c S. Overdracht Bierbottslarij. Examen gedaan en niet geslaagd Versterk uw Nieren! RugpijnNierenPillen ingezonden ADVERTÊNTIËN Vrachtauto. zijn bierhottelarij aan den heer i. DE WIT heeft overgedaan de bierbottelarij van den heer K. Koelemeij heeft overgenomen. een op kalven staande 3-jarige koe. *naar<$ H.b.ü., wanneer kon worden aangetoond,, dat die beschuldigingen gegrond waren; echter op deze voorwaarde, dat omge keerd die afdeeling f1000.in de kas van de Coöp. Veiling H.B.O. zou storten, wanneer die woorden zouden blijken niets dan laster te zijn. Op een vraag van de heer Joh. Parle- vliet, ot spr. zijn royaal aanbod niet in het orgaan der vereeniging zou willen publiceeren, gaf spr. een bevestigend ant-i woord. De heer Raaphorst merkte op, dat het orgaan,ook zonder dat de heer Parlevliet er om vroeg van die f 1000.— gewag zou maken. De heer Warmerdam wenschte tevens het bakerpraatje uit de wereld te helpen; volgens hetwelk de coöp. veiling bij een eventueel faillissement haar financieele verplichtingen niet zou kunnen nakomen. De groote omzet, ging spr. verder, toont wel beter. Nog steeds hebben we 75 pet. voorschot kunnen geven, en ook bij grooter aanvoeren zal onsdatmogelijk zijn. Wij kunnen en mogen niet gedoogen, belas terd te worden. Wij geven ons naar lichaam en geest geheel voor de zaak, welke onze sympathie heeft niet alleen, maar die van de grootste en betrouw baarste koopers in den lande tevens. Mocht het lasteren nu nog geen einde ne men, dan zullen we een civiele actie in stellen. Dan zaï het heusch wel uit zijn. We prijzen ons gelukkig deze kwestie hier eens in het volle licht te kunn|en plaatsen en veroorloven de pers gaarne aan deze woorden alle publiciteit te geven. De heer J.v.d. Ploeg, oud-Texelaar, thans te Rijnsburg, gaf zijn volle tevre denheid te kennen over de wijze, waarop de Coöp. Veiling werkt. In zijn slotwoord liet de heer Warmer dam duidelijk uitkomen, dat het doel van deze vergadering voornamelijk was de kweekers en koopers van de Coöp. Vei ling een goed denkbeeld te geven. Aan afbreuk doen aan andere veilingen, te goeder naam en faam bekend staande, dacht hij allerminst. Mocht men evenwei nog geen keus hebben gedaan, of ver anderen willen, dan beval hij de Coöp. Veiling warm aan. Ze werkt met volijve rig, betrouwbaar en deskundig personeel, geniet het vol'.e vertrouwen en dankt hier aan haar snel'e opkomst in de loop van zoo weinige jaren. Met dank voor de betoonde belangstel ling sloot spr. hierop omstreeks 10 uur deze belangrijke vergadering. Zakennieuws. in net perceel naast hotel Texel" aan de Groenenplaats gelegen en eerder bewoond door de heer Kuip, heeft de lieer W. Eiselin, fotograaf te den Helder een foto-atelier geopend. Moeilijk ken hij een beter plaatsje hebben uitgezocht. Een tweetal etalages staan hem ter beschikking om het publiek van zijn kunnen een denk beeld te geven, terwijl achter een atelier werd ingericht, dat aan de eisch voldoet. Deken Q. Buijsman. Naar we vernemen, is de toestand van Deken G. Buijsman, te Poeldijk, eerder pastoor alhier, nog steeds goed vooruit gaande; hij mag meerdere malen per dag het bed reeds verlaten. Het loopen valt evenwel nog moeilijk. Een mooi kiekje, door mevr. Swafrna- Keijser in de Dennen genomen, vindt men vandaag op de 12e bladzij, van on; Zondagsblad. Tekst en illustratieve inhoud werden wederom met veel zorg gekozen In beeld gebracht zijn o.m. de begrafeni; Mr. P. J. Troelstra, de schatgraverij te Zaandam, de voetbalmatch BelgiëHol land, de grootste walvischvaarder ter we reld (te Vlaardingen binnengekomen). De foto's uit het buitenland, uit Parijs, Tu nis, Zwitserland enz. verdienen zeker dc aandacht. „Eventjes lachen?" Sla dan de iaa.s e pagina op met kostelijke humor in woord en beeld. Wat kos'.en d'e electr. apparaten? De heer F. A. Smit Kleine, directeur P.E.N., tevens commissaris N.V. T.E.M., betoogt in de N. Harl. Crt. de wensche- 'ijkheid van electriciteit over heel Ter- helling. Aan dit artikel is onderstaand lijstje ontleend. We meenen dit wel eens| te mogen afdrukken om eenig denkbeeld te geven van de kosten, met de aanschaf fing van zulke electrische apparaten waarop onlangs bij de kookdemonstraties de aandacht werd gevestigd gemoeid. Electr. Ketel f 7.50 Theepot 15,— Koffiepot 17. Scheerwaterbakje 8.— Bak- en Braadoven 34.— Eierkoker 12.— Huishoudmotor 115. Waschautomaat 50 L. met ingebouwde verwarming 86.— Strijkijzer 6. Kookplaat 7.50 Naaimachine-motor 35. Haardroger 17.50 Kussen 12. Voetstoot "10. Electrische stofzuiger 85. Boenmachine 110.— Veevoederketel 50 L. 160. Theelichtje 8.— Straalkachel 600 Watt 8. Ventilator vanaf 20.— Deze prijzen gelden volgens de heer Smit Kleine voor prima kwaliteit-appa raten. Over de stroomkosten schrijven we binnenkort. DE KOOG. 18e Zendingsdag. Naar we vernemen is voor de 18e Texelsche Zendingsdag wederom de Koog gekozen'. De datum is bepaald op Maan dag 9 Juni, 2e Pinksterdag. EIERLAND. Naar we vernemen is de heer C. P. Schaatsenberg alhier, die bijkans van ver giftiging de dupe zou zijn geworden, weer geheel hersteld. Kennis voldoende, maar te nerveus ge weest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Ze nuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. Op voor de A.V.R.O.! Reeds lang kwam bij mij de gedachte op, dat er hier, evengoed als op andere plaatsen, een vereeniging van A.V.R.O.- luistervinken behoort te bestaan. Laat ons dan nu, na het gebeurde van de vorige week, niet langer wachten, en de hand aan de ploeg slaan. Hier moet en kan een vereenigiing wor den opgericht. Degene, die nog geen luis tervink is, worde het spoedig. Laat onze leus nu zijn; „Op voor de A.V.R.O." Wie met de strekking van dit stukje instemt, gelieve daarvan te doen blijken door het inzenden van zijn naamkaartje aan het adres: Steene'nplaats no. 287. AVRO-LUiSTERVINK no. 43634. De Leerplichtwet en haar gevolgen. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van uw opmerking on der mijn ingezonden stuk van Zaterdag 17 Mei verzoekt ondergeteekende plaat sing van het volgende: U, mijnheer de redacteur, begint met te beweren, dat ik op het verkeerde pad zou wezen, door mijn jongen thuis te houden van school. 1). Dit moet echter nog be wezen worden en zal in hoogste instantie wel worden uitgemaakt. De tijd zal dit leeren. Dan wilde ik een stap verder gaan cn beweren dat genoemd wetsartikel, zoo als het in de huidige vorm is opgesteld, mij het recht toekent, mijn jongen bij zijn 13e jaar thuis te houden, daar hij, zooals ik in mijn vorig schrijven heb uiteengezet, die klasse reeds heeft doorloopen, waar in hij de leeftijd van 13 jaar bereikte. 2). U bent het toch wel met me eens, dat men een leerling nooit twee jaar noodeloos dezelfde klas mag laten passeeren. De L.O. wet, schrijft u verder, is een rijkswet, en kan niet „zoo maar" worden gewijzigd. Doch zij kan wel „zoo maar" worden ingevoerd, ten ongerieve van en kele ouders en leerlingen. 3). U acht'n actie van de zijde der oud'ers overbodig. Gaarne wenschte ik wel te weten, van wie actie moet uitgaan, onver schillig op welk gebied, anders dan van e betrokken persoon zelf. 4). Wanneer u, mijnheer de redacteur op een wande- ing zijt rondom den Burg, en u wordt langeval'en door een of ander individu, vacht u dan, om de slag te pareeren, tot k, die nergens van af weet, u te hulp .om snellen van uit Eierland? Immers neen; doch u gaat direct tot zelfverdedi ging over. Dan zijt u er zeker van, dat het hoofd ier school het wel zoo zal aanleggen, dat de nog restende maanden in de „achtste" .dasse, (welke niet bestaat), nuttig zullen worden besteed. Doch tusschen nuttig en productiet is een groot verschil. 5). En. met „nuttig" behoeven wij, als ouders van schoolgaande kinderen, geen genoegen te nemen. Het onderwijs dient zoo hoog mo gelijk te worden opgevoerd. En wat de taak van de hoofdonderwij zer, de heer K. Bosje alhier, betreft: hij heeft m.i. zijn handen al overvol aan de vier klassen, dus zal hij niet veel tijd be schikbaar hebben voor een „denkbeeldige achtste klasse". Aan goede wil ont breekt het hem vast niet, 6) doch wel aan tijd en leermateriaal. Dit wil ik er nog aan toevoegen, dai ik vóór een verplichtachtste leerjaar ben, mits alles, leerkracht, leermateriaal en klasse er voor disponibel is. Dit toch komt het kind altijd ten goede. Doch in dit geval kan mijn jongen zijn tijd, beter ten nulte maken. Tenslotte nog dit, dat het me hoogst verwonderde, van een redacteur van een plaatselijk blad, die ik absoluut als neu traal beschouwde, zulk een onderschrift te vinden betreffende mijn vorig schrij ven. 7). Inmiddels dankend, en tot mondeling debat, zoo noodig, 8) gaarne bereid, tee kent, Hoogachtend, J. WESTDORP. Midden-Eierland, 19 Mei 1930. o— Opmerkingen van de Redactie. 1). Een wetsovertreder is altijd op het verkeerde pad. 2). Dat heeft u mis. De Inspecteur denkt daar anders over. Ook het hoofd der school. Dat weten we pertinent. 3). Ook het invoeren van een rijkswet gaat niet „zoo maar". Dat weet u toch wel beter. U zult toch wel eens van Ka mer-zittingen hebben gehoord? 4). We zullen het ook zoo kunnen zeg gen: Wanneer de L.O. wet inderdaad een leemte vertoont, zal die voor het oog van de onderwijsmannen onder onze volks vertegenwoordigers niet verborgen blij ven. Het is volstrekt overbodig met be hulp van de Texelsche Courant de eiland bevolking daartoe in het geweer te roepen. 5). Daarin vergist u zich. Sla uw woor denboek maar eens op. 6). Daarvan zijn we ten stelligste over tuigd. Dit gat ons de hierop betrekking hebbende woorden van Zaterdag in de pen en daar blijven we bij. 7). Welk een merkwaardige opvatting. Herleest u nog eens wat we sub 1 en 2 schreven. Wij kwamen op tegen het feit, dat u de ouders aanzet tot een actie, welke u met een thuishouden van uw nog leerplichtige zoon meent te moeten inluiden. Dat kan niet door de beugel. Hoe u ons onderschrift met n iet-neutraal- zijn in verband kunt brengen, is ons een raadsel. Ot zou de redacteur uit hoofde, van zijn neutraliteit verplicht zijn alle geschrijf, rijp en groen, vat} welk een strekking ook, klakkeloos op te nemen en aan zijn lezers voor te zetten? En al toos maar ja en amen moeten zeggen? Ot zwijgen als een graf? Neen, waarde Westdorp, gij zijt lichtelijk abuis. We blijven baas in eigen huis. In het boven omschreven geval hebben we als redac teur (tevens oud-onderwijsman, want ook het schoolmeestershart sprak een woordje mee) gemeend niet anders te hebben mo gen handelen. 8.) We meenen ons hier duidelijk te hebben uitgedrukt, maar zijn natuurlijk bereid, zoo noodig, mondeling de kwestie «ader toe te lichten. RED. Duitsche Invoerrechten. In verband met de bezorgdheid van eieren exporteurs voor de gevolgen der aangekondigde invoerrechten en het op richten van kippenhouderijen op groote schaal met steun van (geleend) Regee- ringsgeld in Duitschland, schreef ik in uw blad van 3 Mei 1.1., dat de Nederlands scne regeering het plaatsen van Duitsche leeningen in Nederland zou kunnen ver bieden, iets wat ze wel nalaten zal. Na die datum ontving ik een nummer van de Amerikaansche Saturday Evening Post, waarin een artikel voorkomt van Louis T. Mc. Fadden, voorzitter van het Comité voor Banking en Currency van het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den. In dat artikel, niet van de eerste dei beste dus, worden Amerikaansche beleg gingsmaatschappijen en geldbeleggers ge waarschuwd om uiterst voorzichtig te zijn met het koopen van Duitsche „repara tion and other bonds", welke papie ren, voor „Herstelbetalingen" etc., de Internationale Bank voor Herstelbetalin gen aan de man zal trachten te brengen. Mr. Mc. Fadden noemt dit de culmina tion, de bereiking van het hoogste punt, van 10 jaren politieke intrige, waarinde leidende regeeringen van Europa de hand hadden. En zijn waarschuwing aan de Amerikaansche geldbeleggers, om in deze op hun hoede te zijn, is in zeer sterke termen vervat. De Nederlandsche geldbelegger wordt hierin niet gewaarschuwd. Onze groote pers, regeering en afgevaardigden zwijgen er van. 't Schijnt dus wel, dat die er mee ingenomen zijn, dat de Nederlanders zelf geld verleenen aan Duitschland om voor hun eigen strop te betalen, of dat ze zwijgen uit vrees voor de politieke intri ges der groote mogendheden om 'de be leggers en spaarders onder de Europee- sche bevolking van hun geld at te helpen a la Liebermann, Broekhuys en dergelijke, financieele specialiteiten, van meer alge- meene bekendheid dan de Bank voor Her stelbetalingen, waarvoor Mr. Mc. Fadden in Amerika waaschuwt. Sta me dus toe s.v.p. om een tip van die sluier op te lichten in de Texelsche Courant, mede omdat de mogelijkheid tot betere behartiging der algemeene Euro- peesche belangen zeer wel bestaat en het benutten der nationale grenzen als bar ricaden voor handel en voortbrenging bij financieele intriges op groote schaal slechts kan dienen om de gang van zaken steeds verder in 't moeras en ten verderve te voeren. Dankend voor de plaatsing, Uw dw. H. BRAAM. (Ex-candidaat der Internationale Volkspartij.) N.B. Opname in andere bladen gewenscht. Maak uw leven weder tot een lust! Pijn in de lendenen, die urine- stoornissen, dat vermoeid, zenuwachtig en afgemat gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid, zij kunnen aan nierzwakte te wijten zijn. Wordt weer flink en wel door het gebruik van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Dit betrouwbaar niermid del kan aan overwerkte nieren blijkens de ervaring van zoovelen juist die hulp verschaffen, welke zij noodig hebben en haar bijstaan om het bloed te zuiveren van de erin voorkomende onzuiverheden, die uw kwalen ver oorzaken. Begin nog heden met het gebruik. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Eenige kennisgeving voor Texel. ONDERTROUWD: DIRK CORNELIS DRIJVER en MARTHA BREMER. den Hoorn -re„Pi 93 Mei 1930 Noordhaffel lexcl' mel 19JlJ Huwelijksvoltrekking 5 Juni a.s. Gebruikte in goeden staat zijnde V° tons FORD-VRACHTAUTO MET HEKKEN te koop. AdresT. C. GOVERó, Ijzerhandel, den Helder. Ondergeteekende deelt zijn geachte clien tèle mee, dat hij met ingang van 1 Juni a.s. Hij dankt voor het zooveel jaren genoten vertrouwen en beveelt zijn opvolger beleefd aan. K. KOELEMEIJ. In aansluiting op het bovenstaande deelt ondergeteekende mee, dat hij met ingang van 1 Juni as. Hij hoopt zich door goede bediening ieders gunst waardig te toonen en beveelt zich beleefd aan. J. DE WIT. den Burg, Mei 1930. """te"koop7 I. BONNE, de Koog, 3e sp oeltjrp Ui l ONS ZONDAGSBLAD. Het vergiftigingsgeval. 0

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2