*7 Voor allen die Sukkelen Mijnfoardt's Laxeertabletten Nierwaarschuwingen. Rugpijn Nieren Pilien gemeente het woord werd gevoerd. We laten zijn toespraak hier volgen: Geacht schoolbestuur, geachte aan wezigen. Zoo is dan nu de dag aangebroken, waarop ingevolge uw aanvraag, dit nieuwe schoolgebouw aan uw schoolbestuur zal worden overgedragen. Ik 'heet allen die hier aanwezig zijn, welkom. Het zij mij echter vergund, al vorens tot de overdracht over te gaan, en kele feiten, met de bouw verband hou- dende ,te memoreeren. Toen, nu ruim anderhalf jaar geleden, uw, vorige pastoor, de weleerw. heer Na gel, de besprekingen opende, stond heil Gemeentebestuur voor de keuze óf een nieuwe school te stichten, pf het bestaan* de schoolgebouw aan de 'K+femstraat te vergrooten. Als overheidsorgaan, gesteld over het beheer der gemeentegelden en belast met het dienen in de eerste plaats van de maatschappelijke belangen der in gezetenen, kwam daarbij als vanzelfspre kend de vraag naar voren, wat, uit de, financieele gezichtshoek gezien, de meest aanbevelenswaardige oplossing zou zijn. Inderdaad zou het mogelijk zijn geweest, bij een enghartige uitvoering der bepalin gen van de Lager Onderwijswet, tot een verbouwing over te gaan, die eenig direct: financieel voordeel zou hebben opgele verd. boven nieuwbouw, doch, daargela ten of verdere uitbreiding in de toekomst aanleiding zou kunnen geven tot moei lijkheden, zou verbouwing geleid heb ben tot een indeeling, die te wens Chen overlaat, terwijl andere bezwaren, als licht-inval van de verkeerde kant zouden, zijn gebleven. De oprieffing van deze na deden rechtvaardigden de kostenvermeer- dering, uit de nieuwbouw voortvloeiende, ten volle. Bovendien: uw schoolbestuur, deinsde er niet voor terug van zijn kani.i een financieel offer te brengen: immers uw bestuur prefereerde een nieuw ge bouw, wetende, zooals van uw zijde naar voren werd gebracht, dat daarmede de gemeentelijke vergoeding voor het oude gebouw zou worden prijsgegeven. Of en zoo ja, in hoeverre dit, uw offer van in vloed is geweest op de beslissing van de Gemeenteraad, valt moeilijk te beoordee- len, doch dat de Raad met algemeene stemmen, hoewel door een enkeling een betoog tegen het Biezonder Onderwijs werd gehouden, toch de gelden voor de stichting van het nieuwe gebouw voteerde, zal een genoegdoening zijn geweest voor uw bestuur, zoowel als het dat was voor hen, die de Raad hebben geadviseerd. Als ik mij niet vergis, behoort het el ders vrijwel tot de uitzonderingen, dai de scholen voor het Bijzonder Lager Oni derwijs door de zorg van de gemeente besturen werden gebouwd. Dat uw be stuur op het daartoe strekkend voorstel zonder eenige tegenwerping is ingegaan, jneen ik te mogen beschouwen als een be wijs, dat uw bestuur ten volle vertrouwd heeft ,dat het Gemeentebestuur de bouw zou uitvoeren op degelijke wijze, en aap rechtmatige eischen van uw kant zou w,or den voldaan. Ik voel mij verplicht U, na mens het gemeentebestuur, voor dit blijk van vertrouwen, onze welgemeende dank te betuigen. Op het gemeentebestuur rust te de plicht te zorgen van dit vertrouwen geen misbruik te maken en de bouw tot stand te brengen, zoodanig, dat uw be stuur redenen tot tevredenheid zou heb ben, zonder dat de weldenkende ingezete nen en wie wil hieronder niet gere kend worden te behooren de bouw zou den becritiseeren. Ik spreek de hoop uit. dat het gemeentebestuur hierin geslaagc is. Aan het personeel, dat ons bestuui hierin heeft terzijde gestaan, inzonderheid de Directeur van Gemeentewerken als ontwerper van het bouwplan en de dage- lijksche opzichter, breng ik voor de dooi hen verleende medewerking een woord van dank, evenals aan de aannemer ei diens personeel, die getracht hebben he werk zoo goed mogelijk op te leveren. „Men moet eikaar helpen, dat is de we van de Natuur". Dit mocht ik in een kor tijdsbestek tot tweemaal toe in de plaatse lijke bladen lezen. (Uit de Texelsche Cou rant, „Voor hoofd en hart", 8 Maar; 1030.) Wanneer op dergelijke wijsgeengt citaten gedurig de aandacht gevestigd wordt, moet daarin veelal het bewijs wor den gezien, dat in dat opzicht de maat schappij tekort schiet. Uit het hiervorei cereieveerde moge geconcludeerd worden dat met betrekking tot deze schoolbouu om deze reden daarop niet de aandacht' behoeft gevestigd te worden. Integendeel, doch dat ik niet-te-min dit citaat aan haalde vindt zijn oorzaak in de omstan digheid. dat ik er prijs op stel, te verkla ren, dat met betrekking tot deze school- bouw steeds naar de meergenoemde leef regel gehandeld is. Ik spreek hierbij de- hartgrondige wensch uit, dat ook in de, toekomst van weerszijden naar een goede samenwerking gestreefd zal worden, mede brengende, van uw kant het achterwege laten" van niet strikt noodzakelijke maat regelen, die het onderwijs in de andere deelen dezer uitgestrekte gemeente af breuk zouden doen, en van 'de zijde van het gemeentebestuur het innemen van 'n zoodanig standpunt, dat u zich tot het doen van dergelijke stappen niet genood- met Verstopping of moeilijken, tragen en onregeimatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. zaakt ziet. Wanneer dit ons richtsnoer mag zijn, twijfel ik niet of het zal leiden tot en opnieuw bevestigen een samenwerking, waarvan Texels bewoners, die door de geografische ligging der gemeente meer dan elders het geval is, op elkander zijn aangewezen ook in economisch opzicht de vruchten zullen plukken. Het zij mij thans vergund, -mij ntet een enkel woord te richten tot het personeel, dat straks zijn taak in dit gebouw zal aanvaarden. We leven, het wordt zoo dik wijls gezegd, in de eeuw van het kind. Wanneer wij er op letten, welke maatre gelen al niet worden genomen in hetbe-i lang van het kind en welke financieele offers de maatschappij daarvoor brengt, iigt hier ongetwijfeld veel waars in op gesloten. Doch al deze maatregelen en opofferingen, wat zouden zij uitwerken, ais de onderwijzers zich er niet met hart en ziel op zouden toeleggen de aan hen toevertrouwde leerlingen die kennis bij te brengen, welke toch onontbeerlijk moet worden geacht om hen op te voeden tot nuttige en goede leden der maatschappij Ik hoop, dat de pogingen, die zijn aange wend om dit gebouw, zonder in overdaad te vervallen, zoo aantrekkelijk mogelijk te maken en in de lokalen door dezelver aankleeding een gezellige warm aandoen de atmosfeer te scheppen, er het hunne toe mogen bijdragen om het onderwijzend personeel d% volvoering van hun onge twijfeld moeilijke taak te vergemakkelijken. Geacht Schoolbestuur; in figuurlijke zin gesproken, leg ik thans de sleutels van dit gebouw in uw handen. Derhalve ver klaar ik namens het bestuur der gemeen te Texel, dit gebouw in gebruik te heb ben overgedragen aan het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van de Heilige Joannes de Dooper te Den Burg, voor het geven van gewoon lager onderwijs. Ik heb gezegd. o— Vervolgens sprak pastoor van Ruijven Het is mij een buitengewoon aangena me en blijde taak hier namens het School bestuur dank te mogen brengen aan het: gemeentebestuur voor de wijze waarop het de schoolbouw heeft doen geschieden. We hebben reden tot groote blijdschap, want thans hebben we een goede school om de Roomsche jeugd volgens Room'- sche beginselen op te leiden tot nuttige staatsburgers en staatsburger-essen, tot' goede bewoners van Texel. De menschen nemen gewoonlijk de grootte van een ge schenk als maatstaf hunner dankbaarheid, maar een beter, zuiverder maatstaf moet zijn de gezindheid, waarin er gegeven wordt. We hebben hier danook het ge meentebestuur dank te brengen voor de' aangename, prettige en royale wijze, waarop het ons tegemoet is getreden. Deze school brengt natuurlijk verschei dene plichten mee. De kinderen moeten,- er goed onderwezen, goed opgevoed wor den. Laat ons dus een kort besluit ne men en zeggen: Met Gods genade hopen we ons best te doen opdat de leerlingen- degelijk en solide worden opgevoed tot goede bewoners van Texel, tot groei en doei van ons eiland. o— Hierna had door Z.E. Deken van Scha- gen, geassisteerd door heeren pastoors Van Ruijven en Nagel, de plechtige inwij ding van het schoolgebouw plaats. In plechtige processie ging de celebrant, ver gezeld van de beide geestelijken en mis dienaars, de school om, de buitenmuur net wijwater besprenkelende, vooral de entree van het gebouw, vervolgens .vor-dt het grootste lokaal betreden, dat eveneens met wijwater besprenkeld en evens bewierookt wordt. Na afloop van deze plechtigheid ver eent pastoor van Ruijven het woord aan !-e heer Dun, rijksinspecteur van het la ger onderwijs. Hij brengt dank voor de invitatie er venscht het schoolbestuur geluk met zijn nieuwe gebouw. Heel veel gebouwen als deze aldus de heer Dun, hebben een geschiedenis, welke zich soms kenmerki? door veel lijden en veel strijd. Dit ge- gebouw echter, dat zelfs binnen een jaar - oorbereid, gebouwd en ingezegend werd, kan bezwaarlijk geacht worden een ge schiedenis te hebben. Een groot voor recht is het schoolbestuur ten deel ge vallen. Ik mag als rijksinspecteur wel hulde brengen aan het gemeentebestuur, dat meer gedaan heeft, dan het wettelijk verplicht was. Ik ben er van overtuigd, dat het gemeentebestuur de beste en voor- deeligste oplossing gekozen heeft. Uit breiding van de oude school was toch maar lapwerk geweest. Ik gevoel be hoefte mijn sympathie te betuigen jegens het gemeentebestuur ,da. hier zijn taak zoo onbekrompen heeft ervuld. We behoeven ook dit gebouw maar aan te zien om toe te geven, dat we leven in „de eeuw van het kind". Maar we kunnen ook nimmer genoeg voor het kind doen. Het uiterlijk van het gebouw heeft op het innerlijk der leerlingen een ont zaglijke invloed. In een gebouw als dit- gebeurt veel „vanzelf", wat elders pas met veel moeite gedaan gekregen wordt., Echter van meer belang dan wat en maar aan de buitenkant zit is de aard, van het onderwijs, een taak', welke voor het onderwijzend personeel is weggelegd. Ik wensch ook het personeel geluk met dit gebouw, dat ook op hun werk zijnj gunstige invloed niet zal missen. Ik hoop en vertrouw, dat u uw beste k: achten aan de school zult geven. Dat is trouwens ook plicht, want de ouders hebbe hun beste goed, hun kinderen, aan u toevertrouwd. Gij zult u aan uw taak geven met liefde en lust onder opzien naar God, zood;at ik er niet aan twijfel, o- uw werk zal niet' vergeefsch zijn. Ik herinner mij in een schets van een klokluider :e hebben gele-* zen, van wie gezegd kon worden, dat hij- in de klokken zijn ziel legde, r.iet zooveel, tewijding gaf hij zich, wel 40 jaar lang, aan zijn taak. Wann'eer ge uw taak op gelijke wijze vervult en even-eens uw ziel legt in uw klokken, dan zal uw arbeid zeker gezegend worden. Ik hoop, dat Gods zegen op uw werk rusten moge. o— Pastoor van Ruijven brengt de heer Dun dank voor deze woorden en spreekt de wensch uit, dat de inspecteur bij zijn bezoek aan de school niet alleen het ge bouw maar ook het onderwijs steeds in orde moge vinden. O— Nog voert het woord pastoor Van der Burgt, bisschoppelijk inspecteur. Van de gelukkige menschen op Texel zijn er thans zeker wel twee het geluk kigst, pastoor Nagel en pastoor van Ruij ven. Ik ben blij, dat het werk van pastoor Nagel, waarvoor hij zich veel moeite heeft gegeven, met zoo goede uitslag is bekroond. Texel ligt u nog na aan het hart. U staat wel te Assendelft, maar uw hart is hier. Ik feliciteer u met de be kroning van uw arbeid. Ook u, pastoor van Ruijven, feliciteer ik. U behoort niet tot de pessimisten, die zeggen: We komen er niet, maar even min tot de optimisten, die zeggen: we zijn er al. Uw parool was, als dat van uw; voorganger: Onder Gods zegen doorwer ken. Die zegen hebben we vandaag afge smeekt. Ik hoop, dat die zegen op uw werk moge rusten. De oude school had, een goede naam; zij moge die roem be houden en mogen de kinderen aan de zorgen, aan hen besteed, beantwoorden, —o Hierop sprak pastoor Nagel. Als er een is, die vandaag spreken moet, dan ben ik liet, zoo ving hij aan. Ik ben wel wat jaloersch op pastoor van, Ruijven, nu onder hem het werk vol tooid werd, dat ik begonnen ben. Ik her denk dankbaar, de medewerking, welke ik steeds op Texel -heb mogen ondervin den, eerlijk, flink en royaal. Ik mag me als een gelukskindje beschouwen. Ook aan medewerking van hen, die, wat le vensrichting betreft, naast mij stonden, heett het mij niet ontbroken. Dat heb ik steeds gewaardeerd. 11c heb van alles aangepakt en had graag nog meer willen doen, maar de overheid beschikte an ders en plaatste mij als kapitein op een lekkend schip, te Assendelft, waar het is: pompen ot verzuipen. E-enige geschiedenis heeft het nieuwe gebouw wel, al heeft die zich danook achter de schermen afgespeeld. Toen ik mijn voorstel om een nieuw gebouw te vragen opperde, keek men mij in het Kerkbestuur aan, alsof men het in Keu len hoorde donderen. Men -dacht dat dit; niet kon, maar besloot na veel gepraat met algemeene stermn'en te trachten een nieuw gebouw te bekomen. Thans bele ven we de bekroning van ons werk en; is de gelegenheid daar om het Kerkbe stuur voor de prettige samenwerking har-, teiijk te bedanken. Ge ziet: we komen er wei. ik hoop, dat mijn opvolger mijn werk zal voortzetten. Moge ook hij steeds op prettige samenwerking kunnen reke nen. Hartelijk dank ik het gemeentebestuur dat steeds de zaak eerlijk met ons onder! het oog heeft gezien; met alleen het ge meentebestuur deelt in die dank maar ook de heer C.Jonker ,gem.-secr„ en de heer; J.Tiessen, dir. van gemeentewerken, diéj steeds bereid waren ons met inlichtingen,! raad en daad van dienst te zijn. Tenslotte mag ook een woord van dank worden ge bracht aan de heeren N.Schermer en J. Veldstra ,die als vleugeladjudanten zich van hun taak hebben gekweten. Ik hoop, dat zij allen in de bloei der school, die zegen op hun arbeid mogen zien. o— De heer Willemsen, hoofd der school, sluit met een kort woord, de rij van zekers. Hij dankt, mede namens he. ersone-ei, voor de gelukwenschen. f ;cc gebouw is naar de eischen destijds n.'c,icht merkt ij op, wij zuilen trach ea o baarbij aan te passen. We willeij trachten het oesce te geven wat wij heb ben. Toen twintig jaar geleden de ml oude school in gebruik genomen werd, was mevr. van Rijssen, de toenmalige schoolopzienster, van meening, dat het gebouw er wezen mocht. En thans? Een nieuwe periode is aangebroken. We ho pen van deze school met Gods hulp iets. goeds te maken. Wij beloven u ons best te zullen doen. Pastoor van Ruijven spreekt nog een slotwoord, waarin hij nog dank brengt aan de heeren J. Tiessen, Daalder, die zulk solide werk leverde, en bclTër- jper.-die met het opzicht belast was, én vervolgens uitnoodigt, het gebouw te bezichtigen, van welke gelegenheid een dankbaar gebruik wordt gemaakt. —o Eenige tijd geleden namen we van het gebouw, zooals dat thans is afgeleverd en spoedig in gebruik zal worden genomen, een beschrijving op, zoodat wij thans met een korte beschrijving kunnen volstaan. Het werd aan de Hollewalsweg, hoek Suikerweg opgetrokken, en maakt een buitengewoon royale indruk. Geld noch moeite zijn gespaard om het aan alle eischen, uit bouwkundig en aesthetisch zoowel als uit paedagogisch en hygiënisch oogpunt, zooveel mogelijk te doen beant woorden. Dat men in deze ernstige po ging geslaagd is, moet ieder bezoeker, ,tot oordeelen in staat, onmiddellijk toe geven. Het gebouw heeft een V-vorm, be schikt over ruime lokalen, links en rechts een breede gang, terwijl de ventilatie niets te wenschen overlaat. Goede platen! en kaarten in overvloed, voor een onder wijsman om te watertanden; ook de schoolmeubelen en verdere voorzieningen ter bevordering van een goede gang van', het onderwijs, zijn keurig in orde. In de behoefte aan een flinke spreekkamer vooti het hoofd der school, is knap voorzien.- Reeds de entree geeft de bezoekers 'n beeld van de royale opvatting, welke bij het gemeentebestuur bij de bouw heeft voorgezeten. De hal is groot en zal bin nenkort prijken met de portretten van Z.D.H. de Bisschop van Haarlem en H.M. de Koningin. Tusschen beide portretten! zal in 'n nis nog een beeld van 't H.H.art; van Jezus worden aangebracht. Ramen met veelkleurig glas in lood en de woorden' „Laat de Kinderkens tot Mij komen" scheiden de hal van de ruime speelplaats, met grind overdekt, welke zich achter gebouw uitstrekt. Met behulp van een electrische bel kan men de jeugd het sein geven, dat de speeltijd verstreken is. Kortom: heel de inrichting beantwoordt aan de eischen, welke thans aan een school behooren te worden gesteld. Deze dag zal met recht in de hoofden en har ten der Katholieken op ons eiland, in het biezonder bij School- en Kerkbestuur en het onderwijzend personeel der school -hier, in blijde herinnering voortleven. o Morgen zal belangstellenden gelegen heid worden geboden het gebouw te be zichtigen. Doffe, stekende pijn in de lendenen na inspanning of steken in den rug bij het u oprichten, is soms de eerste waarschuwing van nierzwakte. Spoe dig daarna zult u misschien urine- stoornissen, een vermoeid gevoel, duizeligheid, krachteloosheid of water zuchtige zwellingen kunnen opmerken. Deze verschijnselen kunnen aan duiden, dat uw nieren niet meer goed werken en de onzuiverheden niet uit het bloed filtreeren. Verwaarloos dan zulke verschijnselen niet! Geef zonder uitstel aan de nieren de hulp, die zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en herwin uw oude energie en kracht. Vraag de meening van hen, die ze gebruikt hebben en. er baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2