iimi min n min b iiiiii b iiiiii urn Fa. Wuys Bays Groofe prijsvermindering 50 pCt. korting op alle hoeden S. GR00TE PRIJSVERLAGING Mantels en Cnstuums S.C0LT0F Kanaalweg I ia Dames- en Kinderhoeden, Japonnen en Mantels, Deux pièces en pullovers. Modebazar Eug. Goyarts voor al onze Een beleefd verzoek. ADVERTENTIEN Tandarts ANSINGH zal Maandag 7 Juli de praktijk hervatten. afwezig 6-13 Juli. Aan de abonnees op het Geïil. Zondagsblad der Nieuwe Texelsche Courant. Nieuwe abonnee geïll. Zondagsblad a m Verzend en ontvang uw goederen met de 2keerweeksche beurtdienst 15-45 pet. korting op alle andere artikelen. is failliet verklaard Koningstraat 17-21-23, Den Helder M P T Heeren- en Kinderkleeding Keizerstraat DEN HELDER Bekendmaking NEELS het vertrouwde en goedkoopste adres. LET OP!! Nieuwe zending v. d. modernste Heerencostuums Mooie keuze in Moderne Zomer-Japonnen DEN HELDER. Bij herhaling hebben we onder de aan dacht van de abonnees van de Nieuwe Texelsche Courant gebracht, dat we hen als abonnee van de Texelsche Courant zullen inschiijven, wanneer we het num van 2 Juli niet als „geweigerd" terug ontvangen. In de Nieuwe Texelsche Cou rant werd het desbetreffende bericht twee maal, in ons blad driemaal opgenomen Teneinde elk misverstand uit te sluiten verzoeken we alsnog een ieder, die zich niet op de Texelsche Courant wenscht te abonnecren, maar verzuimde het nummer Van 2 Juli te doen terugzenden, hetnunvt toer van heden te willen retcurneeren. len. Visman sprong van de motorfiets en schaafde zijn handen, terwijl Zegel met zijn motorfiets op de straat werd geworpen. J.Dogger en mej. Dros kwamen er minder goed ar. Mej. Dros werd deer lijk aan een been gewond, zoodat men di reet te den burg medische hulp moest' inroepen. Dogger werd door Eelman per auto naar huis gebracht. De Kermis in vroeger jaren. De oorspronkelijke beteekenis van het woord kermis had wel heel weinig te maken met de uitgelaten vroolijkheid, een pret, die verbonden is aan de latere kermis, die wij kennen. Het woord luidde vroeger: kerkmis, en men duidde er do herinneringsdag van de wijding eener kerk mee aan. Nu was het in ons land! gebruikelijk dat op de dagen der hooge christelijke feesten ook de jaarmarkten gehouden werden. De jaarmarkt, die sa menviel met het kerkwijdingsteest ot de: kerkmisse heette „kermis". Deze dagen werden met de grootste plechtigheid ge vierd. Na de mis werd er op d|e markt een kruis opgericht. Dit was het teeken dat de markt als geopend werd be schouwd. Voorat had dan de plechtige processie plaats gehad, waarin de groot ste pracht werd ten toon gespreid. In de loop der jaren ging echter het; ernstige karakter van deze jaarmarktda gen verloren onder de steeds uitgebrei der en lossere vormen, welke deze aan namen. De potsenmakers en liedjeszan gers, de acroüaten en vedelaars die vroe ger de kasteden en burchten afliepen, om er hun kluchten te vertoonen en hun liedjes te zingen. Al deze luidjes kon men nu geregeld op de jaarmarkt vinden, want het volK raakte niet uitgekeken aan hun kunsten en oetaalde hen beter dan de kasteelbewoners deden. Ook waren er nog berenleiders en narren, goochelaars en kwakzalvers, waarzeggers en een soort landloopers, die op nog twijfelachtiger manier aan de kost traentten te komenl; Reeds in de zeventiende en achttientte eeuw was de kermis er een van louter uitbundigheid en plezier. Dat het er dan dikwijls wat losban dig is toegegaan kunnen we adeidcn uit de vele verboden, om net voik in die da gen wat in toom te houden. Heel wat vaatjes bier werden weggespoeld, de her bergen zaten tot zoo laai het kon tjokvol) en 'meer dan één „zatte" werd gesigna. leerd. Eigenaardig is, dat in de loop Ider eeuwen de verschillende vermaken zoo weinig verandering ondergingen. Zoo ble ven de meest geliefde vermaken in de zeventiende en achttiende eeuw steedo het ringsteken, ganstrekken en knuppelen van de kat, van welke de beide laatste nu niet bepaald getuigden van een fijne smaak en teer gevoel van onze voorou ders. Ook het kalf met twee koppen en vijf pooten, Kokadorus en de poppenkast trokken op iedere kermis weer evenveel nieuwsgierigen, evenals: de tenten, waafl de wilde dieren waren te zien, of koord dansers en marionetten. In later jaren werd de kermisvreugde steeds meer beperkt, en niet zonde? reden. Ze werd hier en daar zelfs afge- schalt. Waar de kermis nog gehandhaafd) wordt, is ze lang niet meer, wat ze vroe ger was en dat is maai' gelukkig ook, want de oud-Hollandsche kermis was er een, die wel wat veel op zijn kerfstok had. 2o. dat de jacht op wilde eenden, (anas! b., anas boschas b., anas platyrhyncha platyrhyncha) behoudens het bepaalde sub 3 op het eiland Texel zal zijn geopend van 21 Juli 1930 tot 15 Febr. 1931 3o. dat het vangen van eenden, alle soorten behalve bergeenden en eidereen den, door middel van eendenkooien, zal zijn toegestaan van 28 Juli 1930 tot 15 Februari 1931. 4o. dat het vangen van de hieronder genoemde waterwildsoorten door middel van netten, waarvan het gebruik geoor loofd is, zal zijn toegestaan als volgt: Zwanen van 1 Nov. 1930-1 Febr. 1931. Canzen van 28 Juli 1930-12 April 1931. Watersnippen van 28 Juli 1930-1 Mrt. '31. Eenden, alle soorten, behalve bergeenden, en eidereenden van 28 Juli 1930—15 Febr. 1931. Goudplevieren van 30 Aug. 1930-5 April 1931. 5o. dat in het geheele Rijk de jacht NIET zal worden geopend op bergeenden, eidereenden, alsmede op duikers, kemp hanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes. Texel, 2 Juli 1930. De Burgemeester voornoemd, W.B.OORT, GEBOREN: MAX, zoon van JUDITH VAN DER KOP en B. VLESS1NG. Alkmaar 2 Juli 1930. Lamoraalstraat 7. Hoofdgracht 61 Den Helder Tandheelkundige DEN HELDER JACHT. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Mi nister van Binmenlandsche Zaken eni Landbouw heeft bepaald, dat de jacht in de provincie Noorcihdland geopend zal zijn als volgt: Klein wild Patrijzen van 30 Aug. '30 tot 1 Jan. '31. Korhanen van 4 Oct. 1930 tot 1 Jan. 1931. Korhennen van 4 Oct. 1930—2 Nov. 1930 Fazantenhennen van 4 Oct. 1930—1 Jan. 1931. Fazantenhanen van 4 Oct. 1930—1 Feb, 1931, Houtsnippen van 4 Oct. 1930—1 Feb.'31. Hazen van 4 Oct. 1930—1 Jan. 1931. Waterwild: Watersnippen van 28 Juli'30-1 Mrt. '31 Zwanen van 1 Nov. '30-1 Feb. 1931. Ganzen van 28 Juli'30-12 April 1931. Eenden, (alle soorten behalve bergeenden en eidereenden van 23 Juli '30-15 Febr. '31. Goudplevieren van 30 Aug. '30-15 Feb. '31 We deelen mee, dat we de abonnees der Nieuwe Texelsche Courant, welke ons blad nog niet ontvingen, HEDEN een kosteloos proefnummer zullen doen toe komen van ons Geïllustreerd Zondags blad. Met nadruk willen we hun verzoe ken dit proefnummer met zorg te willen oekijken. Een abonnement op dit Zon- blad kost 50 cent per kwartaal, fr. p. post 70 cent. Het Zondagsblad der Nieuwe Texelsche Courant wordt door ons met meer gele verd. Het kost de lezers evenveel als het Zondagsblad der Texelsche Courant, dat in ieder opzicht, zoowel wat uitvoering als wat inhoud betreft, het ander in de scha duw stelt. Met een gerust hart kunnen we danook aanraden een abonnement op ons Zondagsblad te nemen. In tegenstel- stelling met de Texelsche Courant, welke voor rekening wordt gezonden wanneer men het blad van heden niet weigert, zullen we als abonnee op ons Zondags blad slechts beschouwen, wie onderstaan de bon ingevuld aan ons toezendt (port U/s ct., mits verzonden in open enveloppe.) Prijs per kwartaal 50 cent. Buiten den Burg 70 ct. NAAM:* ADRES: vertrek Maandag en Woensdag naar AlkmaarZaanstreekAmsterdam v.v. Bij vonnis der Arrondissementsrecht bank te Alkmaar d.d. 1 Juli 1930, de Nalatenschap van Martinus Plaats man, in leven koopman en poelier, ge woond hebbende te den Burg, Texel, met benoeming van den E.A. Heer Mr. M.H. Fruin tot Rechter-Commissaris en van ondergeteekende tot Curator. De Curator: Mr. C. P. EECEN Gz. Oudkarspel, 2 Juli 1930. Wij zijn 20 procent goedkooper dan elders. Vraagt zichtzending ter vergelijking. Zondags tot 2 uur geopend. Wij zijn aangesteld als HOOFDVERTEGENWOORDIGERS der gunstig bekende Buikcostuums merk „Premier" voor zware en extra zware personen wegende tot 240 pond alsook HOOFDVERTEGENWOORDIGER voor den Helder en omstreken, van de buitengewoon prima „POLAR REGENJASSEN" kleurhoudend, zuiver wol, prachtkwaliteit in alle kleuren. Ook voor werkmansgoederen is Manchester mansbroeken 2 45 en hooger Blauw keper mansbroek 1,95 Fantasie heerenoverhemd (met losse boord) 1.25 en hooger Kruideniersjassen 2,50 en hooger Ook voor bejaarde personen hebben wij steeds in voorraad de mooie sorteering Costuums Tropicol grijs en Tricoline vanaf f 12,75—14 16-20—23—26—30—35 38-40-45-50 Wederom ontvangen een geheele in 2 Rij Tweed en Tricoline, de allernieuwste thans uitgekomen, kleuren en dessins vanaf 19,75 tot 55 gulden. Linnen Heerencostuums 12,50 10 8 6,75 Fantasie sportjasjes Engelsche stof vanaf 8,50 Blauwe stof colberts 8,00 Licht griis beige pantalons 2.95 '-,cv" 1 v-'v?' v;-" ,y:- i

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2