan als een vuurwerk, dat een minuut lang de oogen verblindt, en dan nasist in zwarte armoede. Zij is als het zaad op de rotsige bodem, dat par mantig het hoofd boven de grond steekt, vóór nog een ander zaaisel het waagt, en bij de eerste zonnebrand omver- schrompelt. Geestdrift is onmisbaar, maar gevaarlijk is de ondoordachte, die de geestdriftelingi schaadt en de zaak, die hij dienen wil. Er is een geestdrift als van de zoon, die op het eerste woord zijns vaders, om vandaag in de wijngaard te werken, at met 'n „ik ga al" de deur uit is, maar het niet tot de wijngaard brengt. Er is een geestdrift, die op de enthou siaste oprichtingsvergadering als eerste zich aanmeldt, maar straks van de een voudige werksamenkomsten wegblijft. Er is een geestdrift, die het nooit ver der brengt dan het hoera voor het begin sel, maar danook altijd in de beginselen blijft steken. Een beginsel is geen liefhebberij, waar mee men zich af en toe onledig houdt, en dan met hartstocht, maar het is een stug en stoer ding, dat van zijn volgeling de geestdrift der volharding en onbuigzaam heid vraagt. Voor al wat goed en groot, sdioon en heilig is, is geen geestdrift bruikbaar, di|e licht met de dingen omspringt, want die zal op stuk van zaken geen afstand doeq' van een plek, waar zij het hoofd kan, neerleggen; maar een geestdrift, die er bittere ernst mee maakt, de tanden op- eenklemt, en dan volgt overal, waar hei lig moeten aan heilig willen de wegwijst. Zondag 30 Maart 1930. ZONDAG. Evenals de toekomstige eik ligt opge sloten in de eikel, zoo ligt in het tegen woordige onze toekomst. MAANDAG. Een kleine attentie, een gering blijk van goedkeuring, een beetje voorkomendheid, och, het is zoo weinig en kost niets, maar het geeft zoo veel, als de mensch door de sleur der dagelijksche dingen onverschillig dreigt te worden. DINSDAG. Het is met uw leven als met een geld stuk: het krijgt pas waarde als ge er ver standig mee omgaat. WGENSDAG. Voor hen ,die leeren willen, is overal een school. Staring. DONDERDAG. Wie geen rust in zichzelf heeft, doet vergeefsche moeite als hij ze elders zoekt. VRIJDAG. Een dag, die wij bedorven hebben, komt nooit weerom. ZATERDAG. Met ingang van het volgende jaar zal de belastingheffing door Rijk en Gemeente op een andere leest worden geschoeid. In de financieele verhouding van de staat tot de gemeenten zal een ingrijpende ver andering worden gebracht, zoodat de be lastingdruk over alle gemeenten meer ge lijk wordt verdeeld. Thans mankeertdaar nogal wat aan. Woont men te Wassenaar en heeft men een inkomen van f 2000. dan offert men f21.21 aan inkomstenbe lasting tegen f 113.05 bij eenzelfde inko men als ingezetene van den Helder. Heeft men een inkomen van f 5000,—, dan komt men van f52,91 op f473,38. Dat is zeer onbillijk en terecht heeft men gemeend aan deze toestand een eind te moeten maken. Vooral aan minister de Geer komt de eer van deze nieuwe rege ling toe. In de plaats van de gemeentelijke in komstenbelasting en de opcenten op de rijksinkomstenbelasting komt de z.g. „ge meente-fonds-belasting". Deze wordt van alle gemeenten tezamen geheven en wordt begroot op SO a 90 miljoen gulden. In dit gemeentefonds wordt gestort de op brengst der door het rijk te heffen directe belasting, maar het inkomen („gemieente- tondsbelasting"), zoomede de opbrengst van 50 rijksopcenten op de vermogensbe lasting. De gemeenten mogen 80 tot 100 opcen ten heffen op de gemeentefondsbelasting, op de personeele belasting en hoogstens 50 op de hoofdsom der vermogensbelas ting. ingevoerd wordt een z.g. woonforen- zen-belasting, eigenlijk een verteringsbe- belasting, welke niet van het inkomen der betrokkene afhankelijk is, maar van de duur van het verblijf elders (meer dan 90 dagen), huurwaarde gemeubileerde wo ning, etc. lenslotte wordt door het Rijk onder de naam van „personeele belasting" een directe belasting geheven naar de grond slagen: huurwaarde, meubilair, dienstbo den, paarden, motorrijtuigen, pleziervaar tuigen en biljarten. De heffing geschiedt door het Rijk, de opbrengst wordt aan de gemeenten uitge keerd en wel meer of minder naarmate die gemeenten grooter of minder groote bedragen besteden voor de belangrijkste uitgaven, als politie, armenzorg, en lager onderwijs. Het laat zich begrijpen, dat met de be rekening van de juiste bedragen, welke aan de gemeenten uit het gemeenten- fonds moeten worden uitgekeerd, veel tijd gemoeid is en veel hoofdbreken ge paard gaat. Vandaar ,dat besloten werd, de bedragen telkens voor vijf jaar vastte stellen, ue nieuwe regeling zal het Rijk f25000.000 kosten, maar de financieele toestand van het land is wel van die aard dat belastingverhooging hiervan niet het gevolg behoeft te zijn. o Wordt in 1931 tot belastingheffing vol gens deze regelen overgegaan, dan zullen gemeenten met een normale belastingdruk daar weinig voordeel van plukken, inte- genstelling met gemeenten, die om haar hooge belastingen bekend staan. Daar zal men dan tot zijn genoegen een belasting papier met een vermoedelijk belangrijk geringer aanslag ontvangen. Aan de ge meenten, welke thans maar weinig aan belasting behoeven op te brengen, is dan de beurt om een zuur gezicht te zetten. Daar zal men zeker dieper in de beurs moeten tasten. Hoe Texel er uit springen zal? We zul len ons aan een voorspelling niet wagen, maar naar wat we uit bevoegde bron ver nemen, zou Texel vermoedelijk tot de gemeenten behooren, welke bij de nieuwe regeling geen garen spinnen. De belas tingen zijn hier normaal, althans niet hoog, en dus ligt de veronderstelling voor de hand, dat wij van de nieuwe re geling van de financieele verhouding van Rijk tot gemeenten geen vruchten zullen plukken. Met den Helder zal het er beter voorstaan. Wordt de belastingbetaler daar gewoonlijk geducht aan de tand gevoeld, met ingang van 1931 zal het zijn „het daghet in den Oosten het lichtet overal." ECHTE FRIESCHE 20-50ct per ons Van schapenvacht tot heerencostuuin. In een overzicht der wolmarkt over hel afgeloopen jaar merkt „The Statist" op, dat in aanmerking genomen het feit, dal de beste serge op de markt ca. 9 sh. per yard kost en gemiddeld slechts 3'/4 yard voor een heerencostuum benoodigd zijn, een werkelijk prima heerencostuuin slechts 5 guineas (ca. f60) behoeft te kosten. Thans wordt daarvoor door de tailleurs nog 7 tot 10 guineas gevraagd. Wanneer zal ook hier een doorwerken van de prijsverlaging van de grondstof merkbaar kunnen worden op de prijs van het eindproduct? Een „Mooi Texel"-film. De Orion-film-fabriek deelt ons naar aanleiding van 't bericht in ons eervorig nummer mee in principe bereid te zijn een film van Texel te vervaardigen, mits di gezamenlijke kosten door de belangheb benden zelf worden bijeengebracht. Of. deze wijze zou een film van groote pro pagandistische waarde worden verkregen We zouden, heet het verder, interessante Texelsche beelden willen opnemen in de Orion-revue, welke wekelijks in een grool aantal Nederlandsche theaters vertoonc en door plm. 75000 bioscoopbezoekers heid, een speciaal daarvoor af te druk ken copie te gebruiken voor vertooningen gezien wordt. Verder bestaat de mogelijk van de Hollandsche Filmuniversiteit, wel ke instelling ten doel heeft het geven vertooningen van opvoedkundige aard in tal van steden van ons land. Het komt ons gewenscht voor, dat de vereeniging „Mooi Texel" en „T.E.S.O.' deze voor de bevordering van het vreem delingenverkeer zoo zeer belangrijke zaak' eens ernstig onder het oog zien. We ver moeden, dat zoowel het gemeentebestuur als Staatsboschbeheer desgevraagd hun steun niet zullen onthouden, wanneer deze mocht worden gewenscht. Onzerzijds zul len wij gaarne ons steentje bijdragen. Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur. In de Woensdag in „de Oranjeboom" gehouden vergadering ,door de voorzitter van het voorloopig bestuur de heer H. Leber, geleid, werd tot definitieve op richting eener afdeeling van bovengenoem- de vereeniging overgegaan. Het Hoofdbe stuur had reeds meegedeeld, de te stich ten afdeeling te zullen erkennen. Zetelt, thans 37 leden en zes candidaatleden. Hei, huishoudelijk reglement werd artikelsge wijs behandeld en vrijwel ongewijzigd vastgesteld. Veranderd slechts werd art. 7, waarbij het aantal" stemmen der leden bepaald wordt. Oorspronkelijk luidde dit: „Het stem recht der leden in de vergaderingen der afdeeling is aldus geregeld dat leden, die een contributie betalen van f5.— of f 8.één stem, leden die een contributie! betalen van f16.-1— twee stemmen, leden die een contributie betalen van f24.— en hooger, drie stemmen uitbrengen. Op voorstel van de heer K. Kalis werd het_ aantal stemmen niet van de contri butie afhankelijk gesteld, doch zal ieder lid, kweeker of niet, één stem mogen uit brengen. Wij ontvingen waar zeker wel iets voor u bij is. heeren H.Leber, voorz., J. List, S. J. Flens, J.G.van Leeuwen en M.D.Dijt. De behandeling van de beschrijvings- briet voor de alg. vergadering te Haar- iem, op Maandag a.s., gaf voornamelijk waar het betrof de bestrijding van de mudgoedhandel stof tot spreken. Een spe ciaal daartoe door het Hoofdbestuur in-< gestelde commissie adviseert in haar rapport in den vervolge per gladde maat, d.i. strijkmaat, te verkoopen, en, wanneer men anders wenscht, „ronde maat" tel oeschouwen als „strijkmaat" verhoogd met een kop van 5 L. De afd. Heemstede neeft naar aanleiding van dit laatste een; amendement ingediend, waarin het zich hiertegen verklaart. Aan de afgevaardigde ter algemeene vergadering, waartoe de lieer Joh. Parlevliet werd aangewezen, werd opdracht gegeven voor het amen- Jement-Hillegom te stemmen. Nadat nog besloten was de kosten, welke met de oprichting der afdeeling ge paard gingen, hoofdelijk om te slaan eni voorloopig te bepalen op een gulden per .id, werd de vergadering met de beste wenschen voor de groei en bloei der afd, door de voorz. te elf uur gesloten. Examen voor radio-telegrafist. Gedurende de laatste dagen van April en, voor zooveel noodig, in Mei a.s., zal een examen worden gehouden voor het verkrijgen van certificaten voor scheeps- radiotelegrafist le of 2e kl. en 'voor scheepsradiotelefonist. De nieuwe R. K. School. De nieuwe R.K.School is Donderdag morgen door het Gemeentebestuur bij monde van de heer R. P. Keijser Cz., .oco-burgemeester, aan het schoolbestuur, overgedragen en daarop door de Deken van Schagen, de Z.Eerw. heer Guilionard, plechtig ingewijd, welke plechtigheid door verscheiden genoodigden werd bijge woond. We merkten, behalve de heeren, Guilionard en Keijser nog op de heeren geestelijken van de Texelsche parochies, pastoor van Ruijven, van den Burg, als mede diens voorganger, pastoor Nagel, voor deze blijde gebeurtenis speciaal uit Assendelft, zijn tegenwoordige parochie, overgekomen; pastoor Derksen, van Ou- deschild, pastoor Spigt, van de Cocks- dorp; kapelaan Tesselaar, van den Burg; pastoor Van der Burgt, bisschoppelijk inspecteur, van 't Veld, bij Schagejn; de heeren K.Vlaming, Wethouder, C.Jonker, gem.-secr., J.Tiessen, directeur van ge meentewerken, N.Schermer, opzichter, M. Kuip, P. Verberne en C.A.Witte, leden van het R.K.Schoolbestuur, en Mevr. Keij- ser-Bolier en Ds. Vis, leden der Comm.' van toezicht op het L.O. Nadat de schoolkinderen onder gelei de van het hoofd der school ,de heer W, H.Willemsen, en het onderwijzend perso neel in optocht van het oude gebouw naar het nieuwe waren gewandeld, vlaggen meedragend en zingend uit volle borst, en vervolgens zich in de gangen hadden opgesteld, verzamelden zich de autoritei- .en en verdere genoodigden in de ruime hal, waar het eerst door de heer R. P; Keijser Cz., als waarnemend hoofd der

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1