Texelsche Courant van Zaterdag 5 April 1930, Wasch Uw haar Fijnproevers gebruiken KENNEMER MELANGE U ook? TWEEDE BLAD Prijs 70 cent per pond Texelsche Berichten In De Ruyter's Kamer In vele goede zaken steeds VERSCH verkrijgbaar. Gemengd Nieuws Staat der Gemeente-eigendommen. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat een afschrift van den staat van hetgeen naar het burgerlijk recht eigendom der gemeente is, tegen be taling der kosten, ter. gemeentesecretarie verkrijgbaar is. Texel, 4 April 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, R. P. KEIJSER Cz., Loco-B. De Secretaris, JONKER. Overzicht eierhandel. Roermond. In de afgeloopen weekwas de handel in versche eieren tamelijk wil lig. Men is begonnen met het geven van orders voor de Paaschdagen. Indien even wel kalkers en koelers van eieren niet in de markt waren, zou de productie niet ge heel opgenomen kunnen worden. De prijzen variëeren momenteel van f 4—5.50. Voor witte eieren van 58—60 gram wordt op de veilingen en markten van 14.50—4.80 betaald. De aanvoeren hebben het hoogste punt bereikt. Bij de Coöp. Roermondsche Eiermijn was de aanvoer in de afgeloopen week 7 miljoen stuks. Men betaalde onderstaande prijzen voor kleine eieren f4—4.40; groote eieren 14.50—5.50; eendeneieren f4.50—5 per 100 stuks. Overzicht wolveehandel 27 Maart2 April Omtrent de wolveehandel zijn de be richten niettegenstaande het vaak zeer korte aanbod toch „iets" minder, o.a. te Leeuwarden, Rotterdam en Groningen. Leiden was bij nogal groote aanvoer ook traag, terwijl de prijzen zich niet geheel staande konden houden. Te Sneek waren de jonge vette schapen nog goed te plaat sen, doch de „oude" golden iets minder. Purmerend gaf ook slechts een matige handel. Uitvoer van wolvee. Aan het „Statistisch Overzicht" over de uitvoer van landbouwproducten in Febr., samengesteld door de Ned. Land bouwhandelskamer, ontkenen we, dat België voor schapen en lammeren de eenige afnemer was. De uitvoer was iets ge ringer dan in Jan. en bedroeg 533 scha pen, ter waarde van f 11000,en 22 lammeren. Paardensport. De leden der Texelsche Rijvereemging en tal van andere paardensportvrienden zullen zich herinneren, dat de demon stratie van de Rijvereeniging „West-Fries land," hier in de nazomer van 1929 ter gelegenheid van de paardensportfeesten' gegeven, onder leiding stond van de in structeur C. Aarsen, te Oudesluis. Naar we thans uit St. Maartensbrug vernemen, is hij in een gehouden ledenvergadering met meerderheid van stemmen bedankt, terwijl de heer C. v. d. Sluys, secr.-pen- ningmeester, als zoodanig ontslag nam. We deelen dit hier mee, wijl beide hee- ren na de voorzitter van „West-Fries land", de heer G. Schoorl Pz., tot de stichting van een rijvereeniging hier de stoot hebben gegeven. De "Schager Courant" bericht ons nog het volgende Zoowel de heer Van der Sluys in zijn functie van secretaris-penningmeester, als de heer Aarsen in zijn kwaliteit van in structeur hebben de vereeniging vanaf de oprichting zeer vele en niet te onderschat ten diensten bewezen. We weten niet precies wat de oorzaak is geweest, welke het bedanken van deze heeren ten gevolge had, 'maar wel zijn wij, en velen met ons er van overtuigd, dat de vereeniging met het heengaan van deze hoogst ijverige menschen, die tijd noch moeite hebben ontzien om „West- Friesland" vooruit te helpen en te steu nen, een groot verlies heeft geleden en daarom betreuren wij het, dat niet alles in het werk is gesteld om juist hen voor de vereeniging te behouden. jeugdherberg „Den Helder" op komst. Nu Texel aan de slag. In de Dinsdagavond te den Helder daartoe belegde vergadering werd defini tie! tot stichting eener Heldersche Jeugd herberg besloten. Naar de „Heldersche Courant" ons meldt, stelt men zich voor het volgend jaar de instelling gereed te hebben. In het bestuur, dat zeven leden tellen, zal, zullen zooveel mogelijk alle richtingen en gezindten worden vertegenwoordigd; Een ingezetene van den Helder heeft f 800 bij elkaar gebracht, terwijl verscheiden vereenigingen en particulieren bedragen hebben toegezegd. De contributie werd vastgesteld op f 1.— voor personen en op t 5.voor vereenigingen. Men heeft verscheiden gebouwen op het oog (het Oudemannenhuis aan de Breedstraat, School 11 aan de Oostslootstraat, een der weeshuizen te Huisduinen, enz.) Het Oudemannenhuis zou voor f3000 te koop zijn, men heeft voor f 1000 in kas en zou voor f2000 hypotheek moeten nemen, wat voor eenvereeniging wel mogelijk wordt geacht. o— Ziezoo, dat zaakje rolt.. Wilt ge er meer van weten, vraag dan aan de heer A. Zuidervliet, (Dijkstraat 43 den Hel der), die een enthousiast jeugdherberg man is en u zeker gaarne van dienst zal zijn (postzegel voor antwoord insluiten.) Nu is de beurt aan Texel, dat herhalen we de ontbrekende schakel heeft aan te brengen tusschen de jeugdherberg op Vlieland en die welke te den Helder in wording is. „Er wordt aan gewerkt", schreven we in onze „Vraagbaak voor Vreemdelingen". Zij het resultaat goed, dan is het loon zoet. Oud-Texelsche prenten. De belangstelling, welke onze eerste serie oud-Texelsche prenten, reproduc ties van Pieter van Cuyck's gravures, ver mochten te wekken, gaf ons aanleiding een tweede serie gereed te maken. De origineelen werden ons door een plaats- 1 genoot welwillend afgestaan. In de handel zijn ze niet of hoogst moeilijk te beko men, en, zoo men ze koopen kan, wordt er een schrikbarend hooge prijs voor be dongen. Een bedrag van f 25.zooals ons gevraagd werd, heet dan „voor een appel en een ei." o— Van deze prenten bieden we thans onze abonnees reproducties aan. We drukten ze met veel zorg op kunstdrukpapier, plakten ze op een royaal passepartout en stelden de prijs op slechts f0.30 per exemplaar. Maandag hopen we een deel van de oplaag geheel gereed te hebben. Vijf prenten verschenen reeds: 1. Den Burg; 2. De Waal; 3. De Weezenputten 4 en 5. Oudeschild. Thans verschijnen: 6. De Schans op Texel (1760); 7. Den Hoorn (zonder da tum); 8. Het Eierlandsche Huis (1784); 9. De Westertoren (1754); 10. Oosterend (1768.) Postbestellingen worden uitgevoerd na ontvangst van het bedrag, verhoogd met 10 ct. voor porto en prima verpakking. DEN HOORN. Uitvoering Christelijke Zangvereeniging „Concordia" van Cocksdorp. Bovengenoemde zangvereen. gaf j. 1. Dinsdag een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk alhier. Het programma, dat vrij uit gebreid was, werd echter vlug afgewerkt en daar deze vereenjging nog betrekkelijk jong is, stelde men er zich waarschijnlijk niet te veel van voor, doch dit is integen deel zeker alle aanwezigen meegevallen. Aan het slot dankte de oud-directeur, de heer Blom, de aanwezigen voor hun aandachtig gehoor. Hij gat als zijn mee ning te kennen, dat de geringe opkomst hieraan was te wijten, dat de meesten dachten met een 1 Aprilgrap te doen te hebben. o Indien echter „Concordia" weder een reis naar hier aanvaardt, zal de opkomst zeker veel grooter zijn. DE KOOG. Om het behoud en ter versterking onzer duinen. „Onze duinen scharen zich ten tegen weer", zoo vangt een befaamd schoollied aan. De mensch is er echter voortdurend op uit die duinen te behouden niet alleen, maar te verstreken tevens. Zoo meldt men ons het volgende: Werden ter bevordering van de aan stuiving tot nu toe uitsluitend schermen van riet en rijshout gebezigd, dit jaar worden voor het eerst op verschillende plaatsen van 't strand, o.a. bij de Slufter, voor dit doel dennentakken aangewend. Daar 't materiaal door het Staatsboschbe- lieer verstrekt wordt, bereikt men door de toepassing van dit nieuwe middel van zelfsprekend een niet onbelangrijke bespa ring. Verwacht wordt, dat de dennen- schermen in doelmatigheid niet voor riet en rijsschermen zullen onderdoen. Schoolnieuws. Voor de eerste klasse der openbare lagere school alhier hebben zich zeven leerlingen aangemeld. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 28 koeien, 14 varkens, 39 kalveren, 26 schapen, 1 paard. Een Mistsignaal dat niet mis is. Donderdag heeft het mistsignaal proef gedraaid en zijn geluid doen hooren. Wanneer men bij de boot staat maakt 't ding zulk een lawaai, dat men niet met elkander kan spreken. Bij mist zal het zeker op groote afstand te hooren zijn. en moet het voor de visschers gemakke lijk zijn, de haven te vinden. (We hebben het signaal in den Burg duidelijk ge hoord. Red.) „Neptunus." De schelpenzuiger „Neptunus" alsmede eenige tjalken zijn deze week in de haven gearriveerd. De „Neptunus" gaat hier in de nabijheid schelpenzuigen, doch het weer was in het laatst der week te ruw en zoo was men gedwongen binnen te blij ven. Pastoor Stolk. Op 14 April zal het 25 jaar geleden zijn dat pastoor Stolk eenmaal pastoor alhier, later te Vlissingen het pastoraat van de St. Catharinakerk te Amsterdam aanvaardde. Het ligt voor de hand, dat in de tijd van de Groote Vasten geen viering plaats heeft, maar op 2e Paasch- dag zal het zilveren jubileum weidscher ontplooiing vinden. De „Tijd" wijdt aan dit jubileum van de dichter van „Het Kerkje bij de Zee" een uitvoerig artikel, waarin pastoor Stolk geteekend wordt als een geëerde Amsterdamsche figuur, een vaardig journalist, een goed priester, een man, wiens prettige eigene persoonlijkheid men zich niet denken kan, zonder zijn priesterschap. Het moet altoos een biezonder voor recht zijn te mogen samenwerken met deze nobele geest, van wie kalmte, rust, idealisme en zekerheid van vertrouwen uitgaan en niet het minst menschelijke hartelijkheid en priesterlijk meeleven. Het 25-jarig pastoraat zal op 2e Paasch- dag kerkelijk gevierd worden met Hoog mis en receptie. Op 2e en 3e Paaschdag zal de jubilaris bovendien gehuldigd wor den in twee feestelijke bijeenkomsten, in zijn Broederhuis, door zijn initiatief en arbeid tot stand gekomen. DE WAAL. Is uw autogarage in orde? Eenige autobezitters hier hebben een procesverbaal opgeloopen, toen bij in spectie hunner gagrages bleek, dat ze herhaalde waarschuwing ten stpijt niet aan de bepalingen, in de gemeentelijke politieverordening vervat, beantwoordden. Laat dit een aansporing zijn om de boel nu spoedig in orde te brengen. Dat be spaart u geld en last. TEXELSCHE NOVELLE. door D. DEKKER (1864). 13. Te hooi en te gras had hij eenige rechts kennis opgedaan, maar hij begreep, dat, als licht moest schijnen voor de menschen, liet niet sterk genoeg zou bevonden worden; daarom had hij beslo ten om het te doen opgaan voor de boeren, en daar hij geen beter asyl kon vinden voor zijn schuld- eischers, en wie hem misschien om an dere redenen zou willen zoeken, „skoor hij op Texel de skepe, dat 't sonde en skande ,dat 't verschrikkelek was." Door in en bij alles de neus te steken, was hij, kort na zijne vestiging op het eiland, reeds tamelijk op de hoogte van de positie der voornaamste bezitters van landerijen, huizen, vaartuigen, enz. Veel van deze kennis deed hij op, door „in de gemienen heerd van „de Zeuve Provin cies," het „Moriaanshoofdj", of van ande re herbergen, zich gemeenzaam te rui ken met de gewone bezoekers, waardoor hij, ,,'n Meneer", het hart stal van vele Texelaren; want de op deze wijze verwor vene vrienden zeiden, dat hij ,,'n gemiene kerel" was, waardoor zij wilden te ken nen geven, „dat i niks niemendól groos was voor 'n Meneer van butene, che op e studisie lege had", in het kort, daf hij zeer gemeenzaam was. Mijnheer Asinus had van „Antje Jooste's Kees", die altijd, „eevig en urfe- Iek" in de herberg zat, vernomen, dat de weduwe Buzekool „er warmpies inzat" en een mooie dochter, ,,'n heel knap meike", had, dat „veul senijigheid" voor de stuurman van het admiraalschip ge voelde en met hem wilde trouwen, maar dat hare moeder dat niet wilde toe staan. De practizijn had dit onthouden, hij zocht en vond gelegenheid het meisje te zien, en stond verbaasd en getroffen' over de schoonheid van dit natuurkind. Dien schat moest en zou hij bezitten; maar eerst nauwkeurig onderzocht hoe groot het vermogen der moeder en bij ge volg ook van de eenige dochter zou zijn, wanneer de weduwe Buzekool het tijde lijke met het eeuwige verwisselde. Dit onderzoek had zeer bevredigende uitkomsten; het kwam er nu maar op aan, om zich bij Aafke's moeder in te dringen. Gereede aanleiding hiertoe vond hij in ecne toevallige omstandigheid. Op ze kere morgen, kort nadat hij dc weduwe: Buzekool's dochter gezien had, trad „Antje Jooste's Kees" bij mijnheer Asinus binnen; hij groette de practizijn als vriend zooals hij dat in de herberg steeds deed,' verhaalde ,dat hij, bij het doorzoeken van oude papieren ontdekt had, dat hij liet recht bezat om een rijweg aan te leg gen over de landerijen aan de zijne gren zende; dat hij daarom begonnen was dien rijweg te maken, maar nu hierin verhin derd werd door de eigenares, de weduwe Buzekool. De practizijn, die inzage der stukken nam, ontdekte weldra, dat zijn vriend „Antje Jooste's Kees" volstrekt zulk recht niet bezat, maar ee;ne te goede gelegenheid deed zich daardoor voor om met de moeder van het schoone Aafke kennis te maken, en door het win(ncn van het geschil bij haar in gunst te geraken, dan dat hij de bezoeker zijne bevinding dadelijk zou hebben gezegd. Hij veinsde dus groote belangstelling in de zaak, en beloofde hem, dien dag de weduwe nog te zullen spreken. Te Breda werd de 18-jarige mej. C. Z., uit Oosterhout, die met haar auto te gen een boom reed, waardoor haar groot moeder uit de wagen geslingerd en ge dood werd, vrijgesproken. Te Doetinchem werd Op initiatief van het gemeentebestuur de eerste booin- plantdag gehouden. De loco-burgemees ter hield een korte toespraak. Na afloop werden de kinderen onthaald. Op 14 December 1929 wierp J.K., achttien jaar, arbeider te Vleddcrveen, (Onstwedde) opzettelijk een metalen draad over eenige draden van het boven- grondsche electrisch net, met het gevolg, dat er kortsluiting ontstond, twee draden, doorsmolten en op de weg vielen, met het gevolg, dat de 10-jarige W.H. met de draden in aanraking kwam en op slag werd gedood. Eisch één jaar gevangenis- strat. Het Drukkersweekblad waarschuwt voor het in relatie treden met Jac. Visser, zich noemende kruidkundige en wonende Daniël Willinkplein 12, Amsterdam. BUITENLAND. Te Potsdam zijn drie gevallen van papegaaienziekte geconstateerd bij een familie, die een pas geïmporteerde pape gaai had gekocht. De behandelende arts werd eveneens ziek en overleed. Een' 51-jarige verpleegster, die hem daar ver pleegde, is kort daarop gestorven. Ook besmetting door patiënten onderling is dus mogelijk. De invoer van papegaaien is ten strengste in België verboden.. Er wordt 'n uitzondering gemaakt voor papegaaien en parkieten, ingescheept voor de afkon diging van dit besluit en niet komende uit Zuid-Amerika. Deze zullen voor invoer worden toegelaten, na veertien dagen itr observatie te zijn geweest. Naar de Java Bode verneemt, zijn de uitgaven, die het land aan reiskosten van ambtenaren besteedt, steeds stijgende. Werd in 1927 het begrootingsbedrag, dat op 17 miljoen gesdhat werd, overschre den met 1.7 miljoen gulden, over 1928 met ruim 2 miljoen. Hieronder zijn inbe grepen de reizen naar Europa. Het bedrag over 1929 is weer hooger. Sedert 4 Augustus 1914 werden in het Britsche leger doodgeschoten: vijf voor muiterij, 18 voor lafhartigheid, 266 voor desertie, 40 voor moord, 5 voor ge weldpleging, 5 voor ongehoorzaamheid, 2 wegens het slapen tijdens de wacht, 7 wegens het verlaten van hun post, 2 we gens het wegwerpen van hun wapens. Al dus deelde in het Eng. Lagerhuis de Min. van Oorlog op een vraag mee. Het aantal burgers der Vatikaansche Stad bedraagt 563, waarbij nog ruim 300 personen moeten worden gevoegd, aan wie, hoewel zij in de stad wonen, niet het burgerschap van de nieuwe staat is verleend. eans met Purolzeep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrij uw haar wordt. Purohetp ucvto«i« Purol. verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. r-r'fi,

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5