Texelsche Courant van Woensdag 30 April 1030. TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nseuws DE TIJD. ARM NEDERLAND. Ach, altijd klaagt men over luid: De fiscus pompt en perst ons uit En was eens de fiscus niet, Dan ging er ook geen mensch failliet. Het werken, zegt men, is een straf, De fiscus neemt je alles af. De fiscus, met Medusa-blik, Is altijd nog het beeld van schrik. o Maar nemen wij dé statistiek Van het „bezittende" publiek, Dan zien we hier, ondanks de airs, Zit toch ons land vol millionnaiirs En jaarlijks stijgt dat aantal fiks! Bewijst de statistiek dan niks? Twaalfhonderd menschen, 't is te doen, Bezitten meer dan een miljoen. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 3'Mei 1930, des namiddags te half 3 in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 29 April 1929. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Rekening over 1929 en begrooting voor 1930 van de Texelsche Algemeene Wijkverpleging. 3. Aanbieding begrooting voor 1930 en wijziging begrooting voor 1929 van Algemeen Weeshuis. 4. Wijziging begrooting Algemeen Arm bestuur en verhooging subsidie Alge meen Armbestuur over 1929. 5. Vaststelling rekening over 1929 van de N.V. T.E.M. 6. Benoeming Commissarissen van de N.V. T.E.M. 7. Formatie stembureaux. 8. Benoeming gemeente-geneesheer te de Cocksdorp. 9. Benoeming onderwijzeres aan de o.l. school te Midden-Eierland. 10. Benoeming onderwijzer aan de school voor u.I.o. 11. Ontslag-verleening aan M. J. Oele als hoofd der school te de Cocksdorp. 12. Benoeming hoofd der o.l. school te de Cocksdorp. 13. Regeling onderwijs in de nuttige hand werken aan de school voor u.I.o. 14. Subsidie aan het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake Maatschap pelijk Hulpbetoon voor Nederland. 15. Aanvrage aannemers bouw 2 woon huizen om kwijtschelding boete. 16. Verlaging maximum-aantal vergunnin gen tot verkoop v. sterke drank in het klein. 16a. Aanvrage van Jac. Zegers om gelden voor een plaatsje ingevolge de Land- arbeiderswet. 17. Aankoop van grond te de Koog. 18. Motie inzake benoeming S.C.Eelman tot regent van het Algemeen Wees huis. 19. Herziening belastingheffing. 20. Financieele regelingen dienst 1929. Het ligt in de bedoeling van de minis ter van binnenlandsche zaken en land bouw .in het tijdvak van 20 Mei tot 20 Juni een algemeene veetellin^ te houden. De plaatselijke leiding van de telling zal berusten bij de burgemeesters. j „How to see Holland." Especially the island of Texel. „How to see Holland" is de titel van een biezonder mooi, rijk geïllustreerd^ I op kunstdruk uitgevoerd en meer dan zestig biz. tellend in 't Engelsch geschreven boekje, dat door de Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer te den Haag ten deele voor rekening van Texel in En- j geland en Amerika op groote schaal wordt verspreid. Het is een keurig boekje, dat met zijn fraai gekleurd omslag (het Middelburgsch stadhuis met op de voor grond een aardig markttafereei) zeker de aandacht zal trekken. j Texel komt goed voor de dag. De na- druk wordt gelegd op de vogelrijkdom, 1 welke het eiland verhief tot een „bird- lover's paradise", alsmede op het land schap, waarvan zulk een wondere beko- j ring uitgaat, dat menigeen jaar op jaar 1 zijn vacantie op Texel doorbrengt. I Nu maar eens afwachten wat het ople vert. j Een dubbele feestdag. j Ter gelegenheid van diens gouden hu- huwelijksfeest heeft de heer H.Dalmeijer op 28 dezer de verpleegden in het Tehuis van Ouden van Dagen alhier rijkelijk onthaald. Er was overvloed van gebak en Ranja, van fruit en sigaren. Een sympa thieke daad, die tot navolging moge strek ken. Een feestdag was 't, welke nog lang in de aangenaamste herinnering zal voort leven. Mijn aangebracht. Naar we Sit goede bron vernemen, is gisteren te Oudeschild een mijn aange bracht. De burgemeester hiermee in ken nis gesteld, nam maatregelen om 'tding onschadelijk te doen maken. Voor kort werd uit Zandvoort meegedeeld, dat dwars van de badplaats een mijn dreef. Mogelijk is deze gevaarlijke sinjeur thans ingerekend. Hoogere Iammerenprijzen De Iammerenprijzen zullen, naar het zich Iaat aanzien, dit jaar niet teleur stellen. De hooge prijzen, welke voor gelde koeien worden besteed, zullen hier op zeker een gunstige invloed doen gel den. Te Leiden, onze grootste wolvee markt werd van f 17 23 gemaakt, dus hooger prijs dan het vorige jaar. Vacantiehuisjes voor postpersoneel. Zondagmiddag zijn bij Koudekerke op Walcheren de eerste twee vacantiehuis jes geopend, opgericht door de Centr. Bond van Ned. Post-, telegraaf- en tele foon personeel. Verscheiden autoriteiten en tal van leden waren aanwezig, terwijl de Posttanfare uit Vlissingen naast vlag gen zorgde voor een feestelijk karakter. De huisjes liggen vlak aan de duinen en geven langs een trap toegang tot het strand. Ze zijn in de eerste plaats voor de Zeeuwsche leden, zoo mogelijk ook voor die uit andere provincies. De secretaris van het hoofdbestuur deel de mee, dat, indien deze huisjes voldoen, ook op TEXEL en te Bergen aan zee zulke vacantiehuisjes zullen worden op getrokken. Zullen de ooievaars hier nestelen? Hoewel we hier, in de onmiddellijke nabijheid der broedplaats „De Bol", wel gewend zijn, vele en verscheiden vogels aan te treffen, is in geen jaren gezien wat Zondagmorgen viel te aanschouwen. Een mooie ooievaar was neergestreken op het dak eener schuur en trok aller be langstelling. Na een poosje vertrok de vo- gle naar een andere boerenwoning, waar schijnlijk zoekende naar een geschikte plaats om te nestelen. Later vernamen we, dat te Oosterend twee dezer vogels ge zien zijn en dat aldaar door ingezetenen pogingen in het werk zijn gesteld om de dieren aan een goede broedplaats te hel pen. We willen hopen, dat het gelukken mag, deze voor 'I exel zeldzame vogels hier deze zomer te houden. Visscherij. Het visschen op alikruiken leverde vo rige week nog een aardig weekgeldje op. Ongeveer 20 mud per vaartuig werd ge vangen en kon geleverd worden. Ook be proefde men, of de rogvisscherij, welke de laatste jaren heel slecht is geweest, nu soms wat beter wil zijn, doch zonder resultaat. Veel te weinig worden er ge vangen om een broodje op te leveren, wat wel jammer is. Het schijnt wel, dat deze vischsoort verhuisd is en een andere plaats voor het deponeeren harer eieren heeft uitgekozen. DE WAAL. Zaterdag ging de roep door het dorp: „Er zijn ooievaars op de schuur van L. Reijser en J. Plaatsman." Het was zoo en een prachtig gezicht was dat de vogels opleverden. Jong en oud kwam opdagen om de zeldzame gasten te zien en alge meen was de wensch, dat ze hier maar zouden nestelen. Hierop schijnt echter voorloopig geen kans. Stellig is een ver zoek om de vogels, waar mogelijk, in bescherming te nemen en hun het neste len gemakkelijk te maken, overbodig. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer A. de Vis ser, verwierf aan de vakschool voor kaas makers te Hoorn het diploma-Kaasmaker. OUDESCHILD. Visscherij. Dank zij het mooie vroege lenteweer is door de Heldersche visschers deze week al 600K.G. ansjovis aangebracht. De heer M.A.Kolster kocht ze voor 68 ct. per K.G. UIT TEXELS VERLEDEN. Door S. M. v. d. GALIËN. ontstaan. Deze had verbinding met de zee. Zij werd in 1450 ingedijkt, doch deze be dijking schijnt niet biezonder goed te zijn weest, aangezien zij het nog geen hon derd jaar uithield. In het jaar 1612 is zij echter weer opnieuw ingepolderd en deze polder, tusschen De Waal en de zee, be staat nog. Toen men in 1777 oude voor werpen in de Sommeltjesberg vond, be stond het dorp uit één geplaveide straat, die ter weerszijden met huizen was betim merd. De huizen hadden meest alle tuin tjes met vruchtboomen, doch zonder groenten, aangezien men die toen nog niet kende. „Men at erwten, boonen, gort en koeken." Opgravingen uit de Sommeltjesberg. Op de morgen van de 20ste November 1777 was de knecht van Symen de Breeker op diens land aan het spitten, om de sinds lang onaangeroerde grond van de Som meltjesberg over het weiland te brengen. Een landbouwer, zekere Wilkes, stond toe te zien en merkte dat de knecht, ongeveer op anderhalve voet diepte, op iets hards stootte. Bij nader onderzoek bleek het een ketel te zijn, welke met een deksel ge sloten was. Toen men deze openmaakte, zat er niets dan een beetje asch in. (Mis schien het overblijfsel van de hier begra- vene?) Er waren verder nog twee bitten van paarden, twee sporen, een handbijl, een groote houwbijl, een dissel (soort bijl), een mes, alles van steen, een ket ting van zonderling maaksel, welke drie einden had en een wetsteentje. Tevens wa ren er 2 metalen lepels, die zoo gaaf wa ren gebleven, dat de vrouw van Symen de Breeker ze opschuurde en ze in haar kast ophing. De eene lepel was vol kleine gaatjes, waar nauwelijks een speldepunt door kon en beide pasten ze zoo goed in een, dat men, als ze op elkaar gelegd wa ren, zou kunnen denken, dat het maar één lepel was. Ze hadden ongeveer de vorm van een koffiezeefje met steel. De ketel, die veel op een hoedendoos leek, was van ijzer en voor 't grootste gedeelte vergaan. Jaren terug had men er ook eenige grauwe aarden potten (urnen) gevon den, met dikke ooren, doch die schijnen weggemaakt te zijn. Zouden ze gediend hebben, om het erf er mee te verharden? De gevonden voorwerpen hebben het niet lang gemaakt, want men dacht, dat er goud binnen in zou zitten en brak en verboog ze daarom tot onherkenbaarheid toe. Natuurlijk zonder gunstig gevolg. Geleidelijk is de Sommeltjesberg toen afgegraven, tot in het jaar 1791 haast niets meer aan het besitaan herinnerde. (Wordt vervolgd.) De Waal. Nu wij toch in de buurt zijn, kunnen wij het gevoeglijk terloops even over De Waal hebben. Zijn eerste begin dateert van vóór het jaar 1450. De naam is out- leend aan een groote wiel of waal, waar het aan lag. Een waal (wiel) is een groot- en open water, veelal door een dijkbreuk De grootste sluis ter wereld. Gistermiddag is de derde schutsluis te IJmuiden op plechtige wijze geopend. Deze sluis is een werk, uniek van op zet, van stoutmoedigheid, en onversaagde durt der ontwerpers, onder wie in 'de eerste plaats dient genoemd te worden Jhr. W. van Panhuys, de tegenwoordige directeur van het Bureau voor Ontwate ring. Tot de merkwaardigheden van de nieuwe sluis behooren zeker wel de sluis deuren. In IJmuiden zijn ze van het rol deur-systeem en worden loodrecht op de lengteas van de sluis in- en uitgerold in een deurkas. Deze stalen deuren zijn lang 53.50 M. ,dik 7.30 M. en hoog 20 M. Ze wegen elk 1250 ton en kosten per stuk 300.000 gulden. Aan elke deur zijn 255 duizend klinknagels verwerkt. Een ge deelte van de huid is geheel waterdicht en vormt met de zijwanden een z. g. luchtkist, waardoor de deuren kunnen drijven. Ze zijn vervaardigd door deN.V. Burgerhout te Rotterdam en in drijvende toestand van Rotterdam naar IJmuiden gesleept. De kosten van het geheele bouw werk bedragen ongeveer 15 miljoen; aan beton alleen is er 200.000 M3. aan ver werkt. Het eerste groote zeeschip dat door de sluis ging was de „Grotius" van de Alaatschappij Nederland op 28 Febru ari; op 13 Maart passeerde het nieuwe schip „Johan van Oldebarneveldt" voor een proefvaart op de Noordzee. De lengte bedraagt 400 M. breedte 50 M. en de diepte van 15 M. beneden N.A.P. De verhouding der lengte tot de breedte van 8 tot 1 is aangenomen met het oog op de mogelijkheid van snelle doorschutting; bij de zeeschepen is die verhouding als 9 tot 1. Het grootste schip, dat nu in IJmuiden zal kunnen schutten, zal een lengte van '360 M., een breedte van 40 M. en een diepgang van 14 M. nen hebben; de grootte vart zulk een schip zal ongeveer 100.000 reg. ton bedragen. Te Eersel heeft een ruiterdémonstra- tie een droevig einde gehad, doordat de 26-jarige landbouwerszoon M.G. door 'n vrachtauto werd aangereden en van zijn paard dood viel. —Bij de verhuring der Kerkelanden te Oosterhttens (Friesl.) bedroegen de prij zen nog geen 52 pet. van die van het vo- rige jaar. j De Texelsche Courant heeft een op laagvan 1700 ex. en wordt gelezen in ALLE KRINGEN en telt haar abon nees en TIENTALLEN medelezers vnl. op Texel, welke gemeente plm. 1870 gezinnen omvat. In de provincie Groningen worden 4- a 5-jarige paarden opgekocht voor transport naar Letland. Voor de beste paarden wordt f550 tot f600 besteed; le vering direct. BUITENLAND. Bij een brand in een boerderij in Jamtland Zweden is de eigenares, de 101-jarige Maris Persson, de oudste vrouw van Zweden, in de vlammen omge komen. In Missouri zijn vier negers in dq Mississippi verdronken bij een doop plechtigheid. Een der slachtoffers was de predikant. Te Makkaresj in Marokko, is een in lander gearresteerd, die niet minder dan zeven inlandsche vrouwen heeft vermoord. Met een duikboot werd bij Spezia een diepte van 122 meter bereikt, waar door het wereldrecord van 117 M., even eens op naam van de Italiaansche marine, werd geslagen. Aandacht verdient de snelle ver meerdering van het Duitsche inkomen sinds de oorlog, vergeleken met het Fran- sche. Dit wordt toegeschreven aan Duitschland's verhoogde werkkracht on der de druk der behoefte .tengevolge waarvan niet alleen meer afgewerkte goe deren werden aangeboden, maar ook de vraag verhoogd werd. Hierbij moet met de uit buitenlandsche leeningen verkregen 15 miljard gerekend worden. In Frankrijk worden niet dezelfde resul taten bereikt, daartoe behoeft men het tegenwoordige Berlijn maar met de toe stand te Parijs te vergelijken. Te Berlijn is het alles vervorming en vernieuwing. De Franschman klemt zich aan zijn spaar- duiten vast. Hij beschouwt de arbeid als een noodzakelijk maar voorloopig kwaad. Met matige inkomsten verzamelt men in Frankrijk magere kapitalen, die in de vreemde belegging zoeken. Uit: „Die Bank", een Duitsch financieel orgaan. In 1929 waren er in Frankrijk ruim 900 duizend luxe auto's, ruim 350 duizend vrachtauto's, ruim 370 duizend motor fietsen en ruim 26 duizend zijspanwagens. Op een der groote boulevards te Parijs is een politieagent aangevallen en gebeten door een wolf, die uit een mena,-* gerie gevlucht was. Het dier werd neerge schoten. Een jong Joodsch student van de universiteit Warschau heeft kans gezien op een gewoon formaat briefkaart 11367 leesbare Hebreeuwsche woorden te schrij ven. De kaart is afgestaan aan'tjood- sche museum te Jeruzalem. Te Konstantinopel is een jonge Duitsche vrouw te kijk, die 270 Kg. weegt. Zij is 24 jaar en zal dus nog wel gewich-< tiger worden. N.R.C. De bisschop van Aberdeen, die in Amerika Hollywood heeft bezocht, heeft als zijn meening verkondigd, „dat er meer noodig is dan een gezichtje voor een bon bondoos, om succes bij de film te heb ben." Ook zeide de bisschop, dat de gang bare meening als zou Hollywood een poel van ongerechtigheid zijn, waar het kri oelt van bandelooze en nietswaardige menschen, onjuist is. Over het algemeen zijn het hardwerkende, goedhartige men schen, die zich behoorlijk gedragen. Dieven hebben de kas gestolen van de bioscoop Tivoli aan het Strand (Eng.) Er bevonden zich eenige duizenden pon den sterling in, de Paaschontvangsten. ELCK WAT WILS. De Eiffeltoren is over heel de wereld vermaard. Alen kan b.v. onbekend zijn met het feit, dat Columbus Amerika ont dekt heeft, maar het kleinste kind weet, bij wijze van spreken, dat ingenieur Eiffel een driehonderd meter hooge toren heeft gebouwd, welke geheel Parijs en omge ving beheerscht. Daarom hebben de leden der regeering aan de voet van de toren1 een buste van Gustave Eiffel onthuld. Bij deze gelegenheid werd herinnerd aan de reusachtige bouwwerken van deze inge nieur, geboren te Dijon. Daarbij kwam een geheel tijdperk ons weer voor de geest, de tijd, toen met koortsachtige haast tentoonstellingen werden georga niseerd, toen, na Sédan, Frankrijk aan de wereld toonde, hoeveel levenskracht en vernuft het bezat. Eiffel ontwierp de Veetelling. OOST. Daar is de ooievaar.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 8