V No 4443 Woensdag 9 Juli 1930 43ste Jaargang Eerste Hulp -|«= J)fZE Luidspreker, Van week tot week Texelsche Berichten PUROL ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: Zaterdagavond. Uit de Tweede Kamer. De warmte trotseerend, heeft de Tweede Kamer een belangrijk besluit ge nomen, maar niet dan na inderdaad warme debatten. Wij bedoelen bet Suikerwetje, beoogend de beffing van 'n compenseerend invoerrecht op consumptiesuiker, dat met 50—23 stemmen werd aangenomen. Een Feestdag voor Duitschland. Een gewichtig moment was het voor Duitschland, toen Maandag de laatste af- deelingen van het Fransche garnizoen de stad Mainz -en daarmee het heele Rijnland verlieten. De vlag werd gestreken van 't hoofdkwartier van generaal Guillaumat, Fransche officieren doopten hun sabel- spits in het water van de Rijn, het uur van scheiden was gekomen; een zwaar brok wereldoorlog was definitief geliquideerd. Zoowel aan Fransche als aan Duitsche kant was de zaak degelijk georganiseerd, Waardig en rustig en zonder wanklank was het afscheid; uitbundig, maar zonder hoon of spot was de vreugde in het Rijni- land na het vertrek der Franschen, een vreugde, die in geheel de Fransche pers volkomen begrip vond. Kortom, het mo ment van uiteengaan paste in het verzoe ningskader; het was Briand en Strese- mann waardig. Dat de Duitsche minister de 30ste Juni niet meer heeft beleefd, werd algemeen betreurd, en de bloemen, die dag op zijn grat gelegd, waren een fijne en ruim-verdiende hulde. De vervullings- en verzoeningspolitiek door Stresemann in Duitschland, door Briand in Frankrijk gevoerd, hebben deze vervroegde ontruiming van het Rijnland bewerkt. Zeker, Stresemann heeft in Duitschland zijn voorloopers gehad, in Erzberger en Rathenau, beiden vermoord, omdat zij vèr zagen; Briand's politiiek voorbereid door het Cartel in 1924. Maar eerst sedert Locarno en Duitschlands toe treding tot de Volkenbond was de tijd gerijpt, en toen dank zij het inzicht van Poincaré en Tardieu, ook de bezorgde middengroepen in Frankrijk voor de oor logsliquidatie gewonnen waren, kon de Haagsche conterentie naast het Young- plan het besluit tot vervroegde Rijnland ontruiming brengen. De slechte economische toestand in Spanje. De stakingsgolf in Spanje, mede ver oorzaakt door de snelle daling der pese ta en de daarmee gepaard gaande vermin dering van het feitelijk loon der industrie- en landarbeiders, is binnen enkele dagen weggeëbd. Maar wellicht hebben de inci denten er toch toe bijgedragen, dat de re- geering-Berenguer de verkiezingsvoorbe reidingen wat heeft versneld, zoodat Spanje's moeilijke economische toestand binnen afzienbare tijd in een door het volk gekozen parlement ter sprake kan komen. De Bolivaansche revolutie. De revolutie in Bolivia tegen de dicta tuur van Silles en Kundt heeft een snel succes gehad. Ondanks alle regeerings-, communiqué's waren de opstandige troe pen binnen weinige dagen meester van liet heele land. Wat het lot van de Duit sche opperbevelhebber Kundt is geworden is onbekend; de ex-president is na korte tijd asyl te hebben genoten in het Bra- ziliaansohe gezantschap, naar Peru uitge weken. IJsland en Denemarken. Op IJsland werd de stichting, van het Althing, Europa's oudste parlement, dat van 930 dateert, met veel feestelijkheden herdacht. De koning, die tevens koning van Denemarken is en die zijn IJslandsche onderdanen nog nimmer had bezocht, kwam voor deze gelegenheid over, en ook het buitenland zond civiele en ook mili taire deputaties. Vermoedljjk zal IJp'ind^ DIE DURFDE. Hier heeft u het nieuwste kiekje van Amy Johnson, het dappere Engelsche meisje, dat „heelemaal alleen in d'r eentje" van Engeland naar Australië vloog en daarmee een wereldberoemdheid ver wierf. Het bovenste plaatje doet haar zien op haar vlucht met „De Zon van het Zuiden" in de nabijheid van de nieuwe brug te Sydney. weldra toelating tot de Volkenbond vra gen om zijn zelfstandigheid goed te doen uitkomen, en de opzegging der Personeele Unie, hetgeen in 1932 mogelijk is, wordt eveneens door velen verwacht. China: Van een „beslissend" succes ge sproken. In China behaalden de regeeringstroe- pen een „beslissende overwinning" op de opstandelingen in het Zuiden. De burger oorlog is daarmee geenszins afgeloopen. Niets is zoo betrekkelijk als een „beslis send succes" in China. ffl ffl B8 Bezoekt Texelsch Museum gj Eg Niewstraat, Den Burg. Geopend: EB Eg Maandags 10—1 uur; Woensdags BB Eg en Zaterdags 2—6 uur. EE 't Was een kluut! Het drukfoutenduiveltje, dan wel het warme weer heeft de foto-redacteur van. ons Geïllustreerd Zondagsblad de laatste inaal parten gespeeld. De bovenste fotd op de vogelpagina in het nummer van Zaterdag was van een kluut en niet van een kievit, zooals in het onderschrift stond vermeldAls verzachtende om standigheid zouden we willen aanvoeren, dat men in Leiden, waar ons Zondagsblad elke week gedrukt wordt, de „vinkies" ot zooals de Amsterdammer onze ge vederde vrienden pleegt te noemen de, „saasies" (sijsjes) niet zoo goed uit elkaar weet te houden als de Texelaaf in het algemeen. Texelsch Museum. Wanjneer te bezichtigen? In antwoord op verscheiden vragen kunnen we thans mededeeien, dat het "Texelsche Museum", ondergebracht in een der lokalen van dg Ulo-school, ge durende de zomermaanden met ingang van heden geopend is: Maandags van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m.; Woensdags en Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Huidverwondin gen, is het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube Van Byrd's Zuidpcoltocht. Bij de terugkeer van zijn Zuidpooltocht werd B y r d een geestdriftige ontvangst bereid. Ónze toto werd genomen op zijn autotocht door New-York. Overal regent het papierflarden, een Amerikaanscbe me thode om van zijn sympathieke gevoelens te doen blijken (maarniet jegens de reini gingsdienst!) Meerendeels waren bet ka- potgescheurde oude telefoonboeken, waar van de bewoners der wolkenkrabbers zich op deze „practische" manier ontdoen. Zaterdags van 2 tot 6 uur n.m. De toe gang is vrij, maar gaarne wordt gelegen heid geboden een bijdrage in de kosten van inrichting, instandhouding en uit breiding van net Museum af te zonderen en te deponeeren in een met dit doel bij de deur geplaatste bus. Moge het Museum een druk bezoek ten deei vallen. Eerst dan zal het behoorlijk kunnen beantwoorden aan zijn voornaam ste doel: het wekken en aanwakkeren van belangstelling, van liefde als het kart, voor de levende natuur, voor die van Texel in het biezonder. Een watersperthaven te Oudeschild? De heer J.Boekhold, te de Cocksdorp schrijft ons: Men schrijft nogal eens over „Mooi Texel" en in het biezonder over de broed plaatsen, maar nooit over watersport, en wat is de Oudeschilderhaven toch fijn ge legen voor watersport. Daar moest een jachthaven gemaakt worden en wel aan de stille zijde, aan de westkant van de hel ling. Wat een prachtplaats voor een paar motorbooten en zeiljachten. Kom, wie durft liet aanpakken? Hier ligt toekomst in, èn voor ondernemer, èn voor mooi Texel. Nu hoor ik u al zeggen: „Ja, ja, waarde heer, maar geld." Maar dan zeg ik: „Tcxels Éigen Stoombootondernemiug is tot stand gekomen met concurrentie en door een paar menschen met wils kracht en doorzettingsvermogen. AIzoo zouden in dit geval ook een paar vooraan staande menschen dit tot stand kunnen brengen, wat Mooi Texel een stap naar volmaaktheid zou brengen." Andere bladen worden verzocht ditover te nemen. Na de Kermis. De kermis is weer aan kant. De tenten, zijn opgedoekt, de geuren van paling, zure haring, oliebollen en wat dies meer zij weggevaagd, de klanken van orgel en harmonica weggestorven, de geldbuidel de laatste dagen aan meer dan een aderlating onderworpen weer voor een tijdje toegeknoopt. Het spel is uitgespeeld. Ot de kermisreizigers hier nogal knap hebben geboerd? We meenen reden te hebben er aan te twijfelen. Niet alleen was het bezoek over het geheel minder dan vorige jaren, maar er werd steen en been geklaagd: wel kijkers, maar geen koopers. Bioscoop en Schouwburg hebben beter dagen gekend. Aan wie of aan wat de schuld? Aan het weer zekerlijk niet. We mochten het de tweede helft van de &kAA^ J.GRUNO'S BAAI -TABAft week niet beter verlangen. Neen, andere) factoren moeten bevorderd hebben, dat menigeen van een, zoo niet koude, dart toch hoogstens lauwe kermis naar huis tippelde. De algemeene malaise, de slechte toestand in het landbouwbedrijf in het biezonder zal niet vreemd zijn aan deze slechte gang van zaken. Het kan geen verwondering wekken, dat menigeen zijn rekening niet kloppend, doch hoog stens haltweg het begrootingspeil bren gen kon. „Waar niet is, verliest zelfs de koning zijn recht"misschien nog zijn moed op de koop toe. Stappen we van dit chapiter af. De vraag, ot de kermis een ordelijk verloop heeft gehad, mag bevestigend worden beantwoord. Gevallen vaii balda digheid ot vechtpartijen hebben zich ge lukkig niet voltrokken. Slechts éénmaal heeft de politie voor deze gelegenheid wat versterkt een al te vroolijk ker- misganger wegens wederspan» igheid in de „petoet" alias cachot moeten binnen loodsen. Maar daar bleef het ook bij. Een enkel woord nog over wat in Bios coop en Schouwburg te zien werd gegeven. De heer De Jong heeft kosten nog moeite gespaard om zijn publiek een goed programma te kunnen bieden. Niet alleen was hij in de keuze zijner films biezondeq gelukkig, maar ook vond hij in zijn ver nuftig apparaat voor het vertoonen van geluidsfilms, sprekend en musiceerend,'n welkome steun in zijn streven naar eert druk bezoek. De omstandigheden in aan merking genomen, heeft de heer De Jong over gebrek aan belangstelling niet te klagen gehad. De Schouwburg daarentegen had het de teerste helft van de week slecht te ver antwoorden. Het handjevol menschen dat de eerste avonden het schouwburgpubliek vormde, heeft de kosten, aan het optreden van toch waarlijk niet het eerste de beste tooneelgezelschap niet goed kunnen ma ken. Niet prettig voor de heer Piet Hesse, die zich alle moeite had gegeven om hier eens goed voor de dag te komen. De tweede helft van de week evenwel heeft veel vergoed. Vrijdag was de zaal goed bezet, eveneens Maandag LI. Zondag was de zaal nagenoeg uitverkocht. i Zaterdag ging „De Boemelbaron", een operette in drie bedrijven; Piet Kohier, bekend uit de revue's van Henri ter Hall, genoot de eer de titelrol te spelen en smaakte het genoegen bij herhaling eet» recht hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Het spel van deze sinjeur, een in de adelstand verheven straatslijper, is werkelijk in de puntjes verzorgd. Zondagavond werd „Mooi Juultje van Volendam" ten tqoneele gevoerd, een spel TEXELSCHE COURANT DEN BURG: ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland p. 3 maanden. Losse nummers: ct. DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: cl. Iedere regel meer: 'ct. Dozolfdo advortentle 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. Bij abonnement lagere regelprljs, ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Het bestedaSeliiksche middel Ier opwekking enverfrissching. J) huldigt zyn roohapparaat en natuurt ijh met tof ouer z'n BMt-TQBPn praat. Hoeravoor ófiUPO's Tabahsfabrieh Luant ECHTE FRIESCHE /s uuaartgh manjej/eh' 10 't2"ï3'en IQct per Z n5

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1