voor Vrijdag a.s. des morgens 10 uur. Gemengd Nieuws Huiduitslag Ingezonden Leidsche Lammerenmarkt. 23 Mei. Prijzen f 18—30. Hanael nogal willig, afloop stug Aanvoer matig. Vandaag opent de lieer C. de Waal in de Binnenburg, hoek Visclnnarkt, zijn winkel in melk, boter, kaas, eieren, enz. Concert in het Park. Texelsch Fanfare concerteert vanavond in het Park. Aanvang half negen. Naar we vernemen, ligt iiet in de bedoeling van het gemeentebestuur het Park voor deze gelegenheid bij wijze van proet te veriichten. Plet is nu maar de vraag, op welke wijze in de behoefte aan meer licht kan worden voorzien. Oefentocht met de „Prins Hendrik". Onder leiding van de heeren P. Bossen, oud-directeur, en O Schmidt, leeraar Z.V.S., is het oefenschip „Prins Hendrik" Vz oensdag met de leerlingen der 2e klasse uitgevaren. Burgemeester Oort maakt de tocht gedeeltelijk mee. Eerst werd Ter schelling aangedaan, vervolgens Harlingen en De Lemmer en thans gaat de reis op Amsterdam aan, waar de burgemeester van het gezelschap afscheid nemen zal. Elllllieill!ll«dllllll®lill)l llllll*llllll®!lllll®!lilllS lil verband met Hemelvaartsdag verzoe ken wij onze adverteerders beleefd adver tenties voor het nummer van Zaterdag 31 Mei te willen inzenden HiiiliWIIIIII©!lllll®!lll!l IIIIIIOIIIIIiOllllliOillllIGS Meer dan 100 candidaat-poiitie'dienaren. Voor de betrekking van tweede dienaar, van politie aLhier jaarwedde maximaal til50,voor politiediploma 1150, voor uniform en rijwiel f150.vrije woning en geen pensioenbijdrage wordt buitengewone animo aan de dag gelegd. Alhoewel de termijn van aanmelding nog niet gesloten is, hebben zich op lieden al meer dan 100 sollicitanten aangemeld. „Keur baert angst." Giften Algemoene Wijkverpleging. S. den Burg f 10.—. PRINS HENDRIK-POLDER. Zuiderzeewerken. Met de werkzaamheden tot verhooging en verzwaring van de zeedijk alhier is door de heer F. G. van Balen, te Bot hoven, reeds een aanvang gemaakt. Hij was de laagste inschrijver. De gunning heeft officieel echter nog niet plaatsgehad. OUDESCHILD. Vee ver voer. Van 15 tot en met 19 Mei werden ver zonden: 73 koeiep,. 2 pinken, 674 lamme ren, 47 schapen, 24 kalveren, 43 varkens, 9 paarden en 1 geit. Op 22 Mei werden verzonden: met 2 stoomschepen en 2 motorschepen 3277 lammeren. Zuiderzeewerken—P.H.Polder. Het eerste materiaal voor het ophoogen van de dijk van de Prins-Hemdrikpolder is in de haven gearriveerd. Daaronder was ook een locomotief, wat voor de jongens natuurlijk een heele attractie was. OOST. Geen rog, geen zalm, maar een haai. Een rogvisscher, J.v.d.Vis van hiter, werd Dinsdag bij het lichten zijner netten nieuwsgierig gemaakt door het hevig ruk ken. Hij veronderstelde een zalm te heb ben gevangen maar kwam spoedig tot de onaangename ontdekking, dat hij met een haai te doen had, wellc beest met zijn staart in het net verward zat. De haai werd in de boot gehaaid; liet dier bieek 1,60 M. lang te zijn en had een gewicht van plm. 30 Kg. Een haai is waardeloos; de visscher had er geen ander voordeel bij, dan dat het beest het net over een lengte van 20 M. door het harde rukken en trekken geheel van alie vuil bevrijd had. Ais een biezonderheid dient nog te worden vermeld .dat de mazen van het net vervaardigd zijn van katoen ter dikte van een m.M., en toch sterk genoeg ble ken om de haai vast te houden. Een klein meisje van de landbouwer R. te Korienaar a: van een stukje choco lade, dat zij in de schuur vond en liet ook haar moeder mce-genieten. Beiden v-erden echter vrij ernstig ongesteld. Het stukje „chocolade" bleek rattengif te zijn. Het dochtertje moest in het Leid- sri'.e ziekenhuis worden opgenomen. -- Brand ontstond op de zolder van de woning T. J. van R. aan de ALexan- ck straat te Rotterdam, doordat een vijf- ja; ig meisje met lucifers zat te spelen. Ce moeder heeft een verwonding aan de rechterpols opgeloopen. Mej. M. H. in de Bierstraat te Hel mond had het ongeluk toen zij ^geen s.hoenen aan had, in een naald te trap pen, waarin zich nog een draad bevond, welk scherp voorwerp geheel in de voet verdween. Het bleek, dat de naald juist met de stompe punt naar binr.ien was ge schoten. Het arme meisje, dat hevige pij - Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purol-zeep en doe er dan wat Purol op; bij vochtafscheidende uitslagen eczema's bovendien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noo- dig is. nen leed, werd daarop naar het Gasthuis overgebracht, alwaar dr. Lauwers, na eerst een Röntgenfoto te hebben gemaakt, door middei van operatie de naald uit het vleesch kon snijden. Tijdens een voorstelling in het cir cus Bever te Bergen op Zoom is de tem mer Schumann bij een zijner gevaarlijke toeren plotseling door'n zich achter hem bevindende leeuw aangevallen. Bij een onderzoek naar de gevolgen bleek, dat een der klauwen van de leeuw, door de tamelijk dikke kleeding van de temmer heen, in diens rug was gedron- geen, gelukkig echter zonder ernstige verwondingen te hebben veroorzaakt. Dit is in zeven jaren dat de heer Schu mann met zijn groep leeuwen optreedt, de tweede maal, dat hij is aangevallen. Illllllillillllllllllllllllllillllillllllllllillllilll llllllllllllllilllllllll BUITENLAND. ||||l!ll||||||||j||j|||| lllllllllllilllilllllllllllllilllllllllllillllll In een bananenopslagplaats te Es- bjerg werd 'n bediende plotseling aange- vallen door een groote siang, die uit een bundel bananen te voorschijn kroop. Hij kon slechts met groote moeite in vei ligheid komen. Enkele arbeiders slaagden >er in de slang, die wel 2 M. lang was, te dooden. Bij Smyrna zijn een dertig vrouwen, die aldaar op een opiumveld werkzaam waren, gaan rusten bij een oude toren. Plotseling stortte deze in. Dertien vrou wen werden gedood. Bij Teschen in, Silezië heeft een 13- jarige jongen, zoon van een treinconduc teur, zijn 9-jarig broertje tijdens afwe zigheid der ouders na een twist over het schillen van aardappelen met een revolver van zijn vader doodgeschoten. Merkwaar dig is, dat het wapen niet kon worden gevonden, otschoon de jongen beweert, dat het het eigendom van zijn vader is. De vader beweert nooit een revolver te hebben bezeten. Te Verdun zijn vier Polen gearres teerd, die lijken van gesneuvelde Fran- sche soldaten, aan het front begraven, hebben geplunderd, in hun woningen zijn vele gouden ringen en horloges gevonden. Te Union in West Virginia zijn in de werkplaats van een smid b kisten dyna miet ontploft. Er werden 6 menschen ge dood. In een dorp in Egypte is de pest uitgebroken; 35 menschen zouden bezwe ken zijn. Turdossin in het Comitaat Arva werd door een brand gesticht door 'n landbouwer geteisterd, waarbij 35 woonhuizen en 2J bijgebouwen afgebrand zijn. Een klein meisje vond de dood. In de Amerikaansche staat Minneso ta zijn proeven genomen met bestraling van kippeneieren. Het bleek dat de stra-i ien van een kwartskwiklamp door de schaal en het binnenvlies heengaan. De ultraviolette stralen deden, in normale omstandigheden, 20 pet. der eieren 24 tot 48 uien eerder uitkomen, dan een gelijk aantal eieren, dat niet bestraald was. Voorts konden onderzoekers vaststel len, dat, wanneer men kippen in het win terseizoen achter ultraviolet doorlatend glas hoadt, zij tweemaal zooveel eieren leggen als achter gewoon glas gehouden hoenders. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de „Verein Deutscher In-, genieure" zal te Keulen-Deutz de aldaar in 1864 gebouwde eerste bruikbare gas motor als monument worden geplaatst. Joego Slavic heeft het gebruik van lippenstift en donjsjes door onderwijze ressen en leerlingen op de scholen ver- ooden. in Marokko zijn twee treinen tegen gehouden door sprinkhanen; geheel N.- Airika lijdt onder de plaag. De laatste plaag dateerde uit 1920, de nieuwe is in November 1927 begonnen. Aanvankelijk liet zij zich niet ernstig aan zien. De inlanders, die zich vaalt met sprinkhanen voeden, consumeerden er zooveel dat de tweede generatie van dit triestige wild dun gezaaid was. Doch da stioom zwol gestaag aan en thans heer het dat de piaag even verschrikkelijk is als in de tijd der Pharao's. De z.g. treksprinkhanen plegen in het iaatst van het jaar te verschijnen in ont zaglijke zwermen, die een frontlijn van 50 K.M. en een diepte van 2 tot 10 K.M. kunnen hebben. Ze vliegen soms 3500 M., hoog. Tal van methoden zijn reeds toegepast om de sprinkhanenplaag te bestrijden. Doch ze zijn niet afdoende geweest en zeer kostbaar, Het vorig jaar is b.v. in Algeric 26 miljoen voor de bestrijding uitgegeven. De totale sterkte van het Duitsche leger bedraagt, naar wij van goed inge lichte zijde vernemen, op het oogenblik 100.000 man, tegen bijna 800.000 in 1916. Voor de marine zijn de cijfers resp. resp. 14.000 en 79000. De kosten voor het leger bedroegen; in 1914 ruim 1300 miljoen mark, in 1930: 503 miljoen, voor de marine resp. ruim 450 miljoen en ruim 194 miljoen mark. De verhooging der legerbegrooting 1929'30 in Frankrijk bedroeg 600 mil joen mark. De laatste drie maanden waren er in de Vereenigde Staten van drie tot vijf miljoen werkloozen. Twee Ital. duik'oooten hebben een reis op de Atlantische Oceaan gemaakt, waarop zij 7030 mijl hebben afgelegd en 13 uur onder water gevaren hebben. Een ervan is 36 uur aan een stuk onder water gebleven, wat een nieuw record moet zijn.. De bewapening van elk bestaat uit een kanon van 10.2 cM., twee machinegewe ren en zes torpedobuizen. De bemanning telt 44 koppen. De booten zijn ook inge richt als mijnlegger en kunnen daartoe 16 mijnen meenemen. Bij Wakefield in Engeland is een auto in botsing gekomen met een auto. bus. De vier inzittenden van de auto, ma, vrouw dochter en schoonmoeder, werden gedood. De grootste zwerm sprinkhanen, die sinds menschenheugenis ooit gezien was, streek over Z.-Oost-Palestina neer. De zwerm was 35 K.M. lang en bijna 3500 M. breed. Vlammenspuiten trachten ze te ver delgen. Twee buurvrouwen te Parijs konden elkaar slecht verdragen. Het kwam tot 'n vechtpartij, waarbij de eene de andere een oor afbeet. Het slachtoffer, hoewel gillend van pijn, wist het oor nog op te rapen en zette dit op sterk water in eeni flesch, die zij de rechters toonde voor wie deze weerzinwekkende zaak werd behan deld. Het Hof heeft de bijtende vrouw tot een halt jaar gevangenisstraf en 15.000 trank schadevergoeding veroordeeld. Wanneer de Kanaaltunnel gemaakt wordt tusschen Frankrijk en Engeland zal deze tunnel vier keer zoo lang zijn als de langste bestaande tunnel. De langste tunnel is op het oogenblik de Symplon- tunnel, in de Alpen, die 12 mijl lang is. lllllilliiiiiillliliiiiiillllüliiillilllüllllillililliiilillllll llüliillill UiT '1 EXELS VERLEDEN. i|||||ji||!| illljlllllll Door S. M. v. d. GAL1ËN. |||||||i|||| lüllillllllllllllllliiülllllüillliilillllllliillillllllllliiill (Vervolg.) De giftbrief van Otto 111. In 985, besloten we ons vorig artikel tje, schonk keizer Otto III aan Dirk II de landen, die zijn voorvader voorheen slechts in leen had bezeten, in volle eigen dom. We laten hier in het Middel-Neder- landsch de tekst volgen van de daarbij overgelegde giftbrief, welke we in een oude kroniek opspoorden In den napie des heyligen en onver- scheyde Dryevoudicheyts, Otto, byden gratiën Gods Conic van Romen. Allen Kersten menschen die nutertijd zijn en namaels wesen sullen, willen wy dattet condich en openbaar sy, hoe dat wy door begeerte ende liefde onser moeder 'ihe- opnane, keyserinne, en ook by supplicatiie onsen ghetrouwen Egbert Aertsoissciiop van Trier en onse nave Henrick Hertogh van Beyere, onse ghetrouwe Dirck die anderde Graet van Hoitiand, al dat hij totnutoe in een beneficie en gave behou den heeft tussche die twee watere, vloede otte rivieren, diewie heet Lieca Lek) en Hiela ijsel) tot eenen vryeneighen- domnie ghegeven hebben, met al datten aen hoort, ende inder selver beneficie metten coninklicke begiftinghe begrepe staet, en als (hier worden dan enkele plaatsen genoemd in Holland en Zeeland). Noch hiertoe datten leyt uit land Texlein genoemt, dat hy in den benifteien hadde met al syn toebehoorte, uitghenomen dat- men ghemeenlijk heet Hullada, hem ghe- Iieel Hieven tot syn eighen in der drijen Graeischappen ghelegen, diemen noemt Masaland en Texla. En dat hy van dezen goeden dryen macht sal heb'oe te versette, te verwandelen, en daer mede te doen dat hem belieft. Waerom dat wy dat ghebodt onser autoriteyt, hier ghebode hebbe te bheschrijven, en met onzen vingerling te verzegelen, en met ons eyge handt onder- teeckend, Heer Ottenn teecken des aider- edeiste Conincse, Hildebaidus Bisschop en Canselier inder stede van Willegys overste Cappelaen heeft recognosceert en weder overgheiesen. Ghegeheven op de VI kalender van September, int Jaer ons Heeren 985, int Jaer onses Keyserdoms dat tweede. Ghedaen tot Nymmaghen, sa- licklick in den name des Heeren. Amen. Enkele verklaringen. Vooral ook op aanbeveling van Egbert, aartsbisschop van Trier, werd deze gift aan Dirk II geschonken. Hullada is een jaarlijksche schatting, die op de dorpen door de gewone man en niet door de edelen, voorzoover die er bestonden, moest worden opgebracht. Later werd dit „schot" en „buttinge" genoemd en eens in de vier jaar betaaid aan de heer van het land, of aan degene,- wie hij het eigendomsrecht had afgestaan. Texel werd onder een latere graaf van deze verplichting ontheven. Deze middeleeuwsche bewerking is bij gevoegd, tot verstaan v.d. latijnsche tekst. De Tempelieren. In de middeleeuwen was Texel in de buurt der duinen veel dichter bevolkt en moet daar toen welvarend en goed ge weest zijn, want de Tempelieren hadden tusschen den Burg en de Koog een ge sticht, op dezelfde plaats, die later de naam Gerritsland gekregen heeft, nu een hooge weide. Van het gesticht is niets overgebleven, dan misschien diep in de grond nog wat fundamenten en wellicht nog wat overblijfsels van graven. De naam Monnikenlanden wijst er op, dat hier toen ook tuinen en bossciien zijn geweest. Doch wat herinnert ons overi gens nog daaraan? (Word! vervolgd.) Landbouwtelling. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat met liet ophalen der formulieren betreffende de telling van het grondgebruik en den vee stapel in deze gemeente een aanvang zal worden gemaakt op Zaterdag 31 Mei a.s. Allen aan wie een formulier voor het verstrekken der noodige gegevens is toe gezonden, worden met aandrang verzocht de formulieren vóór den genoemden da tum in te vullen en voor afhalins gereed te leggen. Desverkiezende kan het ingevulde for mulier ook worden toegezonden aan de gemeente-secretarie ot aan den gemeente veldwachter in elke wijk. Texel, 23 Mei 1930. De Burgemeester voornoemd R. P. KEIJSER Cz., Loco-B. BIoemencoliecte-De Macht van het Kleine. Evenals vorige jaren zijn de afdeelingen van de Macht van het Kleine in de ver schillende dorpen op ons eiland weer van plan een bloemencollecte te houden op a.s. Donderdag (Hemelvaartsdag.) 3 malen hebben ze dat reeds met stij gend succes gedaan, hetgeen uit dit over zicht blijkt. In 1927 f221,82; in 1928 1240,70; in 1929 f276,67. Het doel van de M. v. h. KI. hebben we in. dit blad reeds vaker uiteengezet; n.l. aan on- en minvermogende lijders aan vallende ziekten het mogelijk te maken op de bekende Stichtingen der Vereeni- ging, te Haarlem en Heemstede, onderdak te vinden. De Macht van het Kleine vult aan, wat men ter plaatse niet kan op brengen. Aan suppleties betaalde de 'Ver- eeniging verleden jaar voor on- en min vermogende zieken van alle gezindten, een bedrag van circa f 70.000 uit. We we zen er ook reeds op, dat er o.m. ieen zieke van ons eiland van profiteert. Behalve de suppleties zorgt de Ver- ecnigirig voor de groei harer Stichtingen zelf, daar de Regeering geen subsidie verleent voor niet-krankzinnige toevallij ders. Na de oorlog slaagde ze er reeds in behalve de gewone verbeteringen in ver band met de zich steeds ontwikkelende eischen der ziekenverpleging aan te bren gen, 3 nieuwe gebouwen te stichten, ter wijl men voor een 4de zich nu inspant. Deze vereeniging is zonder grootspraak de grootste in Nederland ,die tracht ver betering te brengen in het lot van deze beklagenswaardige zieken en we wenschen de afdeelingen hier van harte toe, dat we een weer beter resultaat in dit blad kun nen vermelden. Het geachte publiek wordt danook met klem opgewekt een bloempje te koopen en er een flinke prijs voor te betalen in d-e busjes van de vriende lijke dames. Met vr. dank, Uwdw. JAC. KORTENHOEVEN. Heemstede, 22 Mei 1930. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 17 tot en met 23 Mei 1930 GEBOREN: Johanna, dv Mattheus Jaco bus Bos en Hendrica Harmina Hai- sema. ONDERTROUWD :Jozias Cornells Meers en Johanna den Braven; Klaas Jaco bus Gieies en Marientje van Sijp; Jo hannes Cornelis Oieles en Maria van Tatenhove; Dirk Cornelis Drijver en Martha Bremer. GETROUWD: Cornelis de Wijn en Jan netje van Sikkeleras; Jan Brans en Pieternella Jacoba van Leeuwen. OVERLEDEN: Jan Smit, 60 jaar, ongeh. GEVONDEN VOORVVERPEnT (Gedeponeerd ten Raadhuize) 1 sleutel, 2 portemon'naies, 1 zakdoek 1 beenen ring en 1 rijwielplaatje. PREDIKBEURTEN HERV. GEMEENTE. Zondag 25 Mei. Burg, vm. 10 uur Ds. Grocnenberg. Maandcollecte.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6