PUROL Prentbriefkaarten en Souvenirs van Texel Maaimachines Stukge/ocpen KINCI Ingezonden Boekhandel Parkstraat Nierkwalen verouderen U! Rug py n Nieren Pillen %J ADVERTENTIES Gemengd Nieuws gemeubii. huisje ééndagskuikens Coop. Pluimvee- en Tuinb.- vereeniging Texel W.A. hooigewas en nagras het hoo'gewas vai 1,13 HA land. PEPERMUNT is medicijn en lek- kernij tegelijk. Wederverkoopers van gelieven zich te wenden tot Groote keuze. Mooie uitvoering Kooge korting. W, TRAP, Oosterenl voelen, verzacllen geneeslmen mei Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth ra Drogisten oog hebben gekregen voor de fokwaarde van hun dieren, en die door teeltkeuze hebben weten te ontwikkelen. In het bie- zonder moet deze laatste factor van betee- kenis zijn geweest bij het ontstaan van nieuwe rassen, door kruising, zooals dit b.v. is geschied met de meeste rundvee- en schapenrassen in Engeland. Wanneer daar niet het geoetend fokkersoog zich had doen gelden, waren nooit de resulta ten bereikt, waarop de Engelsche fokkers terecht trotsch zijn. Hetzelfde is ook van toepassing op het Texelsche schaap. De bakermat van dit schapenras wordt gevonden op Texel, het grootste onzer Wadden-eilanden. Het eiland Texel heeft een oppervlakte van 18000 H.A., en be staat grootendeels uit zandgrond. De bo dem heeft verschillende hoogt-cliggijngen, gedeeltelijk boven de zee en was voor betrekkelijk korte tijd nog zeer onvrucht baar. Het plantenbestand bestond uit ver schillende minderwaardige grassen en onkruiden. Het ligt voor de hand, dat het Texelsche schaap in die dagen een matig ontwikkeld dier was, temeer, omdat hoe genaamd nooit werd bijgevoederd. Het was een schaap van geringe afmetingen, laatrijp, en weinig vruchtbaar, meestal één lam. Door de slechte omstandigheden ga ven de dieren natuurlijk ook niet veel melk. Zij leverden goede wol, doch de vacht v/oog wat licht. Het vleesch was mager en goed van smaak. Betreffende de vruchtbaarheid dient nog te worden opgemerkt, dat men tijdelijk geselecteerd heeft in de richtijng van één "lam. Wan neer in die dagen twee lammeren werden, geboren, werd er veelal zelfs écn afge maakt, omdat wolproductie hoofdzaak was en kwaliteit en kwantiteit der wol te veel scheen te lijden door het grootbren gen van 2 lammeren. Reeds in de Romeinsche tijd bestond Texel en het vermoeden bestaat, dat de bewoners zich o.a. altijd met de schapen fokkerij hebben bezig gehouden. (Wordt vervolgd.) Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Mei 1930 Ingelegd f 2283 02 Terugbetaald 4001,42 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 2. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Vandaag brengt ons Zondagsblad d; lezers niet minder dan vier Texelsche kiekjes: Een toto van de heer Sjoerd Kuperus, door toto-bureau „den Helder"verrast, toen hij onlangs op Texel aan de arbeid was; van de heer Jac. Witte, ter gele genheid van zijn zilveren jubileum als koster dei R.K. kerk alhier; van het oetensdiip „Prins Hendrik", waarmee d; 2e klas onzer Z.V.S. het zeegat uitging genomen door de heer K. de Haseth, toen het schip te Oudeschild gemeerd lag; tenslotte een foto, ons toegezonden door mej. G. de Graaf, de Cocksdorp, van de nieuwe zuivelfabriek, „de Een dracht", aan de Schilderweg. Nog werden toto's opgenomen, betrek king hebbende op de Zaansche schat- graverij, liet Zevende Ornith. Congres met ex-czaar Ferdinand en de heer J. Drijver, vliegveld Waalhaven, Mr. H.Ver kouteren, Buziau, etc. Ook de foto's uit het buitenland werden wederom met zorg gekozen en gerangschikt. Behalve de bladzijden Voor de Vrouw en Humor in Woord en Beeld, bevat dit nummer nog deze verhalen: „De Onge- lukskofter (slot van een vervolgverhaal met korte inhoud van wat voorafging). ,.De Nieuwe van de Derde" (nieuw ver volgverhaal) „Het verzonnen verhaal" en „Wat er met het s.s. „Asiatic Prijnce" gebeurde" (twee complete verhalen). Bo vendien nog een uitvoerig artikel over „De verzorging van de Hond". Ge bemerkt het wel lezer: er is weer „Elck wat wils". Zijt ge al op ons Zondagsblad geabonneerd We kunnen kennismaking U ten zeerste aanbeve len. De prijs kan toch geen beletsel zijn!:; elke week 16 blz. mooie foto's (van tijd tot tijd ook van Texel) en met zorg ge kozen tekst voor nog geen vier centen., De prijs bedraagt 50 ct. per kwartaal, buiten den Burg 70 ct. Een proefnummer zenden we gratis en franco toe. Het nummer van vandaag is GEHEEL UITVERKOCHT, zoodat we daarvan geen exemplaar meer kunnen stu ren. Ons Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee- keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer te Sneek. (Vervolg.) Healkezig zonder model, niet sierlijk. Heft (aan de nagel) een eenigszins ge schonden plekje aan de nagel, waardoor die aan de Idee ren blijft 'hechten. Pós op, Heintjevaar trekt je bee de biene in de sloot waarschuwing aan kinde ren, om niet te dicht bij het water te komen. In het Friesch heet een dergelijk boosaardig duiveltje: „Hantsjepik". Heistere —druk bezig zijn, allerlei din gen overhoop halen. Hillegaar niet volstrekt niet. Hillekedól geheel en al. Hobbedob ondiepe plas. In dc hónd vólle meevallen. De boldert einde van de werktijd, 's avonds zes uur. Hólle borden diepe borden. Hoogtied avondmaal in de kerk. Hooibejouw hooioogst. De verklaring „Ik hooi bij jouw" is niet waar schijnlijk; bouwen bet. bezig zijn, bewerken, in orde maken. (Wordt vervolgd.) WIE WEET HET BETER Opbouwende critiek zien we te allen tijde met genoegen tegemoet. Wij vragen er u om. Wat is daarop uw antwoord DE MOK. Overplaatsing. Luit. ter zee 2e klasse C. Roldanus, van het vliegkamp de Kooij, wordt 16 dezer naar hier overgeplaatst. DE WAAL. Kerknieuws. Ds. N. J. van 't Hooft, Ned. Herv. predikant te dé Waal en de Koog, heeft voor het beroep naar Goïngarijp en Broek (Fr.) bedankt. DEN HOORN. Een portie van de „100.000". Door de debitant Joh. F. Zijm alhier werd op een twintigste Linie-Obligatie aan een Oudeschilder het twintigste van de „100.000" uitbetaald, aldus na de ver- eischte aftrek ten behoeve van de Staats kas een bedrag van ruim f4000.—. Een buitenkansje! De man kon dit portie best gebruiken. OP VOOR DE A.V.R.O. Dit is de leus voor alle gceddenkenjde Nederlanders, en dat dit de leus is van, Nederlanders van alle richtingen, kan u, indien u tenminste couranten leest, zien. Dus is de A.V.R.O. met recht Algemeen. Zie eenige aanhalingen uit stukken van andersdenkenden: „Vol afkeuring zie ik, hoe Zwart-Róód als gezworen broeders, hand in hand, er eoorloopig in geslaagd zijn onze A.V.R.O. vleugellam te slaan." Zoo is liet begin van een protestschrij- ven van: M. Schmidt, Ernsthaiisen, Pa rochiaan R.K. O.L. Vr. van Goede Raad te den Haag. En hij eindigt als volgt: Zwart-Róód gingen hand aan hand, doch Witter dan ooit glanst de A.V.R.O. zon mij tegen nu zij is in nood. Daarom A.V.R.O.-luister- vin'ken, heeft zij u allen n-oodig. Vergeet zulks niet." Ook M. ten Broek, Ned. Herv. predi kant, eindigt een ingezonden stuk als volgt: Orthodox-protestantsche luistc- aars in het Noorden, schrijft nu dadelijk een briefkaartje aan de lieer G. Lam, le Jan v.d. Heijdenstr. 128, Amsterdam en geef met een enkel woord blijk van uw sympathie voor de A.V.R.O. De heer Henkes schermt nogal eens met groote woorden, waarmede echter niets gewonnen wordt. Wat de reden van het weigeren van de Debat-vergadering door de heer Vogt be reft, zal de heer Henkes wel weten, dat .ie heer Vogt de vergadering wilde beleg gen, onder voorwaarde, dat die zou wor- len uitgezonden, waarop niet ingegaan is. De arbeiders beweren, dat de A.V.R.O. niet algemeen is. Dat was misschien vroe ger zoo, maar er wordt tegenwoordig Joor de arbeiders te veel naar de A.V.R.O. geluisterd, hetgeen men niet zou doen, als er iets zou worden uitgezonden, dat beleedigend was. Enfin, men kamt een tegenpartij (dus •hier de A.V.R.O. af, als men die tegen partij voelt. Wat de heer Henkes bedoelt met het bezoek aan Dr. Boswijk om advies. Daar van kan ik nooit hebben gesproken, daar ik dit bezoek niet gebracht heb. Nu zegt de heer Henkes, dat de V.A. R.A. ook een kwart zal eischen van de zendtijd op een door de A.V.R.O. zelf te bouwen en te betalen zender. Dat is net iets voor de V.A.IR.A. Dat moet zeker als een mop beschouwd worden? Want dat zou door het brutale heen zijn. Maar de minister zal dat verzoek wel voor kennisgeving aannemen. Nu komt de heer Henkes nog op de volgens de V.A.R.A. reeds bestelde zen der, systeem Gleichwellen. Hij zegt, dat dit alles gedaan wordt van het geld van de Luistervinken. Ik kan nu officieel mededeel-en, dat daan-an niets waar is. Het wordt liet stokpaardje van de V.A.R. A., als die anders niets mieter weef. Nu komt Henkes nog met het aantal leden van de drie vereenigïngen270.000? Dus geen luistervinken? De radiobode heeft alleen al 231.800 lezers. Die telt u toch, ook van de drie vereeniging-en Zegge tweehonderd een en dertig duizend acht honderd, dus nog meer dan de drie ver- cenigingen te zamen. Nu weten de luister vinken en andere lezers, wat die moeten denken van het geschrijf van Henkes. Enfin, -het is gewoon een belachelijk schrijven. Op de andere onzin wordt niet geant woord. Met groeten, Alb. DROS Az. Met kracht aan 't werk. Ik heb de laatste weken heel veel in de Texelsche Courant geschreven tegen het beleid van gemeentebestuur en com missarissen en directie T.E.M. Bij mee- ningsverschil worden soms harde woor den neergeschreven, maar door mij wer den de grenzen van het fatsoen nimmer uit het oog verloren. Toch gevoel ik, dat heDbij die heeren wel het geval schijnt te zijm, omreden ik nog nimmer antwoord op mijn schrijven gekregen heb. Het kan mij nu met meer hinderen, als de heeren nu maar met kracht aan he) werk gaan en de feiten, door mij -ge noemd, ten uitvoer brengen. De school te Oudeschild: werk af! De gelden daar voor hebben al lang genoeg op de be grooting gestaan. De ophaaldienst in wer king. Laat die auto maar tuffen. Niet te lang wachten, anders vraag ik de heeren voor een excursie langs Oudeschild. Dan kunnen ze ook eens genieten van de ver- derielijke lucht, welke daar wordt ver spreid. De gemeentewoningen: het plan, dat al jaren bestaat, heeft de heer Jonker nii toch al wel bestudeerd. Hij die, als ik, uit een arbeidersgezin is ontsproten, begrijpt onze behoefte aan betere woningen toch wel Dan de T.E.M. Laat Jac. Rab die 800 ton kolen maar leveren, al is en zal het een daad blijv-en, die niet te rechtvaardigen is te genover kolenhandelaars, sleepers, trans portarbeiders, enz. De heeren hebben zich zoo druk cre- maakt over de regentWeeshuis en die zoogenaamde „Van-Hettum-stemmerij".— Waarom wasschen zij zichzelf eerst niet schoon, voor zij aan anderen beginnen te wasschen Mijn dank voor de plaatsing JAC. BRUIN, Oudeschild, 10 Juni 1930. We me enen de heer Jac. Bruin thans voldoende gelegenheid te hebben gegeven om zijn wenschen kenbaar te maken en willen de reeks met de opname van dit stukje besluiten. RED. Een sneltrein heeft bij de onbewaak te overweg onder Rosmalen een man ge grepen en gedood. De man was een oude zwerver, die in het woonwagenkamp te Berlicum verbleet. Te Kerkerade zijn 4 jeugdige kin deren door het gebruik van snoepgoed ernstig ongesteld geworden. Door liet tijdig toedienen van tegengif konden zij gered worden. Het snoepgoed is in beslag genomen. De behandeling van de zaak tegen Jan Hoek, verdacht van de Bennekomsche imoord zal op 17 Juni voor de Arnhem- sche rechtbank plaats hebben. Na den middelbaren leeftijd heeft men zoo vaak last van rugpijn, duize ligheid, waterzuchtige zwellingen en urinestoornissen. En dan moet vaak gedacht worden aan overspannen nieren. Want gedurende uw geheele leven passeert iedere drie minuten het bloed de nieren om gefiltreerd en gezuiverd te worden. Geen wonder derhalve, dat deze organen verzwakken kunnen. Er bestaat gevaar voor uitbreiding van uw kwaal en daarom is het ver standig bijtijds in te grijpen. Versterk uw nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het zacht werkende middel, dat blijkens de ervaring van zoovelen een weldadigen invloed kan uitoefenen. Houd uw nieren jong en flink, dan houden deze uw flink en jong. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. De vrachtrijder L.S. te Enschede heeft zich op een ergerlijke wijze van zijn hond ontdaan. Het beest was dezer dagen weggeloopsn en eenigszins gewond en kreupel weer thuisgekomen. S. bond hem nu in een zak. De zak werd op de grond gelegd. Hierna werd de motor van een vrachtauto met een gewicht van 8500 Kg. aangezet, en daarmede reed de chauf feur over het dier. Het beest was direct dood. Omwonenden hoorden het oejank en deden aangifte bij de politie, die pro cesverbaal opmaakte, Heden ontvingen wij het treurige bericht van het overlijden van onzen innig geliefden Zoon en Broeder den heer C. G. BAKKER in den ouderdom van 33 jaar. Uit aller naam G. M. BAKKER, den Burg, Texel, 12 Juni 1930. Koogerstraat 815 C. Gevraagd te de Koog 1 zitkamer, 3 slaapk. m. 7 slaapplaatsen v. 31 Juli tot 16 Augustus. Brieven onder no. 480 aan het bureau van dit blad. TE KOOP: uitkomen op 17 en 24 Juni, f 28,— p. 100 sf. S. BAKKER, Westerweg. nieuwe en gebruikte uit voorraad leverbaar tegen concurreerende prijzen. C. DROS, Smederij, Eierlanö. Zij, die tegen een billijke vergoeding door bemiddeling van bovengenoemde vereeni- g ng hun oude kippen alsook jonge hanen rechtstreeks op de Purmerender markt wen schen te laten verkoopen gelieven dit VOOR ZATERDAGS te melden aan het kantoor. Het afhalen geschiedt franco. Voor kisten wordt ook zorggedragen. TE KOOP: van een perceel land aan de Schilderwet? W. KIKKERT, de Waal. TE KOOP:

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2