J No 4423 Woensdag 30 April 1930 43st'Jaargang PUROL er op DOE AIS Goud uit schuim. Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ :t DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Wanneer men leest, dat het eerste vee reeds in 1932 zijn intrede zal doen in de drooggelegde Wieringermeerpolder, be seft men pas met welk een duizelingwek kende vaart dit grootsche werk zijn beslag krijgt. De minister van Waterstaat heeft aan de drie heeren, die indertijd tot taak hadden het ontwerpen van plannen voor de werkzaamheden, thans opdracht gege ven, de in cultuurbrenging van de Wie- ringermeer als directeuren te leiden. Zij zullen die werkzaamheden als volgt ver deden: Ir. S. Smeding, rijkslandbouw- consulent te Schagen, neemt het land- bouwwetenschappelijk deel voor zijn reke ning, Ir. F. P. Mesu, rijkslandbouwconsu- lent te Zwolle (gedetacheerd bij het Rijksbureau voor Ontwatering) het cul tuur-technische en Ir. L. A. M. Roo- broek, rentmeester der Domeinen van 't Staatsboschbeheer te Klundert, de uit gifte der gronden. Hoe zij thans te werk zullen gaan is de vorige week medege deeld en wij achten het belangwekkend genoeg, ook hier de hoofdzaken ervan te vermelden: De werkzaamheden zullen beginnen met de aanleg van fietspaden, het eerst langs de reeds onder water uitgebaggerde kanalen, waar de grond het eerste droog is. Die fietspaden langs de kanalen kunnen later als jaagpaden wor den gebruikt. Wanneer op deze wijze de geheele polder van de rand af te berei ken is, zal 't begreppelen ter hand worden genomen. Het staat nog niet vast, of dit machinaal kan gebeuren. Blijkt het dat het met de hand beter gaat, dan zal hier voor ongeveer 3000 landarbeiders gedurende 2i/a jaar werk zijn. Voor deze arbeiders, die voor een groot deel later ook emplooi zullen kunnen vinden bij de boeren, die er zich zullen vestigen, zullen reeds dade lijk Avoningen worden gebouwd. Er is dus spoedig en veel werk aan de winkel. Voor de landbouwende stand is een nieuwe werkgelegenheid geschapen, waaraan groote behoefte bestaat. Zaterdagavond. Dinsdag hebben we de vertegenwoor digers- der vijf mogendheden, welke drie maanden lang aan de Londensche Vloot- conferentie deelnamen, het „Verdrag van 1930" onderteekend. Hoewel men van deze conferentie hooger verwachtingen koesterde, schijnt men over het algemeen met het reslutaat wel tevreden. Aan de rede, welke Mac Donald in de slotzitting hield, is het volgende ont leend „Wij zijn zoover gegaan als voor het oogenblik mogelijk was en wij gaan he den uit elkaar als goede vrienden en in een geest van goede wil. Met Washington en Oenève vergeleken, hebben we onge twijfeld groote vorderingen gemaakt, doch vergeleken bij onze hoop, onze wenschen en &onze verlangens zijn wij nog ten achter. Het werk moet dus worden voort gezet. Wij zullen de vraagstukken aan houden, die nog niet konden worden op gelost. Toch mogen wij elkaar met het bereikte gelukwenschen. Het driemogend- heden-verdrag is een groot succes en wij zullen doen wat wij kunnen om een vijf- mogendheden-verdrag tot stand te bren gen. De naaste vlootconferentie zal in 1935 worden gehouden tenzij zich vóór die tijd zulke gelukkige gebeurtenissen mochten voordoen, dat die conferentie overbodig zou zijn. De veiligheidsbepa ling in het verdrag was nog noodig. Ik hoop echter ,dat zij nooit toegepast zal behoeven te worden. In elk geval zou dit pas gebeuren nadat eerst elke poging om het te vermijden, is aangewend. Enge land's positie als zeemogendheid maakt de opneming van die bepaling noodzake lijk De Engelsche regeering hoopt echter dat de onderlinge besprekingen na deze conferentie zullen leiden tot een overeen stemming, die de toepassing^ der bepali'ng beslist onnoodig zal maken." De Veiligheidsbepaling", waarop Mac Donald doelde, houdt in, dat Engeland gerechtigd zal zijn zijn vloot uit te brei- Dit moet ;Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest. den, wanneer Frankrijk of Italië daartoe mochten overgaan. Op aandrang van de Engelsche afgevaardigden werd deze be paling opgenomen. Zij hadden daarbij het oog op Frankrijk in het biezonder, dat van vlootuitbreiding niet afkeerig zou zijn. De parlementen der vijf mogendheden moeten thans het Verdrag nog bekrach tigen. Dat zal wel geen moeilijkheden op leveren. In Engeland is men tevree, in Frankrijk, dat niet in zijn vlootbouwplan- nen werd tegengewerkt, eveneens. Het Italiaansche „parlement" heeft weinig in te brengen. In de Ver. Staten zal het wellicht niet zoo gemakkelijk gaan. De lezer herinnert zich het geval Shearer. Dit heerschap liet tegen grof geld de ontwa peningsconferentie van Oenève in het honderd loopen. Van zulke menschen schijnt Amerika op het oogenblik nog niet bevrijd. Wat Japan betreft, is de zaak nog niet geheel in orde, want ook daar zijn felle tegenstanders bezig de moeizaam bereikte resultaten der Londensche con ferentie om hals te brengen. Over het ge- geheei ziet men de toekomst echter niet donker in. Engeland maakt de laatste maanden wel veel moeilijkheden in binnen- en bui tenland door. In Palestina schijnt het op het oogenblik weer „pais en vree" voor zoolang het duurt. Met Egypte wordt nog druk over een verdrag geconfereerd. De premier is er voor naar Engeland geko men, maar men vordert met de bespre kingen heel slecht, daar de Egyptenaren nogal hooge eischen stellen. De toestand in Br.-Indië zou met de dag ernstiger worden. Toch zien anderen de toekomst niet zoo donker, daar Ohandi's gedrags lijn in steeds grooter kring niet het minst onder de Mohammedanen onte vredenheid wekt. In het binnenland heeft het Labourbe- wind het met de linkervleugel der arbei derspartij te kwaad. Bij monde van Max- ton, woordvoerder der Onafhankelijke Ar beiderspartij, werd de begrooting van Snowdon vergeleken met'een knieval voor het grootkapitalisme om de fabrieksbaron- nen te sparen ten koste van arbeider en middenstand. De minister tegen werkeloosheid, Tho mas, kreeg er eveneens van langs. Hem werd verweten ,dat hijte hard werkte, voor 't kapitalisme n.l., dat hij in tien maan den beter zou hebben gediend, dan het vorige, conservatieve, bewind in vijfjaar. In Australië werd Mac Donalds col lega, premier Scullin, voor heete vuren geplaatst. Tot heden heeft hij zich voor de nadeelige gevolgen daarvan weten te vrijwaren. Het congres der arbeidersre- geering in de staat Victoria nam een motie aan waarin aan de regeering steun werd gevraagd voor alle werkloozen tot het voile bedrag van hun loon. Scullin liet er zich niet door uit het veld slaan en gaf dit antwoord, kort en bon dig, aan duidelijkheid niets te wenschen overlatend: „Ik beschouw 't als mijn plicht, hier ronduit te verklaren, dat iets wordt ver langd, wat wij niet kunnen doen. Het be hoort niet tot het gebied der practische politiek om elke werklooze het volle loon uit de schatkist te geven. Elke verzeke ring tegen werkloosheid dient gegrond te zijn op een stelsel van bijdragen van patroons, arbeiders en regeering. Zelfs dit stelsel zou de schatkist zwaar belasten, n.l. met 5 a 6 miljoen pond per jaar. moties als de onderhavige aan te nemen misleidt het volk. Ik ben er niet de man naar om het volk te misleiden." Of men met dit antwoord genoegen ne men zal, moet worden afgewacht. De heer R. Holtrop, eerste kaasmaker aan de Coöp. Zuivelfabriek „de Een dracht," verwierf de vorige week, na de Vakschool voor kaasmakers te Hoorn met gunstig gevolg te hebben doorloopen, het Diploma-kaasmaker. Een zilveren Jubileum. Morgen Donderdag 1 Mei zal het juist 25 jaar geleden zijn, dat de heer Jb. Witte Cz. als koster aan de R.K. Kerk H. Joannes de Dooper alhier verbonden werd. Stellig zal het de geachte jubilaris en zijn niet minder gewaardeerde echtge- noote als kosteres aan tallooze blijken van oprechte belangstelling niet ontbre ken. De nauwgezetheid en blijmoedigheid waarmee zij zich van hun omvangrijke taak kwijten, mogen zeker velen ten voor beeld strekken. Concert—Texc-lsch—Fanfare. Het eerste Zomer-concert van Texelsch Fanfare, te geven in het Park, is bepaald op Zaterdag 3 Mei en vangt te half negen 's avonds aan. Hier is het programma: 1. Colonel Bocey - Marsch, van Kennet J. Alford 2. Tervaete, ouverture, van Casia. Dit is het verplichte nummer voor het concours te Nieuwe-Niedorp op Hemel vaartsdag. 3. Caprice sur l'opera Norma, van Bel lini. 4. Antigone, ouverture, van Fern. Ros- seau. Dit is voor het a.s. concours het vrije nummer. 5. Les Frissons, Scènes de Ballet, van O. Gadenne. 6. San Lorenzo, marsch, van Da Silva. Benoeming. De heer J. R. van der Zalm, directeur van het P.T.T.-kantoor alhier, met in gang van 1 Mei van dat te Veendam, is met ingang van dezelfde datum van re ferendaris der P.T.T. 2e klas tot refe rendaris bevorderd. OOSTEREND. Excelsior op concours. Op Hemelvaartsdag hoopt ons fanfare corps „Excelsior" te Wormerveer deel te nemen aan het concours, uitgeschreven door de Chr. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord-Holland. (Het vorige jaar werd het concours te Zaandam gehouden.) Ooievaars. Zaterdagmiddag werd in de buurt een ooievaarspaar waargenomen, voorwaar 'n zeldzaam verschijnsel. Tegen de avond werden zij boven het dorp opgemerkt. Natuurlijk trokken ze aller belangstelling, ('s Morgens waren de vogels den Burg gepasseerd. Wie weet iets naders te mel den? Zouden ze met bouwplannen voor een zomerverblijf op Texel rondvliegen? Voor eenig bericht houden wij ons zeer aanbevolen. Red.) OUDESCHILD. Uitslag verkooping. Vrijdag werd door notaris Mulder voor de erven D. Maas Hz. het huisje met erf aan het Kollegat voor f350,— aan de heer P. van der Vis alhier verkocht; voor mej. de wed. Jn. Buijs het schuur tje met erf aan het Kollegat voor f 150, leveneens aan de heer P. van der Vis al hier (Verbeterd bericht RED.) Scheepsongeval. Bij het neerlaten van de giek aan boord van de TX 106 geraakte schipper M. Dogger met een vinger bekneld tusschen de giek en het steunijzer, waarop deze komt te liggen. Het veroorzaakte een oogenblik geweldig veel pijn, zoodat de schipper daardoor zijn bewustzijn verloor Hij heeft er verder geen nadeelige gevol gen van ondervonden. Een „water-koe". Zaterdag geraakte bij het veeladen op de haven een koe te water. Het beest was heel dartel en maakte zulke sprongen, dat BLIJF by Uw J.GRUNO'5 het op een gegeven oogenblik in de haven verzeilde. Op de helling werd het beest weer op het droge en vervolgens op de veeboot gebracht. Zeegat van Texel. Op de buitendrempel van het Westgat werden de volgende diepten aangetrof fen: middenvaarwatcr 33 dm., spitsetons- kant 42 dm. en stompetonskant 42 dm. DE COCKSDORP. Bondsdag Ned. Jongelingsverbond. (Ingezonden.) Op 2e Paaschdag bezochten ruim 30 leden der afdeelingen te De Cocksdorp, Zuid-Eierland, Oosterend en Den Helder, per autobus de Provinciale Bondsdag van het Ned. Jongelingsverbond te Enkhuizen. Flet was een heerlijke, onvergetelijke dag. Wel 400 bondsleden uit Noord-Hol land waren in de haringstad samen geko men. Ontroerend mooi was de wijdings- dienst in de Westerkerk onder leidipg van Ds. Hak, van Alkmaar. De kerk was gevuld met bondsleden en belangstellende gemeenteleden, te samen ongeveer 70Q personen. Met de meest aangename her inneringen keerden allen dankbaar en vol daan huiswaarts. Jammer, dat de vreugde der Texelsche en Heldersche vrienden ver stoord werd, doordat op de terugreis een der beide autobussen tegen de leuning van een smal betonnen bruggetje aan botste, waardoor de ééne zijwand der bus geheel werd vernield. 3 van de 20 inzit tenden, waaronder 2 leden van Den Fiel der en 1 van Oosterend, werden daarbij niet ernstig gewond. Zij moesten verbon den worden, doch konden de reis onmid dellijk met een inmiddels te Andijk ge huurde autobus naar den Helder voort zetten. Eenigszins onder de indruk van 't gebeurde, kwam men daar te ongeveer 1 uur 's nachts aan. C.B. (Dit verslagie kwam 28 April pas in ons bezit. Red.) DE KOOG. Helders vuilnis aan Texels strand. Of niet? De Heldersche Courant nam Zaterdag in haar kolommen het bericht op van onze Kooger correspondent, waarin hij schreef, over vuil, aan het Kooger strand aange spoeld en blijkens een partijtje aan Hel dersche ingezetenen gerichte nieuwsbladen hoogstwaarschijnlijk uit den Helder af komstig. In antwoord hierop deelt de heer P. H. L. Maas, Directeur der Gemeente reiniging en Plantsoenen te den Helder, het volgende mee: Het vuil wordt op een plaats gestort, welke niet iedere dag dezelfde is, daar deze afhankelijk is van wind en getij, maar waarbij met zekerheid kan worden vastgesteld, dat het gestorte vuil door het Westgat afdrijft en vervolgens zich ver van de kust in de Noordzee verspreidt. Drijvende, alsmede ijzeren voorwerpen worden nimmer in zee gestort. Bij het storten wordt ook rekening gehouden met de belangen der visschers. Dat niettegenstaande deze maatregelen wel eens bij hooge uitzondering eenig vuil op het strand van Texel zou kunnen komen,; is ons vermoedelijk gebleken, dank TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 et. Iedere regel meer: 10 ct. Doiolfde advertontle 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagore rogelprl|s. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN 0— 0— 0— Examens. '"-MIN besluit en gaat noolf zonder die overheerlijke ECHTE FPUESCHE BAAITABAK den winkel uil.' |efJ tmile^gewoon^ ,10-»2 -15 -10 CT5- per half ony ÖRUROÖROflinOftl.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1