Transpireerende ^advêrtëntiën Gemengd Nieuws Ingezonden Wuuwwendt FOSTER'SMAAGPILLEN BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN TWEEDE BLAD. oksels en voeten behandelc men met Purolpoeder. Dit is het mee9t afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. DE COCKSDORP. Ernstig bedrijfsongeval. Voet afgekneld. De heer C. v. d. Star is Maandagavond omstreeks 6 uur met zijn voet bekneld' geraakt tusschen een kinkel van de staal draad, waarmee de kipkarren aan elkan der verbonden zijn, met het gevolg, dat zijn voet is afgeknepen. De plaatsvervan ger van Dr. Keidel verleende de eerste hulp en bracht het slachtoffer per extra boot naar den Helder. Bedoelde kipkar ren worden gebruikt tot het maken van 'n hulpdijk achter het Eierlandsche huis. Wiens duif is dat? Door de heer J.v.d. Kooij alhier is een postduif gevangen, welke een gummirjng droeg, gemerkt R en een alluminium ring, gemerkt Belg 29-3510452. ONWEER. Dan staan in het drukkende nachtelijk uur De wolken in vlam en de hemel in vuur, Dan dreunt en dan dondert een daav'rende slag, Verstomd is 't gesprek en gesmoord is de lach. Dan voelt zich de moedigste eensklaps bedreigd, De spottende spotter spot niet meer, hij zwijgt. Dan wijkt er de dapperste ver van het raam, De g'loovige vouwt er de handen te zaam. Dan helpen geen wetenschap, kunst ot techniek, Dan sta je gebukt onder grootsche mystiek. Dan kijk je eerbiedig naar 't vuurfirma- ment, Dan voel je pas duid'lijk hoe klein ot je bent. En is er de crisis van 't noodweer 1 k ben heusch niet bang voor onweer, en jij onder de fruitschaal hing ook een stuk lood, waardoor een ponds-gewicht gere duceerd werd tot vier ons. Procesverbaal is opgemaakt. Het aantal gevallen van kinderver lamming te Gouda gaat zich weer uit breiden. Onder de nieuwe gevallen doet zich thans ééii voor bij een jongen van 18 jaar. Nieuwe gevallen worden gemeld uit Den Bosch, Krimpen a.d. IJsel en Huissen In een landhuis te Tilburg zijn onge- noode gasten binnengedrongen. Alles, wat zij konden vinden, namen zij mee, zelfs de gordijnen van de ramen. Volgens prof. dr. E. Gorter, hoog- leeraar in de Kindergeneeskunde aan de Universiteit te Leiden, is zelfs wanneer, kinderverlamming epidemisch optreedt, het aantal kinderen, dat wordt aangetast, maar zeer gering. Het verloop en de te ruggang der ziekte kunnen gunstig wor den beïnvloed, wanneer tijdig medische hulp wordt ingeroepen. Te Warmond is een 2'/3-jarig meisje in een sloot geraakt en verdronken. Te Delft verdronk het 7-jarig zoontje van de werkman Boxmeer bij 't pootjebaden in de Schie; het werd medegetrokken door de zuiging van een voorbijvarend motor schip. Op de Dommel bij Eindhoven is een roeiboot omgeslagen. De 18-jarjge Hub. Bongenaars is verdronken. Te Deventer is de 17-jarige A. Kempink bij het zwemmen 'in een 'kolk geraakt en ver dronken. In de Maas bij Roermond de 14-jarige H. Scheurs uit Buggenum. Te Twijzelerheide de 15-jarige B. van der Meer. De 16-jarige Dijkstra uit Overdinkel bij het baden in de Dinkel. Enz. Enz. Leert zwemmen. Leert zwemmen 'Te Nijega bij Koudum is afgebrand een huis met garage en fourage-berg- plaats van K. Kooiker. De geheele huis-, boedel, de voorraad veevoeder en twee vrachtauto's verbrandden. Dank zij talrijke giften is de vor ming van het Dorus-Rijkers-Fonds tot'n nationaal fonds met het statuaire stam kapitaal tot stand gekomen. Van 1 Juli worden alle bestaande uit- keeringen verhoogd met de helft, terwijl aan twintig nieuwe aanvragen om onder stand gehoor zal worden gegeven. Het to taal der uitkeeringen bedraagt dan jaar- edd kwamen met hun auto maar kwamen in botsing met een vrachtauto, waarop zij de tram pakten en hun achtervolgers het spoor bijster raakten. IJsland zal tot de Volkenbond toe treden. Vier kinderen van een schipper te Ronneby aan de Zuidkust van Zweden, gingen met een jol van hun vader zeilen. De oudste jongen, die tien jaar was ma noeuvreerde verkeerd, waardoor de jol omsloeg. Twee zusjes van 15 en 12 jaar en het jongste broertje van 9 jaar zijn verdronken. De oudste jongen wist zich aan een roeispaan vast te grijpen en is later gered. De omgeving van Targu Neamtzu in Roemenië wordt onveilig gemaakt door rooverbenden, die 30 boerenwagens in 'n hinderlaag hebben gelokt. De inzittenden werden volkomen uitgeplunderd. William Beebe, uit New-York, die bij Bermuda in een stalen bol tot 800 vt. onder de oppervlakte der zee was ge daald, heeft zijn eigen record verbeterd door tot 1426 vt. te dalen. Hij en zijn. metgezel hadden een geenszins onbehaag lijk gevoel. ffl WEES ALTIJD ZACHT.... ffl Wees altijd zacht voor hen, die eenzaam staan, gg Omdat zij grooter zijn, dan die ffl hen tarten, gj O, laat de dorst dier onbegrepen ffl harten ffl Niet zonder laving langs uw leven [g gaan. fg ffi En zien zij al uw vreugden donker ffi aan fg En breekt hun zwijgen soms een [g woord, dat hard en Wreed klinkt: Bedenk dan hun gespannen smarten, Zij zelven weten van hun trots de waan. Roland Holst. teraars niet en die laten zich toch veel op de mouw spelden. Bovendien is het getal 270.000 betalende leden en promo veert de heer D. de abonnees van de Ra diobode voor het gemak ook meteen tot leden. Zoo naïef kan alleen de heer Dros zijn. Doch de A.V.R.O. heeft geen leden, want leden hebben medezeggenschap en daar houdt de A.V.R.O. niet van. De A.V. R.O. heeft plm. 100.000 luistervinken en daar blijkt dus uit, dat ze nog prat gaat op de ruim 100.000 klaploopers, die niets aan de omroep betalen, daar het blad een particulier zaakje is van Handelsblad en Telegraaf, de kampioenen voor de A.V.R.O. Het neemt te veel ruimte om alles pre cies recht te zetten. We bieden een debat avond aan met elke gewensehte spreker, ieder evenveel spreektijd. Het onderwerp zou kunnen zijn: Historische rechten, Al gemeenheid, Zenderbouw volgens Gleich- wellensysteem, etc. Het zou de eerste debatvergadering zijn, die de heeren aan durven. Hoog de V.A.R.A. Postbus 50 Hilversum. Voor het bestuur, - J. HENKES Dz. o— We zullen de heer A. Dros Az. nog in de gelegenheid stellen op het boven staande te antwoorden en daarmee het debat over het „zendtijdbesluit" voor ge sloten verklaren. RED. Het noodweer van Donderdagavond; heeft vooral boven Schagen en omgeving huisgehouden. Er viel enorm veel regen, wel 128 L. per M2. De Verwerkingsin richting te Schagen kreeg druk werk. Tal van koeien, paarden, lammeren enz. door de bliksem gedood, moesten daar heen worden gebracht. De 40 bunders groote polder Koetenburg, gelegen tusschen St. Maarten en Harenkarspel, vooral werd zwaar getroffen. Alle gewas werd ver nield, alle land werd onder water gezet, op verscheiden plaatsen lag hagel centi meters dik. Een steunactie is op touw ge zet. Te Overschie doen zich twee geval len van kinderverlamming voor. In het gezin van J. in de Conradstr. te IJmuiden neeft zich een geval van kin derverlamming voorgedaan. Uit voorzorg is de bewaarschool, waarop de kleine ging, gesloten. De heer v. D., onderwijzer aan de U.L.School te Neede, is bij het baden ver dronken. De veroordeelde inzake de doodslag aan het Bezuidcnhout te 's Gravenhage heeft cassatie aangeieekend tegen het arrest van het Haagsche gerechtshof, waarbij hij is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Eind Juni zal het duizendjarig be staan van het l jslandsche parlement fees telijk worden gevierd. Daartoe zijn de parlementen van alle landen uitgenoodigd vertegenwoordigers te zenden. De Eerste wordt vertegenwoordigd door ir. J. Kos ter en de Tweede Kamer door mr. H.J. Knottebelt. Op het concours te Opmeer behaal- haalde de rijvereeniging West-Friesland" te St. Maartensbrug, in het nummer dres- suurproef" de eerste prijs. Er bestaan plannen van de 52 diaco- n'ecn van herv. gemeenten in dc classis Alkmaar, om een tehuis voor oude lieden te gaan bouwen. Thans is definitief tot de bouw van Westerlicht besloten en a s vermoedelijke plaats van vestiging Alk maar aangewezen. De bouw zal plaats hebben onder architectuur van de heer D. Saai tc Alkmaar en aan kosten on geveer 1250.000 vragen. De tarieven zul len t 550, t 700 of f800 bedragen. -- De koopman H. K- te Waalwijk orertroefde op de markt te Tilburg al zijn concurrenten door zijn aardbeien voor 'n kwartje per pond te verkoopen. Maar: lijks f38000, waarmede 140 oud-redders en weduwen worden ondersteund in 32 eilanden en kustplaatsen. De machinist van een goederentrein Zwolle—Amersfoort ontdekte nabij de IJselbrug een menschelijk lichaam ter zijde van de rails. Bij onderzoek bleek het een jonge man te zijn, van ongeveer 20 jaar, die blijkbaar door 'n vorige trein was overreden, waarbij het hoofd geheel van het lichaam was gescheiden. Op hem werd bevonden o.m. een verscheurde pas, waaruit op te maken zou zijn, dat hij af komstig was uit Halberstadt. Te Deventer is een trein tegen een halt geopende ophaalbrug bij de Zutphen- sche laan gereden. De locomotief werd zwaar beschadigd; de machinist liepeeni- ge wonden op. Voor de Internationale Esperanto- cursus, uitgenoodigd door Arnhem, te ge ven door de heer Andreo Sceh uit Roe menië gaven zich reeds meer dan 100 be langstellenden op uit 15 landen. Een arbeider te Buitenvelderdt kreeg ongebluschte kalk in het linkeroog, dat hij daardoor zal moeten missen. BUITENLAND. Albert Marjeram, veroordeeld we gens moord op een 23-jarig meisje, is in de gev angenis (e Wandsworth opgehangen. In Spanje is het edict van 1923 afge schaft, waarin het gebruik van gewestelij ke talen in Catalonië werd verboden. In de laatste dagen zijn 35 lieden bij het zwemmen en baden in de Rijn ver dronken. Te Tigu Jiu in het Zsildal sloeg een overbelaste veerboot met zestig personen om; tien personen verdronken. Te Leipzig is een kaslooper op straat door twee mannen die uit een auto stap ten, met ettelijke revolverschoten zwaar gewond en van een actentasch met 15 duizend mark beroofd. De dieven ont- Die was er achter. Mevrouw: „Wanneer kun je komen? Ik it vlak voor de schoonmaak. De ander: „Wat denkt u er van, als ik wer drie weken kom? Als u me. kunt garandeeren, dat u dan geheel klaar is." Hoog de V.AtR.A. De heer Alb. Dros noemt mijn geschrijf onzin, doch als hij zijn eigen stukje leest, zal hij merken, dat dit er veel meer op lijkt. Het is veel geschreeuw, maar weinig wol. Op de meeste van mijn argumenten gaat hij niet in, om de eenvoudige reden, dat hij het niet kan, evenmin als de heer Vogt of welke A.V. R.O.-aanhanger ook. Wat de heer D. schrijft over het debat is absoluut gelogen. Juist de A.V.R.O. heeft debat geweigerd, niet alleen, wanneer het werd uitgezonden, doch elk debat, natuur lijk omdat hun zaak niet zuiver staat. Verder komt de heer D. met eenige aan halingen uit sympathiebetuigingen van di verse menschen. Een voorbeeld, wat deze protesten waard zijn: Verleden jaar kwam Antoinette van Dijk bij de V.A.R.A. en gat een beschrijving van wantoestanden bij de A.V.R.O., die steenen zou hebben geroerd. Ze bood meteen haar diensten aan, doch onze omroep heeft betrouw baarder medewerkers noodig en weigerde. Thans was ze een van de eersten, die een protesttelegram aan de minister zond. Bovendien staan tegenover de onbe kende sterren, die de heer D. aanhaalt, uitspraken van Pastoor Perquin, Mr. v! Deurne, etc. die heel anders zijn. Ook 'n beroep op Orthodoxe predikanten is waardeloos, omdat die gesteund worden ten koste van de Vrijzinnigen, die bij de morgenwijding zijn uitgesloten. Vanwege de Algemeenheid, ziet U. Dat vele arbei ders nog naar de A.V.R.O. luisteren komt omdat de A.V.R.O. bijna de heele week nog uitzendt. Doch de groote belang stelling voor de Zaterdagavonduitzending van de V.A.R.A. toont wel, aan, wie de arbeiders hun sympathie geven. Bij de A.V.R.O. zijn kooklessen, kinderuurtjes etc. alle gebaseerd op de luisteraars met geld, is verder tot op heden nooit een stuk van Heyermans opgevoerd en no^ klaagde Willem Vogt, dat de arbeiders bij hen vandaan liepen. °J°^Jlvee,t.de heer D' niet- dat in het zendtijdbesluit dat met algemeene stem men (ook van baron Tindal van de A.V R.O.) is aangenomen, is vastgelegd, dat alle zendtijd naar billijkheid zal worden verdeeld. Dit is van alle zenders, heer Dros. De minister doet niets dan dit be sluit uitvoeren en dus schimpt de A.V.R.O. op iets, waaraan ze zelf heeft meegewerkt. Ik kan verder nog meedeelen, dat het Gleichwellensysteem absoluut niet verder zou reiken dan Schagen. Dit weten de heeren van de A.V.'R.O. en toch willen ze bouwen, de luisteraars van den Helder Texel, Wieringen, enz. tellen blijkbaar niet mee. De heer D. wil verder nog beweren, dat 231000 meer is dan 270.000. Niemand zal dit aannemen, zelfs de A.V.R.O.-luis- Geachte Redacteur. Met deze verzoek ik u beleefd mij nog een plaatsje te willen verleenen in de Texelsche Courant; bij voorbaat dank. „Waarom geen concurrentie?" Retour de Cocksdorp—den Helder f 3.40. Als men de communicatie nagaat, tus schen de Cocksdorp en den Helder vice- versa; en tusschengelegen plaatsen, dan komt men tot de ontdekking, dat deze meer dan treurig is. Op de boot van 6, 8 en 14.30 uur geen verbinding, daar er geen autobus rijdt. Hetzelfde van Den Helder 12.15 en 18.50 uur; geen verbinding met de Cocksdorp. "Ten tweede komt er dit nog bij, dat de tarieven veel te hoog zijn. Van den Burgl naar Oudeschild 30 centen; dit is zeker 20 centen te veel. Als men hier ook anderen een kans gaf om naar de boot een autobus te mogen laten rijden, dan ging het tarief direct al omlaag. Laat anders de gemeente deze exploitatie overnemen. Dan kan men de overige Texelaars meer gelegenheid geven om met alle booten over te kunnen en ten derde kan men dan de tarieven herzien. Dan kan men de ondernemer van dé Cocksdorp een flinke subsidie geven en deze zal dan wel zorgen, dat wij een be tere verbinding krijgen met de overkant. Op het oogenblik kost een retour van de Cocksdorp naar den Helder: bus fl.80 bus Boekei f 0.60, en de boot één gul den, totaal 13.40. Dit kan een arbeider onmogelijk betalen. En tevens bevordert dit ook het vreem delingenverkeer. Hoogachtend, A. v. d. GRIJN. De Cocksdorp, 16-6-'30. Indien uw spijsver tering verstoord is, A1 gebruik dan eenige 4^ A Foster's Maagpillen. Zachte, afdoende wer king,zonder eenige kram pen. f 0.65 per flacon. F. WITTE A. C. WITTE-Witte, geven kennis van de geboorte van hun Dochter JOHANNA CORNELIA. „Groenendaal", Westen, 15 Juni 1930. Tot onze diepe droefheid overleed heden te Ringle Wisconsin, U.SA., onze innig geliefde Echtgenoot en Vader, de heer Ds. Paul E. A. Schroder in den ouderdom van 67 jaar. Wed. B. Schröder geb Ribberink Johanna Waidelich geb. Schroder Luther Waidelich. Paul Schröder Dorothy geb. Baker. Carl Schröder Cassie geb. v.d. Vliet. Hendrik Schröder £eb. Telgenhof. Wilhelmina Geurink geb. Schröder Jesse Geurink. Gustav E. Schröder. voorbij □E Ringle Wisconsin, 2 Juni ,930.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2