Gemengd Nieuws Bij dit nummer behoort een bijblad. zij een bericht, hetweik ons voor eeni- ge tijd geleden gewerd van een inwoner \an de Koog. Direct nadat eenig vuil a daar was ontdekt, konden wij onmid- de.lijk op onderzoek uitgaan. Ons is daar bij geb.eken, dat het strand, ongeveer bij de Koog, grootencieels bedekt was met wrakhout, bolsters van cocosnoten, kurk, enz., voorwerpen, welke absoluut niet van onze Gemeentereiniging afkomstig waren. Bij nauwkeurige beschouwing, over een afstand van 2 K.M. konden wij tusschen de genoemde voorwerpen, oox enkele kleine voorwerpen van zeer uiteenloo- pende aard ontdekken, welke wel van onze Gemeentereiniging afkomstig zou den kunnen zijn, ofschoon wij, hoe ijverig overigens gezocht, geen enkel voorwerp konden vinden wat ons eenig bewijs van herkomst verschafte. Bij ons verder on derzoek is gebleken, dat juist was gestort bij zeer zware mist en hierbij heeft na tuurlijk de mogelijkheid bestaan, dat het schip eenigszins uit de koers is geloopcn en op een minder gewenschte plaats heeft gestort. Vermoedelijk is daarbij het vuil inplaats van door het Westgat, door het Kaap en Molengat afgedreven. Dat hierbij wellicht enkele in het water zwervende voorwerpjes kunnen zijn aangespoeld, is natuurlijk niet onmogelijk. Van aanspoe len van een kwantum vuil is ons echter niets gebleken. In ieder geval hebben wijl inmiddels ons voordeel gedaan met deze, voor ons nieuwe, opgedane ervaring. Aan de hierboven genoemde bewoner van de Koog, die zoo vriendelijk was ons direct te berichten, zeggen wij nogmaals hierbij gaarne dank en wij houden ons beleefd aanbevolen voor berichten van aangespoeld vuil, waarvan aannemelijk gemaakt kan worden, dat het van de Hel- dersche Gemeentereiniging afkomstig is. Ook voor eventueele klachten van vis- schers hebben wij steeds een open oor. Radio-storing door electrische apparaten. Het weekblad „Radio-Expres" van 25 April wijdt een belangwekkend artikei aan storingen, welke radio-toestellen on dervinden van grootere en kleinere mo toren en andere apparaten, zooals haar drogers, strijkijzers, verwarmingskussens met temperatuur-regelaar, hoogtezon- en massage-apparaten electriseertoestellen, enz. Meer en meer begint men zich en gelukkig maar bezig te houden met middelen om die storing te voorkomen, op te heffen of anders tot een minimum terug te brengen. De bezitter van het radiotoestel, die last heeft van de storing zal wel begin nen met pogingen om zelf maatregelen te nemen; als hij zichzelf kan helpen, is hij natuurlijk liet best af. Helaas echter is een afdoende onderdrukking der storingen in de meesle gevallen slechts te verkrijgen door maatregelen aan de storende appa raten. Een der hulpmiddelen, die aan het radiotoestel toegepast kunnen worden tegen storingen, welke via het lichtnet binnen komen, is de z.g. „netzeef", zoo als o.a. Telefunken en ook de fa. Ridder- hol" en van Dijk die in de handel brengen. Men mag er evenwel nooit te stellig op rekenen, dat men bij zulk een netzeef baai zal hebben, Meer heil is in het algemeen te ver wachten van pogingen die aan de storen de machines zelf worden gedaan om te voorkomen, dat de storingen in het net kunnen doordringen. Zoo kan men b.v. de storingen van een electrische bel dikwijls sterk verminderen door ten eerste de bel te omgeven met 'n geaarde kooi van metaalgaas en boven dien het verbrekingscontact van de bel te „shunien" met een condensator en weerstand of met een condensator en een. smoorspoel. Diathermie-apparaten en vonkende Rcngen-installaïies zou men ook moeten opstellen in geheel geaarde kooien van metaalgaas, terwijl in de stroomtoevoer de netzeet op een bepaalde wijze zou moeten worden aangebracht. Storingen van motoren ontstaan het meest door het vonken van de borstels op sleepringen en collectors. Men merkt daarbij als bij tramstoringen het merk waardig verschijnsel op, dat groote vlam- vonken soms haast geen storing verwek ken, maar wel de kleine, schijnbaar on schuldige, alleen in het donker goed te constateeren vonkjes. Een voorafgaande revisie van de von kende motor is steeds aan te bevelen, schoon maken van een collector en ver betering of vernieuwing der borstels doet op zichzelf soms wonderen. o— Het. bovenstaande ontleenden wij aan een artikel in „Radio-Expres", dat zich in zijn geheel door zijn vele technische biezonderheden, waarvan wij en het mee- rendeel onzer lezers geen juist begrip hebben, niet voor opname in deze kolom men leent. We meenden de aandacht wel eens bij de radio-storingen te mogen bepalen. Het is de laatste tijd met de radio-ontvangst hier immers droevig gesteld. Waar moet het heen, als het aantal electriseertoestel len, te den Burg in gebruik, en thans vermoedelijk een half dozijn groot, nog eens belangrijk toenemen mocht? Trou wens één enkel apparaat, op een on gelegen uur in werking gebracht, kan alle radio-genot in een heele buurt finaal uit schakelen. Het is me dan een geraas en een geratel van je welste, dat alle andere klanken, aan de aether ontlokt, overstemt.. Er is slechts één uitweg, één oplossing van dit voor radio-bezitters zoo brandend' vraagstuk. Tracht uit te vinden, wie door een oï ander electrisch apparaat de aether zoo verontreinigt, dat van behoorlijke ra dio-ontvangst geen sprake kan zijn en probeer dan met de persoon in kwestie klaar te spelen, dat hij zich uitsluitend gedurende een vaste tijd van zijn apparaat bedient. We weten, dat men op deze wijze reeds met succes te werk is gegaan en hopen, dat het voorbeeld navolging zal vinden. Wanneer het motoren, strijkijzers, enz. betreft, zal men zich vermoedelijk niet makkelijk aan vaste uren kunnen bin den, maar wanneer het de gebruikers ernst is, zal er ook in die gevallen wel 'n mouw aan te passen zijn. Een enkele technische wijziging en er is reeds veel bereikt. Stellig zal de heer P.A. de Rode, directeur der T.E.M. u met raad en daad terzijde staan. Een flinke dosis goede wil en een portie gezond verstand doen won deren. Ook hier. Giften voor het Witte Kruis. N.N., den Burg f 10.P. T. Oude- schild fl,G. S. te Z.-Haffel fl, OUDESCHILD. Visscherii. Gedurende de laatste week is in de haven aangebracht plm. 25900 Kg. garna len. De prijzen waren door de groote aanvoer en de warmte in het buitenland laag. Een paar weken geleden hoopte men door een niet te groot kwantum garna len aan de markt te brengen, de prijzen een beetje hooger te krijgen, doch het heeft niet mogen baten. De haringprijzen zijn ook laag, 'doch dat is in de regel na Paschen het geval. Ce trekkers te den Helder hopen nu weer op goede ansjovis- prijzen. 't Emma'To.mpje. De verkoop van het Emmabloempje heeft hier f 20.57 opgebracht. De dames die dit nutiige werk hebben verricht, ver dienen zeer zeker een woord van dank. KookdemonstratieT.E.M. Het vorig verslag behelsde meer een bespreking van de verschillende appara ten, die te zien zouden zijn op de middag van de te houden kookdemonstratie. We willen nu nog even het electrisch koken in de oven behandelen. Mevrouw Roersch wees er op, dat het electrisch koken 'ange tijd de naam heeft gehad duur te zijn, doch zeer ten onrechte. Het behoeft toch heelemaal n'et duur te zijn, ais we maar gebruik maken van de goede appa raten. Electrisch koken op de juiste wijze spaart geid en tijd en is de meest zinde lijke wijze van koken bovendien. In een tweetal ovens werd gekookt, ge bakken en gebraden, om ons 'de waarheid van bovengenoemde stelling te bewijzen. In de eerste oven werd een geheel mid dagmaal bereid, bestaande uit 11/2 pond kaifslappen, bloemkool en aardappelen, met 'een broodschoteltje als toespijs en dat allemaal voor de luttele prijs aan stroomkosten van nog geen zes cent. De oven gebruikt 600 Watt per uur en heeft met het voorwannen mee nog geen 2 uur noodig gehad. In de 2e oven werd cake voor ons ge bakken, om te laten zien, dat de oven ook de meest fijne spijzen voor ons ter tafel kan brengen. Bij dat alles bleek toezicht haast overbodig. Mevrouw Roersch hield r'e aanwezigen aangenaam bezig en on derwijl deden de ovens hun werk. Het zou ons te ver voeren, hier op te sommen alle voordeden, die het electrisch koken wel geeft. Alleen willen wij er even op wijzen, dat aanbranden en aanzetten van de spijzen niet voorkomt. Wij kunnen niet beter doen dan mevrouw Roersch BINNENLAND. nazeggen: „Het electrisch koken is het e koken voor de toekomst"We gun nen al onze huisvrouwen een electrisch kookapparaat en de zegeningen, daaraan verbonden. We zullen ons eerst moeten aanpassen aan de nieuwe methode, maar zijn een maal de kleine moeilijkheden overwon nen, dan begint de victorie. Door de heer Leonhardt werd gewezen op het gemak van het gebruik der vele kleinere apparaten, reeds door ons ge noemd. De aanwezigen werden opgewekt bij voorkomende gelegenheden verjaar dagen, enz., ook eens te denken aan het aanschaffen van electrische apparaten. TERSCHELLING. Van een Itaüaansch stoomschip. Tijdens een zware mist strandde Zater dagnacht hier in de Noordergronden het Ital. s.s. Castitas, uit Genua afkomstig en in ballast op weg van Hamburg naar Cardiff. De sleepbooten Oceaan en Texel en de reddingboot vertrokken om assis tentie te verleenen, maar dit was niet noodig. Tegen de avond is het schip op eigen kracht vlot gekomen en heeft het zijn reis vervolgd. De vereeniging „De Hollandsche Molen" zal trachten de openstandaardmo- len bij Kruiningen (Z.) voor slooping te behoeden. Men komt echter nog f 600. tekort. Een MOLEN, die NIET ver- dwijnt is het Handelsmerk van de SPOOR'S Mosterd- fabrieken, sinds 1888 geves tigd te CULEMBORG. Het tienjarig zoontje van het echt paar Heres te Beerta is aan nekkramp ge storven. Een voddenkoopman vond op een vuilnisbak te Haarlem een ontplofbare granaat. Het voorwerp is aan de comman dant der militaire politie gegeven. In de Bangert bij Hoorn, die men wel noemt de Noord-Hollandsche Betuwe, verlustigt het oog zich reeds aan de bloeiende blauwe kwets. De duizenden bijen zijn zeer druk in de weer en doen zich tegoed aan de nectar uit de miljoenen bloemen. Volop bloei verwacht men tegen Zondag 4 Mei. De 23-jarige A. H. viel in de Graaf Lodewijk van Nassaustraat te Rotterdam bewusteloos neer. De man bleek werk loos en had in twee dagen niet gegeten., De doorgaande treinen uit Bazel en uit Berlijn over Hannover zullen deze zo mer van Amsterdam doorrijden tot Zand- voort. B. te Meerssen, die een wondje aan een vinger had gekregen, is na hevig lij den aan bloedvergiftiging overleden. Op de Amsterdamsche straatweg bij Ede kwam een vrachtauto van J. Verver, uit Leiden, geladen met eieren, in botsing met een personen-auto. De vrachtauto reed tegen een boom en vloog in brand., De eieren, plm. 35000 stuks, gingen groo- tendeels te loor. De man zat met vrouw en kind in de auto. Alle drie kregen lichte brandwonden. De personenauto is doorgereden. I11 Zeeland is dit jaar een strijd aan gebonden tegen de basterd-satijnrups en haar verwoestingen en er werden tal van inleveringen gemeld, door schoolkinderen verricht,, waardoor tallooze nesten zijn vernield; in Wester-Schouwen is men ook zeer druk bezig geweest en miljoenen en nog eens miljoenen eitjes zijn vernietigd. Ter verfraaiing van het voorplein der R.K. kathedraal te Haarlem is een boomplantdag gehouden, waaraan een 600 kinderen deelnamen. Ook mgr. Aen- genent, bisschop van Haarlem, heeft aan de plechtigheid deelgenomen. Na afloop heeft mgr. Aengenent een toespraak tot de kinderen gehouden. Zij kregen een netje Paascheitjes en reepen chocolade. Donderdag 8 Mei spreekt voor de radio-microfoon de heer C. Koeman. Rijkstuinbouwconsulent te Aalsmeer. On derwerp: Het opkweeken en verzorgen van Dahlia's. (Zie uw radio-gids). Spinazie is nu bijna waardeloos. Een tuinder uit Santpoort bracht 100 kisten spinazie te Beverwijk, waarvoor hij f 10 ontving. Verminderd met rijloon, huur van de kistjes en veilinggeld, bleef f2.30 over. De grond in de Stoofpolder te Brui- nisse, door het rijk onteigend voor een vluchthaven aan het Zijpe, is weer voor andere doeleinden verpacht. Bij Santpoort raakte de motorrijder van der A., toen hij met groote snelheid voor 'n autobus ontweek het stuur kwijt De motor sloeg eenige malen over de kop, de bestuurder werd bewusteloos op genomen. Hij had beide armen en een been ge broken en een ernstige hersenschudding en een sleutelbeen fractuur bekomen. Te Alkmaar werd Vrijdag de jaar- lijksche Centr. Stierenkeuring gehouden, vanwege de Prov. Comm. tot bevordering van de Rundveefokkerij in Noordholland. De schitterende collectie fokmateriaai had veel bewondering. Na afloop der keu ring was er een wel is waar niet levendige handel, maar toch werden weer goede prijzen besteed. Zoo hoorden we van prij zen van f 1750 en f 1300 voor eenjarige stieren. Het gemeentebestuur van Baarn heeft een map met twaalf fotokaarten van Baarn uitgegeven met het doel deze map, bij congressen met een officieele ont vangst, de congressisten aan te bieden. De windmolen De Wildeman te Renswoude bij Veenendaal (Geld.) is af gebrand, vermoedelijk door 't warmloo- pen van de as, daar men boven in de mo len, die 26 jaar geleden van steen was op getrokken, nabij de as eenig vuur had gezien. De aanwezige voorraad graan, meel enz. ,die verloren is gegaan, bedroeg on geveer 1500 mud. Velen waren getuigen van het oogen- blik, waarop de brandende wieken begon nen te draaien en daarna met donderend, geraas naar beneden stortten. De uitvoer van Nederlandsche eieren" naar Duitschland bedroeg 700 miljoen in 1928; 800 miljoen in 1929. Gedurende de laatste 8 jaar is het aantal kippen in Duitschland van 60 miljoen op 85 mil joen gestegen. Tegenwoordig zijn eieren in Duitschland goedkoop en wordt de Nederlandsche export moeilijker. Het nieuwe invoerrecht, dat van 6 mark op 301 mark wordt verhoogd, zal de invoer nog moeilijker maken. De Ned. Bond van Vereenigingen van Winkeliers in koek, banket, chocolade en suikerwerken heeft een adres aan da Eerste Kamer gezonden, waarin verzocht wordt de Winkelsluitingswet niet aan te nemen, aangezien daardoor 190.000 zelf standig (zonder personeel) werkende win keliers met totale ondergang bedreigd zijn. In de 18 dagen na de opening zijn aan de vleeschverwerkingsinrichting 'te Schagen 170 cadavers aangevoerd, waar van 140 afgekeurd. Over de uitbetaling en loop der zaken is men zeer tevreden. BUITENLAND. De auto van een slager uit Elbing, is bij Montken in een bocht van de weg tegen een boom gereden. Van de vijf inzittenden zijn er twee ge dood. Bij Straatsburg heeft een 10-jarige knaap met de dood -het waagstuk moeten betalen, om een parapluie als valscherm te gebruiken. De jongen had eenige lucht acrobaten met parachutes zien werken en wilde ook een poging doen. Met een ge opende parapluie in de handen sprong hij van het dak van zijn huis; hij werd doodi opgenomen. Van een bevolking van zes miljoen menschen zouden in de Chineesche pro vincie Sjansi twee miljoen van de honger zijn omgekomen. Op straat liggen de lij ken. Hulpmaatregelen zijn zonder uitwer king gebleven. Op het Fransche kerkhof te Alt- Bukowitz in Duitschl. werden alle krui sen en grafzerken vernield en de graven beroofd. Brand ontstond in het te Riga ge vestigd filiaal van het Zweedsche luci ferssyndicaat. De door het vuur aange richte schade bedraagt 150.000 gulden. Er komen te Weenen tegenwoordig gemiddeld per dag zeven po"gingen to*t zelfmoord ter kennis van de politie, alle een gevolg van de economische nood, waarin Oostenrijk verkeert. De Italiaansche scholen krijgen nieu we leerboekjes, uniform voor alle scholen en gewaarmerkt door het fascisme. Het aantal kankergevallen in het Vlaamsche land en vooral in de provincie Oost-Vlaanderen, is sedert een paar jaren verdubbeld. Te Gent in 1927 197 gevallen met doodelijke afloop, in 1928 247 en in 1929 331. Voor de kust van Long Island is het 500 ton metende Amerikaansche vracht schip „Thames" verbrand en gezonken. Tien leden der bemanning zijn in de vlammen omgekomen. De walvischvaarder Callarsu is als eerste schip van de expeditie van Byrd te New-York aangekomen. Aan boord waren 8 koppen, 75 sledehonden en o7000 ton traan. Zeventig jonge Triester paartjes heb ben zich op de verjaardag van Rome en het feest van de arbeid in de echt laten- verbinden. De bisschop trouwde hen. De fascistische vrouwenvereenigingen schon ken de jonge paren elk een stel kinder, kleeren.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2