Texel sell e Courant van Zaterdag 29 Maart 1930, Fijnproevers gebruiken ook KENNEMER MELANGE Prijs 70 cent per pond Texelsche Berichten in vele goede zaken steeds VERSCH verkrijgbaar. Sportnieuws. Zondag a.s., aanvang 12 uur precies, speelt een proef-Adsp.-elftal tegen een elftal uit de Waal. Het is als volgt: A.v.d.Slikke Jac. Helsloo.t, j.Broekman, J.Bruin, G.Witvliet(aanv.) A.Pen P.Kikkert, P.Neijens, M.Vlaming, A. Hui- zinga, W. Ran. Res. J.Bruin. Aanvang 1.10 uur speelt'n tweede proef- elftal tegen Oudeschild. Bela Jac. de Veij C.Ran (aanv.) J.Slikker, P.Bruin, P.Vlaming, J. Molenaar, K. Kikkert, M.Bakkier, P. Neijens, J. Sambeek. Res. H.Boon en N. Huisman. R.K.Tooneelvereeniging I. L. B. voortaan gemengd. In de Donderdag j.l. gehouden alge- meene ledenvergadering werd met alge- meene stemmen besloten, de dames- en heerenafdeeling samen te voegen en het) volgend seizoen met het spelen van ge mengde stukken te beginnen. Giften voor het Witte Kruis. Wed. P.E., den Burg f 1,N.N., den Burg fl.25; H. de R., 't Noorden, f 1. fain. J.H., de Waal, f5. Voorschot Landarbeiderswet. Bij beschikking van de minister van fi nanciën is aan Texel verleend een voorschot tot een maximum van f12.480 ter uitbetaling van het door vier landar beiders benoodigde bedrag voor de ver krijging van een plaatsje. Lagere Landbouwschool. De cursus 1929—1930 werd Donderd dag beëindigd. Van de derde naar de vierde (hoogste) klas werden bevorderd de leerlingenM.W.de Graaf, P.Geense, J. de Visser, G. v. Groningen, P.Kikkert, J.Beumkes, A. Lap Jz., K. Mantje, C. P, Drijver, C. Commandeur en Jac. Roe per Jzn. Ons Texelsch dialect. (Vervolg.) Nag eres „eisoeke". „Bezonders in de krant?", froegmien vrouw, doe ik Weunesdag in de Tesselaar sat te leze. „Zeker weer elektrieke knal- potte en zok zoo wat?" „Wel nin-it, se benne nou wel uut- raasd, denk ik. Nuws kenne ze gien van aolle meer vertelle. Maar ze hewwe het nou over eisoeke op 't Koolstik en de Wilde en in het Noordflak, en dan doen ik mee." „Zei wel", docht mien vrouw, „je het er ok nag al puur an deen." Nou, se had geliek, ik hew mien porsie wel had. Ik hew ok al denes na de kie- vietjes uutkeke, maar de eitjes legge d'r nag niet dik. Vroeger begon je as jonges al in Maart mit de heenseier en dan socht je aolle dage tot de lammerrnarkte toe. Het lest kwamme de staoreitjes en de kokmeeuweier op de Hors. Wat kon je dan een gaarnfeste hewwe in April van kieviete en van heende. Kragemakers en mareis leidde ok nag al goed bee, maar tjerke en lieuwe niet. Heenseier mag je de leste jare heele- gaar niet meer soeke, dat zelle de jagers wel deen hewwe, maar ze skiete de teu gels aolle jare nag maar. As je nou de eerste heeneier deres soeke mog, so dat; gien kwaad doen. De heendekukeltjes kwamme dan wat later uut en wazze wat later vluchtig. De boeren sooe dan ok' wat minder klage over het frete vangarst en arte deur de heende, denk ik. Die au- moed begint pas, as de jonge heende vliege kenne. Len hoop feugels benne minderd, maar Tessel is aars as vroeger. Doe kon je op skaasse deur de Hemmer recht op de. Burg an; nou staat er in de tochte temet gien water genog. Feugels houe niet van, droog land; je siet temet gien kragema- ker en gien marei meer in de Hemmer en in de Grie. 'c Nuwweland was vroeger een see ge liek in de winter en nou ken je d'r wel op je koese deurloope. De leste jare heli er gien kragemaker en gien kluut meer broed op de Butterstikke en doe wee nag jong wa'zze, had je de eier temet foor 't opsoeke. De flakke in de nolle benne ok biendroog. Weet je nag, eisoe- ker, dat er dartig jaar lede een berg waarde zatte in het Zooneflakkie, in het Natte flak en in Biezebossche? Je siet er nou miskien ok nag wel eres ien, maar die sit dan in een koliekie. De Nuwwe sloot suugt aolle nolle droog; ouwe Piet Kok had wel geliek, toe-n-ic! seide: „Heid, heid, niks as heid". Dat; was, doe ze de sloot maakte en kiek nou eres in Bodekamer en in het Heidflak, ot er nag witte klavers groeie. Vroeger haalde ze-n-er vrachte lekker hooi fan- daan. Ja, de swartkoppe en de kokmeeuwe benne ok niet mak, maar Klaas Boon sit ze de leste jare nag aol na. As je dieeier nag eres proeve wil, ken je bee him te recht. Je ken er dan van op an, (dat se zoo skoon as sulver benne. Wat minder meeuwe is een goed ding. En as de Belze en Fransozc en Spanjole dan eres op We uwe om onze kieviete, ma reis en tjerke te skiete, sooe er nag wet meer feugels op Tessel kommte. ST1ENEPIKKER. „Het Dubbel Tij." We ontvingen het eerste nummer van „Het dubbel tij", officieel orgaan van de V.V.V. „Helder's Belang", uitgegeven door de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer. Het zal van Maart tot September maan delijks verschijnen, gedurende het bad seizoen iedere week. Abonnementsprijs f 0.50 per jaar. Losse nummers f0.05. Het heeft ten doel, wat voor de hand ligt, de bevordering van het vreemdelin genverkeer in het belang van den Helder, in dat van de badplaats Huisduinen in het biezonder. „Het Dubbel Tij" zal in de eerste plaats het badnieuws bevatten en verder alles ,wat voor de vreemdeling vaneenig belang kan zijn. De redactie hoopt door midder van dit nieuwe courantje een zekere band te leggen tusschen de bad plaats en haar tijdelijke bezoekers. Wanneer het „regent" (d.w.z. badgas ten, vreemdelingen,, „regent") te den* Helder en Huisduinen, drupt het vast en zeker op Texel. Daar hebben we mijn heer Veraart en de K.L.M. met haar met ijs beladen vliegtuigen niet voornoo- dig. Vandaar dat we gaarne herhalen ons „Welkom, Vreemdeling", ook waar het dit nieuwe periodiekje betreft. „Het Dub bel Tij" is een net verzorgd blaadje, dat) honderden en nog eens honderden vreem delingen de weg moge wijzen naar „het hooge Noorden", naar Huisduinen en zoo het kan naar Texel eveneens. OUDESCHILD. Overgangsexamen. De jongeheer K. Vlas, leerling der ambachtsschool te den Helder, deed mei) gunstig gevolg overgangsexamen van de 2de naar de 3de klasse. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 21 varkens, 32 koeien, 28 kalveren, 2 paarden, 35 schapen. Een eigen gebouw voor de S.D.A.P. op Texel. Op de pas gehouden vergadering van de afd. Texel der S.D.A.P. werd de kwestie van een eigen gebouw ter spra-i ke gebracht. De afdeeling, zoo wordt aan het „Heldersch Volksblad" gemeld, heeft steeds met moeilijkheden te kampen, wan neer het op vergaderen aankomt, zoodat deze aangelegenheid zeer urgent is. Een teekening is reeds gemaakt; de kosten worden geraamd op f 4000, „Neptunus." Naar we vernemen geeft het plaatselijk Nut „Neptunus" Zondag haar laatste avond in dit seizoen. Bedriegen de voor-: teekenen niet, dan zal het wel de aller- laatste avond zijn. Voor deze avond is 'n, zeer variëerend programma opgemaakt, tooneelen, voordrachten, enz. We meenen te weten, dat een en ander door be proefde krachten wordt opgevoerd. De avond wordt besloten met bal en daar; men tegen entree toegang kan verkrij gen, verwachten wij wel eenige belang-, stelling, hetgeen het Nutsbestuur zeer ze ker welkom zou zijn, daar de financiën er niet rooskleurig voorstaan. Mistsignaal. Met de werkzaamheden voor het plaat sen van het mistsignaal is een aanvang; gemaakt. Het signaal wordt geplaatst naast de mast van de stormwaarschu- wingsdienst. Zoo oppervlakkig zou men zeggen: Waarom niet op het eind van het havenhoofd?, doch daar zullen wel ge gronde redenen voor zijn. OOSTEREND. Predikbeurten Ned. Herv. Gemeente. Op verzoek vermelden we even, dat de, dienst in de Ned. Herv. Kei'k alhier mor genochtend om 10 uur aanvangt (dus niet te 3 uur uur, zooals afgekondigd werd.) Anti-Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje." Aten schrijft ons: Maandagavond hield de Anti-revolutio naire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" haar jaarvergadering in het ge bouw voor Chr. Belangen alhier. De vergadering werd geopend met ge zang, het lezen van Ps. 97 en gebed. In zijn uitvoerig openingswoord wijst cle voorz., de weled. heer H.P.Bolt, er op, dat we in een ernstige tijd leven nu. de revolutie overal de kop opsteekt en met name in Rusland, zulke vreeselijke toestanden te voorschijn roept. En nu schijnt het wel, alsof Rusland zoo ver weg is, maar dat is niet het geval, want dezelfde revolutiebeginselen worden ook in ons land gepredikt. Wat is het commu nisme anders dan de doorwerking van de beginselen van het socialisme. De geloofs vervolging in Rusland is een noodwendig gevolg van een beginsel van hen, die hun hand hebben opgeheven tegen de Al machtige. En nu wijst men er wel op, dat zulks niet de bedoeling is, maar ook hier blijkt, dat de menschen gedreven worden door hun verkeerde beginselen. Zoo is ook het gevaar van hen, die roe pen om vrede, zeer groot, want men wenscht de vrede niet te zoeken in de weg, door God aangewezen, maar men heeft de vrede als een nieuwe god uitge vonden, waarvoor men gaat knielen. Voor op staat Gods gerechtigheid en bij God zijn alle menschen samen minder dan 'n druppel aan de emmer m.aar van Gods gerechtigheid wenscht men niets te weten. Zoo is ook het streven van School en Vrede verkeerd, die alle oorlogsver halen uit onze geschiedenis brandmerkt en ook het soldaatje spelen der kinderen. Gods daden, ook in onze geschiedenis, wenschen wij te verhalen en de groote mannen, zooals De Ruijter en Tromp, die God ons geschonken heeft, en die hun leven hebben veil gehad voor hun vader land, wenschen wij niet te vergeten. E>e bewering, alsof Christendom en so cialisme kunnen samengaan, is gebleken niet te kunnen bestaan. Wel heeft men 't geprobeerd, maar wat is er van terecht; gekomen? Dit, dat de Christen in de so cialist is ondergegaan. Evenzoo is het met de Christen-Democraten, die met hun program van vrijhandel, staatspensioen en nationale ontwapening blijk geven, dat ook bij hen het materialisme de bo ventoon voert. Ook zij verlaten Gods Woord, wanneer zij de vrede boven alles stellen. Oorlog is wel vreeselijk, maar is soms noodig. Wanneer men de Bijbel ernstig leest en niet gebruik maakt van enkele uit hun verband gerukte teksten, zal men wel van zijn verkeerde meening moeten terugkomen. De strijd wordt scherper. Twee partijen blijven er slechts over, n.l. de Revolutionairen en de Anti revolutionairen. Wake ieder, vooral in eigen gezin, voor de eere Gods. Na deze inleiding van de voorz., werden de verslagen gegeven van secr. en pen ningmeester, en afgevaardigde naar de Deputatievergadering. Als bestuursleden werden her -en gekozen de heeren: A.v.d. Brink, Joh. Daalder en J.C.Dogger. Met dankgebed werd de vergadering gesloten. Politietoezicht ge wenscht. Maakten we onlangs melding van staaltjes van ergerlijke baldadigheid te Oost, thans moet weer van verkeerde praktijken hier bericht worden gedaan De auto van de heer Daalder, van de Cocksdorp, die hier eenige tijd bij zijn vader vertoefde, werd door ondeugende bengels van zijn plaats gereden, waar door ze materieele schade opliep. Hoe lang zullen we het hier nog zonder poliJ tietoezicht moeten stellen. Het loopt zoo langzamerhand de spuigaten uit. Zal de Raad van de gelegenheid tot herstel van het onrecht gebruik maken 3 Wij wachten af. De heer A. Dros Albz. en ondergetee- kende, beiden met 'n staat van dienst van meer dan 25 jaren als regent van het Algemeen Weeshuis, zullen moeten heen gaan, wanneer het onrecht niet wordt hersteld. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, J. G. KOOIMAN, den Burg—Texel, 26 Maart 1930. DE WAAL. Examens. Bij het Woensdag gehouden eind-exa men Rijkslandbouwwinterschool werd het einddiploma uitgereikt aan onze plaatsge noot F. Keijser. WAT NU? Door 'n ambtelijk misverstand bleek 't mogelijk, dat wij, onder dagteekening van 19 Maart, van de Raad van State het be richt ontvingen, dat wij in de gelegenheid zouden worden gesteld, memoriën en bewijsstukken in te zenden, zoodra on/e' zaak in de afdeeling „Geschillen" in be handeling kwam, terwijl reeds 8 Maart daaraanvoorafgaande door de Minister v. Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken' daartoe gemachtigd door Hare Majesteit' de Koningin, vvas beschikt, dat, gezien de ambtelijke inlichtingen, geen termen voor vernietiging aanwezig werden geacht. Maar daarmee is het onrecht niet onge daan. De heer S. C. Eelman heeft zijn man daat ter beschikking van de gemeenteraad gesteld. Reclame en Stoomketelaffaire. Aan de Redactie van de Texelsche Cou- rant i Naar aanleiding van de ingezonden stukken van N.V. Veendammer Machine fabriek en de heer W.H.Lap, het volgende. E>e N.V. Veendammer Machinefabriek kwam in het bezit van de Texelsche Cou rant, welke ik haar toezond. Ook dit nummer zal ik de heer Ten Horn toezenden. U schrijft geen bewijs te kunnen leveren, dat de stoomketel aan u 31 januari besteld was. Wie vraagt u dat bewijs te leveren? Nu u de opdracht verstrekt is en u ze ker bent van levering, bericht u. dat eerst) op 22 Maart. Als u reëel geweest was, liadt u dit op 4 Februari moeten berichten aan aan deelhouders en bestuur, na afloop en be sluit eerste vergadering. Dan geef ik u de absolute verzekering, dat u niet voor leve ring in aanmerking was gekomen. Wie heeft er belang bij, of u dat biewijn zen kan ot niet? Ündergeteekende kan u echter wel be wijzen, dat u bedoelde ketel in opdrrachtj had op 31 Januari 1930. Wie heeft zich hier vergaloppeerd, mijnheer Ten Horn, of bedoelde u een andere ketel? Wie lacht daar? Op 28 of 29 Januari kreeg u be> richt van schrijver dezes omtrent ge- wcnschtc ketels. Door dit schrijven was u er wel van overtuigd, voor wie de ketel bedoeld was. U schrijft, dat ik deze grootte wensche- 1 ijk achtte. Neen, ik heb u geen grootte gevraagd, niet anders dan van 12 tot en met 20 M2. verwarmingsoppervlakte vol gens annonce en u had niet anders voor radig dan 15 en 20 M2 Cornwall-type. Dit type vroeg ik. Neen, mijnheer Ten Horn, de zaak niet verdraaien, de fabriek heeft later niet anders gevraagd dan 15 M2., omdat geen ander fabrikant die in voorraad had, en mijnheer Ten Horn had deze wel, be- grijpt u. iM*»* r-e andere ketels zullen we hier maar buiten beschouwing laten, is echter een' goede reclame. Of u zou ook kunnen aan raden staande Schotsche Lancashire, of Cochram, mogelijk wel een Varrowketel. Dit laat ik echter gaarne aan u over. Veel van het ingezonden stuk kunt u voorbij gaan, zeer terecht, ik ken personen,, die krom praten, wat recht geschreven is. Per brief wil ik u dat wel mededeelen, U noodigt de redacteur uit, om bij u alles te komen bezichtigen. Uw uitnoodiging zou mij zeer sympathiek toeschijnen, als u ook vermeld liadt, dat alle reis- en onkosten door u worden vergoed. Uw staf-kantoor-personeel verwijs ik naar mijn ingezonden stuk. Aangezien u hierop niet verder inging, was mijn toe lichting juist. Wat provisie betreft, heeft niemand u anders gevraagd. Indien het wel zoo is, moet u dit niet schrijven in de courant. Er zijn echter twee soorten provisies, mijnheer Ten Horn, u mogelijk wel be kend. Ja, Dontjc heeft u om provisie ge vraagd, dat is zuivere waarheid. Of dacht u misschien, omdat uw naam J. ten Horn is, dat ik moeite zal doen om uw fabrikaat juist te plaatsen. Uwï ketel komt wel uit een moderne werk,-i plaats, maar staat ookonder rijkstoezicht, evengoed als alle andere fabrikaten. Wat betreft verdachtmaking of smaadschrift als men in een glazen huis woont, moet; men niet met steenen gooien. Bewijs le veren voor ketelopdracht op 31 Januari zal ik u adres opgeven. Weled. Gestr. Heer Mr. Camphuis, Officier van Justitie, Arrondissement-Rechtbank, Blijhamster- straat, Winschoten. Hiermede heb ik uw ingezonden stuk punt voor punt behandeld. Gaat u nou ook eens eerst zakelijk op mijn ingezon den stuk in van 15 Maart, het antwoord vvas gelijk een groots nul op een stem biljet. Dit is ook mijn antwoord aan de heer W.H.Lap. Op rechtstreeksche be schuldiging gaat u immers niet in. Mijn heer Lap, als u dit persoonlijk gebeurt,, in vergadering, gebruikt u groote woor den. En schriftelijk missen ze imrrters alle; grond. U, mijnheer de redacteur, nogmaals dankend voor plaatsing en u voorspoe dige reis naar Veen,dam toewenschend. CH. G. DONTJE. De Waal—Texel, 26-3-'30. Ook wij zonden een exemplaar, het geen gebruikelijk is, Red.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5