Texelsche Courant van Zaterdag 31 Mei 1930, TWEEDE BLAD Pfcr- Koopen op afbetaling. Texelsche Berichten De wereld van vroeger was, vergeleken bij de onze, eigenlijk een vervelende, en ouderwetsche wereld, zonder elasticiteit en zonder fantasie. Men kon zich geen enkel pleziertje verschaffen, of men moest er geld voor hebben en geen wonder danook, dat men zich toelegde op de genoegens, die geen geld kostten: het tezamen en in vereeniging bekijken van de maneschijn, wandelen in de wei of in het bosch, de beoefening van huisvlijt, ganzeborden en Zwarte-Pieten, de dicht kunst en andere onderhoudende zaken. Men kon dan weliswaar dat ganzebord zijn eigendom noemen, maar het was al tijd hetzelfde ganzebord. De wereld is precies omgedraaid. Men behoeft geen geld meer te hebben om zich de schijn van welstand te verschaf ten, want het heele leven is zoo gemak kelijk ingericht, dat men van de wieg tot aan het grat in een voortdurend pret tige toestand wan afbetaling verkeeren kan. Neem uw plezier en het geld komt later wel terecht; als het terecht komt, natuurlijk. Doch het schijnt te kunnen De mensch van heden verheft zich des morgens uit zijn ledikant-op-afbetaljug, schiet zijn huursokken en zijn huurkoop- pakje aan en gaat in zijn huurkoopauto mobiel, vracht- of luxe wagen, naar de plaats, waar hij zwoegt en waar hij zijn loon ontvangt, dat hij eigenlijk niét ont vangt, doch slechts een oogenblik in han-> den krijgt ten einde er mee af te betalen. Wat hindert het? Hij zet zijn gram mofoon, zijn radio, zijn pianola „op af betaling" aan en luistert naar de m*n of meer genoeglijke geluiden hij staart vergenoegd naar de wonderlijke figuren van zijn karpetje-op-afbetaling en wan neer er een poot van de tafelbezwijkt heeft hij nog de geruststellende gedachte dat het noch zijn eigen tafel, noch zijn eigen onderdaan is. In Chicago, aldus de „Tel", kan men nu ook al op afbetaling naar de bioscoop. Van alle kanten komen bereidvaardige lieden, die een deel van 's menschen, zorgen, een deel van 's menschen levens- risico op zich willen nemen, zulke wel doeners. Het mag misschien niet zoo prettig zijn iedere dag met een stofzuiger die je eigendom niet is, de boel schoon te houden, die aan een ander toebehoort, maar in geval van faillissement heeft men dan ook niet de narigheid, dat de eigen dierbare meubelen verkocht worden, want men heeft immers niets. Dat er in zoo'n leven op afbetaling) niets over is van de vroegere charme on< lang naar iets te verlangen en het dan te verwerven eindelijk en het zijn eigendom te kunnen noemen, is een andere kwestie. Zoo'n groote, oude grootvaderscanapé met zes zitplaatsen en dan nog ruimte ge noeg voor de kat en de hond, wist daar. meer van. Maar wat heeft men aan een canapé, wanneer men „op afbetaling" kan uitgaan Die oude menschen bouwden meubelen voor zes generaties, maar ze be grepen in hun onverstand niet, dat er geen prettiger leven is, dan een leven „op gemakkelijke betalingscondities niets a contant". Visch- en hengelakten. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blanco verzoekschriften ter beko- koming van visch- en hengelakten voor het seizoen 1930—31 ter secretarie ver krijgbaar zijn. Zij, die vóór 1 Juli a.s. in het bezit der door hen verlangde akten wenschen te geraken, gelieven er voor'zorg te dra gen, dat het verzoekschrift, behoorlijk in gevuld, zoo spoedig mogelijk ter secre tarie wordt ingediend. De aandacht wordt er op gevestigd: a. dat geen akte wordt vereischt: le. voor het visschen met niet meer dan één hengel; 2e. voor hen, die in dienst van den houder van een groote of kleine vischakte de in die akte genoemde vis- scherij uitoefenen, mits dit geschiedt in gezelschap van iemand, die de akte bij zich heeft, hetzij den houder, hetzij één van hen; b. dat geen akte wordt uitgereikt aan hem, wien ingevolge artikel 34, le lid, de bevoegdheid om krachtens een consent ot akte te visschen is ontzegd, voorden! duur der ontzegging; c. dat de Commissaris overweegt aan hen, die een aangevraagde akte niet heb ben afgehaald, in het volgend jaar geert akte at te geven. Texel, 27 Mei 1930. De burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen in herinnering, dat het ingevolge i TUSSCHEN DE TUINWALLEN EN DE SCHAPEN. door Jan P. Strijbos. Heerlijk rustig hebben we het hier op Texel. Geen druk, enerveerend stadsge- druisch, met al de aankleve van dien, geen snorrende motoren of donderende vrachtauto's, niets wat je aan het krank zinnig gewriemel en rusteloos gepeuter van het in de steenwoestenij, de stad, hokkend kuddedier, de mensch, herinnert. Niemand schijnt hier haast te hebben, de „skepen" op de weidjes tusschen de tuinwallen niet, de kippen op het erf niet, de boer .die zijn varkens gaat voeren, de smid op de hoek niet. Alles gaat waar dig en kalm. En dat is het juist wat ons rustig stemt. Je denkt niet meer aan je werk, bent er eens heelemaal uit. De eerste dagen kostte het mij wel eens moeite, zoo niets om handen te hebben. Le pénible fardeau de n'avoir rien a faire. Maar nu kan ik, zonder wroeging, een dik uur aaneen, achter bij het hek staan, kijkend over het land of naar de lucht, een pijpje rookend, ot „beurzend" bij de poort met de mannen. Allemaal ronde, open kerels. Niets geen drukte of opge blazenheid. Kalm praten ze in hun zange rig Texelsch, met weinig woorden kern achtig, recht-uit hun meening zeggend. Over het weer, de beesten, de varkens van 'Bruin, het peerd van Roeper's Zon dags de geheele dag „hangen ze zoo wat om." „Loopen doene me niet", zei er gisteren een. Hij woonde at veertig jaar op Texel, had vroeger gevaren, maar was pas één keer in Den Hoorn geweest. Tal van Texelaren ontmoette ik die nimmer aan de „overkant" waren, nog nooit in 'n trein reisden. Jonge menschen, die nog nooit de Slufter zagen, tref je telkens. Waarom ook? Ze zijn tevreden, doen elke dag hun werk, hebben allen een zekere mate van vrijheid. Ze maken er zich niet bezorgd over indien het vandaag geen weer is om „te hooien te gaan". Hindert niet, morgen beter. Onverdorven, gemoedelijk, behulpzaam, vriendelijk en gastvrij zijn de geboren Texelaren bijna zonder uitzondering. Het gebeurde vaak, dat ons, op de vraag om een dronk water, melk en koffie aange boden werd. En het doet er weinig toe of je nu komt bij een schapenboer in het Zuiden van het eiland, of bij een dagloo- nershuisje langs de duinen bij de „Neder landen" ot wel bij een inwoner van Oos terend ot de Waal; over 't geheele eiland ondervind je die hartelijke gastvrijheid, die ons, stedelingen, omdat het met deze deugd in de stad meestal treurig gesteld is, des te dieper treft. Een van de aardigste Texelsche dorpjes vind ik nog altijd De Waal. Misschien komt het, doordat het voor ons, vogel- nienschen zoo biezonder gunstig gelegen is. Aan de rand van de vogelrijke polder Waalenburg met de beroemde „Steert" in het midden, ligt het, verscholen in het groen, op de kruising van de wegen die ons naar den Burg, Oudeschild, Ooster end en de Eierlandsche polder voeren. Zelfs „De Mui", het natuurmonument van de staat, en de slikken en de schorren van de polder „de Eendracht" zijn van De Waal uit zonder moeite te bereiken. Tal van Engelsche vogelkundigen van naam vonden reeds de weg naar De Waal en genoten er gastvrijheid onder hetzelfde dak, waar wij nu al sinds een week lo- geeren. Aan de wanden van de kamer; waarin ik deze regelen schrijf, hangen fo to's van vogels en nesten van Miss Tur ner, Dr. Raven en Dr. Longstaff en van de bekende Nederlandsche vogelfotograaf Ad. Burdet. Als de broedtijd van de vogels afgeloo- pen is, zou je denken, dat er voor de vogelvriend nog maar weinig te genieten valt op dit aan vogels zoo rijke eiland. Niets is minder waar. Duizenden en nog eens duizenden huizen er dan nog op het wad achter de Eendracht; Waal en Burg herbergt dan nog tal van allerhande steltloopers en eenden en op de Slufter is het een en al leven en vertier van groote troepen meeuwen en sterntjes, ple- viertjes, kluten en scholeksters. En vooral allerlei klein-grut uit Noordelijker regi onen. Want de trek is dan in volle gang. o— Heeft u dat mooie boek van de heer Strijbos al gekocht: „Waar de Stilte spreekt"? We kunnen het u met een ge rust hart aanbevelen. Vraag het uw boek handelaar eens ter inzage. Het zal u ge wis bevallen. RED. artikel 139 der Algemeene Politieveror- ning verboden is, mestvaalten, mestverza- melingen, vuilnishoopen, aschbelten of dergelijke te hebben: lo. binnen den afstand van woonhuizen en op minder dan 1 M. afstand van be lendende erven 2o. in de kom, tenzij in gesloten hok-i ken, welke de daarin aanwezige stoffen niet doorlaten; a. binnen den afstand van 5 M. van den openbaren weg; b. in het tijdvak van 15 Mei tot 1 Oc tober. Voor het verbod sub lo. kan door Bur gemeester en Wethouders bij voldoening aan zekere voorwaarden in biezon- dere gevallen ontheffing worden verleend. Voor de verdere bepalingen, dit on derwerp rakende, wordt verwezen naar de Algemeene Politieverordening. Met de controle op de naleving der bepalingen zal binnenkort een aanvang worden gemaakt. Op overtreding is geldboete gesteld van, ten hoogste f25,— of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Texel, 30 Mei 1930. De Secretaris, JONKER. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. Sportnieuws. De wedstrijd Texel II—Z.V.S. werd met 4—1 in het voordeel van eerstgenoemd elftal beslist. Het was een aardige wed strijd waarin vooral de captain van Z.V.S. uitblonk. Zondag komen beide elftallen opnieuw tegen elkaar uit. Zal Z.V.S. dan revanche nemen Voor 2e Pinksterdag wacht liefhebbers op 't sportterrein een z.g. pushball-wed- strijd, waaromtrent we binnenkort meer zullen kunnen vertellen. De Macht van het Kleine. (Ingezonden.) De bloemencollecte voor lijders aanval lende ziekten, verpleegd te Haarlem en Heemstede, bracht op: Den Burg f93.82 De Waal 16.54 Den Hoorn 59.78 Oosterend 34.25 Oudeschild 34.37 De Cocksdorp deed niet mee, omdat men daar de inzameling bestemt voor 't nieuw te bouwen kinder-jongenshuis. De Koog niet, omdat men daar, zoo het ge meentebestuur het goed vindt, liever de collecte houdt in het badseizoen. In vergelijking met de cijfers van vorige jaren zijn we zeer tevreden. Vriendelijk dank aan de collectanten en de gevers. Overzicht eierhandel. Roermond, 26 Mei. De eierhandel was in de atgeloopen week iets vlugger. Er kwame/i weinig orders voor direct ge- j bruik. De prijzen konden zich danook alleen handhaven, doordat er nog veel orders voor het koelhuis moeten worden uitgevoerd. Bij de Coöp. Roermondsehe Eiermijn was de aanvoer 6.600.000 stuks. Kleine eieren 14.10—4.60; groote f 4.70—6; een deneieren t4.505. Wegens roekeloos rijden. We lezen in de Staatscourant van de ze week, dat bij vonjuis van de kanton-; rechter te den Haag aan A. Th. H. al hier, de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen, ontzegd is voor dc tijd van een jaar. Deze termijn is reeds ingegaan op 12 Febr. 1.1. Wolveemarkt 26 22 Mei. Over het geheel was de wolveemarkt niet vlug, schrijft het Alg. Ned. Land bouwblad. Daarvoor zijn de prijzen te hoog. Leeuwarden was zoowel voor vet te als melkschapen kalm in Omzet met dure prijzen. Leiden was voor vette sclun pen bij een aanvoer van bijna 550 stuks stug en met moeite ot niet geheel prijs houdend. De lammeren waren daar be hoorlijk vlot te plaatsen tegen hooge prijzen. Leeuwarden gaf voor weidelam- meren wel geen vlugge handel, doch de prijzen waren ditmaal vaster dan een week te voren, hetgeen aan de teruggaan de aanvoer is toe te schrijven. Stroomonderbreking T.E.M. De perceelen aan de Parkstraat en die langs een deel van de Grocneplaats zul len Woensdagmorgen a.s. de juiste tijd kon nog niet worden medegedeeld, van electrische stroom verstoken zijn. Dc directie van de T.E.M. ziet zich ge noodzaakt de stroom dan te onderbreken, daar de kelder op de Groeneplaats op, het electr. net moet worden aangesloten. o Tengevolge van een „warmlooper" moest de T.E.M. Woensdagavond te kwart over elt dc stroomlevcring onder breken. Na een halt uurtje was het bedrijf weer op gang. Er werd, toen de storing optrad, met slechts één locomobiel ge werkt. „Welkom, Vreemdeling." De Koog mocht zich deze week al in een tamelijk druk bezoek verheugen. Het verrukkelijk Mei-weer werkt dit ook wel in de hand. Het badpaviljoen werd Don derdag opengesteld. Zoetjesaan ontwaakt de badplaats uit haar winterslaap. Alom maakt men zich op om de vreemdeling een goede ontvangst te bereiden, allerwe- ge klinkt het „Welkom, Vreemdeling." Op Hemelvaartsdag deed het corps Heilsoldaten van den Helder zich 'smp- dags in De Dennen hooren. 's Morgens was het te Oudeschild opgetreden. Toe spraken werden met zang en muziek af gewisseld. Kampeertaricven Staatsboschbeheer. Naar men ons meedeelt heeft de direc tie van het Staatsboschbeheer de tarie ven voor het kampeeren op haar terrei nen, behalve voor de duingebieden, aan zienlijk verlaagd. Voor de duingebieden (houtvesterijen „Haarlem" en „De Eilan den) blijven de bestaande tarieven van kracht en wel voor één etmaal 75 ct. per tent van vier personen of voor grootere tenten twintig ct. per persoon; voor 2 t.m 5 etmalen resp. f 1,50 of f 0,40voor zes etmalen tot ten hoogste 28 etmalen - 13,of f 0,75. Op de kampeerterreinen vallen geen zegelkosten meer. Ook dit is een voor de kampeerders welkome maatregel, daar, vooral bij verblijven van korte duur, deze kosten onevenredig zwaar drukten. Zendingsdag. Ter gelegenheid van de 18e Zendings dag zuilen hier op 2e Pinksterdag spre ken: - Ds. Plug, Opening. Ds. v. d. Leer, met nader aan te kondi gen onderwerp. Ds. Steinberg, Director v.h. Zendings genootschap der Evangelische Broe dergemeente te Zeist. Onderwerp: Drie stemmen uit Suriname. Ds. Buskes, over: Texels rijkdom en Texels armoe. Ds. v. 't Hooft: Slotwoord. De programma's, tevens toegangsbewij zen, zullen op het terrein verkocht worden a 25 ets. ten bate van de Zending. De muziekvereeniglng van Oostcrend heeft oök haar medewerking toegezegd. T- i Teeken des Tijds. Mestvaalten. ~,.,3 -N KIEVITEN IN VYAALENQURG. TEXELSCHE COURANT f 238.76 (Vorig jaar f 276,67.) DE KOOG. TtXELSCIie COURAHT I <■- i4ri'A!

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5