S. COLTOF I 4 No 4431 Woensdag 28 Mei 1930 43ste Jaargang ijnsoos scheren Van week tot week DOE AIS WU Texelsohe Berichten m min mui mm mm J Kanaalw. 141-142-132 J den Helder. Onze winkels j 1 zijn Donderdag i den geheelen g i dag geopend, i ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V. v/H LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BUP.G OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°. 652 SS POSTBUS: N°. 11 li xel Landbouwtelling. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat met het ophalen der formulieren betreffende de telling van het grondgebruik en den vee stapel in deze gemeente een aanvang zal worden gemaakt öp Zaterdag 31 Mei a.s. Allen aan wie een formulier voor het verstrekken der noodige gegevens is toe gezonden, worden met aandrang verzocht de formulieren vóór den genoemden da tum in te vullen en voor afhaling gereed te leggen. Desverkiezende kan het ingevulde for mulier ook worden toegezonden aan de gemeente-secretarie ot aan den gemeente veldwachter in elke wijk. Texel, 23 Mei 1930. De Burgemeester voornoemd R. P. KEIJSER Cz., Loco-B. Zaterdagavond. Ontstellende woorden. Het waren wel opzienbarende, ja, ont stellende woorden, die Mussolini te Flo rence heeft gesproken. „Zwarthemden zoo luidde het o.m. „Onze buitenlandsche vijanden denken, dat het fascisme een reactie is, maar feitelijk is het een revolutie; ze rneenen, dat het; een tyrar.nie is, terwijl het zelfbestuur is; ze gelooven niet, dat Italië tot nóg - grooter offers in staat is dan het in de wereldoorlog heeft gebracht. Niets is be- leedigender voor de trots van het lta- liaansche volk, dan de veronderstellingy dat het jongste vlootprogramma niet zou worden uitgevoerd. Ik herhaal hier, dat het ton voor ton zal worden uitgevoerd. Dit geschiedt krachtens de wil van het fascisme en ondanks alle hinderpalen, die het fascisme slechts aanmoedigen. We staan op de drempel gereed om onze vij anden te ontvangen. Als bij geval iets'aan de grens mocht gebeuren, dan zouden wij, het volk der zwarthemden, op onze post' zijn me"t een geestdrift als nog nim mer is aanschouwd, klaar om deze onzin nige en ijdele poging neer te slaan. Het pacifistische Italië is thans zoo sterk aaneengeschaard in al zijn krachten, dat men het zonder gevaar voor zijn leven niet kan aanvalleH. Morgen zult ge hier een indrukwekkende legerschouw te zien krijgen. Zwarthemden, dat heb IK zoo gewild, want woorden zijn een schoo- ne zaak, doch geweren, machinegeweren, oorlogsschepen, oorlogsvliegtuigen en ka nonnen zijn nog veel schooner. Zwart'- hemden. Morgen bij het aanschouwen van onze gewapende macht, zal de geheele wereld het vastberaden en krijgshaftig gelaat van het fascistische Italië aanschou wen. Dit fascistische Italië, machtig gewa pend, kan slechts zijn eenvoudige keus stellen: een kostbare vriendschap of een harde vijandschap." o— Aldus een klein deel van de mef zooveel ophef aangekondigde rede, waarvan de wereld versteld zou staan. Inderdaad heeft de wereld er zeer van opgekeken, ze stond en staat nog verslagen en ver stomd, overbluft door zulke woorden, welke de gedachte wekken: Als er zich straks een kleine moeilijkheid voordoet aan de Italiaansch-Fransche grens, hakt hij er met zijn zwarthemden op in. Want dat zijn rede tegen Frankrijk gericht is staat vast als een paal boven water. Hij heeft het zelfs onlangs ronduit gezegd. Wat wil Mussolini? Hoe 'die woorden te verklaren? De een zegt: Hij, Mussolini, zal weldra niet meer worden geacht toerekenbaar te zijn. De ander veronderstelt: De binnenland- sche politiek van Italië is zoo aller treurigst, dat Mussolini zich verplicht ge voelt de aandacht van het volk daarvan at te leiden. Waarom hij daartoe zijn heil in zulke gevaarlijke, allesbehalve van vre deswil getuigende speeches zoekt, is en blijft een raadsel. De „Times" waarschuwt. De „Times" waarschuwt tegen de ge volgen van zulk een ophitsende taal en, oordeelt Mussolini's rede niet meer van deze tijd te zijn. Maar Mussolini maalt niets om die protesten en gaat voort. „Banieren en geweren omhoog." Luister maar naar wat de United Press vandaag nog uit Milaan wist te melden. Mussolini heeft ook daar een rede gehou den, welke door het publiek enthousiast werd toegejuicht en onderbroken door kreten: „Weg met Frankrijk," volgende op deze woorden van de Duce: „We moe ten morgen op alle verrassingen rijn voor bereid." „Ik ben het hoofd en de schepper van het fascisme", vervolgde hij, „ik zal het verdedigen en zijn ontwikkeling bevorde ren. Van wat anderen aan gene zijde van de grens voorbereiden en van de geest, welke er bij onze buren heerscht,. zijn wij voldoende op de hoogte." Aan het slot van zijn speech gekomen drong hij er bij de menigte op aan standvastig te blijven in hun fascistische overtuiging en hun banieren en geweren omhoog te heffen. Het grootsdie plan-Briand. Neen het wordt belachelijk onder deze omstandigheden nog van vredescon ferenties te praten. Mussolini zoekt de strijd, naar het schijnt. Arme Briand, die Europa met een groot plan tot stichting van een Inter-Europeesche Statenbond ge lukkig wil maken. Engeland wil er niet aan (vreest moeilijkheden met Amerika, al werd ook met de meeste nadruk ver klaard, dat de vereenigde staten van Eu ropa niets kwaads in het schild voeren te gen Amerika), Rusland wil er totaal niets van weten, tenzij de Ver. Staten op com munistische leest worden geschoeid, Italië vult u zelt maar in. Het werkloosheidsprobleem. Engeland doorleeft in de binnenland- sche politiek weer eens moeilijke dagen. Het werkloosheidsvraagstuk houdt er de gemoederen geducht bezig en maakt de positie voor het Labour-bewind verre van aangenaam. Een motie van wantrouwen werd verworpen, maar met een kleine meerderheid slechts. Misschien weet men het gevaar at te wenden en blijft de ar- beidersregeering nog aan het roer. In ieder geval zal men zijn beste beentjo moeten voorzetten. Engeland en de Gandhi-anen. In Br.-Indië wordt de laatste dagen van de zijde der regeering krasser opge treden. Na Gandhi werden twee zijner op volgers alsmede een zijner zoons gear resteerd. De beweging der nationalisten heeft daardoor wel aan kracht ingeboet. In verscheiden plaatsen, waar het eerst rumoerig toeging, schijnt de rust te zijn teruggekeerd. Zou de beweging inderdaad verloopen ot zal het vuur uit smeulende vonken, nog verborgen voor het oog,, straks met vernieuwde hevigheid op laaien? Jaarvergadering T.E.S.O. De financieele resultaten stem men tot tevredenheid. De jaarvergadering van T.E.S.O., Za terdagavond in café „den Burg" gehou den, werd bijgewoond door 32 aandeel houders. Ze werd geleid door de heer A. Wagemaker, voorz. van de Raad van Commissarissen, die in zijn openings-" woord met voldoening mocht getuigen van de goede gang van zaken in het afge- loopen jaar. De financieele resultaten, aldus spr., geven, hoewel ze niet zoogoed zijn als het jaar daarvoor, alle reden tot, tevredenheid. Niet alleen is de financieele, positie van T.E.S.O. zeer sterk, maar te vens verkeeren haar bezittingen in een. buitengewoon goede staat. De heer H.W.Keesom herdacht. Een droevige gebeurtenis evenwel moest spr. tevens memoreeren, en wel het heen gaan van de heer H. W. Keesom, hijkans van de aanvang af commissaris van de N.V. Toen hij, vervolgde spr., om gezond heidsredenen moest bedanken, hebben wij dat besluit moeten eerbiedigen, hoewel we de lieer Keesom noode konden missen. We mochten hem evenwel zijn rust niet misgunnen. Hij werkte zoolang het dag was. Ongelukkigerwijs heeft hij niet lang van zijn welverdiende rust mogen genie ten. Hij zal in dankbare herinneriing in onze gedachten blijven. In zijn zoon ho pen we een waardig opvolger te hebben gevonden. hi mm u= si Irë Medewerking van een accountant. Nog deelde de voorz. mee in verband met de steeds grootere bedragen, waar over het beheer moet worden gevoerd, aan de heer van Wienen, accountant te Bloemendaal, de controle van kas en boe ken te hebben opgedragen. Uit hoofde van de groote verantwoordelijkheid, welke op de schouders van directeur en raad van commissarissen rust, oordeelde liet be stuur het nuttig en noodig regelmatig een accountant controle te doen uitoefenen. De voorz. legde er de nadruk op, dat in geen geval de wijze waarop de directeur- administrateur het beheer voert, aanlei ding tot dat besluit heeft gegeven. De, boeken en verdere 'bescheiden rijn immers steeds stipt in orde en werden ook bij het accountantsonderzoek in zoodanige staat bevonden. Met de wensch, dat de besprekingen vertrouwelijk zouden worden gevoerd en van zakelijke aard zouden zijn, alleen in het belang van T.E.S.O., opende spr. de vergadering. De notulen, door de heer P.Dros Az., secr., gelezen, werden onder dankzegging goedgekeurd. Rekening 1929. Aan de orde kwam vervolgens aanbie ding balans en winst- en verliesrekening over 1929. „Reuze-geldmakerij." Naar aanleiding van dit punt, merkt de heer R.P.Keijser Cz. op, dat hier van 'n reuze-geldmakerij sprake is. Er is een winst gemaakt van f14000.terwijl de reserve plm. t90.000.beloopt. Op boo ten en gebouwen is afgeschreeven, ver volgt spr. Ik zou de vraag willen stellen, ot nu de tijd niet gekomen is om de ta rieven te verlagen, ik vind het ongemoti veerd zulke groote sommen aan reserve op te stapelen. Er is op het aandeelen-ka- pitaal 20 tot 30 pet. winst behaald. De bedoeling is toch, zoodra de zaak er ge zond voor staat de tarieven te verlagen? Er is wel meer winst gemaakt dan 1" 14000.Groote uitgaven, zooals b. v. de bijdragen aan de gemeente, zijn onder de onkosten gebracht, waardoor het winst cijfer wordt gedrukt. Naar aanleiding van dit laatste merkt de voorz. op, dat dit inderdaad het geval is, maar dat daardoor de reserve toch hooger werd, f BLIJF by Uw beslui! en gaat nooit zonder die overheerlijke J.GRUNOS den winkel uil! jgts De lieer R.P.Keijser stelt de vraag, wat de bedoeling van die groote reserve toch is, waarop de voorz. ten antwoord geeft, dat rekening gehouden wordt met de noodza kelijkheid van een nieuwe boot in een niet ver verwijderde toekomst en met het feit, dat de inkomsten van T.E.S.O. wel eens achteruit konden loopen. Over tariefverlaging. Over tariefverlaging, gaat de voorz. verder, hebben we wel gedacht, maar het grootste deel der ontvangsten komt van niet-Texelaars. Texel zou van een tarief- verlaging dus niet in de eerste plaats profiteeren. Bovendien doet T.E.S.O. heel veel voor Texel: vrij ziekenvervoer, extra; boot voor ziekenvervoer voor slechts f 15, goedkoope werkmanskaarten, vrij ver voer van schoolkinderen, goedkoope dag retours, degelijke booten, voortdurend ver binding met de vaste wal, ook bij ijsgang. Gaan we het personentarief met b.v. lü cent verlagen, dan moet dat uniform ge beuren en niet voor Texelaars alleen, zoo als vroeger eens werd voorgesteld. Het grootste deel van de winst zou daarmee heengaan. Nieuwe haven, nieuwe boot. Wordt eenmaal de haven vergroot dan zullen we spoedig een nieuwe boot in de vaart brengen, breeder en zeker wel 10 M. langer. Die zal 200 a 250 duizend gul den kosten. 'Dalende ontvangsten. Het volgende jaar, vervolgt de voorz., zal de winst zoo groot niet zijn. De alge- meene malaise zal zich doen gelden en in het mindere vervoer tot uitdrukking komen. De pensioenen komen voor reke ning van de kas en bovendien zal aanj melkvervoer minder worden ontvangen, daar „de Eendracht" nu de melk ver werkt, welke eerder voor een groot deel naar den Helder werd verscheept. De ontvangsten zullen met elkaar minder zijn en persoonlijk zou ik me tegen een voorn stel tot tariefverlaging zeker verzetten. Over liquidatie van T.E.S.O De heer R.P.Keijser merkt op, dat de balans het bewijs levert, dat de zaak eif gezond voorstaat. Op de Marsdiep wordt tóOOO.per jaar afgeschreven, de Dage raad staat voor t50ü.—Er is een groot; reservekapitaal. Hierin schuilt een ge vaar. Over twee jaar zal de N.V. T.E.S.O.. automatisch liquideeren, tenzij binnen zes maanden vóór de einddatum de aandeel houders tot voortzetting besluiten. Neem nu eens aan, dat we twee jaar verder zijn1 en dat de meerderheid der aandeelhou- houders besluit tot liquidatie, overwe gende, dat de koers der aandeelen 25Q pet. is. We hebben de tijd gekend, dat menigeen ongerust over de positie van T.E.S.O. zijn aandeelen van de hand deed. Later ging dat over en werd het dividend op 6 pet. vastgesteld. JnmifcK dels is de toestand geheel gewijzigd en,' kon men, aangelokt door de zeer goede financieele basis, wel tot liquidatie willen overgaan. De voorz. zegt voor dit gevaar niet blind te zijn. Evenwel oordeelt hij de kans niet groot, dat men een zoodanig besluit zal nemen. Wanrieer in een vol- TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledoro regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BI] abonnement lagere regelprl]». ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN zonder dat Uw huid stukgaat of naschrijnt, ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard, indien U maar vóór het inzeepen de baard- oppervlakte inwrijft met een weinig Purol. Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Btj Apotb. en Drogisten. ECHTE FmESCME BAAI-TABAK .10-12-13-10 CTb* per half ony i.oRimo ófionmorn.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1