Texelsche Courant van Zaterdag 12 April 1930, C. v. TRIET Sputslr. 126, li Helder lil. 310. TWEEDE BLAD „Op, ten strijde!" ^Texelsche Berichten Eerste klas Heerenkleeding gemaakt en naar maat tegen de laagste prijzen. Gemengd Nieuws Ingezonden INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van D. Witte Dz., wagenmaker te den Burg om vergunning tot het vervangen van een benzine-motor door een electro-mo- tor van 7Va P.K. in zijne inrichting voor machinale houtbewerking aan de West straat aldaar, kadastraal bekend in sec tie K. no. 2214. Op Vrijdag den 25 April 1930, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 11 April 1930. Burgem. en Weth. voornoemd, R. P. KEIJSER Cz., Loco-B. De Secretaris, JONKER. De bastaardvlinder moet bestreden worden. DOOR P. VISSER, Voorzitter Nederl. Tuinbouw-Beurs. Op een tocht in Noord-Brabant bleek mij, dat, voornamelijk in de eikenboomen langs de Rijksstraatwegen miljoenen nes ten voorkomen van de Bastaard-satijn- vlinder. Uit deze miljoenen nesten komen straks miljarden rupsen. Ik kan mij voorstellen, dat de reizigers, die van heinde en verre ons land bezoe ken zich zullen verwonderen over onze kale boomen deze zomer. En dat de buitenlanders zich zullen af vragen of er geen gevaren schuilen in de HoUandsche import van groenten en vruchten. We weten nu toch langzamerhand wel, dat de sanitaire protectiemiddelen de ge vaarlijkste zijn. (Kersenvlieg, aardappel ziekte, mond- en klauwzeer.) Men vraagt zich af, of het Rijk zich niet verplicht gevoelt tegenover de land- en bouw, in die streken, waar de culturen met een absolute mislukking worden be dreigd, maatregelen te nemen, om deze ramp te voorkomen. Wat ik echter niet kan begrijpen is dit: dat de land-, tuin- en boschbouwers in die streken niet hemel en aarde, in casu het rijk, bewegen, opdat ze van dit onheil worden verlost. Die vijand moet bestreden worden en werkelijk, het is een heel gemakkelijke tegenpartij; hij geeft zich immers geheel bloot. j En als gedurende de wintermaanden een aantal werkloozen waren belast ge worden met het verwijderen van nesten, was Holland van'n last bevrijd en.... een blamage. Want laten we het heel gemoedelijk zeggen: „Het strekt ons niet tot eer."' o— Waar blijven de bestrijders van de ibastaardsatijnrupsen, die de duinbeplan- -darng bij de Koog en omgeving dreigen te vernielen? Spoedig en krachtig ingrijpen is broodnoodig. Straks is het te laat. „Do it now!" Red. Examens. c De heer P. Fehrmann, leerling Z.V.S. alhier, slaagde 10 dezer te den Haag voor het examen 2e stuurman groote stoom vaart. Overzicht wolveemarkten. Op de wolvee-afdeeling was de stem ming deze week niet beter. Leeuwar den Leiden, en Sneek waren alle drie .stugger en iets lager met algemeen min der exportvraag, Rotterdam en Zwolle bleven bij zeer kort aanbod vrijwel on veranderd. Te Delft en Purmerend was de omzet echter iets vlugger, hetgeen ook te Groningen het geval scheen. Op laatst genoemde markt waren de prijzen iets vaster. Algemeen was de aanvoer deze week wederom kort. Nu de jaarmarkten weer beginnen (zoo als o.a. in Oudeschoot) kunnen de eerste lammeren op de Friesche markten weer worden verwacht. Overzicht eierhandel. Roermond. Tengevolge van de Paasch- orders, die gegeven worden, is de handel in eieren tamelijk vlug. De prijzen vari- eeren van f45.75 naar gelang gewicht en kleur. Wanneer de consumptie niet toeneemt, bestaat alle kans, dat de prij zen na Paschen nog eenigszins terugloo- pen. De aanvoeren zijn nu wel op hun hoogste punt. Bij de Coöp. Roerrnond- sche Eiermijn werden in de afgeloopen week aangevoerd ruim 7 miljoen eieren. De prijzen waren als volgt: kleine eieren, f4—4.40, groote eieren f4.50—5.60 en eendeieren f 4.505.20. Sportnieuws. Zondag a.s. zal voor onze Adsp. afd. een zéér belangrijke dag zijn. Dan komen n.l. twee elftallen van H.R.C.- adsp. de strijd aanbinden tegen Texel- adsp. A. en B. A. speelt om 2 uur, B. om 12 uur. Daar H.R.C.-adsp. A. kampioen van haar afd. werd is er nu de gelegenheid, de spelkwaliteit onzer adsp. te toetsen. Jongens, doe je best. Elftal A. A.v.d.Slikke Jac. Helsloot, J.Broekman, J.Bruin G. Witvliet, (aanv.) A.Pen, P.Kikkert, P.Neijens, M.Vlaming, A.Hui- zinga, W. Ran. Res. P.Bruin. Elftal B. Bela Jac. deVeij, C. Ran, J.Slikker, P.Bruin, P.Vlaming, J. Molenaar, K.Kikkert, M. Bakker, H. Neijens, J.Sambeek. Res. H.Boon, N. Huisman. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Zeer aantrekkelijk ziet vandaag ons Zondagsblad er weer uit. De foto-rcdac- teur is in zijn keus weer eens uitmun tend geslaagd. Uw speciale aandacht heb ben stellig de kiekjes van den Burg, de voorgevel van het nieuwe gebouw der Coöp. Boerenleenbank en een gezicht op het dorp, welke foto door de heer J. Bruin Az. genomen en ons welwillend afgestaan werd. Schoolnieuws. Voor de Nutsbewaarschool zijn thans plm. dertig leerlingen ingeschreven. Giften voor het Witte Kruis. F. Z. Jz., Oudeschild, f2.50; Fam. K., den Burg f 2.50. OOST. Scheepvaart. Deze week vertrokken van hier twee schepen met aardappelen van de heer De Lugt met bestemming Amsterdam,, terwijl een lading turf voor rekening van' P.A.v.d.Vis werd aangebracht en gelost. OUDESCHILD. „Neptunus" ter ziele. Helaas! het is dan waar! de sociëteit ge vloden! Neptunus! gij gingt heen naar 't oord van stille vreê; Gij naamt dan alles weg, wat gij ons had geboden, En voert het als een damp in ijle tijd stroom mee. De eik, door u geplant, reeds zooveel jaar te voren, Ontkiemde langzaam voort, daar aan uw zoute zoom, Wat kon die fiere eik ons menig jaar bekoren, En nu! helaas! een zeer verwelkte boom. Verwelkt en bladerloos, zal deze eik dan zwichten, De eeuw'ge tijdgeest spoedt en woelt maar immer voort; Techniek en wetenschap, zal heel de mensch verlichten, Doch d' Allerhoogste macht blijft eeuwig ongestoord. Rust zacht dan, Sociëteit, nog houd ik u in waarde, Neptunus! Gij! die 't Oudeschild veel gaf; Rust zacht in vreê, in 's aardrijks donk're aarde, En neem het lief en leed mee in 't kille graf! o— Ter aanvulling van ons verslagje over het verscheiden van „Neptunus" kan nog worden meegedeeld, dat de vereeniging aan het aangename het nuttige wist te verbinden. Zoo werden in 1889 hier de boomen langs de straat geplant, door welke aanplant stellig het aanzien van hei dorp zeer werd verfraaid. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 43 koeien, 62 kalveren, 21 schapen, 6 varkens. Helders vuil in zee ennetten. De laatste tijd hebben de visschers, voornamelijk de gamalenvisschers, veel last van het vuil, dat door de gemeente^ reiniging van den Helder in zee wordt geworpen. Het gebeurt vaak, dat er vuil in het net zit en de garnalen er haast vies uitzien. Thans is door de Visscherij- vereeniging bij de Heldersche raad een request ingediend om te trachten hierin verandering te brengen. We willen hopen, dat het mag baten. o— Van andere zij deelt men ons mee, dat van stadsvuil uit den Helder hier geen sprake kan zijn. Wie heeft het nu bij liet rechte eind? Red. DE KOOG. Voor vaccinatie geen liefhebbers. Alhier heeft niemand gebruik gemaakt van de gelegenheid tot kostelooze in-en- ting in de openbare school op 1.1. Don derdag. DE WAAL. Vogelpolder Waalenburg. Naar onze correspondent d.d. 10 dezer meldde, is Waalenburg weer door tal van vogels bevolkt, gevederde vrienden van diverse pluimage. Vooral de kluten zijn in grooten getale present, de vogel dus, waarvan dr. Thijsse schrijft, dat zij alleen reeds 'n reisje naar Texel waard is. Op O.- en Wester Kooistuk nestelen thans reeds 15 tot 20 paren. Als een biezonderheid verdient vermelding, dat de kemphanert 14 dagen eerder „te gast" zijn gekomen dan in 1929. Het is voor Texel, voor de vogelvrienden vooral, te hopen, dat het een mooie zomer wordt. BUITENLAND. In een sneltrein tusschen Orleans en Parijs is des nachts een jonge vrouw het slachtoffer geworden van een moordaan slag door een jongen van negentien jaar, die de dag te voren uit een verbeterings gesticht was ontslagen. De vrouw ver keert in levensgevaar, evenals de dader, die uit de trein is gesprongen en zijn schedel heeft gebroken. De Egyptische regeering heeft vlanv menspuiten in dienst gesteld tegen zwer men sprinkhanen die over het Suezkanaal zijn gekomen en op de akkers bij Ismalia zijn neergestreken. Van de schoolkinderen in het Flon- gaarsche district Mezökövesd lijdt 26 pet. aan T.B.C. Bij de snelheidsproeven in de Adri- atische Zee heeft de torpedojager Nicolo- so da Recco een snelheid behaald van 76.93 K.M., waarmee dit schip het we reldrecord van snelheid voor deze klasse heeft gebroken, dat tot dusver op naam stond van de Fransche torpedojager Ver dun. De machine ontwikkelt 50.000 P.K. Het schip meet 2110 ton. De Verdun meet 2480 ton en heeft machines van 72.000 P.K. Een merkwaardig ongeluk had plaats op het vliegveld Champino. Een mecani cien liet de motor zachtjes doordraaien en stapte toen uit het toestel. Daarbij raakte hij per ongeluk aan de versnellingshef boom; de motor ging harder slaan en het toestel reed door. De mecanicien kon het niet meer inhalen, en nadat het een eind gerold had verhief het zich in de lucht. Het bereikte een hoogte van 150 M. en stortte vervolgens op de grond te pletter. Gelukkig liep alles zonder persoonlijke ongelukken af. Te Cambridge is een converentie ge houden om te beraadslagen wat er te doen is tegen de sterfte onder d'e zee- en strandvogels, omkomende door de olie die schepen in de kustwateren met hun ruim- water spuien. Men weet, dat deze taaie, kleverige olie, op de oppervlakte van de zee drij vend, tusschen de vleugels van de vogels komt, en hun het vliegen belet. H. de Vere Stacpoole die de conferentie toesprak, zeide dat deze doodsoorzaak de vreeselijkste was, welke de duivel ooit bedacht heeft. De altijd bij de kust rond drijvende olie vreet als een kanker in het vogelleven. Het middel ertegen is, dat de tanksche pen van een „separator" voorzien wor den, die de olie van het ruimwater scheidt, dat daarna zonder gevaar voor de vogels geloosd kan worden. De olie die men op deze wijze behoudt, heeft waarde en in een paar jaar heeft men de kosten van '11 „separator" goedgemaakt. De converentie nam een motie aan, waarin de zaak dringend onder de aan dacht van de Volkenbond wordt gebracht. In Sjantoeng zijn zes Zweedschc zen delingen door rebellen ontvoerd. Alle be vrijdingspogingen bleven zonder resul taat. Een van Zuid-Sachalin komend Chi- ncesch olietankschip is in volle zee in brand geraakt. De kapitein en de beman- van 22 koppen, zijn omgekomen. De inwoners van een Chineesch stad je, die de sommen niet konden of willdeni betalen, die door een troep bandieten; werd geëischt, werden met petroleum ge drenkt en met de handen boven het hoolui vastgebonden en in brand gestoken. De walvischboot Ballena is bij Lebu in een storm vergaan. Men vermoedt dat de bemanning, zestien koppen, verdron ken is. Op de renbaan te New-Orleans is in de stallen brand uitgebroken. Vier ren paarden zijn omgekomen. De General Utilities Cy. zal te New- York een torenhuis van 73 verdiepingen laten bouwen voor ÏÜU.OUO.OOO dollar. Wegens het groote aantal gevallen kindersterfte en vergiftigingsverschijnse len in een Canadeesch ziekenhuis, is de Justitie overgegaan tot arrestatie van twee artsen, een assistent-arts, een apotheker en een verpleger. Een der beide artsen wordt beschuldigd van het veroorzaken van de dood van veertien kinderen, door, het voorschrijven van verkeerde medicij nen. De Hongaarsche vereeniging van Roomsche huisvrouwen heeft besloten een adres tot de minister te richten, waarin zij verzoekt, schoonheidswedstrijden te verbieden. In de kolonisatie-nederzetting te Gedong Tataan had een der kolonisten zich in de rivier begeven om een bad te nemen. Plotseling werd hij door een kro-< kodil gegrepen. Het ondier sleepte hem mee onder water. Aanstonds schoten men- schen te hulp, die de krokodil gingen zoeken. Na lange tijd werd het dier ge vonden en met geweerschoten afgemaakt. De familie verzocht het beest open te snijden. Aldus geschiedde en in het lichaam van de krokodil vond men het on geschonden bovenlijf van de ongelukkige, met armen en 'hoofd. j De politie te Keulen hield vier leden eener smokkelaarsbende aan, die per autoi buitenlandsche cigaretten van slechte hoe danigheid over de grens brachten. In twee pakhuizen werden duizenden cigaret ten gevonden. Bij iedere rit werden lOO.Ouü cigaretten vervoerd. Te Kaboel zijn elf aanhangrs van Batsja Sakwao op de mond van kanon nen gebonden en door het daaroja vol gende schot ter dood gebracht. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u het volgende in uw blad te willen plaatsen. Bij voorbaat dank. Tentoonstelling Volksonderwijs. In het blad van Woensdag j.l. heeft men kunnen lezen, dat de afd. Texel van „Volksonderwijs" heden en morgen de voorwerpen ten toon stelt, die do^r de deelnemers(sters) van haar cursussen ge maakt zijn. Het betreft de cursussen in costuumnaaien en handenarbeid. De derde cursus, die in boekhouden, komt natuur lijk niet in aanmerking voor een tentoon stelling. De lessen in costuumnaaien zijn gege ven door Mevr. Duinker en Mej. Verhoef, de handenarbeidlessen door de heer Krü- ger. Het is te hopen, dat velen en vooral ouders, de tentoonstelling komen bezoe ken. Zij kunnen dan zien, dat „Volkson derwijs" de gelegenheid geeft, nuttige en aardige dingen te leeren aan onze „rijpere" jeugd. In het komende winterseizoen zullen weer lessen gegeven worden, we hopen nog meer dan in het vorige. De demonstratie, die de heer Krüger hedenavond om 7 uur geeft in het boek binden, kan aanleiding zijn, dat er een cursus in die kunst kan worden gegeven. Ouders en belangstellenden komt en ziet. Wat deze leerlingen hebben gemaakt, kunnen uw kinderen ook leerenvoor weinig geld. Denkt daaraan, als in September onze oproeping voor de lessen in de bladen' komt. Namens het bestuur van „Volksonderwijs" H. J. KRAAI,

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5