Texel selle Courant van Woensdag: 18 Juni 1930, TWEEDE BLAD TexeSsche Berichten Gemengd Nieuws RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 21 Juni 1930, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 17 Juni 1929. De Burgemeester ven Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Goedkeuring begrooting Algemeen Weeshuis voor 1930. 3. Intrekking benoeming mej. H. J. Memelirik tot onderwijzeres aan de o.l. school te Midden-Eierland. 4. Toekenning straatnaam. 5. Verbrecding openbaren weg bij het Klif te den Hoorn. 6. Verkoop grond te den Burg. 7. Aankoop grond te Oudeschild. 8. Exploitatie zeestrand. 9. Regeling stembureaux. 10. Vaststelling vermenigvuldigingscij- ter gemeentelijke inkomstenbelasting 1930—1931. 11. Aanleg rijwielpad langs de Koo- gerweg. 12. Aanvragen om vergunning tot aan leg van wegen. 13.. Financieele regeling dienst 1929. Fietspad Qudeschild-den Burg-de Koog. In de raadsvergadering van 21 dezer zal een voorstel van B. en W. tot aanleg van een fietspad langs de Koogerweg in behandeling worden genomen. Op onze informatie vernamen we, dat mocht het voorstel ingang vinden, waaraan o.i. geen twijfel bestaat, eerst het weggedeelte van „Tubantia" naar de Koog in behandeling zal worden genomen De weg van den Burg naar „Tubantia" verkeert immers nog in behoorlijke staat, al kon wellicht bij toenemend verkeer uit veiligheidsoogpunt ook daar een afzon derlijk fietspad wenschelijk, zoo niet noodzakelijk, zijn. Een goed fietspad tusschen den Burg en de badplaats, in aansluiting op een goed fietspad van Oudeschild. naar den Burg! Het zou om de meer gebruike lijke woorden te bezigen „in een be hoefte voorzien." Hup, Texel! Ge gaat straks op reis en wilt voor uw familie of kennissen een „aardigheidje" meenemen, een souvenir van Texel b.v. Stap even bij ons binnen en we toonen u een uitgezochte collectie „snoezige dingen", voor elke beurs en ook naar UW smaak. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Sportnieuws. Men schrijft ons: Texel II—Helder Juniores 5-4. Deze wedstrijd was van begin tot het eind vol spanning, hetgeen de uitslag ook aantoont. Spoedig na het begin hadden de Junio res een 2—0 voorsprong, maar T. II, dat met 4 invallers uitkwam, zorgde, dat met de rust de stand gelijk was: 2—2. Na de thee pakten beide ploegen weer flink aan en werd de voorsprong door T. spoedig vergroot met 3 punten. Toen was de stand 5—2 voor Texel, maar „Helder" zette er nog eens alles op, haalde de achterstand weer in tot 4-5 en trachtte door gelijk te spelen de beker, welke voor die wedstrijd uitgeloofd was, te winnen. Door het hechte verdedigen van de T.-achterhoede mocht het „H." met gelukken nog een puntje te maken en kwam het einde met 54. De beker bleet op Texel. Over het verloop van de wed strijd het volgende: De keeper van T. die lange tijd niet onder de lat gestaan had, was het keepen nog niet verleerd en hield het doel na de, 2 punten schoon. Verder dient nog ver meld een prachtschot van S.Rijk, dat keihard door de handen van de keeper tegen de doelplank aankwam. De spelers hebben verder hun best gedaan om de be ker te winnen. Gelukkig voor „H." was „T." niet volledig, want dan had het er voor ..H." slechter uitgezien. o— Naar we vernemen, heeft zich op Texel eentoer-club gevormd, bestaande uit een elftal bekende spelers. Zondag a.s. zal een oefenwedstrijd gespeeld worden te- oen Texel II. De namen en het aan- vangsuur zullen nader gepubliceerd wor den in het blad van Zaterdag a.s. Texel I nam Zondag te Juhanadorp deel aan de nederlaagwedstrijd, uitge schreven door de J.V.C. aldaar. Texel Over landschapsschoon gesproken. Het ranke torentje van de kerk te den Hoorn is er door de bekleeding met rub- beroid niet fraaier op geworden. Het stemmig zwart heeft voor 'n grauw-grij- ze kleur, als van asbest, plaats moeten maken, wat aan het aspect niet ten goede gekomen is. Jammer, dat de wel eens gesmade schoonheidscommissie haar be moeienis niet tot deze aangelegenheid heeft kunnen uitstrekken. Valt hieraan niets meer te doen? Werk aan de win kel voor „Mooi Texel" misschien? (Boven: Het torentje, zooals het was.) kwam met 3 invallers in het veld. Was de stand tot 20 mnt. voor het einde nog 0—0, het slot kwam met 6—0 voor Texel, van welk halt dozijn Liotard er vijf voor zijn rekening nam. Een mooie prestatie! 'n Heele rol bederfwerend inmaakperka- ment voor tien cent: Boekhandel Parkstraat. V uilnisophaaldienst. We maken onze lezers attent op een publicatie van B. en W„ waarin zij mee deden bij wijze van proef te Oudeschild, de Koog, Oosterend en den Hoorn eenl vuilnisauto te zullen doen rondgaan. Van de wijze, waarop van deze gelegenheid gebruik zal worden gemaakt, zal afhan gen, of deze dienst zal worden besten digd of niet. DE KOOG. DENNENBRAND. Gisterenmiddag is door onbekende oor zaak een perceel jonge dennen, ter grooU te van bijna een H.A. en gelegen aan de weg naar het Mienterglop tegenover de boschwachterswoning in vlammen op gegaan. In eeh half uur tijds was het pleit beslist, dank zij het krachtdadig optre den van verscheiden personen, die, van alle kanten toegeschoten, onder leiding van de boschwachter, de heer A. Epe, door het wegkappen van boompjes en het aanleggen van een tegenvuur de brand spoedig wisten te bedwingen. De motorbrandspuit, die inmiddels, ge trokken door een vrachtauto, was komen aanrollen, behoefde geen dienst te doen; had trouwens door gebrek aan water vermoedelijk ook maar weinig kunnen uitrichten. Een talrijk publiek sloeg de brand gade, welke in de aanvang door hoogoplaaiende vlammen en dikke rookwolken tot op ver re afstand, zelfs te Oudeschild, zichtbaar was. Ook de heer Burgemeester was op het terrein van de brand aanwezig. Ten slotte nog dit: we meenen niet te mogen nalaten nog eens te herhalen, dat in deze dagen van groote droogte voor zichtigheid met vuur in dennen en be groeide duinen een eerste vereischte is. EIERLAND. Schoolnieuvvs. Mej. H. J. Memelink heeft haar benoe ming tot onderwijzeres aan de o.l. school alhier niet aangenomen. DEN HOORN. Verkeersverbetering. Verbreeding van de openbare weg bij het Klit zou het verkeer zeker ten goede komen. Een daartoe strekkend voorstel zal Zaterdag door de gemeenteraad wor den behandeld. DE COCKSDORP. Na het motorongeval. Uit goede bron kunnen we meededen, dat de zesjarige Corrie Dijksen, die Vrij dag door een motorrijder zoo ernstig aangereden werd, dat hij levensgevaarlij ke verwondingen opliep, thans goed voor uit gaat. Direct levensgevaar bestaat er althans niet meer. Gelukkig 't Ernstig bedrijfsongeval. Ter aanvulling van het bericht omtrent het ernstig bedrijfsongeval, waarbij een 26-jarig arbeider een voet door een staal draad werd afgekoeld, kunnen we, na telefonisch ingewonnen informatie te den Helder waar de getroffene ir. het zie kenhuis wordt verpleegd meededen, dat de voet hoogstwaarschijnlijk niet be hoeft te worden afgezet. Het ongeval zou dan nog tamelijk goed aigeloopen zijn, FOTOalbums, fotostrookjes, fotohoekjes: Boekhandel Parkstraat. Best boterhammenpapier, 25 vel voor TIEN cent: Boekhandel Parkstraat. De laatste tijd komt het vrij geregeld voor dat in kerken te Delftshaven mantels van dames met een mes worden bescha digd. De commissaris van politie verzoekt inlichtingen, welke tot arrestatie v«n de dader kunnen leiden. Katholiek Utrecht heeft zijn nieuwe Metropoliet Z.D.H. Mgr. J.H.ü. Jansen, Zondag een huldiging gebracht, welke aan de hoofdstad in het Sticht een duidelijk bewijs heeft geleverd van de onverbreek bare trouw, welke het katholiek volksdeel aan zijn Aartsbisschop bindt. Er zijn daar in onafzienbare rij, meer dan tienduizend katholieke Utrechtenaren, vertegenwoordigende het vijfvoud van dat getal katholieke inwoners, langs Z.D.H. geschreden, in georganiseerd verband van stichtingen, scholen, broederschappen, patronaten, congregatiën, enz. Te Zutfen zijn zes candidaten uitge sloten van het eindexamen Handelsdag- school, omdat zij in het bezit waren van de examenopgaven door de hulp van 'n drukkersmaatje van de betrokken druk kerij. Bij Voorschoten is een motor, waar op gezeten waren een heer en een dame, tegen een boom gereden, waardoor beiden werden gedood. Wie het zijn wordt on derzocht. Te Franeker heeft, toen een beren leider bij het stationskofffehuis zijn beer, die ongemuilkorfd was, had vastgebon den, in een onbewaakt, oogenblik cle beer het 2-jarig kindje van de caféhouder Buis man gegrepen en zoodanig in het hoofd gebeten, dat het eenige oogenblikken later is overleden. Onder Schagen worden onder toe zicht van dr. Holwerda uit Leiden opgra vingen gedaan in de terp Avedorp, waar op de Abt van Egmond omstreeks 990 een klooster bouwde. Enkele jaren gele den werd bij een afgraving een pakje met zilveren munten gevonden. BUITENLAND. In het postkantoor aan het station Saint-Charles te Marseille is door een be ambte een miljoen gestolen. De dader is verdwenen. Bij een bioscoopvoorstelling op de derde verdieping van een schoolgebouw welke door 500 kinderen werd bijge woond, vloog een film in brand. Er brak een paniek uit, die nog verergerde, door het ineenstorten van een trap; 28 kinderen kwamen om het leven. Een bewoonster van Brailsford had, toen zij een bezoek aan een vriendin bracht, een brandende cigaret in de kin derwagen gelegd, waarin zich haar kindje van vijf maanden bevond, met het doel, de cigaret later op te rooken. Een half uurtje later bleek de kinderwagen in brand te staan. De arme kleine stierf de verstikkingsdood. De ondergrondsctie spoorwegen te Londen gaan de bestaande geiijkstraat- sche stations in het West End van Lon den vervangen door ondergrondsch» sta tions. Het heele plan zal 13 miljoen p.jst. kosten. In de diamantmijnen van Birma is een schitterende saphicr gevonden. De steen weegt 630 karaat en men gelooft, dat dit de grootste saphier is die men kent. Te Le Touret bij Bethune is een laatste eereteeken onthuld, dat opgericht is voor de ruim 14000 officieren en sol daten, die in Frankrijk zijn gesneuveld, maar wier lijken nooit zijn gevonden. Vier met mitrailleuses gewapende bandieten hebben een bank in Picqua (Ohio) overvallen. Ze schoten vier be ambten neer, bedwelmden de kassier, om daarna met een flinke buit te verdwijnen. De Canadian Pacific Railway zoekt een bouwterrein in het hart van Londen, voor een hotel met ongeveer 1000 kamers. De kosten worden op 21 miljoen gulden geschat. Te Lodz hebben inbrekers een brand kast van de Handelsbank aldaar gefor ceerd. Ze zijn met 200.000 zloty gevlucht. In de brandkluis bevinden zich de direc teur en twee bedienden, door de boeven overweldigd en in de brandkluis gesleept. De inbrekers wisten de decimeters dikke ijzeren deur weer te sluiten. Technici en vaklieden zijn naar Lodz ontboden, daar het gevaar bestaat, dat de drie opgeslo- tenen door gebrek aan lucht zullen stik ken. De inbraak werd gepleegd door zes inbrekers. ESPERANTO. Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Van de Esperanto-vertaling „Van liet Westelijk Front geen nieuws" zijn de eerste 1000 exemplaren reeds verkocht. o In de Blinden-bibliotheek te den Haag is ook Esperanto-lcctuur in Braille-schrift aanwezig. —o— De „Maasbode" bericht, dat bij de Western Electric, de eerste Esperanto- spreekfilm gereed gekomen is. De opna me geschiedde op initiatief van de Esp. Vereen, te New-York. De St. Jozefscholen te Nijmegen beslo ten Esperanto in het leerplan op te nemenj. —o De Handelsschool te Hradec Kralove heeft Esperanto-onderwijs ingevoerd, eveneens de Handelsacademie te Bratis lava. De blindeninstituten Hradcany en Deyl te Praag geven verplicht onderwijs in Esperanto. De Polytechnische Hooge- school te Praag geeft reeds 5 jaar on^ derwijs in Esperanto. o Per speciaal decreet van de Minister van Onderwijs is een enquêttc ingesteld naar het Esperanto-onderwijs op de scho len in Tsjecho-Slowakije. SSI!ll!lllllllllllllllllil!lllll!llll!lllllllll|j|||||||||||||i!lllj|||j||EI LANDBOUW EN VEETEELT. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen gezonden worden aan de Redactie. Voor antwoord een postzegel bijsluiten. Bicten. Wanneer de bieten er eenmaal vlot op staan, is de grootste zorg er af en een goede oogst is onder gewone omstandig heden zoo goed als zeker. Mits de grond goed los en schoon gehouden wordt. Los voor het indringen van vocht en IucKt, en schoon van ander gewas, zoodat niet de bicten door allerlei onkruiden van vocht en voedsel verstoken blijven. „Te vet bouwen." Het staat te vlot op het veld, hoort men zeggen, en de boeren hebben de schuld, ze mesten te hard. Er is een oud boerenspreekwoord ,dat zegt: „Van te vet bouwen is nog nooit iemand boeraf ge worden." Hazen- en konijnenplaag. Naar wij uit Noord-Limburg vernemen, is in de gemeente Bergen, met name te Afterden, de konijnen- en hazenover- vloed zoo groot, dat de rijkslandbouw consulent aan de pachters van de jacht aldaar heeft gelast, vóór 26 Juni a.s. de konijnen voor minstens tweederde op te ruimen. Aan eenige boeren moest al scha devergoeding geschonken worden wegens schade aan de veldgewassen toegebracht door het wild. Narcissen en kalk. Vraag: Welke kalkbemesting is er noo- dig op teelgrond voor narcissen, die vorige winter nog weiland was. Het is polder land zonder kalkgehalte, maar wel is er zanderijzand opgereden, ongeveer een laan Emailie naamplaten, Iakcachetten, rub berstempels levert vlug, goed en 'goed koop: BOEKHANDEL PARKSTRAAT, —Q— KERKJE DEN HOORN. TEXELSCHE COURANT —o"1

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5