43ste Jaargang I m 1 m 1 0. v. ÏRIET Spoorstr. 126, den Kelder Tel. 370. No 4420 Zaterdag 19 April 1930 HEERENBAAI EERSTE BLAD. Veor de Zendag. Voor hoofd en hart ïsri Texelsohe Berichten Onze Heerenkleeding voldoet aan de hoogste eisch. Met paardenhaar bewerkt. ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°11 K POSTGIRO: N°.652 K POSTBUS: N°. 11 20-50 cl. per ons llM - mm irnin nr MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Staaltabletten go ct, Maagtabletten 75 ct. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokend. BI) abonnement lagere rogolprlja, ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN ECHTE FRIESCHE Vraagt Uur llUnkeüer 'n pakje D *E De weg naar hét succes. Er is geen tusschenweg. Over Opvoeding. De eenige opvoeding, die werkelijk de moeite loont, is zelfopvoeding. De school-opvoeding kan weinig meer voor een mensch- doen dan hem leeren door te denken, en zijn geest net zoolang op één onderwerp te concentreeren, tot hij dit volledig in zich opgenomen heeft. Wat iemand op school leert, komt er eigenlijk niet zoo veel op aan, als het hem. maar helpt zijn denkvermogen en zijn ge zond verstand te oefenen, zoodat zijn her sens zich instellen op een logische gedach- tengang en scheppende gedachten. Fransch, Duitsch, wiskunde en alle an dere vakken die op school en universitei ten onderricht worden, zijn zeer zeker op zich zelf heel nuttig, maar werkelijke waarde voor het leven hebben zij pas, wanneer zij de student tot systematisch denken brengen. Om het in eenigerlei studie of vak tot succes te brengen moet men daarvoor een eerlijke en groote belangstelling koeste ren. Men moet er liefde voor voelen; er zich op toeleggen met hart en ziel. Alleen dan kan het gelukken er een groot succes van te maken. Reeds op jonge leeftijd moet men be grijpen, dat men voor de keus staat tus- schen twee wegen: Een zoo prettig mogelijk leventje leiden of het tot een succes in de wereld brengen. Een tusschenweg is er niet. o Wat mij betreft, aldus in een koste lijk boekske Charles M. Schwab, de presi dent van de Amerikaansche Staaltrust heb ik altijd meer behagen geschept in de ontwikkeling van industrieën, dan in wa ter wereld ook. Men noemt ons, Ameri kanen, vaak een volk van materialisten. Ii zekere zin zijn wij dat ook. Ik ben er zelf trotsch op, tot een materialistisch volk t behooren. Het mooiste monument ,dat ik mij zou kunnen wenschen, is een oneindi ge reeks rookende fabrieksschoorsteenen, waaruit de industrieele welvaart van mijl land zou kunnen blijken. Daarom moetei wij, naar mijn inzicht, ook iedere oplei ding, die de industrieele en economische vooruitgang van een land bevorderen kan aanmoedigen. Om dit te kunnen doen, moeten wij er eerst een goed begrip van hebben, wa opleiding eigenlijk zeggen wil. De hoogste opleiding acht ik die, welk de mensch in staat stelt iets te producee ren. Wat dit precies is, doet minder ter zake (Wordt vervolgd.) Zondag, 20 April 1930. ZONDAG. Een man ,die nooit een fout maakt, za ook nooit iets anders maken. MAANDAG. Door de moed te laten zakken, laat men de last niet vallen maar de kracht om hem te dragen. DINSDAG. Vaardigheid in het handelen is de moe der van het vertrouwen en geeft crediet C. S. Marden. WOENSDAG. Succes is bijna net zoo moeilijk te hand haven, als het te bereiken is. Tóch is het ce moeite waard er voor te vechten. DONDERDAG. Het leven is geen beker, die uitgedron ken moet worden; het is een maat, die gevuld moet worden. VRIJDAG. Menschen, die nooit iets afmaken, ver tellen altijd, dat zij het zoo druk hebben. ZATERDAG. Een menschenleven lang een goed voor beeld geven is beter dan een heele biblio theek vol goede raad. Aangifte voor het Bevolkingsregister. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren de ingezetenen aan hun ver plichting om steeds tijdig ter gemeente secretarie aangifte te doen voor het be volkingsregister. Bedoelde aangifte moet worden gedaan Jo. wanneer men de gemeente gaat ver laten; alsdan moet een getuigschrift van woon plaatsverandering (verhuisbiljet) worden gevraagd ter secretarie dezer gemeente en meegenomen naar de gemeente, waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar, uiterlijk binnen twee weken te worden ingeleverd; 2o. wanneer men zich in de gemeente vestigt; alsdan moet men overleggen een ge tuigschrift van woonplaatsverandering (verhuisbiljet) afgegeven in de vorige woonplaats 3o. wanneer men binnen de gemeente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is ver plicht uiterlijk binnen twee weken aan gifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek van dienst- of werkboden. Verzuim van aangifte kan worden ge straft met hechtenis of geldboete. Texel, 14 Februari 1930. Buzgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. 0 bL Tf Burgemeester Oort. Burgemeester Oort is na een verblij van eenige weken buitenslands, eerst t Merano en later te Weenen, weer terug gekeerd en heeft deze week zijn werk zaanrheden hervat. Een landbouwhuishoudschool op Texel. Reeds meerdere malen wierpen we de vraag op, of het niet mogelijk zot zijn onze gemeente binnen afzienbare fijt te verrijken met een nuttig instituut als een landbouwhuishoudschool. We vonden hiertoe aanleiding in de groote belang stelling voor cursussen in knippen, naaien, stofversieren, etc. hier aan de dag gelegd Thans kunnen we meedeelen, dat er aan de stichting van zoo'n school wordt gewerkt. Naar de heer H.Klimp, directeur der Lagere Landbouwschool, ons mee deelt, wordt op de a.s. groote landbouw tentoonstelling een stand ingericht met het doel voor landbouwhuishoudonderwijs propaganda te maken, (voor zoover nog noodig.) Te gelegener tijd komen we er op terug. Intusschen verheugt het ons, dat de belangstelling voor dat onderwijs een zegen ongetwijfeld voor onze oudere meisjes wassende is in ruime kring. Paasch-Pcstbestelling. Op de eerste Paaschdag wordt de P.T.T.-dienst uitgevoerd, als op Zonda gen. Op de tweede Paaschdag zal over het geheele eiland één postbestelling plaats vinden, waarin alle stukken worden opgenomen, zoodat op die dag de gele genheid tot afhalen vervalt. Ons Texelsch dialect. (Vervolg.) Ik begon -onderwiel inwendig oi blued te worre, want ik docht, ik kom er mooi mit 'n praatje of. Maar opiens begint de meneer uut 'n aar faatje te tappe, en froeg of ik dan in 't geheel gien knitn bee me had. Ik seg, ninnik man, hoe woo 'k deer nou an komme? Maar op iens seit ie, wat is dat foor 'n din(g? En. doet ik goed toekiekte, kwam bepaald deur dat geskieman mit die houtjes, liet steertje vari de knien net onder mien aap van daan. Hee haalde mitiens gniggelende '11 boekie uut sien zak, en vroeg boe ik hiete, in weer ik weunde. Ik seg, je selt me toch zeker niet kallezeeren foor ien zo'n knientje dat ik dood foiide hew? Ja, seit ie, ik krig wel wat medelee mit je, maar hoe moet ik nou wete, dat je him niet skote het? Nou ik sat lillik in de rats, maar zo as het wel meer gaat, het een mensch dan nag welderes 'n helder ooge- blikkie ok. Ik seg, dan moet je maar ders goed kieke, dan zei je wel sien, dat de feugels him ol ien oog uutpikt hadde. Nou man, seit ie, dat is je geluk, want nou is 't be wies er, dat je him niet skote het, dus ok van zelf niet stroopt het, maar him eerlijk fonde het. Nou, ik was vanzelf zo lekker as kip, dat ik him overtuuge kon. Ik had er eerst nag over docht him er 'n achter boutje van toe te segge, desnoos nag 't magie er bee, maar was doe maar blied, dat ik dot niet seit had; want as ie dan wille had, had ie 't tne nag wel anrekene kenne as ornkooperee, en dot mag van zelt hillegaar niet. Maar doet ie olies wist, en sag dat ik niks gien skuld had, doe wier ie iniens veul vriendelijicer teuge me. We hewwe eerst same nag 'n tiedje teuge 't noltje seete, en benne toe same nag 'n end oploope. Hee froeg me zelfs nag, of ik niet kwaad op him weze woo, dat ie me zo'n drokte andeen had, en gaf me nag wel 'n beste segaar. Ik seg nou die bouw ik dan maar tot van ivend, en deed him maar zoo lang onder me pet, ik docht, dan gaat-ie destin niet stik. Dat hod ik fan Sieme ok welders sien. Doe we dicht bee huus kwamme, hewwe we vriendelijk afscheid van mekaar nome, en hew ik him ok niet meer sien. (Wordt vervolgd.) Bij ADoth. en Drogisten. Teraardebestelling Frans Tjallingü. Een aangrijpende plechtigheid. Onder zeer groote belangstelling is Woensdagmiddag het stoffelijk overschot van de op zoo jeugdige leeftijd ontslapen Frans Tjallingii op de Algemeene Be graafplaats alhier aan de schoot der aarde toevertrouwd. Omstreeks twee uur verliet de stoet het sterfhuis, de woning van mej. D.Witvlitet aan de Waalderstraat. Door Frans' klas- genooten werd de kist in de lijkkoets ge dragen. Verscheidene kransen en palm takken, van familie en huisgenooten, van directeur en leeraren der Zeevaartschool, van zijn schoolmakkers en medeleden der Tennisclub, waren de stoffelijke blijker. van i'inige genegenheid en oprechte sympathie welke Frans vermocht te wek ken. In de stoet merkten we, behalve familie leden en de reeds genoemde klasgenooten nog op directeur en leeraren, alsmede mevr. Vis-Visser als leerares, ds. Vis, bur gemeester Oort, Frans' huisgenooten en de leerlingen uit eerste klasse en stuurlie- denafdeeling onzer Z.V.S. Als klcedoplegsters fungeerden de da mes Truus Kikkert, Riek Oielis en Alie en Cathrien Roeper. De weg leidde via de Nieuweweg langs de Zeevaartschool. Voor het laatst Toen de droeve stoet de doodenakkcr bereikte, had zich daar reeds een talrijk publick verzameld. Klasgenooten droegen de kist, onder bloemen bedolven, graf waarts. Onder doodelijke stilte werd ze neergelaten in de groeve, welke kransen weldra aan het oog onttrokken. Toen ving de heer P.Vijn, diep ont roerd, te spreken aan. Hij schilderde Frans als zijn, ja, aller beste vriend, die door zijn prettig humeur, zijn stralende lach een wondere aantrekkingskracht uitoefende. Hij herinnerde aan de tijd, toen Frans op school moeilijk meekon, doch door zijn stalen wilskracht alle moeilijkheden te boven wist te komen. Hij werkte hard en zou stellig de voldoening smaken een glorierijk examen te doen. En dan naar zee. Hij zou carrière maken, want Frans wist zich bemind te maken, als weinig- anderen. Maar dat alles is nu voorbij. We moeten stil berusten, Frans niet vergeten. Met de woorden „Rust zacht, beste Frans", eindigde de directeur zijn harte lijke toespraak, welke diepe ontroering teweegbracht. Namens de scholieren sprak Frans Rot teveel, klasgenoot en tevens een der beste vrienden van de overledene. Hij zcide, dat men in Frans aller beste vriend verloor. Voorkomend en behulpzaam als hij was, kon het geen verwondering wekken, dat hij in aller hart een goed plaatsje had in genomen. 11c hoop maar, zoo besloot Frans Rotteveel, dat allen Frans' naam in gedachten zullen houden. Beste Frans, rust zacht. Ds. Vis trad vervolgens naar voren en wees op de diepe, wreede tegenstelling, hier een jong, bloeiend leven juist aan oe schoot der aarde toevertrouwd en daar naast een reeks jonge mannen, vol le venslust en -kracht. Inmiddels Spoedt liet leven weer voort, maar betoogde spr. met nadruk dit geeft ons toch wel iets te zeggen en ik bid God, dat hij U moge brengen tot het besef van de ontzaglijke ernst van het leven, dat geheel rust in Gods hand. De voogd van de overledene bracht ten slotte zijn oprechte dank voor de betuigde deelneming, voor de zorg en moeite welke men zich terwille van Frans had willen getroosten, voor de genegenheid, welke men hem toedroeg en voor de toewijding waarmee men hem had verpleegd. Hiermee was deze droeve plechtigheid welke 'n diepe indruk heeft achtergela ten, geëindigd. 0— Voor directeur, leeraren en scholieren was intusschen de Paaschvacantie aange broken. Het kan wel niet anders, of de herinnering aan deze droeve dagen moet daarover een schaduw werpen. OOSTEREND. Radio-Centrale—J. Omis. De heer J. Omis doet ons van zijn radio-centrale een keurige foto toeko men, vervaardigd door de heer L.Bakker, fotograaf alhier. De toestellen zijn op de Phiiips-fabrieken speciaal voor dit doel gebouwd en door de heer Omis in een dressoir geplaatst, zoodat in zijn kamer niets op de aanwezigheid van een radiö- centrale wijst. Of het moest de luidspre ker zijn, die verklankt, wat de aether be roert. De toestellen zijn door een zinken niaat met aardverbinding gescheiden, op- Jat inductie en als gevolg daarvan e'ven- ueele geiuidsvervorming voorkomen wor de. We stellen ons voor deze foto in ons Zondagsblad op te nemen, vermoedelijk in dat van 25 April,

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1