Texelsche Courant van Zaterdag: 24 Mei 1930, TWEEDE BLAD OOR's MOSTERD KING 8J Texelsche Berichten In De Ruyter's Kamer Gemengd Nieuws IN EGYPTE oor's gestam pte M uisifis De politie-betrekking. Spoors z wllVe'r" Ki JC a a s PEPERMUNT Voor de betrekking van politieagent te Liverpool gaven zich ruim 7000 sollicitan ten op, maar slechts 55 ervan voldeden aan de eischen, gesteld aan gezondheid en algemeene ontwikkeling. Ér is een sterke begeerte naar vaste baantjes met recht op pensioen. Daarmee is men bin nen. Wel een bewijs, welk een groot kwaad de onzekerheid van bestaan is, bovenal in achteruitgaande tijden. Men is goed at, men is onderdak, als men bij staat of gemeente aangesteld is. Maar deze cijters bewijzen nog iets an ders. Vroeger had een sollicitant, die 'n pootige indruk maakte, onder dienst was geweest en een paar getuigschriften kon overleggen, een goede kans. Er werd vooral op de pootigheid gezien. De kracht van de politie zat vooral in de stevige knuisten. Dat is veel anders gewordenc'e eischen voor de betrekking van polite zijn aanmerkelijk verhoogd. Natuurlijk km men er geen kleine, slappe mannen voor gebruiken. Maar men let thans ook op tact, goede manieren, ontwikkeling. De eischen zijn verhoogd en daarmee is het gehalte der politie ook aanmerkelijk ver beterd. Men krijgt het politie-diploma niet ca deau; er moet heel wat voor geleerd worden. Van de agent eischt men een ze kere mate van algemeene ontwikkeling; hij moet rustig, maar krachtig zijn gezag doen geleden. Hij mag niet lomp en ruw zijn, maar moet voorkomend zijn tegen ieder. Hij moet een zeker zakelijk over wicht weten uit te oefenen, zelfs over de straatjeugd. Hij is een soort commissaris van orde, gids voor vreemdelingen, op voeder voor het verkeer en als het noodig is, ook de strenge handhaver der wet en de beschermer van recht en veiligheid van het publiek. De bezoldiging is met de hoogere eischen gestegen. Maar de politie onder vindt bij een deel van het publiek nog lang niet die medewerking en waardec- ring, die zij verdient. Een arrestant is nog steeds een slachtoffer, dat uit de han den van zijn belager moet gered worden. Maar ook dit wordt gaandeweg beter. Sportnieuws. Morgen speelt Texel I weer tegen de Heldersche Touring-club. Er is voor deze wedstrijd door S.V. Texel een beker be schikbaar gesteld. (Zie adv.) De elftallen worden aldus opgesteld: P. Meylink H.T.C. O. Schotting; H. de Boer, M.Wolters, C. Kelder, J.Burger, L.de Snayer, W.Agema, J.Bak, W.Wieren, A.v.Weeldc. N.Tuinder,P.Hillen,Winter N.N., Liotard Jac. Oieles, N.deGraaf, J.Kiljan, R. Ran, Jo Ran, Jb. Gras Texel. I. Onderstaand Adsp. elftal speelt morgen een wedstrijd tegen D.V.S. uit de Cocks- dorp. De juiste aanvangstijd kan nog niet worden opgegeven, daar hieromtrent nog geen zekerheid bestaat. D. is voorgesteld de aanvang te bepalen op 12 uur. Het elftal is als volgt opgesteld: Bela Jac. deVreij, J.Broekman, W. Vlas, H.Neijens, C.Ran, J.Molenaar, M.Bakker, P.Neijens, G.Coe- vert, J.Sambeek. Res.: P. Vlaming en J.Slikker. Overzicht eieren. Roermond. In de afgeloopen week bleet er veel vraag voor de koelhuiseieren. Voor direct verbruik minder vraag; de prij zen konden zich echter handhaven. De prijzen zullen voorloopig nog niet veel in de hoogte gaan, daar er in Duitschland in de laatste weken groote partijen uit Roemenië zijn aangevoerd. Bij de Coöp. Roermondsche Eiermijn was de aanvoer 6,700,000 stuks. Kleine f 4 20 - 4,60; grootef 4,70 - 6,-. Eendeieren 14—5. Wolveehandel 15—21 Mei. De handel in weidelammeren was op vele markten stug-duur, o.a. te Gouda, Leiden, Zwolle en Purmerend. Voor een vlotte omzet zijn de prijzen te hoog. Leeuwarden gat Vrijdag een trage om zet en noteerde ten slotte iets lager. Te DeLt en Groningen was de omzet stug ger Toch noteerde Groningen niet lager. Sneek was Dinsdag weer iets duurder dan; Leeuwarden. De vette schapen deden ie Ld den Vrijdag minder, andere markten waren ook wel stug in omzet, doch ble- ve vrijwel prijshoudend. Purmerend even wel was voor schapen vlug. De melk- schapen alhoewel duur waren te Leeuwarden toch niet hooger. Texelsche Rijvereeniging. De Texelsche Rijvereeniging oefent blij kens een advertentie in dit nummer voor taan iedere Zaterdagavond. Vanavond voor het eerst. Fietspad door dennen en duinen naar zee. Aan het veelbelovend fietspad via het Westerslag wordt thans de laatste hand gelegd. Wat zal er de komende va- cantiedagen een dankbaar gebruik van worden gemaakt. Excursie naar „de Schorren." Zondag 1 Juni organiseert de Helder sche Natuurvriendengroep van het I.V.A. een excursie naar „de Schorren" onder leiding van de heer R. Schaap, vogelwach ter te Eierland. De Mei-„Wandelaar". Van het tip-top verzorgde maandblad „de Wandelaar", waarop we telkenmale met het grootste genoegen uw aandacht vestigen, (daar het in ons land zijn weer ga niet kent), is het Mei-nummer ver schenen. De redacteur, Rinke Tolman, staat uitvoerig stil bij het leven van de aalscholver, welke op de zwarte lijst werd geplaatst; H. T. Buiskool brengt ons in kennis met een eigenaardig Drentsch lentebedrijfhet schapenwasschen. Jac. Bouma neemt ons op een mooie Mei-dag mee op een tocht door Frieslands bos- schen, enz. En wat een schat van schoone foto's! Juweeltjes! En zoo'n maandblad kost nu f7.50 voor het heele jaar. Paardenfokkerij. De heer W. Slob, te Hoofddorp, secr. van de Prov. Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in N.-Holland, doet ons het gewijzigd premieplan toekomen. Ruim f2000.— wordt meer uitgeloofd, terwijl de keuringen ook voor veulens en 8-jarige merriën zijn opengesteld. Uitgeloofd worden: A. voor Iandbouwtuigpaarden f3630. B. voor trekpaarden f 1445. C. voor Texel, Terschelling en Wieringen f 400. De beklagenswaardige voetgangers. Als hij de breede weg op gaat, Krijgt hij met auto's het te kwaad,— En wil hij 't smalle pad betreden, Dan wordt per fiets hij overreden. TEXELSCHE NOVELLE door D. DEKKER (1864). 19. Eindelijk hief de Ruyter zijnen beker op en stelde een dronk in op het welzijn van alle eerlijke en brave lie den in den lande. Al de aanwezigen waren bereid, met geestdrift dezen toast te drinken, toen zich de forsche stem van den vreemdeling volgenderwijze deed hooren: „Vrienden! Zoo noem ik u; want de vrienden van onzen braaf^ten en dappersten vlootvoogd durf ik gerus- telijk ook de mijne noemen. Vrienden dan, de dronk, door onzen gastheer ingesteld* is van dien aard, dat hij, naar het begrip dat ik van een heildronk heb, niet anders dan door eerlijke en brave lieden mag gedronken worden, en toch zie ik in dit gezelschap door iemand het glas op- heften, die deze naam niet verdient. De ze persoon, die ik bedoel, kent mij en be grijpt zekerlijk mijn meening. Gelukkig behoort hij, ofschoon onder de gasten, niet tot de vrienden van onze admijaal; want deze kan niets gemeens hebben met' een falsaris, met een doortrapte schelm, als de man is, die ge ziet in de practizijn Ane Asinus. Door de heer Cornelis dq Witt op het spoor gebracht van zijn te genwoordig verblijf, ben ik hier geko men om Ane Asinus voor de oogen der notabelsten van dit eiland te ontmaske ren en hen te waarschuwen voor die aartsschelm, van wie ik u zaken zou kun nen verhalen, waarvan gij gruwen zoudt en die ik door een enkel woord te spreken naar het schavot kon voeren. Maar mis schien vindt ge mijn woorden hard en scherp en wellicht meent ge, dat ze strij dig zijn met de waarheid. Welnu, ik geef Ane Asinus tusschen twee zaken de keus, namelijk, dat hij mijn woorden openlijk weerspreke, of zich op staarVle voet un; dit gezelschap en op morgen van het eiland verwijdere. Kiest hij het eerste, dan sta ik voor de gevolgen niet in; i$ het laatste, waarin de erkentenis van de waarheid mijner woorden ligt opgesloten, zijn keuze, dan zal ik hem op vrije voe ten en ongemoeid laten, zoolang ik van hem geen nieuwe euveldaden verneem". De ontsteltenis van Asinus, reeds be gonnen bij het binnengekomen van de vreemdeling, was gedurende deze toe spraak toegenomen. Aller oogen waren op hem gevestigd; hij kon van ontroe ring geen woord uitbrengen en spoedig zijn keus bepalende, verliet hij in allerijl het gezelschap en des anderen daags het eiland, om het nimmer weer te betredcin Na zijn verwijdering herhaalde de admi raal zijn conditie, did thans met de meeste geestdrift werd gedronken. o— Dit voorval, dat natuurlijk zeer veel opzien baarde, werd 'voor de aanwezigen nooit volkomen opgelost. Wel werd er gemompeld, dat de vreemdeling een zeer hoog geplaatst persoon, ja, door sommi gen, dat hij de raadspensionaris zelf was, en dat de misdaden, door Asinus bedre ven, niet minder dan valsche handtee1- keningen en poging tot landverraad wa;- ren, maar het rechte vernam men er nim mer van. Op niemand der aanwezigen had het voorval meer indruk gemaakt dan op de weduwe Buzekool, die altijd zoo zeer gedweept had met „meneer Asi nus, die op e studisie lege hod en hour skoonzeun hod wille worrc". Maar nog een andere belangrijke gebeurtenis was de aanwezigen bereid. Te Emmercompascuum is, gezien de gunstige resultaten van verleden jaar, een vereeniging van bloembollenkweekcrs op gericht. Door tien verbouwers is plm. 2 H.A. gladiolen uitgepoot, waarvoor dé grond zich uitstekend moet leencn. In Augustus zal het feit herdacht worden, dat Nijmegen voor 700 jaar stadsrechten ontving. Sinds 1 Januari 1930 werden bij de gezamenlijke griffies in Nederland ge deponeerd 562 crediteurenlijsten met een totaal passiet van ruim 11 miljoen gul den; er blijft bij faillissementen wel heel wat geld zoek. Te Maastricht is een inwoner ver oordeeld tot een boete van 1 1500, wegens valsche vermogensbelastingaangifte, en 11000 boete wegens valsche opgaaf van het inkomen. De eisch luidde drie maan den hechtenis. De 21-jarige stoker J. Heijblok, te den Helder, is, terwijl hij op de fiets over een houtblok reed, dat langs het dok lag, geslipt, tengevolge waarvan hij in het acht meter diepe droogdok viel en zwaar gewond naar het Marinehospitaal is vervoerd. Het 2y2-jarig jongetje P. F. J. deG., wonende aan de Noordwal te 's Graven- hage was op bezoek bij zijn grootvader. In een onbewaakt oogenbiik is het ki|nd naar boven geklommen en uit een zeven meter hoog raam op straat doodgevallen. Een autogeen-laschapparaat in de smederij van A. v. P. te Oud-Eeyerland sprong plotseling uit elkaar. Het dak- vloog van de smederij af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de Haagsche dierentuin zijn zes wolfjes geboren en de ooievaarsfamilie is verblijd door vier jonge ooievaars. Bij 't Bureau voor Maatschappelijke Steun aan de Reguliersdvvarsstraat te Am sterdam, is door een vrouw, die weigerde haar naam te noemen, een couvert afge geven met zes biljetten van f100. Achter op het couvert stond: „met dank terug." October 1929 is plotseling uit Sncek verdwenen de bankbediende B., die f 2500 bleek te hebben verduisterd. Hij was naar Canada gevlucht. Maandagavond keerde hij via Engeland terug en is te Rotterdam gearresteerd. BUITENLAND. Te Texas werd een neger, die, ver dacht van moord, bij zijn arrestatie tracht te te vluchten, door de politie neergescho ten; 3000 menschen maakten zich van het lijk meester, bonden het aan een auto en sleepten het tot in de negerwijk, waar het aan een boom werd opgehangen en in brand gestoken. .Bij Elberfeld is een auto met per sonen in volle vaart tegen een tram ge reden. De conducteur ,een dame op leef tijd en een kind werden zwaar gewond. De moeder van het kind werd gedood. Te Bega in Servië heeft zich een ont zettend drama afgespeeld, 's Nachts dood de een boer in een vlaag van waanzin zijn vrouw en 4 kinderen, van 3 tot 10 jaar. De waanzinnige kon nog niet gear resteerd worden. Tijdens een huwelijksplechtigheid in de synagoge te Nimes, is de vloer van de kerk ingestort. De aanwezigen vielen vier M. diep; drie van hen hebKen ern stige kwetsingen opgeloopen. kende men reeds vanaf de oudste tijden de op wekkende en verfris- schendc eigenschappen van de echte pepermunt, zoodat men de peper- muntplant (menta pipe rita) als cultuurgewas verbouwde. ontleent haar eigen schappen aan hetzelfde origincele natuurpro duct en is daardoor voor iedereen een onmisbaar middel ter opwekking en verfrissching. De Fransche vlieger Mermoz is het Zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan overgevlogen van St. Louis (Sencgambië) naar Port Natal in Brazilië. Dit is de eerste pogijig om een lucht postdienst tusschen Europa en Zuid-Ame- rika in te stellen. Het tijdstip der algcheele ontruimijng van het Rijnland door de Fransche be zettingstroepen nadert: 30 Juni. Minister-president Tardieu heeft op het laatste oogenbiik nog een harde strijd te voeren gehad tegen de generaals, die slechts noode dit „pand" loslaten en prijsgeven. Voor de Amcrikaansche stad Phila delphia wordt elcctriciteit opgewekt door middel van het water der Susquahanna- rivier. Het vermogen wordt binnenkort opgevoerd tot 440.000 K.W., een wereld record. Men wil in Amerika de houtveste rijen met verplaatsbare Roentgentoestel- len uitrusten om tijdig uit te maken of een boom ziek is en die te kappen voor de waarde van het hout belangrijk gedaald is. In 1929 werden iu Groot-Brittannië bij verkeersongevallen 6616 personen ge dood of 558 meer dan het jaar te voren; 19 per dag. Het aantal gewonden was 170.917 of 6000 meer. In de laatste tien jaren hebben meer dan 30,000 menschen hun leien verloren bij verkeersongevallen. Van de 6696 personen die in 1929 ge dood werden, waren er naar aangenomen kan worden 3623 voetgangers. In liberale kringen te Bombay ver klaart men, dat eerlang een stap van de regeering te verwachten is om met Gan dhi onderhandelingen te openen. Turkije heeft besloten de leening van 20 miljoen dollar van de Zweedsche trust te aanvaarden in ruil voor het luci- tersmonopolie voor 25 jaar. Te Weenen is de belastingambtenaar Foiti wegens omkoopbaarheid veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Hij heeft de staat voor een miljoen shil ling schade berokkend door te weinig ontvangen belastinggeld. Weenen heeft besloten, ter voorko ming van verwisseling van babies in de gemeentelijke crèches, vingerafdrukken te nemen van de babies en hun moeders, i Te Boulogne aan Zee is een man onthoofd die met een andere man een rijke bedelares had vermoord. Ten Z. van Wutal in China zouden honderdduizenden van honger zijn bezwe ken. Er wordt van ruim drie miljoen ge sproken. Bij Chalons aan de Soane moest een vliegtuig dalen op een boom. De draag vlakken werden afgerukt. De cabine bleef in-da- takken hangen. De bestuurder is met behulp van een laddertje op' de be gane grond afgedaald. I Een 10.000 ton kruiser is te Yokosu- ama van stapel geloopen. Aanwezig warca 1 5O.C00 toeschouwers.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5