Gemengd Nieuws Uit de dads Boos. in De Ruyter's Kamer Texelsch Fanfare op concours. Ons bericht omtrent Texelsch Fanfare in het eerste blad, behoeft nog eenige, aanvulling en op een punt verbetering. Ten onrechte hebben we meegedeeld dat Texelsch Fanfare voor het eerst in de eerste afdeeling uitkwam. Immers werd onder de vroegere directeur, de heer O., Smidt, al eens een eerste prijs in die af- afdeeling gewonnen, zij het ook met een kleine puntenmeerderheid. Maar ook mag worden vermeld, wat het Hoofdbestuur van de Bond bij de opening naar voren bracht: Het verplichte nummer, „Ter- vaete", ouverture heroïque, van Louis Gasia, was ditmaal extra zwaar. In dit licht beschouwd, komt het corps stellig een extra pluimpje toe, wijl men het toch tot 142 pun:.en wist te brengen. Zeer sympathiek was de hulde, door Heldersch Fanfarecorps Texelsch Fanfa re en zijn directeur bij hun terugkeer van; het concours gebracht. Wel een bewijs, dat men ook daar meeleeft met zijn di- drecteur (de heer Lugtenburg is dirigent van dat corps.) Leidsche lammerenmarkt. Prijzen f 18—2s. Handel nogal stug. Af loop slecht. Algemeene indruk aanmerkelijk minder dan vorige week. Uitslag verkooping. Door Notaris Mulder werd gisteravond voor de erven van de heer D.Koorn Jbz.,, publiek verkocht een woonhuis met schu ren en erf aan het Schildereinid. Upgehuuden voor f28üu,— Voor de heer M.Plaatsman een perceel weiland, groot 61 A. 25 cA., gelegen aan de Koogerweg, met schuurtjes en kippenhokken. KooperC. Daalder, de Cocksdorp, voor f 1700,—. OOSTEREND. „Excelsior". J^Het muziekgezelschap „Excelsior" be haalde Dondeidag te Wormerveer in de 4e afd. de 3e prijs (vorig jaar de 2e prijs in dezelfde afd.) OUDESCHILD. Vee ver voer. Deze week werden verzonden: op 26 Mei: 1335 lammeren, 24 schapen, 27 koeien, 18 kalveren, 54 varkens, 3 paar den, 19 schrammen. Op 29 Mei met 3 stoomschepen en 4 motorschepen 5358 lammeren. DE COCKSDORP. Sportnieuws. Donderdagmiddag, Hemelvaartsdag, werd er een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een elftal van de Cocksdorp en een van de Waai, die eindigde met een 2—1 overwinning voor de Waal. Ofschoon in de eerste helft eenigszins een over wicht van de Waal merkbaar was, wist het elftal van de Cocksdorp toch het eerste doelpunt te scoren. Spoedig volgde van de zijde van de Waal de gelijkmaker en later nog een doelpunt. Na de rust was de Cocksdorp overwe gend sterker en moest de Waal zich ge heel tot verdedigen bepalen. Het gelukte de Cocksdorper club, die over het algemeen uit jongere krachten bestond, dan die van de Waal, niet dit overwicht in doelpunten om te zetten, züodat het einde kwam met 21. C:*iH!f;'v' 1 -B- Vorige Zondag snelde C.V.V. teger een elftal uit den Burg en won toen ine 2-0. lülllilliiülllllflllü BINNENLAND. Ill!i:i:i!'!lliilil!!l!!l!!!!:il!!i;i!!!lillllliil!lll Op een verzoek om gratie van de oud-gcmecntcarchilect O.L. in de gemeen te Onsnvedde, veroordeeld wegens cor ruptie, is gunstig beschikt. Een der belangrijkste perzikenkwee kers uit Honselaarsdijk maakte 'n aanvang met de verzending per vliegtuig van de K.L.M. van perziken naar Londen. Tc Krabbedijke is door de circus- exploiiant Roborii een voorstelling gege ven. Thans blijkt dat de man met de Noorderzon is vertrokken met ac'n-erm- ling van de groote circustent met inven taris en muziekinstrumenten. De man wordt gezocht. 's Nachts is brand uitgebroken in 'n schuur achter het perceel Delftsche kade te Haarlem, bewoond door de heer P. T. Lr bevonden zich drie broedmachines, en e,.n kunsemteder, berte -ens driehonderd tiagkuikens in de schuur. Al'es brandde to aal uit. De oorzaak wordt gezocht in een detect aan de lamp van de kunst-- moeder. Te Apeldoorn is de eerste Katho lieke Jeugdherberg „Kol; ings-vacantieoorc: De Liebaard" geopend. Het gebouw, staande aan de Loolaan, is voor Jeugd herberg aangekocht' voor de leden van de St. Josephsgezellenvereeniging. Er zijn 50 bedden ter beschikking. Te Haps (N.Br.) zijn in één nacht niet minder dan 180 kuikens door bun zings of ratten doodgebeten. Callantsoog. Bij P. Vos bloeien aan een stengel drie tulpen, terwijl het bo venste blad rood-wit-groen gekleurd is. Te Barsingerhorn doet een geval van mond- en klauwzeer zich voor. Langendijk. De veiling voor vroege aardappelen is hier Dinsdag reeds ge opend. Dit is vroeger dan ooit is voorge komen. De heer Joh. Visser, Noord, te Schagen, teelde van 13 koeien niet minder dan 16 stieren. Geen voordeelige teelt. De grasoogst in Hollands Noorden is reeds begonnen. Daar men veronder stelt, dat het gras nogal krachtig zal zijn, waarvan een sterke broeiing het ge volg zou zijn .zal deze eerste snee. voor namelijk gekuild worden. Honden hebben tien herten in de Hertenkamp te Meppel doodgebeten. In het gezin van K.W. te den lip zijn verscheiden personen ongesteld ge worden na het eten van worst, die of bedorven of vergiftigd is geweest. Een dochter verkeert in levensgevaar, de toe stand van de moeder is zeer ernstig. Bij de Ginkel,„ onder Ede, heeft de Amsterdamsche handelsreiziger S.H.M. een vreeselijke dood gevonden. Bewoners van die weg hoorden eensklaps een vree selijke slag en vonden M. onder zijn in brand geraakte motor. Zijn kleeren had den ook al vlam gevat. Men haalde hem onder de motor vandaan, maar de dood was toen al ingetreden. Men nam het slachtoffer op met versplinterde sche del en een verbrand been. De beide moties-Boon, tegen de beslissing van milnister Reijmer inzake de radio-zendtijd ingediend, zijn door de Tweede Kamer met 56 tegen 15 stemmen verworpen. Vóór stemden de Liberalen, de Vrijz. Dem., Floris Vos en Ds. Ling- beek. De twintigjarige timmermans knecht G. Huitema kwam bij de firma Flatema te Bolsward zoo leelijk met eén zaagmachine in aanraking, dat hem van de linkerhand vier vingers werden af gesneden. Op de verhuring van groote com plexen hooiland in Doniawerstal in Fr. wanen de prijzen 50 pet. lager dan ver leden jaar. De voorraad gras op die lan den is daarbij vrijwat grooter dan in 1929. Bij werkzaamheden aan het dak van een pakhuis van de landbouwer J.L. te Nispen ontdekte men de aanwezigheid .an een kolonie ratten. Niet minder dan ,0 volwassen ratten en onderscheidene nesten met jonge ratten werden vernie- tigd. In de Oudegracht te Utrecht is ie 17-jarige slagersknecht J.J. met zijn -ano omgeslagen. De jongen kon niet zwemmen en is dood opgehaald. Woensdagochtend zijn te Scheve- .lingen de baden van de Mij. Zeebad geopend. De vooruitzichten van de fruitoogst .n 't Z. des lands zijn van die aard, dat na i929 ook 1930 een buitengewoon ruime rui'.oogst belooft te worden. De boom gaarden zitten tjokvol jonge vruchten. De versen, pruimen en peren zijn vrijwel uit gebloeid en hangen volbeladen. De goud- reinet-winterappel heeft rijk gebloeid. Ook „ellefleur en sterappel beloven veel. Aard beien, frambozen en bessen bieden al evenzeer gunstige aspecten: aardbeien iets minder omdat verleden zomer vele plan ten aan de droogte zijn ten offer geval- ,en. De oogst zal wegens het zachte we der bovendien vroeg zijn. In Zuid-Beve land is men zelfs reeds met de pluk dei; kruisbessen begonnen. Alles te zamen, ziet het er naar uit, dat de fruitliiefhebbers ook dit jaar weer terdege hun hart zul len kunnen ophalen. De rabarber is te Langendijk on verkoopbaar. De tuinbouwers laten ze op de akkers staan. Ook op de voorveilingen heeft geen enkele verkoop plaatsgehad. Voor de eerste keer heeft eert telefoon gesprek plaats gehad tusschen Londen en een rijdende trein in Canada, voortsnel lende met een vaart van 60 mijl per uur Het experiment wordt als zeer goed ge slaagd beschouwd. o— De B.B.C. (Eng.) heeft het plan, naast het bestaande omroepkoor onder leiding van Stanford Robinson, een tweede koor, bestaande uit honderd personen, op te richten. Dit koor zal voornamelijk dienst doen wanneer Stanford Robinson's en semble niet beschikbaar is. o De gem. electriciteitswerken te Bunz- Iau hebben een circulaire aan hun stroom afnemers gezonden, waarin deze verzocht worden er zorg voor te dragen, dat electrische apparaten voorzien zijn van een inrichting, die storingen van de ra dio-ontvangst onmogelijk maakt. Wordt aan dit verzoek geen gevolg gegeven, dan zal men strenge maatregelen nemen. Ook te Peine hebben de electriciteits werken de strijd tegen de radio-storingen aangevangen. In deze gemeente moeten alle electrische apparaten bij de admini stratie van de electr. centrale opgegeven worden. Men zal nauwkeurig controlee ren, ot alle toestellen storingsvrij zijn en wanneer blijkt, dat dit niet het geval is, zullen ze onbruikbaar worden gemaakt. UIT lEXELS VERLEDEN. Door S. M. v. d. GAL1ËN. Den Burg. Het eerst wordt melding gemaakt van Texels voornaamste plaats in een privile ge van Graaf Willem VI, van 26 Maart 1414, waarbij den Burg tevens de hoofd plaats van Texel wordt genoemd. Dit is het dus reeds lange eeuwen geweest.. De Middeleeuwen waren doorgaans ru moerige tijden, waarin elk terdege op zijn veiligheid bedacht moest zijn. Veel plaatsen werden daarom door een wal omgeven en van poorten voorzien. Zoo is het met den Burg ook gesteld geweest. En hier vooral was zulks erg noodig, omdat Texel bij de meeste onlusten in het land betrokken was. Midden in de plaats verhief zich de burcht, welke be stond uit een zwaar gebouwd steenen huis, ter plaatse, waar men nu de Binnen- burg vindt, waar omheen een breede gracht liep. Van deze gracht moet in het begin der negentiende eeuw nog als over blijfsel een ondiepe sloot aanwezig zijn geweest, die om de beele Binnenburg om liep. Om deze burcht, waar de latere Heeren van Texel hun zetel hadden, groe peerden zich de verschillende woni.ngen. Vandaar nog de hedendaagsche stadvorm van den Burg. Opstand tegen de Graaf. Een tijdlang ging het op Texel goed: de schatting was niet te zwaar, zware rampen teisterden het land niet, zoodat de menschen over het algemeen tamelijk tevreden waren en zich vrij goed in hun lot konden schikken. Maar na de ontzet tende overstrooming van het jaar 1170 veranderde dit. Honderden menschen raakten door deze vloed dak- en broode loos, er kwam armoede in het land, welke de hoogerc standen niet trachtten te le nigen. Zulks zette spoedig kwaad bloed. Moest men dan zijn schatting betalen om Holland daarmee te verrijken Terwijl er geen hand werd uitgestoken, wanneer men zeil' in nood zat? Het behoeft ons daarom ook niet te verwonderen, dat de rexelaars gaarne een bondgenootschap met de Friezen uit Drechterland wilden aangaan, in het jaar 1182, om invallen in Holland te doen. Nog datzelfde jaar zien we het naar Alkmaar trekken om ieze plaats, met uitzondering van de kerk, te verwoesten. De lieden van Alk maar verweerden zich dapper, doch moes ten het ten slotte opgeven, omdat, zoo lezen we in een kroniek: „diie van Ak- maer verloren wel LXXX manne, die ewich leven hebben, want ist deuchde te sterven om ies vaderland'. Van Alk maar trok men naar Haarlem, welke olaats men ook innam. Om dit te wreken ondernam Graat Floris III een tocht te gen hen, in de winter, toen er ijs lag en zij overal langs konden. Ditmaal moest hij echter onverriehterzake terugkeerem Het volgende jaar 11S3 stonden de Texe laars en de Friezen weer met een legei? in de buurt van Alkmaar, doch ze wer den nu door Floris verslagen, die hun landen voor straf brandschatte en plun derde. Texel en V/ieringen kochten dit at, door hem de aanzienlijke som van 4000 mark zilvers op te brengen. Juist is de tegenwoordige waarde van dit geld niet na te gaan, doch men rekent, dat het ongeveer dertigduizend gld. moet zijn geweest, voor die tijd een enorm bedrag. Een rijm uit 1876 van wijlen W.METS Tz 6. Na de sjouw. Men is dra aan wal, Lost de rijke lading, Velen proeven eens, 't Is ook ieders gading. Maar geen schipper, die een kruim, Liggen laat op plecht ot ruim. Drukte en gewoel Is 't ook langs de haven. Waar nu ambtenaars En commiezen draven. Consul, brigadier, agent, Alles vindt men hier present, 't Telegraafkantoor Wordt schier platgeloopen, Pakhuiseigenaars, Die ook op iets hopen, Bieden hun lokalen aan, Om het scheepsgoed op te slaan, 't Schip sloeg uit elkaar, Zoo men reeds vermoedde, Men kwam juist intijds, Voor de vloed nog woedde. Goed dus, dat men zoo van pas, Met het ebgetij er was. De politie kwam, leder visiteeren, Maar men vreesde niets Voor 't bezoek dier heeren. Eerlijk bracht men alles aan, 't Was niet altijd zoo gegaan. Hoeveel zou een deel, Vraagt men, wel beloopen? Velen reek'nen eens, En gaan vast iets koopen. Schoon reeds menig koopman beeft, Als hij op een sjouw iets geeft, 't is toch vaak gebeurd: Had men iets gegeven, Dat de debiteurs Dit de winkel bleven. Menig koopman wist dit al, Telde een sjouw ook niemendal. Bakkers, winkeliers, Staan in 't boek te blaren, En zij zien eens na Wat in vroeger jaren Reeds op sjouwen werd gehaald, Maar hun nimmer is betaald. (Wordt vervolgd.) TEXELSCHE NOVELLE. door D. DEKKER (1864). 20. (Slot.) Nadat 't gezelschap van het voorgevalle ne met mijnheer Asi- nus eenigszins was be komen, had er een verschijning plaats, die bij een enkele van 't gezelschap nog dieper indruk maakte. Aan de hand van Aris Janz Arisse, gekleed in de uniform van luite nant, trad in bedeesde houding de dochter) van de wed. Buzekool binnen. Door haren minnaar geleid, begat zij zich tot haar moeder, die van vreugde en aandoening, veroorzaakt door deze onverwachte ont moeting, geen woord kon uitbrengen;het meisje viel haar moeder om den hals haar vergiffenis smeekende voor de licht zinnigheid, die zij had begaan, door zich in stilte te verwijderen, en haar onkundig te laten met hare woonplaats, er echter bijvoegende, dat deze haar handelwijze door de noodzakelijkheid was voorge- schreven, omdat de man, zoo even voor het oog van al de aanwezigen ontmas kerd, gepoogd had, haar lagen te leggen, waarin zij misschien niet zonder haar eigendunkelijke handelwijze had kunnen ontsnappen. Vervolgens smeekte zij haar moeder, die eenigermate van haar ont- steltenis bekomen was, op zoo aandoen lijke wijze om de toestemming tot een huwelijk met haar vriend, die, zooals nicn zien kon, om zijn betoonde moed tot luitenant was bevorderd, dat haar moeder na al het voorgevallene van deze avond, ten minste geen weigering uitsprak; eri toen vervolgens de admiraal en de vreem deling in het breede uitwijdden in de wel verdiende lot van den luitenant, en het verzoek der gelieven ondersteunden, werd de weduwe ten laatste verteederd, en gaf ten aanhooren van allen, haar toestem ming. Wat waren het gelukkige oogenblikken, toen de luitenant en zijn geliefde van alle kamen met gelukwenschen werden be groet, toen de ouders van Arisse aan: de weduwe Buzekool de hand der verzoe ning reikten, en de Ruyter beloofde na: verloop van korte tijd, als getuige'van hun huwelijk tegenwoordig te zullen zijn. In de vroolijkste stemming werd de avond ten einde gebracht, en werkelijk trad Aris Janz Arisse vier weken later met Aafke Buzekool in den echt, terwijl fungeerde*31 gStU'ge b'j dit huweliJk Arisse klom op tot hooger rang. Zijn huwelijk was gelukkig en werd met ver- scheidene kinderen gezegend. De echt- genooten bleven de Ruyter ais de grond vester van hun geluk beschouwen, en om aan hun nakomelingschap de verplichting te herinneren, welke dit geslacht aan den admiraal had, liet Arisse twee schilde rijen vervaardigen; vveike in de pronkka mer zijner nazaten een voorname plaats innamen. Op de eerste was een eenvoudig ta.ereel gemaald, de eerste ontmoeting van den veertienjarigen knaap Aris Janz Arisse met den admiraal, waardoor hij aameiomg kreeg om in dienst te treden ülnr.llüii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6