Texelsche Courant van Zaterdag 19 April 1930, TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Melkziekte bij schapen. „Paaschkleuren blinken Paaschklanken klinken 1" (Ds. R. J. de Stoppelaar.) De paasch- klok luidt met blij ge schal: Lente 1 Lente Overal 1 Een van de zuiverste belevingen van Pa- schen, van het vol- komenste ingaan tot het lentefeest dat deze dag symboli seert, kunt ge nu hebben op de wijde velden. Wel open baart zich de blijd schap van de op standing der natuur op deze late Paschen, overal in de tui nen en hoven is de losvvikkeling van spruit en blad. Al wat leeft roert zich, zwelt, splijt barst open, zichtbaar tinten zich de weiden met al donkerder groen. En hier is het dat ge Paaschfeest het heerlijkst kunt belevenop de velden. Maar dan alweer niet op landen rondom de boerderijen en om de toren, al mogen de rennende lammeren en een koppeltje brandschoone bigjes u in Paaschstemming brengen en de gouden torenhaan op zijn Paaschbest pronken boven de huizen waarin met zeepsop en dweil de vrouwen schoonmaakhoogtij vierden en in de tuintjes de narcissen en primula's bloeien. Paschen voluit, Paschen met volle kleu ren en geur, Paschen met glans en dans, met gefluit en getuit, met gewapper en geflapper van vogelwieken, gedein en gewieg van helblinkende plassen vindt ge op de ruime velden, waar geen huizen staan en geenmenschen gaan, waar het wijde land zich ongebroken uitmeet naar de horizon, waar het neerligt in de zon en de geurende wasem van broeiende dampen. Hier is de volle ontplooiing van het voorjaarsleven, het omhoog schieten van een heir van planten uit de drasse bodem in een kleurenmengeling van groen en geel en rood; hier bloeit wat bloeien kan in Grasmaand en er boven juicht en ju belt, joelt en zwiert het uitbundige vogel leven. Uit de verte klinkt de wulpen- roep: u! ru! ru! ru! Het is Paschen. Paschen! Het waterland is wakker. Paaschkleuren blinken. Paaschklanken klinken. De natuur viert haar herleving met gejubel en gejuich uit honderden vo gelkelen, in feestkleedij van bloem en spruit ,met stoeien en vrijen, met bouwen en jagen. Paschen We gaan de landen in, de plassen over voor een paar Paasch- eieren van kievit of grutto, die we gaan op dienen in een schaal, gegarneerd met dot terbloemen en gagelkatjes en midden op de tafel een vaas met wilgenkatjes. Paasch-wetenswaardigheden. Een zeer merkwaardig Paaschgebruik, bijkans onbegrijpelijk om de daaruit spre kende wreedheid der menschen uit vroe gere tijd. een wreedheid, die we ons nu niet meer kunnen indenken, was de z.g. „dolhuiskermis" te Utrecht. Die werd al dus genoemd, omdat zij werd gehouden in de nabijheid van het krankzinnigenge sticht. Op de dag van Paschen hadden de kermisbezoekers dan vrij entree in het „dolhuis" Dan kon men de arme krank zinnigen aangapen en sarren. Er werd 'n druk gebruik gemaakt van dit lugubere vermaak, dat gelukkig sedert lang tot het verleden behoort. De benaming „Paasch- dol" vindt er haar oorsprong in. „Eier-zegwijzen." Van een onderneming, die aanvankelijk zeer moeilijk, zelfs geheel onuitvoerbaar lijkt, en achteraf zeer eenvoudig en ge makkelijk blijkt te zijn, zegt men: „het is het ei van Columbus." Als men te kennen wil geven, dateenige onderneming altijd nog wel eenige goede resultaten zal geven, dan zegt men: „Het geeft altijd wat, een ei ot een kuiken." Van iemand die slecht of zeer lang zaam loopt zegt men: „Hij gaat alsof-ie op eieren loopt." Van een babbelzieke vrouw zegt men terecht: „Wie kakelen wil moet ook eieren leggen", anders lijdt haar werk er onder. AiS het tusschen sommige menschen soms eens „dik-an" is, dus „koek en ei", zegt men al gauw: „Als dat ei eens breekt, dan zal het er ruiken." In deze moderne tijd klagen vele ouders en terecht, dat de kinderen hun eigenlijk te wijs worden en weinig acht geven op ouderlijke adviezen. Van zulke kinderen hoort men „het ei wil wijzer wezen dan de hen". Spreekt zoo'n ouder er met an dere vaders of moeders over, dan blijkt veelal dat deze met leede oogen hetzelfde bij hun kinderen opmerken. Men zucht dan: „ze gelijken op elkaar als het eene ei op het andere." Weet iemand op een moeilijke vraag geen antwoord te geven, en zegt hij daar om maar iets lukraak, dan slaat hij er naar als de blinde naar het ei. Is iemand zoo begeerig, dat hij door zijn al te groote hebzucht zichzelf in de wielen rijdt, aan zegt 'men„Hij slacht de kip, die gouden eieren legt". Van de bioscopen kan men doorgaans - getuigen, dat ze „eivol" zitten. Een kantoorbediende, die voor de keuze staat: ontslag ot excuus vragen voor de beleediging van zijn chef en tot dit laatste besluit, „kiest eieren voor zijn geld". Van buitengewoon goedkoope artikelen zegt men, dat ze voor „een appel en een ei" te krijgen zijn. Een O.W.'er gevoelt zich in een eerste hotel niet thuis. Hij loopt er rond als een kip, die haar ei niet kwijt kan raken. Is iemand met het een of ander over tijd, dan zegt men: „Hij komt met zout als het ei op is". Tenslotte: Een moeder ziet nooit de gebreken van haar eigen kind: „Nooit vond de hen een schooner ei, Dan dat hetwelk ze zelf eens lei". Napoleon lil schonk met Paschen aan Keizerin Eugenie een gouden ei, waarop in brillanten haar naam prijkte. In het ei bevond zich een kostbare halsketting met prachtige paarlen, die een half miljoen francs had gekost. In vele mooie gedichten heeft de Vlaam sche dichter Guido Gezelle ons het ware en schoone geleerd. Hij schreef o.m.: „Een ei is een nieuw steenen graf. Dat er in is, schijnt dood, maar het kan weer levende uitbreken. Het is het beeld van ons Heeren Verrijzenisse". Een Amerikaansche dollarkoning gaf aan zijn zoontje een Paaschei, dat zoo groot was, dat het bij opening een paar ponnies en een miniatuurwagentje bleek te bevatten. o In vele plaatsen begon eertijds het Paaschfeest reeds vóór zonsopgang. Zeer vroeg, wipte men het bed uit, want een oud volksgeloof zegt, dat op Paaschmor- gen de zon danst, en dit dansen van het groote licht wilde ieder zien. Men moest er vlug bij zijn, want 't gebeurde maar heel even,- vlak na zonsopgang sprong ze driemaal op van vreugde over het Paasch feest en wie 't zag was het geheele jaar gelukkig in zijn ondernemingen. Menig een heeft zich verbeeld de vroolijk dan sende Paaschzon te hebben aanschouwd. Nog meer weldadige krachten stelde de natuur beschikbaar op „Ostermorgen". In sommige streken van Duitschland konden de vlugge meiskes, die naar 't zonne dansen kwamen gluren, ook en passant het „Paaschwater 'gaan scheppen. De zonsopgang op eerste Paaschmorgen schonk aan het water van elke kreek of vliet wonderkracht. Maar 't moest wor den geschept precies met zonsopga*g, en bovendien diep in het geheim, niemand mocht er bij zijn, niemand mocht het we ten en er mocht onder het scheppen geen woord gesproken worden. Gelukte dit, dan werd het een middel om de schoonheid van het gelaat te be stendigen en werd bovendien een medica ment voor duizend en één kwalen. IJdel heid der ijdelhedenmenig juffertje van tegen de dertig, die haar kansen vermin derd zag, is op Paaschmorgen naar een bronnetje gekuierd om water te scheppen, en heeft zich, eenige uren later ter kerke wandelende, op z'n „Paaschbest aange- dirkt" laten bewonderen, zich verbeel dend, dat het „Osterwasser" reeds ge holpen had. Mooie nieuwe kleeren waren even onafscheidelijk van het Paaschfeest als de Paascheieren en het krentebrood, en dit oude gebruik heeft onder het volk tot de huidige dag stand gehouden, want nog immer zijn de kleermakers te gen Paschen overvoerd met werk voor de „Paaschpronk" der smalle gemeente, die in oude dagen het nieuwe kleed op Paaschweide of Paaschberg, waar lustige kermisvermakelijkheden werden georgani seerd, met goede sier wist in te wijden. door H. KLIMP, directeur der Lagere Landbouwschool. Gemakkelijk te genezen. Dat deze ziekte bij koeien veelvuldig voorkomt en volkomen kan genezen, is algemeen bekend. Afinder bekend is misschien, dat jaar- liks een groot aantal schapen sterft aan dezelfde ziekte, terwijl deze dieren ge makkelijk zijn te redden. Na de geboorte der lammeren en zelfs enkele dagen er voor kan de melkziekte bij schapen optreden. De verschijnselen zijn in het kort de volgende: de dieren zijn lusteloos en blijven achter bij de koppel; ze gaan zitten en bij opjagen slingeren ze, vooral in de achterhand. Eindelik kunnen ze niet meer overeind en tracht men ze te helpen, dan zakken ze weer ineen. Met de kop vooruit liggen de dieren, die de indruk maken doodziek te zijn, dikwijls te snurken, terwijl vaak een groenachtige vloeistof uit de neus sijpelt. En nu de genezing. Die is zo eenvou dig en volkomen, dat ik niet kan nalaten aan deze zaak enige meerdere bekendheid te geven. De melkziekte ontstaat door gebrek aan enkele stoffen in het bloed. Een eenvoudige inspuiting door de veearts geneest de dieren binnen enkele minuten. Bij de heer Bakker te Spijk bij den Hoorn en Th. Smit te Zevenhuizen gingen doodzieke dieren, die men reeds als ver loren beschouwde, een paar minuten na de inspuiting gezond en wel de weide in om te grazen. Het is dus niet meer nodig, dat scha pen sterven aan de melkziekte en ik hoop, dat iedere veehouder dit schrijven zal lezen en herlezen, opdat het goed tot hem doordringt, dat hij bij voorkomende ge vallen spoedig de veearts moet waar schuwen om zichzelf te behoeden tegen belangrijke schade en om aan zijn scha pen een hevig lijden te besparen, wat ieder gaarne zal doen, die hart heeft voor zijn dieren. De wolveehandel 10—16 April. Op de afdeeling wolvee is de aanvoer vrijwel overal onbeduidend. De handel was algemeen stug met vrijwel statio naire prijzen. Leiden gaf nog een aanvoer van ruim 1000 vette schapen. De handel was daar zeer trekkend, toch waren de przijen ruim zoo hoog. Hier en daar waren enkele hokjes jonge lammeren ter makht. Van de handel daar in kan nog niets worden vermeld. Alleen zou men kunnen zeggen er komt „nieuw leven" op de afdeeling wol vee. Overzicht eieren. Roermond. In de afgeloopen week was de productie wel het hoogste. De ver koop was goed, tengevolge van de lage prijzen is de consumptie sterk toegeno men. Men betaalde prijzen van f46 al naar gelang gewicht en kleur. Bij de Coöp. Roermondsche Eiermijn bedroeg de aanvoer An de afgeloopen week 7.200.000 stuks: kleine eieren f4—4.50; groote eieren f4—4.50 en eendeneieren 14.80—5.50. Wij verwachten na de Paschen weinig verandering in de prijzen. Het is voor handelaars te hopen, dat de Duitsche re geering de eieren niet met 30 Mark per 100 Kg. gaat belasten, want een dergelijke verhooging van invoerrechten staat gelijk met een invoerverbod. Sportnieuws. Maandag 2e Paaschdag speelt om 12 uur het volgende „T."-adsp. Elftal tegen D.V.S. van de Cocksdorp,. Bela Jac. de Vreij C. Ran J.Slikker, P.Bruin, P.Vlaming, J. Molenaar, M.Bakker, P.Neijens, H. Neijens, J. Sambeek. Res. K. Kikkert. Bij verhindering afbericht. o— A.D. schrijft ons: Bezoekt a.s. Maandag de wedstrijd Texel I—H.R.C. Combin. (zie adv.) U kunt dan genieten van het spel van twee gelijkwaardige partijen. Door de N.H.V.B. is reeds een medaille voor de schoohvedstrijden toegezegd. Wie volgt DE MOK. Commandant C. C. F. Jager. Bij beschikking van de minister is met een door de commandant der Marine te Willemsoord te bepalen datum, de luite nant ter zee der le klasse C.C.F.Jager eervol ontheven van het bevel van net vliegkamp de Mok en ter beschikking ge steld en dat bevel opgedragen aan de luitenant ter zee der le klasse H. J. Bueninck. OUDESCH1LD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 71 koeien, 103 kalveren,l 16 varkens, 55 schapen, 1 paard. DE KOOG. Aangespoeld lijk herkend. Engelsche nationaliteit. Naar men zich herinneren zal, spoelde hier in October van het vorige jaar het lijk aan van een vrouwspersoon, getooid met verscheiden zeer kostbare sieraden, blijkens de inscripties zou de vrouw van Engelsche nationaliteit zijn geweest. Aan het bericht werd de grootst moge lijke publiciteit gegeven, Persbureau Vas Diaz verspreidde lite per radio, ook En gelsche bladen namen het bericht, met vermelding van alle biezonderheden, in hun kolommen op. Aan dit laatste mag zeker in de eerste plaats wel worden toe geschreven, dat familieleden zich tot de politie wendden en, na het inwinnen van nadere informaties, het lijk herkenden als dat van Mrs. Francis Evelyn Haw- ton, geb. 2 Febr. 1899, overleden 2 Oct. 1929. Het stoffelijk overschot was inmiddels op de Alg. Begraafplaats te den Burg ter aarde besteld. LANDBOUW EN VEETEELT. Van uw kippenhok alle onderdeden met carbolineum insmeren. Deze week doen. Ook al ziet ge geen ongedierte; toch doen. 's Morgens begin nen, dan is het 's avonds droog. Niet vergeten. Anders loopt ge gevaar dat uw kippen van de leg raken. —o Als ge de kippen dood wilt voeren, geet ze dan maar volop aardappelen. o Het Ned. leger gebruikt nog ca. 3000 paarden, die jaarlijkscli# recruteering in het binnenland (meerendeels artilleriepaar- denf was de laatste tijd ongeveer 140 per jaar, de in Ierland gekochte (grooten- deels cavaleriepaarden) ca. 170 per jaar. De meerdre motoriseering in het leger heeft ook hier de benoodigde hoeveel heid gedrukt en liep in totaal sedert 1913 van ca. 4500 tot 3000 terug, is in een tijdsbestek van ruim 15 jaar met een derde teruggegaan. o— Bij kali hoort kalk om cr de goede werking van te zien. o Het zaad van augurken, komkommers en meloenen blijft wel vier jaar goed, mits het goed bewaard wordt. o— We hebben een kippenhok gehad van asbest, zoo vertelt men ons. Neem echter deze raad aan: Neem de bedekking nooit van asbest, want waterdruppels komen er aan hangen. o— Geen grondmonsters van kleigrond op zenden om te doen onderzoeken op fos- forzuur. De ondervinding ook op klei toonde wel aan, dat slakkenmecl niet kan gemist worden. Vraag: Hoe lang zijn hoenders onvat baar, die tegen diphterie geënt zijn? Antwoord: Men neemt aan, van hoog stens een jaar. Op grond hiervan moeten dus alle dieren worden geënt. Maar inde practijk is gebleken, dat diphterie bijna nooit begint bij overjarige dieren, doch steeds bij de jonge. Daarom zijn er ook vele kippenhouders, die elk jaar de jonge of de nieuw bijgekochte dieren laten enten. Daar de onvatbaarheid na het enten echter maar één jaar zou duren, is het dus het veiligste alle dieren te laten enten. Want als diphterie uit mocht breken, heeft men veel meer scha, dan de heele enting kost. Niet zoozeer, omdat er vele patiënten dood gaan (dit valt soms nog wel mee,) maar omdat er van een goede leg dan geen sprake meer is. Vraag: Welke soorten narcissen heb ben graag een kalkrijke en welke geen kalkrijke grond? Gaat het op, dat bicolors (alle soorten) kalk verlangen en alle an dere niet. Ik teel hoofdzakelijk Dubb. v. Sion en Golden Spur, die moeten immers geen kalk hebben. De Spurren sterven gauw at. Sion niet. Mijn grond is nogaL kalkrijk, daarom wou ik soorten zetten, die kalk verlangen. Antwoord: Het is bekend, dat narcissen over het algemeen het best voldoen op gronden, welke min of meer zuur reagee- ren en men geeft slechts dan kalk als de zuurgrond te sterk is. Bepaalde min naars van kalk treft men onder de nar cissen weinig aan. Als uw grond te kalk rijk is, zult ge met vele narcissen last hebben. De sterk groeiende bicolors en gele trompetten zullen het beste voldoen, alsook de sterkere kleinkronige. Pas echter een nauwkeurig overwogen bemes ting toe en laat desnoods uw grond on derzoeken, opdat ge precies weet hoe de samenstelling is. o— Als ge veel last hebt van kanker en schurft in uw fruitboomen, denk dan dan maar gerust dat de boomen lijden door kalkgebrek in de grond. o De meeste boomgaarden, die niet om de vier jaar met kalk bemest zijn, hebben zoo goed als zeker groot kalkgebrek. —o Waar het vee niet gaarne weidt, is de grond bijna zeker zuur en niet rijk ge noeg aan kalk. i i - - te) O —O—

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5