Texelsche Courant van Woensdag 28 Mei 1930, Mi TWEEDE BLAD Eén kleine vonk, Een groote brand Texelsche Berichten K 'M-i i 1 Mc c i'W; v V-.aiJ i3*®® i. Gemengd Nseuws IN de stilte in uw wezen [g Zoek de stilte, die bezielt, ffl «>Zij, die alle stilte vreezen, jg Hebben nooit hun hart gelezen, gj E@ Hebben nooit geknield. Eg a eb g] C.S. Adama van Scheltema. jg m ffl Ruim f 600.000 bedroeg de schade, die in het vorig jaar op rekening komt van bosch- en heidebranden. Een getal, dat ongetwijfeld krachtig spreekt tot de verbeelidng. Spreekt tot de verbeelding juist te meer in een tijd, waarin telkens en telkens weer stemmen gehoord worden, die dringend smeeken om behoud van natuurschoon. Verkeers-moeilijkheden, uitleg van ste den, behoefte een ruimte voor industrie zijn factoren, die reeds tot zooveel verlies van natuurschoon hebben geleid. Men berust dan en moet berusten, om dat andere tijden andere eischen stellen. Maar laten we dan toch ook dubbel zuinig zijn op het natuurschoon, dat we behouden kunnen. We noemden hierboven een getal, en we zullen ons niet wagen, te becijferen, welk percentage daarvan zijn oorzaak vindt in onvoorzichtigheid met vuur in bosch en ■heide. Maar dat dit percentage zeer hoog is, wie zal het betwijfelen? Het is de wandelaars bijna tot een tweede natuur geworden, brandende luci fers of sigaren en cigaretten achteloos weg te werpen. Is er nu geruime tijd droogte geweest en komt de wind opste ken, dan zijn van de kleine oorzaken de groote gevolgen wel te voorzien. De waarschuwing T,Weest voorzichtig met vuur in bosch en heide" zou ook met groote letters moeten worden aangebracht in de tenten der kampeerders. Er is, gelukkig, nog veel natuurschoon in ons land, waarvan het ons aller .recht is naar hartelust te genieten, maar met dat recht is het ook ons aller plicht, het te beschermen. In de eerste plaats hebben we er zelf tegen te waken, dat we niet achteloos met vuur omgaan en niet minder hebben we ook anderen door woord en daad op te wekken bosch en heide niet te schaden. De Nederlandsche Heidemaatschappij is ook dit jaar weer actief. Op zoo ruim mo gelijke schaal wordt een plaat verspreid over dit onderwerp en aan alle bioscopen worden lantaarnplaatjes toegezonden. Moge de nadrukkelijke waarschuwing verstaan worden. Dat ieder die, wanneer de vacantietijd is aangebroken, in bosch en hei schoonheidsgemeti'ng gaat zoeken ot de sereene rust, zich zijn plicht be wust zij deze schoonheid, dit kostbaar goed te beschermen tegen het vernielende vuur. DE GEWIJZIGDE OUDERDOMSWET. Rijkspensiccn. Ouderdomspen sioen met of zonder teruggave van de premiën bij overlijden. We- duvvenpensioen. De Raad van Arbeid te Alkmaar deelt mee ln verband met het in werking treden van de gewijzigde Ouderdomswet op 1 April 1930 meenen wij goed te doen de lezers nader met deze wijziging bekend te maken. Krachtens de bepalingen der ongewij zigde wet was het voor ieder Rijksimgeze- tene mogelijk zich bij de Staat een pen sioen te verzekeren van 3 tot 20 gulden per week, ingaande op een der geheele jaren, liggende tusschen 55 en 65 jaar, üe beide laatste jaren daarbij inbegrepen. Voor deze verzekering werd betaald een premie verband houdende met de leeftijd en het bedrag van het pensioen. Kwam men voor de pensioengerechtig de leeftijd te overlijden, dan werd slechts uitgekeerd een bedrag van 'f 100.als de verzekering ten minste drie jaar geduurd had, zoodat, naar de meening van velen, de premie dan te vergeefs was betaald. Op grond van de bepalingen van deze wet genieten thans duizenden van ons volk ech ouderdomspensioen van drie (man en vrouw samen vijf gulden) en werden ook zeer vele jeugdige personen verzekerd. Dat nog niet veel personen tot deze verzekering op heden toetraden, vindt z'n oorzaak vooral in de omstandigheid, dat bij overlijden de betaalde premiën verlo ren waren. Bovendien kwam de wensch naar voren om aan de echtgenoote bij overlijden van de man een uitkeering te kunnen verzekeren. feneinde nu aan een en ander tegemoet te komen, heeft de wetgever gemeend de ouderdomswet te moeten wijzigen door de mogelijkheid te openen tot het afslui ten van: le. een ouderdomspensioenverzekering naar keuze met ot zonder terugbetaling van de premiën bij eerder overlijden, van ten minste 156 en ten hoogste 1040 gld. per jaar en per persoon, ingaande op z'n vroegst op het 55e en uiterlijk op het 65e jaar. 2e. van een weduwenpensioen van ten minste 52 en ten hoogste 520 gld. per jaar ingaande bij het overlijden van de man. Het doel van de wet is voor ieder Ne derlander en ieder rijksingezetene de ge legenheid te openen, zich een pensioen te verzekeren op de oude dag en een wedu wenpensioen bij overlijden van de man. Men zal goed doen, de pensioenverzeke ring op zoo jong mogelijke leeftijd at te sluiten, omdat men, ouder geworden, de premie in de regel niet meer zal kunnen betalen. o— Geldt dit ook voor de arbeider Wel heeft deze, indien hij valt onder de ver plichte invaliditeitsverzekering en als er geregeld zegels van 60 ct. geplakt worden, recht op een ouderdomspensioen van on geveer 300 gld. per jaar en zijn weduwe vanat haar 60e jaar op een weduwenpen sioen van f 1S7,20, maar waar de premie voor deze verzekering geheel door de pa troon betaald wordt, heeft de arbeider wei te overwegen, of hij, door zelf iets te betalen, deze pensioenen niet wat kan verhoogen. De arbeidende stand moet aan het tot stand komen van een behoorlijke pensi oenregeling ook zelf wat meewerken. Voor de middenstander en de grootere werkgever, is deze pensioenverzekerrng het aangewezen middel om te voorzien in j de behoeften van de oude dag van zich en de zijnen. Hij moet tengevolge van hem opgelegde verplichtingen heel wat opbrengen aan premiën voor zijn arbeiders, doch als niet tijdig de noodige maatregelen worden getroffen, zou hij zelf op de oude dag of zijn vrouw bij overlijden, onverzorgd zijn. Het bedrijf, dat de verplichte verzeke ringen moet opbrengen, moet, wil juist de middenstander niet ten achter gesteld worden, ook de premie opleveren voor zijn gezin en voor zijn eventueele na te laten betrekkingen. Eveneens verdient deze nieuwe wets wijziging de biezondere aandacht van dok toren, notarissen, advocaten, predikanten, accountants en dergelijke personen. Het behoeft nauwelijks nader betoog dat de wetgever met deze pensioenver zekering uitsluitend beoogt de volkswel vaart en het belang van het Nederland sche volk. Dit blijkt trouwens ook zeer duidelijk uit bepalingen als deze: De Staat waarborgt zonder eenig voor behoud betaling van pensioenen en uit- keeringen; het maken van winst is uit drukkelijk verboden; de premiebetaling kan te allen tijde zonfder verlies worden gestaakt,, de pensioenen kunnen naar keuze telkens worden verhoogd of verlaagd, al naar gelang van de financi- eele draagkracht. De pensioenen zijn niet vatbaar voor beleening ot beslag. Zeer velen hebben tot nu toe het door de Staat geboden middel van Ouderdoms voorziening verworpen, zonder dat zij ooit iets omtrent de zeer belangrijke en gun stige bepalingen der wet hebben vernomen. Dergelijk vooroordeel berokkent ieder, die zoo handelt, schade. Het belang van ieder Nederlander eischt dat hij zich althans omtrent deze verze keringen, Iaat voorlichten. Dan alleen kan hij beoordeelen wat in deze aangelegenheid zijn plicht is. o— Inlichtingen worden verstrekt door de Raad van Arbeid te Alkmaar en door de agent der V.O.V., de heer A.Koorn, alhier. Texelsch Fanfare. Het concert van Texelsch Fanfare on der leiding van de heer Th. C. Lugten- burg, waarop de burgerij Zaterdagavond in het Park werd vergast, heeft een goede indruk nagelaten. Morgen neemt het corps deel aan het concours te N.- Niedorp. Veel succes wenschen we di recteur en leden van ganscher harte toe. Het Park was Zaterdagavond electrisch verlicht. Daar had het gemeentebestuur voor gezorgd. Een woord van dank is hier op zijn plaats. Door de goede zorgen van de heer De Rode, directeur T.E.M., waren een drietal machtige gloeilampen aangebracht. Een ervan vertegenwoordig de een lichtsterkte van maar eventjes 2000 kaars. Naar we vernemen, zou het in de bedoeling liggen, voortaan het Park bij „feestelijke gelegenheden" door twee van zulke lampen te doen verlichten, een ervan opgesteld aan de kant van het Raadhuis en de andere bij de speelplaats van de lagere school. Bevordering Vreemdelingenverkeer. We ontvingen een exemplaar van het maandblad „Ons Nederland", met Duit- sche tekst, een speciaal zomernummer, uit gegeven met financieele steun van de gemeente Texel en de vereeniging „Mooi fexel". Texel komt nogal goed voor de dag. Dat bij de opsomming van Texels schilderachtige dorpen de Koog en de Waal vergeten worden, is te bejammeren, maar dat helpt niet. Bovendien doet het aan de strekking van het geheel weinig at. Wat de illustraties betreft, hadden we gaarne gezien, dat wat meer aan Texel was gedacht. We moeten het nu zonder stellen. Eigenlijk is er wel een foto bij het artikel opgenomen met het woord Texel er onder, maar dat was abuis. Im mers was het 'n kiekje, genomen in de Donkere Duinen bij Huisduinen. Dat is pronken met andermans veeren. Jammer, want we hadden de redactie toch over eenige mooie foto's en zelfs een cliché de vrije beschikking gegeven. Volgende maal beter, als 't kan. Gids voor Schoolreizen. Ter aankondiging ontvingen we de „Gids voor Schoolreizen", achtste jaar gang, bewerkt door de hccren Jac. Dam en J. H. Boon, onderwijzers te den Haag. Het is een kostelijk boekje, 92 blz. druks, goed verzorgd en rijk geïllu streerd. De koddige penteekeningen van de heer J.J. van Heel, te den Haag, heb ben de aantrekkelijkheid van deze Gids zeer verhoogd. De Gids is kosteloos verkrijgbaar bij de Adm.: Goudsbloem laan 191, den Haag. Ot Texel ook voor schoolreisjes aanbe volen wordt? Neen, jammer genoeg niet. Een kleine annonce van T.E.S.O. over de dienst Den HelderTexel v.v. is alles wat we kunnen vinden. We zullen de redacteuren aan wat kopie helpen. Dan zal dat wel beter worden. Coöp. Boerenleenbank. De Coöp. Boerenleenbank gaat deze week verhuizen. Vrijdag en Zaterdag is het kantoor aan de Molenstraat gesloten. Maandag 2 Juni wordt het nieuwe ge bouw aan de Binnenburg in gebruik ge nomen. Een kolossale verbetering. Uitslag aanbesteding. Door de fa. A. Langeveld alhier werd aanbesteed het afbreken van een schuur en het bouwen van een pakhuis aan de Gravenstraat. Het werk werd gegund aan de heeren J.J. van Wessem, A. de Waard, J. Vonk, F. van Heerwaarden en P. Oele. Onvoorzichtig autobestuurder. Zondagmiddag werd in de Dennen een meisje, dochtertje van de heer Hoogen^ bosch, aangereden door de lieer I. al hier. De bestuurder zou juist een weg inslaan, toen zich daar een groep van plm. 50 personen bevond, waarop hij in reed. Men was niet bedacht op de auto, welke ook niet van een richtingwijzer was voorzien. Nadat de aanrijding had plaatsgehad, gelukkig niet met ernstig ge volg, reed de wagen op de dennen aan, waar vier boompjes het moesten ontgel den. Proces verbaal is opgemaakt. Naar Texel. Een gezelschap leden van de Ned. Reis- vereeniging. bracht op een 4-daagsche ex cursie, onder leiding van de heer Pom, uit Rotterdam, ook een bezoek aan Texel. DE COCKSDORP. Roekeloos autorijder. Van politiewege verzoekt men ons mo tor- en autorijders ernstig in overweging te geven de maximumsnelheid-voorschrif- ten voor de dorpen toch vooral niet aan hun laars te lappen. Hooge boeten blij ven anders gewis niet uit Zoo heeft men zich hier Zondagavond weer zeer geërgerd aan een roekeloos autorijder, die het bestond met een ZEVENTIG- K.M. vaart door de DORPSSTRAAT te rijden. Het scheelde maar een haar, of hij had een kind te pletter gereden. Zig zag ging de auto over de weg, zoodat het een wonder mag heeten, dat hier geen on geluk heeft plaats gehad. Namen noe men doen we niet, maar als het dan ook maar de laatste keer is geweest. Schelpenzuigers gearriveerd. Zaterdag 1.1. arriveerde hier de schel penzuiger „Neptunus" van de fa. Dros. Maandag de „Bornrif" van de fa. Doek- sen, van Terschelling. Dat brengt weer leven in de brouwerij. OUDESCHILD. Gedurende de laatste week is in de ha ven aangevoerd plm. 17250 K.G. garnalen. De prijs bedraagt 7 ct. per K.G. De an sjovisvangst is zoogoed als afgeloopen, hoewel de trekkers nog wel wat vangen. Zc brengen ook nog wat haring aan. Met het koele weer gaat het garnalenvisschen nog door, maar als het wanner wordt, zal liet gauw afgeloopen zijn. DE MOK. Luit. ter zee le klas J. A. Gauw wordt; 6 Juni naar hier overgeplaatst en dan met de functie van le officier belast. BINNENLAND. Den Helder. Het bestuur der Han delsschool heeft besloten de Minister en het Gemeentebestuur te verzoeken, de naam der school te veranderen in H.B.S. A. Tusschen Hocnsbroek en Sittard is de bliksem geslagen op dc benzinetank van een luxe auto. De auto vloog ia brand, de chauffeur reed tegen een boom. Hij bleet twee uur bewusteloos liggen. Tijdens een hevig onweer te Drempt is een pleegkind van dc lieer E. door da bliksem gedood. Procesverbaal is opgemaakt tegen de magnetiseur N. v. O., wonende in den. Haag, die te Winschoten geregeld zitting houdt als „wonderdokter". Dc 28-jarige ongehuwde vrouw H. Waslander te Echten (Fr.) is aldaar met een rijwiel te water gereden en verdron ken. Het gerechtshot te Leeuwarden heeft IJe Wijkstra, door de rechtbank te Gro ningen veroordeeld wegens moord en doodslag op de vier veldwachters te Grootegast tot levenslange gevangenis straf, wegens doodslag veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. BUITENLAND. Op het kermisterrein te Wcrl iin Westfalen is een auto plotseling met groote snelheid op de menigte ingereden. Negen personen moesten naar een zieken huis worden vervoerd. Volgens de be stuurder is hij bij het uitwijken met zijn mouw achter het gaspedaal blijven hangen zoodat de auto plotseling er van door g'"g- De laatste jaren hebben vele scheeps kapiteins geconstateerd dat de Golfstroom van richting verandert. Metingen van de kapitein der Berengaria (Cunardlijn) heb ben nu uitgemaakt, dat de Golfstroom nog slechts 200 mijl van het Ambrosen- lichtschip verwijderd is. Er worden jaarlijks in de Ver. Sta ten ongeveer 30.000.000 gros stalen pen nen gemaakt, dus circa 4 pennen op elke inwoner van dc Ver. Staten. Ü11I ESPERANTO. Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Op de Meisjes-school te Shanghai is ver plicht onderwijs in Esperanto ingevoerd. Op het Engelsch-Chi- neesche college van die stad is Esperanto facultatief ingevoerd. —o Van 29 Augustus zal te Oxford het 22e Universeele Esperanto-congres wor den gehouden. De „Oxford Mail" zal ge- gedurnede het congres iedre dag met een Esperanto-pagina verschijnen. De Britsche spoorwegen zullen reducties toestaan op de vervoerprijzen. —o— De jaarbeurzen te Frankfort, Leip zig, Lyon, Parijs, enz. hebben weer prospectussen verspreid in Esperanto. o— Uit Litauen wordt gemeld, dat de on derwijzers in een der districten besloten de minister te vragen de gelegenheid open te stellen om voor de volksonderwij zers een zomer-cursus in Esperanto te organiseeren. Voorts bevelen zij de studie van die taal voor alle onderwijzers aan en zullen de verbreiding van Esperanto krachtig steunen. o Op de Arbeiders Universteit te Kjanuau (bij Shanghai) is sedert een jaar het on derwijs in Esperanto verplicht leervak. Het gymnasium te Putun deed hetzelfde. o— Van 17 tot 31 Juli zullen te Arnjhem 150 onderwijzers uit alle were ld dee'en samen komen voor een conferentie, ge wijd aan het Esperanto, S» I |s o'ViVf, 5:.; ;s V j 1 o ff. M V x,-- wLj.Uuj Visscherij. Mutatie.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5