Texels Natuurmonumenten. In De Ruyter's Kamer Gemengd Nieuws i. 5wr Schoolnieuws. Men deelt ons mee: Donderdag heeft de heer K. Eelderink afscheid genomen als hoofd der School voor Chr. Volksonderwijs alhier. De leer lingen boden hem ter herinnering een keurig rookstel op standaard aan, terwijl het bestuur hem vereerde met een mooie foto van school en schoolbestuur. De jeugd werd gul onthaald en zal aan de heer Eelderink stellig prettige herfnne ringen bewaren. Het moge hem en zijn echtgenoote goed gaan te Vianen, de nieuwe stand plaats, waar de heer Eelderink als hoofd aan de nieuwe Chr. School aldaar ver bonden zal zijn. Hier zal hij worden opgevolgd door de heer Slort, die als onderwijzer aan de Groen van Prinsteren-School te den Hel der werkzaam was. Van mej. G. de Graaf, te de Cocks- dorp mochten we een zeer geslaagde foto van de nieuwe R.K. School alhier ontvangen. We stellen ons voor haar in ons Zondagsblad op 'te nemen en danken de fotografe voor haar bereidwilligheid TEXELSCHE NOVELLE. door D. DEKKER (1864). 15. De hardnekkige wei gering van het meisje maakte de gramschap van haar moeder steeds meer en meer gaande, en veel meer dan vroeger voer zij tegen haar dochter uit, die daaronder gewel dig leed. Was vroeger door het verdriet, dat zij ondervond, de blos van haar gelaat voor een deel reeds geweken, thans zag zij er kwijnend en ver vallen uit, en wie het lieve meisje in lange tijd niet had ontmoet, zou haar bijna niet meer herkend hebben. Eenige verzachting in haar leed vond zij, toen in het voorjaar van 1667, eenige maanden nadat het eerste aanzoek om hare hand door Asinus plaatsgreep, de vloot van den admiraal binnen viel en eenigen tijd ter reede bleef, omdat zij uiigerust en met eenige bodems versterkt moest worden vóór men de tocht naar Chattam, die zulk een roemrijke afloop had, zou ondernemen. Dit gaf den stuur man van het admiraalschip de gelegenheid om dikwijls aan den wal te zijn en zich met zijn liefste te onderhouden, ofschoon moeder er te heftiger om werd. Ontel bare malen herhaalden de gelieven, dat zij elkander, hoedanig de omstandigheden ook mochten zijn, getrouw zouden blijven. Maar helaas, aan die dagen van gelukkig samenzijn kwam weldra een einde; want de Ruyter kreeg bevel om zee te kiezen. Arisse hoopte op deze tocht roem, eer en rang te verwenen. Misschien zou dit bij Aatke's moeder een andere gezindheid doen ontstaan. Mocht hem dit niet ten deel vallen, dan zou hij zich gelukkig re kenen, wanneer een vijandelijke kogel hem trof. Het meisje nam zich voor, haar las tige aanzoeker, den praktizijn, die zich ge durende den tijd, dat Aris Jan Arisse, aan de wal was, niet vertoond had, met meer heftigheid af te weren, wanneer hij, na het vertrek van haar vriend, zich op nieuw zou aanmelden. Nauwelijks was de vloot uitgevaren, of de aanzoeken van Asinus werden her haald, meer dan ooit ondersteund door ernstige vertoogen en bedreigingen der moeder, die ten laatste verklaarde, dat zij haar dochter tot dit huwelijk zou dwin gen. Op zekeren morgen was het meisje spoorloos verdwenen. Alle nasporingen waren vruchteloos; en in de onzekerheid wat er van haar geworden was, riep een stem de weduwe gedurig toe: „Moeder gij hebt uw kind ongelukkig gemaakt; wellicht heeft zij in vertwijfeling de han;i aan zichzelf geslagen." De rechtbank te Leeuwarden veroor deelde de 29-jarige koopman S. Kuipers wegens doodslag op zijn vrouw, tot zes jaar gevangenisstraf. De eisch was 10 jaar Voor de betrekking van Vader en ALceder in het Ned. Herv. Weeshuis te Schagen, hebben zich ruim 40 sollicitanten aangemeld. Amsterdam. In de Linnaeusstraat bij de overweg sloeg een voor een schillen- kar gespannen paard op hol. Het beest liep een wagen met borstels en dergelijke van het blindeninstituut omver, tengevolge waarvan twee half blinden 'tegen de grond geslingerd werden en aan hoofd en handen gewond werden. In het nabijzijnd Burgerziekenhuis zijn zij verbonden. Het paard is kort na het ongeval tot staan ge bracht. Even over de grens bij 's Heeren- berg is in een bosch een auto gevonden, r- Zwarte Zee naar Arabië te varen. Zij maakten een boot los en „scheepten" zich in" met twee volle rugzakken en twee revolvers. Bij de gemeente Gudor kwam hen het stoomschip „Tass" tegemoet. De boot werd door de schroef van het stoom schip gegrepen en sloeg om. Twee der jongens konden zich zwemmend redden, doordat zij de reddingsboot, die door de kapitein was te water gelaten, kon den grijpen. De meubelmakersleerling en de 14-jarige jongen echter verdronken. De geredden vertelden, dat de jongens elkaar tijdens de aanvaring stevig vast hielden en zoo in de rivier stortten. Londen. Het Hoogerhuis heeft bij amendement met 44 tegen 12 stemmen in de legerwet weer de doodstraf opgeno men voor lafheid en desertie, welke on langs door het Lagerhuis uit de wet was geschrapt. Penteekening van Sjoerd Kuperus. De Staart, het Ooster- en Wester-Kooi- stuk en het Jan Koornsland. Samen groot 19 H.A.; in de jaren 1909, 1917 en 1926 deels geschonken door vrien den der vereeniging, deels door de ver- eeniging zelf aangekocht. De terreinen zijn gelegen aan het Kil in Waalenburg Het is alles hooiland met de karakteris tieke flora der brakwaterpolders, o.a. veel Engelsch gras en fraaie orchideeën. Alle soorten van Texelsche weidevogels broeden er. De Staart is vooral dicht bevolkt met kokmeeuwen; van tijd tot tijd vestigt er zich ook weer een kolonie van de elders op Texel niet meer voor komende groote stern; in 1923 waren er 150 paren. De terreinen in Waalenburg worden be dreigd door een plan tot droogmaking, dat binnen afzienbaren tijd zeker zal wor den uitgevoerd. o— De Petten. Groot 4 H.A.; in 1912 geschonken door natuurvrienden. Grootendeels is het een modderplas, waarin eilandjes liggen, die vele kluten en sterns nestgelegenheid ver schaffen. De randen van den plas bestaan ten deele uit orchideeën-weiland. Het ter rein lio;t in het Zuiden van Texel bij de Mok (bij het dorp den Hoorn). Het be treden van de Petben is thans verbo den. Men kan het terrein zeer goed over zien, als men gaat zitten tusschen de duinroosjes aan de Zuidzijde; men ziet dan meer van het leven der vogels, dan wanneer men rondploetert tusschen de nesten en de vogels verjaagt. o— Het Molenmieland. Grootte 9 H.A.; in 1925 aangekocht voor f5100,Dit perceel drassig hooi land is gelegen nabij de haven van Oude- schild en is een broedplaats van tureluurs, kieviten en andere weidevogels; bij den modderplas nestelen kluten. o— Het Bütlikofers Mieland. Groot 6 H.A.; geschonken door de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels, ter huldiging van haar vroegeren voor zitter, nu wijlen Dr. J. Büttikofer. Laag gelegen hooiland met rietvegetatie. Broed gebied van weidevogels, kokmeeuwen, eenden, enz. Ten deele begroeid met En gelsch gras. De Zandkuil. Aangekocht in 1923; de koopsom werd door enkele leden geschonken. De Zand kuil maakt deel uit van den Hoogenberg, welke een prachtig uitzicht geeft over de Zuidoostkust en de zee. De kuil zelf geeft een mooi profiel te zien van de diluviale kern van het eiland en wordt bewoond door een groot aantal soorten van merk waardige graafbijen en graafwespen. In den steden zandkant nestelen oeverzwa luwen. De Zandkuil is een onvergelijkelijk en tomologisch natuurmonument. o— Slechts bij hooge uitzondering, en al leen voor wetenschappelijke doeleinden, kan door de Ver. tot Behoud van Na tuurmonumenten m Ned. 'n bezoek aan de terreinen worden toegestaan, omdat de aard van deze natuurmonumenten teveel verontrusting niet toelaat. —o Voor de Zandkuil, welke voor niet-le- den toegankelijk is tegen betaling van een geringe vergoeding de bewaker woont in de nabijheid), kunnen donateurs en le den toegang verkrijgen op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap. o— Bezittingen Staatsboschbeheer: De Geul, groot plm. 400 H.A.; de Wes terduinen, groot plm. 250 H.A.; de Mui en de Slufter, plrn. 700 H.A.; het Pieter Roozenvlak, plm. 250 H.A. o— Om toestemming tot een bezoek aan door de Staat beschermde broedterreinen in de Duinen dient men zich te wenden tot den Houtvester in de Houtvesterij „de Eilanden", Museumlaan 2, Utrecht. Vervolgens dient men zich met zijn schrif telijke vergunning tot den heer A. Epe, boschwachter te de Koog te wenden, die zooveel mogelijk rekening houdende met den wensch van de aanvragers uur en plaats (de Mui, Westerduinen of de Geul) bepaalt. -o— Aanbevolen wordt een bezoek aan de Mei en half Juni; plantenliefhebbers kun- broedplaatsen te brengen tusschen half nen er tot in Augustus genieten. (Overgenomen uit de „Vraagbaak voor Vreemdelingen"; franco per post f 0,15). beladen met 28.000 eieren. Auto en la ding waren eigendom van de firma F. te Lichtenvoorde die ze naar Duisburg had vervoerd. In een onbewaakt oogenblik zijn dieven er mee vandoor gegaan, maar zij hadden hun tocht door benzinegebrek moeten eindigen. De vereeniging De Hollandsche Mo len heeft aan de gemeente Delft een sub sidie van f 8000 verzocht voor een drin gend noodige restauratie der fundamen ten van de bekende molen „De Roos". B. en W. stellen de raad voor een bijdrage van f 4000 te verkenen, onder voorwaar de, dat de molen op afdoende wijze wordt gerestaureerd. Op deze wijze wordt voor komen, dat de molen verdwijnt, welk lot reeds zoo menige molen te beurt viel. is gesloten. De justitie vond geen aanleiding tot 'n gerechterlijke vervolging over te gaan. üiiliilillll BUITENLAND. Een MOLEN, die NIET ver dwijnt is het Handelsmerk van de SPOOR'S Mosterd- fabrieken, sinds 1888 geves tigd te CULEMBORG. Te Utrecht zal een bestaand school gebouw aan de Minkade tijdelijk voor jeugdherberg worden afgestaan. Daarin zullen dan een 70-tal jeugdige personen een onderdak kunnen vinden. Het gerechterlijk voor-onderzoek terzake van geuite beweringen omtrent de hoofddirecteur van Gemeentelijke Gas fabrieken, dr. Terneden, te Amsterdam, Een 13-jarige hoogere burgerscho lier te Leipzig heeft een 11-jarig kame raadje bij het spelen doodgeschoten met een door hem in het ouderlijk huis ge vonden revolver, waarvan hij niet wist, dat zij geladen was. Het slachtoffer is op weg naar het ziekenhuis overleden. De scholier is, na door de politiie te zijn verhoord aan zijn ouders teruggegeven. Tacoma. Door een gasontploffing in een steenkoolmijn werden 21 personen gedood. Londen. Twee piloten van de„Royal Airforce", Percy en Brake, zijn aan de cood ontsnapt, toen hun vliegtuigen op groote hoogte (3000 voet) met groote snelheid tegen elkaar botsten. Beiden slaagden er in veilig met de parachute te landen. Percy had geen enkele verwon ding bekomen, cloch Brake bleek een arm te hebben gebroken en ernstige snijwon- den te hebben opgeloopen, toen hij zich uit de machine wrong. Een meubelmakersleerling en een 14-jarige schooljongen bij Pressburg had den met twee vriendjes het plan gemaakt om de Donau ar te zakken en via de 'i Avondjaponnen De avondjaponnen zijn lang. Dat feit staat onomstootelijk vast. Sommige ja ponnen raken geheel in 't rond de grond, andere hebben een kort sleepje. Meer en meer ziet men ook alle mogelijke drap- perie-effecten om de heupen, verschillend naar de aard van de stof. De japonnen worden dus geheel anders gemaakt wan neer ze van een soepele stof worden ver-, vaardigd, dan wanneer een stijve of half stijve stof is gebruikt. Dit voorjaar zal men veel voile zien, evenals bedrukte mousseline, organdi, taffetas met groote bouquetjes bedrukt. De mooiste avondjaponnen zijn van 'n soort fijn kantwerk gemaakt. Daarbij be- hooren dan een geperleerd bolero'tje en een zeer lange rok. Taffetas dient, daar dit de stijfste stof is, die we op het oogenblik zien, op een biezondere wijze te worden verwerkt. Taf fetas japonnen hebben een lijfje, dat glad om de buste sluit, terwijl er voor wordt gezorgd, dat de rok ruim valt. De hals wordt, hetzij van voren, hetzij op de rug, afgewerkt met groote strik ken; ook wordt wel op zij van de japon een groote strik aangebracht. Mousseline en voile, ook georgette, worden gegar neerd met drapperie-effecten. Over de hals kan nog worden meege deeld, dat deze tegenwoordig op de rug dieper is dan van voren en zeer vaak niet symmetrisch. Nuttige wenken. De behandeling van clivia's. Wie bloemen aan deze kamerplanten wil zien, moet ze vooral in de winter wei nig water geven. Dit is eigenlijk het eeni ge, waarop men bij de behandeling van de clivia dan heeft te letten. De plant rust dan uit en kan dan al haar krachten ver zamelen voor de vorming van bloemsten gels in het voorjaar. Geet een clivia verder geen al te groote pot, ook al komen er bovenop en aan de rand enkele dikke wortels te voorschijn; dit hindert de plant niet. Geet in de zomer wat vloeimest, d.w.z. wat in water opgeloste koe- of kippen mest. Deze mag vooral niet te sterk zijn. De behandeling der clivia is hoogst - eenvoudig. Ze is niet veeleischend en weet zich naar alle omstandigheden te schikken. Ze is tevreden met een plaatsje in de nabijheid van een raam, mits de lucht in het vertrek niet al te vochtig is. Geeft men haar in de winter een koele vorstvrije plaats, dan zal ze evengoed doorgroeien als in de verwarmde huis kamer. In beide gevallen zij men echter uiterst spaarzaam met begieten. Ammonia. Ammonia in het laatste spoelwater voor cretonnes, gordijnen, tijken, overtrekken, haalt de kleur weer een heel stuk op. Am monia verwijdert vlekken van roode inkt, vruchten en gras uit witte stoffen. En wanneer men ammonia vermengt met puinsteenpoeder krijgt men zelfs de meest hardnekkige roet- en rookvlekken van haardtegels, schoorsteentegels, enz. weg. o Niet al te groote bruine of andere vlek ken op een gewitte muur of zolderincr kan men wegmaken door een dik papje te maken van stijfsel en koud water en dit met een schoon stuk flanel over de plek te wrijven. o— Vcor oudere dames. Bij een onzer groote bladen werd naar bezigheid voor oudere dames geinfor- meerd, handwerken en lectuur buitenge sloten. We laten hier een drietal anU O 'Hv:. v y 1 :?r HOEKJE B!J DE MUI'.' TEXELSCHE COURANT VOOR DE VROUW

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6