Ingezonden Een rupsenplaag dreigt! Gemengd Nieuws PR ednTbëurten en voordracht. Zulk een potvertering, waarde lezers, was op zichzelf al een rechte feestavond. In het midden der week verlangde men al weer naar die Zaterdag avond. Op 21 November 1885 vierden wij het 25-jarig jubileum van Neptunus. Nog her inner ik mij een couplet uit een der feest liederen, hetwelk aldus luidde: „Zien wij de dames om ons heen, Dan zijn wij zeer verheugd; Zij gaven door hun bijzijn hier, Ons dikwert ware vreugd. Zij roepen ook verblijd; Lang leev' de Sociëteit; Zij bloei' tot heil van 't Oudeschild! Tot heil van 't Oudeschild, ja, ja! Tot heil van 't Oudeschild." Dit zijn eenige woorden, waarde lezers, waaruit ge kunt opmaken, de vredige en opgewekte geest, die er in die dagen heerschte onder de bevolking van het Oudeschild. Op 20 Nov. 1910 werd het 50-jarig be staan herdacht en op 29 Nov. 1920 het 60-jarig bestaan. Voor deze laatste 60- jarige feestherdenking mocht ik het geluk smaken, de feestliederen voor Neptunus te vervaardigen. En nu, Neptunus, nu gij bijna 70 jaren telt, gaat ge henen, wat zoo innig jammer is, want gij, Neptunus, hebt o zoo veel voor het Oudeschild ge daan, en daarom kunnen wij zoo moeilijk van u scheiden. Het jonge eikje, het welk gij, Neptunus, daar aan uw zoute zoom plantte, had met zooveel krankheid te kampen, en 't scheen wel, of het eikje voortdurend de lijdensbeker zou moeten drinken. En nu! zal de geest des tijds, welke niet is te dooden, U, trotsche, kranke eik, de genadeslag toebrengen, waardoor Uw liere kruin het hoofd zal moeten buigen, en gij van ons gaat henenvlieden, voor altoos, CHR. C. V1SMAN, oud-lid en eere-lid der Sociëteit „Neptunus". IJmuiden, 8 April 1930. (Oedichtje volgt Zaterdag. RED.) „Tidore". Dinsdag arriveerde op de ree het m.s. „Tidore" om proef te stoomen. Na ge houden proefvaart vertrok het schip we der. De „Tidore" is een schip van de K.P.M. DEN BURG. „De tand des tijds." De tand des tijds laat niets onaange tast. Na bij de laatste storm nog eens geducht te zijn aangegrepen is een afdak, tegen de achterzij der Ned. Herv. Kerk alhier gebouwd, voor een groot deel van zijn zijmuur beroofd. Groote steenblokken liggen aan zijn voet. De kalk weigerde langer dienst. Seniele aftakeling. o— Restauratie van kerkgebouw en toren zal niet lang meer op zich laten wachten. Niet alleen zal het dak flink onder han den worden genomen, maar ook de toren spits, welke tamelijk veel uit het lood hangt en noodig herstelling behoeft. Allerlei. De melkprijs werd deze week ver laagd met een cent per liter; de melk wordt nu voor 12 ct. per L. uitgevent. Texel II moest het Zondag op Wie- ringen tegen Succes met 0—8 afleggen. De kieviten zijn dit jaar vroeger met haar eieren dan het vorige jaar. i Er zijn menschen, die hieraan de voor spelling van een vroege zomer vastknoo- pen De bestede prijzen zijn plm. 12c. We maken de lezers op de gewijzig de route van de bus Den HelderAlk maar attent. (Zie adv.) DE WAAL. Met ingang van 14 dezer wordt het stafion te de Waal voor de telegraaf- en de telefoondienst opengesteld: 8'.j—12V2, 14-16, 17;/a 19'/s uur. DE KOOG. De Mui voor het publiek gesloten. Belanghebbenden worden er aan her innerd, dat sinds 6 April het broedler- rein bij de Mui, waar intusschen vele reigers met broeden begonnen zijn, niet meer voor het publiek toegankelijk is. Wie snel helpt, helpt dubbel. In aansluiting op het vorig bericht om trent een te duchten rupsenplaag, kunnten we nog mededeelen, dat 't kwaad zien deroogen in omvang toeneemt. Wie zich de moeite geeft even 't duin in te wandelen en een doornstruik nader te beschouwen, merkt oogenblikkelijk op, hoe de kleine, op zich zelf interessante' bastaardsatijnrupsjes, zich allewege rep pen hun benauwde woningen te verlaten, om zich met gretigheid van 't nauwelijks ontsproten, teere groen meester te ma ken. 't Is betreurenswaardig en in zekere zin zelfs onbegrijpelijk, dat degenen, die er belang bij hebben, dat de talrijke bezoekers van duin en strand, met name de badgasten, ongestoord kunnen genie ten van de heerlijke natuur, niet eerder maatregelen genomen hebben, 't euvel te stuiten. Voer een badplaats is een rup- De Texelsche Courant heeft een op laag van 1680 ex., en wordt gelezen in ALLE KRINGEN en telt haar abon nees en TIENTALLEN medelezers vnl. op Texel, welke gemeente plm. 1870 gezinnen omvat. Geloof maar gerust, dat vrijwel geen Texelaar z'n „Tesselaar" ongelezen laat. Dat is immers meest in zijn belang. senplaag, zooals we die voor twee jaren hebben leeren kennen, een ware bezoe king. Maar wie weet is er door krachtdadig ingrijpen nog veel narigheid te voorkomen. Hier geldt in ieder geval met recht: Wie snel helpt, helpt dubbel! (Wie neemt het initiatief? Red.) OOSTEREND. Motorongeval. Zaterdagmiddag te half zes kwam de 20-jarige ü.B. op een zwaar H.D. motor rijwiel uit de richting Oost de Elleboog straat inrijden. In de bocht bij de Kerk straat kon hij zijn stuur niet tijdig ge noeg om krijgen, met het gevolg, dat hij tegen de muur botste en vervolgens met zijn motorrijwiel omvertuimelde. Hiervan werden de dupe de 4-jarige P.v.d.Vis en de 5-jarige G.Bremer, die met een vlie gende Hollander speelden en dit moment juist even bij de muur van bakker G. Bremer stonden. Eerstgenoemde kreeg een vleeschwond onder een zijner oogen en klaagde over pijn in de buik. De ander bleet ongedeerd. De politie stelt een on derzoek in. De motorrijder zou niet in het bezit van het vereischte rijbewijs zijn geweest. VLIELAND. Vlieland vooruit. Naar we vernemen heeft de heer N. W. Duinker, dir. der N.V. „Zeebad Vlieland" van haar uitgestrekte bouwterreinen een perceel tegenover de aanlegsteiger ver kocht aan de heer Berken'bosch te Gro ningen, die het voornemen heeft nog vóór het badseizoen er een landhuis te laten bouwen. Van dezelfde N.V. is een terrein bij de badweg gekocht door een particulier uit Arnhem. „Van het Westelijk front geen nieuws". Remarque naar Vlieland? Uit den Haag wordt gemeld, dat Erich Maria Remarque, de schrijver van het be kende oorlogsboek „Van het Westelijk front geen nieuws", 't voornemen heeft in een zeer rustige omgeving in Nederland een nieuw boek te schrijven, dat handelt over het leven in de loopgraven.. Deze rustige werkgelegenheid zou hij gevonden hebben in een onzer kleinere Noordzee badplaatsen. Tot zoover het bericht. Hoewel geen bepaald Waddeneiland wordt genoemd, weet de N. Harlinger Crt ons met zeer groote zekerheid mede te deelen, dat de beroemde publicist zich voor geruime tijd op Vlieland zal vestigen. Te Dommelen (N.Br.) is door een heidebrand een complex dennenbosch in vlammen opgegaan. Onder Stiphout en Mierlo-Hout (N.Br.) is een heidebrand ontstaan. Door ijverig optreden kon de brand worden gestuit. Te Diever is een zware heiaeorand uitgebroken. On middellijk tastten 200 boeren het vuur aan. Vierhonderd H.A. heide zijn ver- orand. Tevens kwamen 20 H.A. apart staande dennen in vlammen om. Te I'inaarlo is de heide, bestemd voor het tuindorp Zeegse, afgebrand. Te Maastricht is een Duitsche dienst bode, na een uur in betrekking te zijn ge weest, verdwenen met medeneming van f 100 en een bedrag aan francs van inr. Fabius. De oudste inwoner van Lonneker, de landbouwer Bever'oorg, die in Febru ari jl. 103 jaar is geworden, is overleden. Een 19-jarige schilder is bij het ver richten van werkzaamheden in zijn werk plaats te IJsselstein, waarbij hij een elec- trische looplamp gebruikte, door de electrische stroom getroffen en gedood. Op 8 Mei wordt voor het hof te Leeuwarden de behandeling van de moord zaak te Grootegast, waarbij Yje Wijkstra drie veldwachters doodde, voortgezet. Er zijn 30 getuigen gedagvaard. De grootste rolbasculebrug van 011s land, bij de spoorweghaven te Den Hel der, nadert haar voltooiing. Deze bijna negentien-en-een-halve M. lange vaste oeververbinding vormt de laatste schakel in de verbinding tusschen Alkmaar en Den Helder. Alleen de bovenbouw weegt niet minder dan 343.000 Kg. en is ter plaatse geheel gemonteerd. Den Burg—Texel, 8 April 1930. Aan Zijne Excellentie Minister van Staat Minister van Binnenlandsche Zaken te 's Gravenhage. Geeft met verschuldigde eerbied te kennen, ondergeteekende Kooiman Jacob Gerritszoon, regent van het Algemeen Weeshuis te den BurgTexel en wonende aldaar: dat de heeren S.C.Eelman en wethouder R.P.Keijser Cz. reeds eerder de heer C Keijser Hz. minder welgezind waren, om dat deze zich de weelde veroorloofde een eigen meening te hebben; dat de heer C. Keijser Hz. als regent aftredende, na die functie zeven jaren naar beste krachten te hebben vervuld herkiesbaar zijnde, in de vergadering van de Raad der gemeente Texel van 21 De cember j.l. in het geheim is bestreden met valsche beschuldigingen, waaraan onder leiding van de heeren wethouders R.P Keijser Cz. en K. Vlaming uiting werd gegeven door een stem te doen uitbrengen op C. Hettem, als persoonsnaam hier on bekend, een onleesbaar en vier alleen ver meldend de familienaam Langeveld, hier door meerdere personen gevoerd. dat het feit van de beschuldigingen d'oor de beide wethouders en de raadsleden die er kennis van droegen, is erkend; dat de beschuldigingen zijn aangetoond valsch te zijn; dat de genoemde demonstratie van stemmen tot gevolg had, dat de heer C Keijser Hz. bij de eerste stemming met vijf van de zes geldig uitgebrachte stem men werd gekozen; dat dit echter aan de aandacht van de voorzitter van de Raad is ontgaan; dat daarop een tweede vrije stemming is gehouden, waarbij de reeds eerder ge noemde heer S.C.Eelman, die aan de valsche beschuldigingen aandeel had, tot regent van het Algemeen Weeshuis be noemd werd; dat op 23 December d.a.v. aan de heer S.C.Eelman, door een deputatie van re genten van het Algemeen Weeshuis, is ter kennis gebracht, dat de, mede door hem, tegen de heer C.Keijser Hz. uitge sproken beschuldigingen valsch waren en hem is verzocht de benoeming tot regent niet aan te nemen, opdat de heer C.Keij ser Hz. weer in eere kon worden hersteld; dat het verzoek door de heer S.C.Eel man is afgewezen, met te zeggen: „W,at de Raad doet, raakt mij niet." dat door genoemde deputatie van re genten op diezelfde datum, 23 December een bezoek is gebracht aan de lieer wet houder R.P.KeijserCz. Ook hem is aan getoond, dat de beschuldigingen valsch waren en hem is verzocht zijn invloed te willen aanwenden, opdat de heer S. C. Eelman zou bedanken en de heer C.Keij ser Hz. weer in zijn plaats benoemd; dat door adressant alles in het werk is gesteld om de Raad te bewegen het ge pleegde onrecht te herstellen, zooals Uvvei Excellentie uit de hierbij gevoegde num mers van de Texelsche Courant zal blij ken, naar het adresjsant thans voorkomt alles tevergeefs; dat door de heer J.S.Dijt en 95 anderen reeds de aandacht van Hare Majesteit is gevestigd op het feit, dat de heer C.Keij - ser Hz. bij eerste stemming is gekozen;' dat het adres van de heer J.S.Dijt c.s. door Hare Majesteit de Koningin is ge steld in handen van Uwe Excellentie ter afdoening; dat de onvoldoende toelichting van het adres ongetwijfeld oorzaak is geweest, dat Uwe Excellentie heeft gemeend, dat het hier slechts gold een formeele kwestie; dat in de ambtelijke inlichtingen door Uwe Excellentie te dezer zake ingewon nen bij het bestuur der gemeente Texel zeker wijselijk is gezwegen over alles hiervoren vermeld; dat door Uwe Excellentie dato 8 Maart j.l. is beschikt, dat, gezien de amb telijke inlichtingen geen termen aanwezig werden geacht tot vernietiging van het besluit, waarbij de heer S.C.Eelman tot regent van het Algemeen Weeshuis werd benoemd; dat het Uwe Excellentie thans duidelijk zal zijn, dat door de beide wethouders, met medewerking van vijf raadsleden, on recht is gepleegd tegenover de regent van het Algemeen Weeshuis, de heer C.Keij ser Hz.; Redenen waarom ondergeteekende Uwe Excellentie dringend verzoekt alsnog op Uwe beschikking van 8 Maart j.l. terug te komen en de heer C.Keijser Hz. als regent van het Algemeen Weeshuis ge kozen te verklaren. Hetwelk doende, enz. (w.g.) J. G. KOOIMAN. Geachte Redactie. Bovenstaand adres werd door mij he den verzonden. Wees zoo goed, dit in uw blad te willen opnemen. Bij voorbaat mijn dank. Als boven. Aardappelverordening. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel doen te weten, dat de op heden afgekondigde en in werking getre den „Aardappelverordening voor de ge meente Texel", vastgesteld door den ge meenteraad bij besluit van 1 Maart 1930, van heden af gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing ligt. De verordening zal in druk algemeen verkrijgbaar zijn tegen betaling van de kosten ad. f 0.15 per exemplaar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het ingevolge gemelde verordening verboden is in deze gemeente: a. aardappelen te telen, bekend onder den naam van Bravo, Kampioen, De Wet en Bintje. b. in te voeren, of te hebben aardappe len herkomstig uit de provincie Gronin gen, Drente, Overijsel, Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant of Limburg. De verordening is niet van toepassing gedurende het jaar 1930, voor zoover de reeds geplante aardappelen betreft, mits de eigenaar, huurders of gebruikers van gronden op 9 April a.s. daarvan schrifte lijk aan den Burgemeester kennis geven, met nauwkeurige vermelding van de op pervlakte, welke met de genoemde soor ten ot met één of meer dier soorten is beplant en van de plaats, waar de aldus beplante grond gelegen is. Texel, 8 April 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, R. P. KEIJSER Cz., Loco-B. De Secretaris, JONKER. HERV. GEMEENTE. Zondag 13 April. Burg, vm. 10 uur de heer Jac. Kortenhoeven van Heemstede. 's av. 7 uur Ds. Oskamp. H. Avondmaal. Cocksdorp, vm. 10 uur Ds. Plug. Bevestiging van nieuwe leden. Collecte Generale Kas. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Bevestiging van nieuwe leden. Maandcollecte. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Bevestiging van nieuwe leden. Coll. Gen. Kas. Oudeschild, 'sav. 7 uur Ds. Groenenberg. Bevestiging. Koog, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. H. Avondmaal. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur Leesdienst. nm. 3 uur GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, nm. half 10 ds. Buskes nm half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 4 April Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 853 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 9.— a 10,75 Haver 5.00 a 7,50 Gerst chevalier 7.50 a 7,75 Grauwe erwten 14,— a 26) Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 5 April Kipeieren. Aanvoer 250.000. 56/58 K.G. 4.50 a 4,90 lrir. 58 60 K.G. 4,80 a f 5.00 de 100 stuks 63,62 4,90 k 5,30 62/64 5,10 a 5,60 Bruin 5,30 5,80 Kleine eieren 0,— a 0.- Eendeieren. Aanvoer 60000. 4.40 4.60 Elervelling Texel, 7 April Aangevoerd werden partijen, 153684 stuks Kipeieren 58-62 Kg. 4.50 4 80 66-70 4,90 6,10 Puleieren 4,30 4,60 eendeieren f 4,10 k 4,40 Texel, 7 April 1930. 5 koeien 225,- a 325,- 48 nuchtere kalveren 12, a 20. 2 Schapen - a 14 Schrammen 35,— a 45 6 biggen 20.- a 28.' - 1 korf oude kippen 0,70 a 1,20 Purmerend, 8 April. 746 Runderen waaronder 165 vette koeien f 0,75 a f 1,15 p. KG 57] Gelde koeien 175 a 385 Melkkoeien 175 a 385 24 vette kalveren per KG 1,30 a 1,40 1014 Nuchtere kal eren 10,— a 28, - 335 Vette varkens per KG 0.70 a 0.74 55 Magere varkens 32,— a 45,— 16 Biggen 24,- a 32, 346 Schapen 30,- a 45 Kipeleren 4,25 k 5,25 Eendeieren 4,25 a 0, is een ellendige kwaal. En toch gemakkelijk te genezen met behulp van Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. f0.65 per flacon in alle apo theken en drogistzaken. 62-66 4,70 5,20

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2